اینفوگرافیک یکی از روش‌های مهم برای ارائه‌ی داده‌های متنی است که به فهم بهتر محتوا به ویژه محتواهای آموزشی کمک می‌کند. کاربرد اینفوگرافی می‌تواند تأثیر زیادی در تبلیغات و بازاریابی شما داشته باشد. از اینفوگرافی‌ها می‌توان برای افزایش مخاطب‌ها و همچنین افزایش ترافیک سایت بهره برد. در این مطلب از ترافیک مدیا به بررسی اهمیت اینفوگرافی و انواع آن خواهیم پرداخت و خواهیم دید که اینفوگرافی‌ها چه تأثیری بر رشد و موفقیت کسب و کار دارند.

اینفوگرافی و انواع آن

اینفوگرافی‌ها تصاویری هستند که اطلاعات مخصوصی را در خود جای می‌دهند. به عبارتی اینفوگرافی‌ها به چارت‌ها، نمودارها، دیاگرام‌ها و … گفته می‌شوند که برای فهم بهتر مطالب یا دسته‌بندی آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

به کمک اینفوگرافی‌ها مخاطب‌هایتان به درک بهتری از محتواهای شما دست پیدا می‌کنند و این موضوع شما را در ذهن آن‌ها ماندگار می‌کند و باعث می‌شود که شما انتخاب اول آن‌ها باشید. همانطور که اشاره شد، اینفوگرافی‌ها انواع مختلفی دارند که عبارتند از:

  • داده محور

این نوع از اینفوگرافی‌ها پرکاربردترین و مهم‌ترین نوع اینفوگرافی بوده که مبتنی بر داده هستند و از طریق داده‌های مختلف، تصویری مشخص را به نمایش می‌گذارند. در اینفوگرافی داده محور اطلاعات کلی در قسمتی مشخص قرار می‌گیرد و به این شیوه درک داده‌ها و ارتباطشان آسان‌تر خواهد بود.

  • گاه شمار

اینفوگرافی گاه شمار به منظور نشان دادن پیشینه یا روند تاریخی چیزی یا اتفاقی در طول زمان به کار برده می‌شود. از آنجا که در اینفوگرافی‌های گاه شمار اتفاقات به ترتیب تاریخ ثبت می‌شوند، ثبت و یادآوری اطلاعات و وقایع بسیار راحت‌تر خواهد بود. در گاه شمارها هیچ نظر خاصی ارائه نمی‌گردد و تنها عامل مهم و اساسی در آن‌ها ترتیب رویدادها است.

  • چگونگی

در این نوع از اینفوگرافی روند و چگونگی انجام یک کار با استفاده از تصاویر و نمادها به نمایش گذاشته می‌شود. در اینفوگرافی چگونگی؛ تمام تلاش بر این است که زاویه دید و موضع جدیدی به مخاطب‌ها تفهیم شود. این مدل در بازاریابی به ویژه بازاریابی شبکه‌های اجتماعی بسیار مفید و کاربردی است.

  • جغرافیایی

در مدل جغرافیایی اینفوگرافی تصویرسازی، روند طراحی‌ها، داده‌ها و اطلاعات مبتنی بر جغرافیا و مکان هستند. برای تبدیل داده‌های جغرافیایی به شکل تصویری می‌توان از نقشه‌ها استفاده کرد. به کمک نقشه‌ها می‌توانید بیشترین اطلاعات جغرافیایی را در یک تصویر به نمایش بگذارید.

  • مقایسه‌ای

اینفوگرافی مقایسه‌ای نوعی دیگری از اینفوگرافی است که بسیار قابل توجه است. این شکل از تصویرسازی برای مقایسه دو موضوع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. اینفوگرافی موضوعی به بررسی تفاوت‌ها، شباهت‌ها و برتری یا عدم برتری موضوعی نسبت به موضوع دیگر می‌پردازد.

  • سلسله مراتبی

این اینفوگرافی در رابطه با داده‌های از پیش تعیین شده به کار برده می‌شود. از این مدل می‌توان به منظور سازمان‌دهی و دسته‌بندی اطلاعات در سطوح مختلف استفاده کرد. به طور معمول برای تصویرسازی و نمایش اینفوگرافی سلسله مراتبی از نمودار، هرم یا هرم-نمودار استفاده می‌گردد.

  • فلور چارت

تصویرسازی برای سؤال‌ها و چواب‌ها به کمک اینفوگرافی فلور چارت ممکن خواهد بود. اگر تصمیم دارید برای مجموعه‌ای از پاسخ‌های گزینه‌ای تصویرسازی داشته باشید، می‌توانید از این نوع اینفوگرافی بهره ببرید. پاسخ صحیح در این مدل از اینفوگرافی مشخص می‌شود.

  • لیستی

از اینفوگرافی لیستی به ویژه برای آموزش بسیار استفاده می‌شود. داده‌ها در این نوع اینفوگرافی به شکل لیست ارائه می‌شوند. تنوع این نوع از اینفوگرافی بسیار زیاد است و به همین دلیل اینفوگرافی لیستی مدل محبوبی در بین کاربرها به حساب می‌آید. یادگیری و به خاطرسپاری اطلاعات به کمک این اینفوگرافی بسیار آسان‌تر خواهد بود.

  • تشریحی

شاید برایتان سؤال باشد که مطالب طولانی‌تر را می‌توان در قالب اینفوگرافی بیان کرد یا خیر؟ خب جواب مثبت است. به کمک اینفوگرافی‌های تشریحی که به آن اینفوگرافی آناتومی هم گفته می‌شود، می‌توانید به تجزیه و تحلیل تمام اطلاعات مورد نیاز دسترسی داشته باشید. اینفوگرافی لیستی برای موضوع‌های متفاوتی از جمله غذا، معماری و زیست شناسی و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  • رزومه بصری

آخرین مدل اینفوگرافی، رزومه بصری است. این مدل تأثیر زیادی بر ایجاد تصویری منحصر به فرد از برند و کسب و کار شما دارد. به کمک اینفوگرافی رزومه بصری می‌توانید رزومه‌ی کاری متفاوت و خاصی برای کسب و کار خود طراحی نمایید. علاوه بر این، افراد هم می‌توانند با به کارگیری این اینفوگرافی رزومه‌های منحصر به فردی برای خود ایجاد کرده و موقعیت‌های شغلی بهتری به دست آورند. به هر حال ارائه آنچه در چنته دارید به اندازه خود آن مهم و ضروری است.

در آخر باز هم یادآوریم می‌شویم که آشنایی با کاربرد اینفوگرافی و انواع آن می‌تواند قدم بزرگی برای قرارگیری در صفحه اول گوگل باشد. استفاده از اینفوگرافی‌ها برای ارائه داده‌ها و اطلاعات مختلف تأثیر زیادی بر جذب و ماندگاری مخاطب خواهد داشت. اگر قصد دارید حجم زیادی از اطلاعات را بیان کرده و در محتوایی بگنجانید، آن هم به طوری که قابل فهم باشد و در یادها بماند، از اثرگذاری اینفوگرافی‌ها غافل نشوید.