يكي از راه‌هاي بهينه سازي سايت كه مختص گوشي‌هاي همراه است، تكنولوژي AMP است؛ در واقع اين تكنولوژي كمك مي كند كه علي‌رغم سرعت پايين اينترنت در گوشي‌هاي همراه، سايت‌ها به سرعت در آن به نمايش در‌آيند. سايت هاي AMP در كشورهايي مانند ايران كه در آن سرعت اينترنت پايين است، اهميت دو چنداني دارد؛ لذا در اين مقاله قصد داريم تا در خصوص اهميت اين تكنولوژي براي وبسايت‌ها صحبت كنيم؛ با ما همراه باشيد:

AMP يعني چه؟

در اين مقاله به اهميت بالاي بهينه سازي سايت براي گوشي‌هاي همراه اشاره خواهيم كرد. امروزه كه دسترسي آسان به گوشي‌هاي همراه تقريبا براي همه افراد جامعه فراهم شده، براي بازاريابي آنلاين به بهترين نحو، بايستي صفحات بسايت خود را طبق استانداردهاي آن طراحي كرد.

تكنولوژي AMP مخفف عبارت Accelerated Mobile Pages است كه در لغت به معناي افزايش سرعت صفحات موبايل است. به عبارتي اين تكنولوژي در تلاش است تا صفحات وب سايت را به سرعت در موبايل به نمايش بگذارد. هدف از اين پروژه بر اساس راهنماي وب مستر گوگل، بالا بردن سرعت سايت در گوشي همراه و البته ارتقاي رتبه سايت در صفحه نخست جستجو آن است.

مرورگر گوگل سايت‌هاي AMP را در سرورهاي Cash ذخيره سازي مي‌كند تا سرعت آنها را بالا ببرد؛ به اين ترتيب در صورت عدم بروز رساني، انتشار اطلاعات جديد در وبسايت و بازديد كاربران از آنها، از طرف گوگل درخواستي براي سايتتان ارسال نخواهد شد. توجه داشته باشيد كه كه سايت‌هاي ايراني به دليل تحريم امكان استفاده از اين تكنولوژي را ندارند.

مزايا و معايب تكنولوژي AMP

اين تكنولوژي نيز مانند ساير موارد مشابه با مزايا و معايب بسياري همراه است. سرعت بالاي سايت در گوشي‌هاي همراه، كسب رتبه بالا در نتايج جستجو و نبودن فشار روي سرور با توجه به حجم بالاي ترافيك ورودي از جمله مزايايي است كه هر صاحب كسب  كار آنلايني را به استفاده از اين تكنولوژي ترغيب مي‌كند.

AMP در سئو اهميت بالايي دارد؛ چراكه سرعت سايت را به عنوان يكي از مهمترين اركان بهينه سازي سايت، به طور مؤثري افزايش مي دهد؛ به اين ترتيب نرخ تبديل و فروش بالا خواهد رفت.

با اين حال بارگذاري سايت هاي AMP در مرورگر گوگل، مشكلاتي نيز به همراه دارد كه از جمله آنها مي‌توان به موارد زير اشاره كرد:

  • امكان دارد اطلاعات به نمايش در آمده در دسكتاپ و گوشي همراه با هم متفاوت باشند.
  • تبليغات در اينگونه سايت‌ها ممنوع است؛ لذا نميتوان از تبليغات در اين سايت‌ها كسب درآمد داشت.
  • امكان استفاده از گوگل آناليتيكس در اين سايت‌ها وجود ندارد چون تعامل كاربران با سايت براي سرور قابل رصد نيست.

آيا هدف پروژه  AMP  از ريسپانسيو كردن سايت است؟

گوگل در راهنماي AMP بيان داشته كه اين پروژه براي ريسپانسيو كردن وبسايت نيست بلكه هدف اصلي آن ارتقاي سرعت سايت در گوشي‌هاي همراه است. با اين حال برخي از متخصصان سئو معتقدند ريسپانسيو و AMP در يك جهت عمل نمي‌كنند زيرا با به كارگيري تكنيك‌هاي ريسپانسيو نمي‌توانيد دو فايل براي يك منبع دارا باشيد؛ اگرچه گوگل در راهنماي AMP اين موضوع را نقض كرده است.

گوگل در سال 2016 بر روي صفحات موبايل، پيش فرض ايندكس صفحات را قرار داد؛ به اين ترتيب صفحات سايت در موبايل با سرعت بالاتري ايندكس شده و در صفحه جستجوي كاربران قرار مي‌دهد؛ با اين حال سايت هاي خبري از اين قاعده مستثني هستند.

كاربرد تكنولوژي AMP

AMP تكنولوژي جديدي است كه براي بهينه سازي صفحات سايت در گوشي‌هاي همراه مورد استفاده قرار مي‌گيرد؛ درواقع با بالا بردن سرعت صفحات سايت در موبايل ترافيك ورودي و در ادامه نرخ تبديل را بالا مي برد. سؤالي كه در اينجا مطرح مي شود اين است كه چرا از اين تكنولوژي در دسكتاپ استفاده نمي‌كنيم؟

اين امر ناشي از سرعت بسيار پايين اينترنت در ايران است؛ اين موضوع را از مقايسه سرعت اينترنت با كشورهاي پيشرفته مي توان به راحتي درك كرد. بكارگيري اين تكنولوژي در كنار تمام تأثيرات مثبتي كه بر سئو و بهينه سازي سايت شما خواهد داشت، اين موارد را نيز به دنبال دارد:

  • مرورگر گوگل ابتدا سايت شما را در صفحه موبايل بررسي مي‌كند و درصورت داشتن سايت هاي AMP ابتدا آنها را ارزيابي مي كند.
  • استفاده از تكنولوژي AMP موجب مي شود كه سايت شما سريعتر بارگذاري گردد كه تأثير مثبتي از لحاظ سئو تلقي مي گردد.
  • ايندكس دوم گوگل اطلاعات و داده هاي مدنظر را از صفحات ايندكس شده موبايل دريافت مي‌كند.
  • رتبه اصلي سايت شما در ابتدا بدون در نظر گرفتن مزاياي AMP و تأثيري كه روي سرعت سايت دارد، تعيين مي‌شود.

نكته مهمي كه بايستي در استفاده از AMP  در نظر داشته باشيد اين است كه تنها گوگل از اين تكنولوژي براي جستجو استفاده كرده است؛ لذا نميتوان از موفقيت آن در آينده اطمينان داشت.

سخن آخر

تكنولوژي AMP كدهاي ساده را از پيچيده جداسازي مي‌كند و به اين ترتيب نسخه ساده اي از سايت را در گوشي‌هاي همراه به نمايش مي گذارد كه معمولا سرعت اينترنت پاييني دارند. در صورتي كه برخي صفحات سايتتان به سخت بارگذاري مي‌شود، مي‌توانيد از اين تكنولوژي براي ساده تر كردن كدها و بالا بردن سرعت آن استفاده كرد.

از طرف ديگر اگر صفحات سايت شما متن‌هاي طولاني دارند، استفاده از تكنولوژي AMP پيشنهاد نمي‌شود زيرا سايت هاي AMP متن‌هاي كوتاهي دارند.