یکی از مباحث داغ این روزهای دنیای بازاریابی، بازاریابی داده محور است. بازاریابی مبتنی بر داده یا داده محور همانطور که از نامش مشخص است بر اساس اطلاعاتی جامع در خصوص کاربران و راه‌های مختلف بازاریابی، تنظیم می‌شود.

پیش نیاز درک این روش پرطرفدار بازاریابی شناخت دقیق تکنولوژی روز بازاریابی و البته شناخت کاربران و تقسیم بندی آنها می‌باشد. این روزها ابزارهای دیجیتال و اپلیکیشن‌های مختلفی ساخته و در دسترس قرار گرفته‌اند، که می‌توان با کمک آنها برای بازاریابی و تقسیم بندی کاربران بر اساس جمعیت شناختی، رفتاری و نگرشی استفاده کرد.

در این مقاله از ترافیک مدیا قصد داریم تا در خصوص بازاریابی مبتنی بر داده و مزایا و روش‌های مختلف آن توضیحاتی ارائه کنیم که در مسیر رشد و پیشرفت کسب و کارتان به شما کمک فراوانی خواهد کرد؛ با ما همراه باشید.

بازاریابی مبتنی بر داده
آشنایی با بازاریابی داده محور

بازاریابی داده محور یا Data-Driven marketing و مزایای آن

بازاریابی مبتنی بر داده نوعی استراتژی است که بر اساس داده‌ها یا بینش‌هایی که از تعامل کاربران با کسب و کارها جمع آوری می‌شود، تدوین و اجرایی می‌شود. در واقع بر اساس این روش بازاریابی، با بررسی داده‌های گذشته در خصوص کاربران، رفتار و انتخاب‌های آنها در آینده پیش بینی می‌شود؛ سپس بر این اساس تصمیمات و راهکارهای بازاریابی و تبلیغات گرفته می‌شود. این استراتژی مزایایی هم دارد که درواقع دلایل محبوبیت آن برای کارشناسان بازاریابی شده است؛ این مزایا عبارتند از:

  • ارائه دادن تبلیغات مناسب و مرتبط به کاربران مناسب، آن هم در یک بازه زمانی مناسب یکی از مزایای بازاریابی داده محور است. درواقع تبلیغات شما کاملاً هدفمند به مشتریان هدف ارائه می‌شود. تبلیغات و برنامه‌های بازایابی با این استراتژی حالت شخصی سازی شده به خود گرفته‌اند.
  • مدیران و کارشناسان بازاریابی در این روش، بر اساس اطلاعاتی که در مورد تعامل کاربران با کسب و کارشان بدست آورده‌اند، می‌توانند استراتژی‌های مناسبی اتخاذ کنند. منتهی اولین قدم این است که ابتدا کاربران را بر اساس این داده‌ها دسته بندی کنند.
  • با کمک استراتژی‌های بازاریابی داده محور این امکان را خواهید داشت تا تجربه تک تک کاربران را در تمامی کانال‌هایی که حضور دارید، هماهنگ و یکپارچه کنید. برای مثال در کانال Web Engage که اکثر شرکت‌ها از آن استفاده می‌کنند، می‌توانید در زمان حضور کاربر، انواع تبلیغات از پیامک گرفته تا واتساپ و فیسبوک و … را به کاربر ارائه کنید.
  • دیگر مزیت مهمی که به رشد کسب و کارتان کمک می‌کند این است که شما می‌توانید طبق داده‌هایی که از نحوه تعامل کاربران کسب می‌کنید، محصول و خدمات خود را بهبود ببخشید. شما می‌توانید با استفاده از نرم افزارها و اپلیکیشن‌ها تجربه کاربران را تحلیل کنید. به این ترتیب می‌توانید نقاط ضعف کار خود بفهمید و در راستای بهبود آنها گام بردارید.

در بازاریابی داده محور با چه چالش‌هایی رو برو خواهید شد؟

با توجه به تعریفی که از بازاریابی مبتنی بر داده ارائه کردیم و مزایایی که به آنها اشاره کردیم، این استراتژی کمک زیادی به پیشرف کسب و کار و بهبود کالا و خدمات شما خواهد کرد. با این حال در مسیر تدوین و اجرایی این روش بازاریابی با چالش‌هایی رو به رو می شوید که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت:

جمع کردن یک تیم حرفه‌ای و مجرب

پیش نیاز اساسی این بازاریابی داده محور، درک اصول بازاریابی به ویژه آنلاین و البته تحلیل داده‌ها و رفتار کاربران است. از این جهت اولین و مهمترین چالش گردآوری یک تیم حرفه‌ای است که در تمامی این حوزه عملکرد قابل قبولی داشته باشند.

جمع آوری اطلاعات

از آنجایی که در بیشتر شرکت‌های ایرانی کسب اطلاعات مشتریان به ویژه در خصوص کالا یا خدماتی خاص، با مشکل و محدودیت مواجه است، این موضوع مهمترین چالش بازاریابی داده محور خواهد بود. با این حال روش های متعددی برای کسب داده‌ها وجود دارد؛ ابزارهای نورساینس مانند ردگیری چشمی یکی از ابزارهای کسب داده‌ها به خصوص برای محصولات پرمصرف است.

هماهنگ کردن اطلاعات

پس از جمع آوری اطلاعات چالش بعدی که احتمال زیاد با آن مواجه خواهید شد، هماهنگ و یکپارچه کردن اطلاعات دریافتی است. درواقع پس از کسب اطلاعات بایستی کاربران را تقسیم بندی کرده و تبلیغات و برنامه‌های خود را به صورت شخصی سازی شده تدوین و اجرایی کنید.

نکته:

با توجه به چالش‌هایی که به آنها اشاره کردیم، کسب رویکرد داده محور برای شروع، الویت دارد. به این منظور اولین اقدام به کارگیری ابزارهای اتومیشن و هماهنگ سازی اطلاعات است. هدف از این اقدام ارائه تبلیغات شخصی سازی شده به هر کاربر است. همکاری تیمی، رصد کردن تغییرات بازار و در ادامه بهینه سازی و به روز رسانی مداوم داده‌ها دیگر اقداماتی است که رویکرد داده محوری به شما ارائه خواهند کرد.

مزایای بازاریابی داده محور
بررسی مزایای بازاریابی مبتنی بر داده

انواع روش های بازاریابی مبتنی بر داده

پیش‌تر بازاریابی داده محور را تعریف کردیم و مزایای آن برای رشد کسب و کار و همچنین چالش‌هایی که در مسیر اجرایی کردن این استراتژی با آنها مواجه می‌شوید را بیان کردیم. حالا این سؤال مطرح می‌شود که در بستر دیجیتال آنلاین، چه روش‌های بازاریابی آنلاینی وجود دارد. در ادامه این روش‌ها را معرفی خواهیم کرد.

تبلیغات ریتارگتینگ

در این دسته از تبلیغات محبوب اینترنتی، می‌توان کاربرانی که حداقل یک بار با کسب و کارتان تعامل داشته‌اند را شناسایی کرنید و تبلیغات هدفمند و خاص آنها را ارائه کنید.

تبلیغات کلیکی

تبلیغات کلیکی با امکان بهینه سازی ترافیک دریافتی مانند تبلیغات همسان، بهترین پلتفورم برای جمع آوری اطلاعات کاربران هستند. به علاوه تبلیغات گوگل ادز این امکان را فراهم می‌کند که با تحلیل کیفیت کاربران برای هر کلمه کلیدی، در خصوص حجم و نوع محتوای تبلیغات خود تصمیمات اصولی بگیرید.

کمپین‌های ایمیلی

یکی از راه‌های تبلیغاتی مؤثر و کارآمد، ایمیل مارکتینگ است. با کمک این پلتفورم و اجرای کمپین‌های ایمیلی می توان اطلاعات کاربران را جمع آوری و آنها را تقسیم بندی کرد.