در مطلب‌های پیشین در مورد انواع مختلف بازاریابی بسیار صحبت کرده‌ایم و به بررسی هر یک از آن‌ها پرداختیم. در راستای همین مقاله‌ها، امروز قصد داریم شما را با بازاریابی رویداد یا ایونت مارکتینگ (Event Marketing) آشنا کنیم. با ما همراه باشید…

نگاهی به مفهوم ایونت مارکتینگ

هدف اصلی از ایونت مارکتینگ آگاهی از برند است. در بازاریابی رویداد یا ایونت مارکتینگ شما به تبلیغ برند محصول یا خدمات خود در یک رویداد می‌پردازید. این نوع از بازاریابی اطلاعات کافی در مورد برند و کسب و کار شما را در اختیار مخاطب قرار می‌دهد و باعث می‌شود ارتباط نزدیک‌تر و عمیق‌تری با مخاطب‌ها ایجاد کنید.

در واقع در بازاریابی رویداد شما به واسطه‌ی رویدادی اقدام به معرفی و تبلیغ برند خود می‌کنید. رویدادها می‌توانند حضوری یا آنلاین باشند و کسب و کارها می‌توانند به عنوان میزبان، مجری یا اسپانسر در رویدادها شرکت کنند.

بله، ایونت مارکتینگ به شکل‌های مختلفی اجرا می‌شود. در بعضی از رویدادها، برندی میزبانی کار را به عهده گرفته و کمک می‌کند تا روابط عمیق‌تری با مخاطب‌ها بسازید، شریک‌های جدید پیدا کنید و … . در مواقع دیگر، برند به عنوان مهمان در رویداد شرکت می‌کند. در این موقعیت، نماینده‌ای از برند به نمایش و معرفی محصول یا خدمت برند می‌پردازد و با این کار آگهی از برند را افزایش می‌دهد و همچنین به اعتبار آن می‌افزاید.

با توجه به اینکه رویدادها مختلف هستند، در نتیجه مخاطب‌های مختلفی هم دارند. برعکس بازاریابی سنتی که در آن از طریق مدیاهای مختلف میلیون‌ها نفر مخاطب قرار می‌گیرند، در این نوع بازاریابی با تعداد خاصی از مخاطب‌ها روبرو هستیم که گرد هم آمده و به دنبال ایجاد ارتباط با دیگران هستند.

اهمیت و تأثیرگذاری بازاریابی رویداد

کسب و کارها، ایونت مارکتینگ را فرصتی برای برقراری ارتباط و اعتمادسازی می‌دانند. رویدادها پر از مخاطب‌هایی است که به زمینه تخصصی شما، محصول یا خدماتتان، به طور خلاصه آنچه شما ارائه می‌دهید علاقه دارند و همین موضوع باعث می‌شود که برگزاری یا شرکت در رویدادها لیدهای مفید بسیاری را برایتان به دست آورد. علاوه بر این رویدادها امکان افزایش وفادری مشتری را هم برایتان فراهم می‌کنند.

شرکت در رویدادها ارتباط عاطفی شدیدی را با مخاطب‌ها ایجاد می‌کند و برگزاری ایونت‌ها را می‌توان استراتژی‌ای مناسب و کارآمدی برای بازاریابی رابطه‌ای (Relationship Marketing) به حساب آورد.

ایونت مارکتینگ نقش زیادی در پر رنگ شدن شما در فضاهای آنلاین و شبکه‌های اجتماعی ایفا می‌کند. بسیاری از افرادی که در رویدادها حضور پیدا می‌کنند، تجربه‌ی خود را در شبکه‌های اجتماعی‌شان به اشتراک می‌گذارند و به این ترتیب آگاهی از برند شما تا حد زیادی افزایش می‌یابد.

معرفی انواع ایونت مارکتینگ

رویدادها انواع مختلفی دارند که از هر یک از آن‌ها می‌توان در شرایط‌های متفاوت برای بازاریابی و تبلیغات برند بهره برد. در ادامه انواع مختلف ایونت مارکتینگ را به شما معرفی می‌کنیم. لازم به ذکر است که رویدادها می‌توانند هم به صورت آنلاین هم به صورت آفلاین برگزار شوند. در روش آنلاین شرکت کننده‌ها از طریق اینترنت به هم متصل می‌شوند و در روش آفلاین هر دو طرف برگزارکننده و شرکت کننده رو در رو با هم در ارتباط هستند.

هر چند مدل آفلاین هزینه‌های بیشتری نسبت به نوع آنلاین دارد اما نمی‌توان منکر شد که تأثیر رو در رویی با مخاطب‌ها بسیار بیشتر است و روابط عمیق‌تر و بهتری را به همراه خواهد داشت.

و اما انواع ایونت مارکتینگ:

  • وبینار

وبینار یکی از روش‌های آنلاین بازاریابی رویداد است که می‌تواند هم به صورت زنده هم به صورت سفارشی برگزار شود. کاربرد این نوع از ایونت‌ها به ویژه در دوران کرونا بسیار افزایش پیدا کرد.

  • رویداد مجازی

این رویدادها هم همچون وبینار از طریق اینترنت برگزار می‌شود ولی تعداد شرکت کننده‌های رویداد مجازی در مقایسه با وبینار بیشتر است و تنها امکان اجرای زنده دارد. این رویدادها ممکن است چندین روز زمان ببرد.

  • نمایشگاه تجاری

در نمایشگاه‌های تجاری کسب و کارها می‌توانند در غرفه‌های مختلف حاضر شوند و به عرضه محصول یا خدمت خود بپردازند.

  • کنفرانس

کنفرانس به طور معمول توسط یک شرکت خاص برگزار می‌شود تا آن شرکت محصول، خدمت یا امکان جدید خود را به مخاطب‌ها معرفی کنند. برای مثال شرکت‌های اپل و سامسونگ طی برگزاری کنفرانس‌های مختلف محصول جدید خود را معرفی می‌کنند.

  • سمینار

سمینارها را می‌توان همچون کنفرانس‌ها دانست با این تفاوت که سیمنارها در ابعاد کوچک‌تری برگزار می‌شوند برای مثال در یک کلاس درسی. در طی سمینار، برگزار کننده اطلاعات مختصری در مورد محصول یا خدمت خود ارائه می‌کند.

  • قرار کاری

این رویداد ساختار بسیار کوچکی دارد و شاید شرکت کننده‌های آن حداکثر 8 تا 10 نفر باشند. در این رویداد مخاطب‌های حقیقی و مشتری‌های واقعی هر کسب و کار شرکت می‌کنند.

چه کسب و کارهایی می‌توانند از ایونت مارکتینگ استفاده کنند؟

تمام کسب و کارها می‌توانند از بازاریابی رویداد به منظور یافتن مشتری و افزایش آگاهی از برند خود بهره ببرند. برای مثال اگر فروشنده لوازم الکترونیکی، ورزشی و … هستید، می‌توانید با برگزاری ایونتی بازاریابی محصولات خود را انجام دهید.

البته تمام شرکت‌ها نمی‌توانند به این شکل از ایونت مارکتینگ استفاده کنند. به عنوان نمونه در بازاریابی رویداد برای محصولات دارویی، هیچ برندی اجازه ندارد بدون تجویز پزشک داروهای خود را در اختیار افراد قرار دهد. ولی می‌تواند به شکلی خلاق عمل کند. برای مثال اگر تولید کننده داروی فشار خون است، در رویدادی به مشاوره رایگان فشار خون و اندازه‌گیری رایگان فشار خون بپردازد. این شیوه باعث می‌شود تا هم محصول خود را تبلیغ کند و هم در ذهن مخاطب ماندگار شود.

بازاریابی رویداد فرصت بسیار خوبی برای برقراری ارتباطی سازنده بین برندها و مشتری‌ها است. برگزاری ایونت مارکتینگ اصول خاص خود را دارد که در صورت رعایت آن‌ها می‌توانید ایونت موفقی داشته باشید. در مطالب آینده با چگونگی برگزاری یک رویداد و ارزیابی آن آشنا خواهیم شد.