تبلیغات گوگل كه به آن گوگل ادز گفته می‌شود با استفاده از ابزار و سایت‌های مختلف كمپین‌های تبلیغاتی راه اندازی می‌شوند و برای مشتریان ارسال می‌شود. این دسته از تبلیغات آنلاین پرداخت به ازای هر كلیك می‌باشد. سؤالی كه در این زمینه مطرح می‌شود این است كه آیا گوگل ادز می‌تواند رتبه سایت ما را افزایش دهد یا خیر. در این مقاله از ترافیك مدیا قصد داریم تا تأثیر گوگل ادز بر سئو سایت را بررسی كنیم كه شاید سؤال خیلی از سئوكاران باشد؛ با ما همراه باشید:

تأثیر گوگل ادز بر سئو سایت

با تبلیغات در گوگل ادز با محوریت كلمه كلیدی مرتبط با كسب و كارتان، تبلیغات برای آن دسته از كاربرانی كه آن كلمه را جستجو كرده‌اند، به نمایش درمی‌آید؛ حال این سؤال مطرح می‌شود كه آیا این تبلیغات كه هزینه بر هم هستند، رتبه سئوی سایت شما را در صفحه نتایج جستجو بالا می برند یا خیر؟

اگرچه گوگل بارها اعلام كرده كه تبلیغات این سیستم تأثیری بر ارتقای رتبه سایت ندارد اما بسیاری از متخصصان تأثیر گوگل ادز بر سئو سایت را ارزیابی كرده‌اند؛ درواقع بیان كرده‌اند كه پس از راه اندازی كمپین‌های تبلیغاتی سایتشان دچار چه تغییراتی شده است.

با این حال توجه داشته باشید كه تبلیغات گوگل به یك باره میزان بازدید و رتبه سایت شما را افزایش نمی‌دهد؛ گاهی موارد این دسته از تبلیغات در صورت استفاده از محتوای با كیفیت و معتبر، به گوگل این امكان را می‌دهد كه سایت شما را با دقت بالاتری ارزیابی كند؛ به این ترتیب احتمالی این كه سایت شما در صفحه اول نتایج گوگل قرار بگیرد، كمی افزایش می‌یابد. از این رو می‌توان اینطور متوجه شد كه تأثیر گوگل ادز بر سئو به صورت غیر مستقیم است. در ادامه به معرفی این تأثیرات غیر مستقیم گوگل ادز خواهیم پرداخت:

بیشتر بخوانید:  کامنت بیشتر در اینستاگرام

یافتن كلمات كلیدی مفیدتر و مناسب تر

قبل‌ترها افراد برای پیدا كردن كلمات كلیدی به سراغ ابزارهایی مثل كیوورد پلنر گوگل می‌رفتند و بهترین كلمات را برای جذب بازدید و افزایش نرخ تبدیل انتخاب می‌كردند. از آنجایی كه در این ابزار در سال‌های اخیر میان آمار ارائه شده و آمار واقعی اختلافاتی وجود داشت، دیگر كارایی خوبی نخواهد داشت. اگرچه ابزارهای دیگری هم به این منظور هستند اما كمك چندانی نمی‌كنند.

در چنین شرایطی تبلیغات گوگل بسیار دقیق‌تر عمل می‌كند. با گوگل ادز می‌توانید كلماتی را شناسایی كنید كه ارزش سئو یا سرمایه گذاری بلند مدت دارند؛ همچنین می‌توانید كلمات كلیدی منفی و بی ارزش را هم پیدا كنید و وقت و هزینه خود رابرای آنها صرف نكنید.

با عملكرد دقیق‌تر در تبلیغات گوگل همچنین می‌توانید میان كلمات مشابه یا مترادف موردی كه بیشترین نرخ تبدیل را دارد شناسایی كنید؛ البته این كار نیازمند تغییرات در كمپین‌های تبلیغاتی، آزمون و خطاست كه هزینه زیادی به دنبال دارد.

شناسایی بهتر مخاطبان هدف

اجرای تبلیغات در گوگل می‌تواند راهنمای مسیر در ابتدای راه اندازی سایت باشد چرا كه اطلاعات سودمندی در مورد كاربران در اختیارتان می‌گذارد. شناسایی دقیق مشتریان هدف كمك می‌كند تا سایت خود را برای آنها به بهترین شكل بهینه كنید و طراحی سایت، تولید محتوا، تجربه كاربری و … را دقیقاً مطابق نظر آنها انجام دهید.

تبلیغات گوگل اطلاعاتی در خصوص موقعیت جغرافیایی، سن، جنسیت، نوع مرورگر، استفاده از موبایل یا دسكتاپ و … در اختیارتان می‌گذارد.

برندینگ

مهمترین هدف كسب و كارها از راه اندازی سایت و سئوی خارجی آن و البته تبلیغات گسترده در شبكه های اجتماعی، برندسازی در جامعه است؛ لازمه دستیابی به این موفقیت كنار زدن رقبا است. اینكه شما یك سایت با طراحی زیبا و سرعت ایده آل در كنار محتوای یونیك و جذاب داشته باشید مادامی كه در صفحات جستجوی گوگل نباشید، فایده‌ای نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید:  اصول عكاسی دكوراتیو؛ از ایده تا اجرا

اینجاست كه تأثیر گوگل ادز بر سئو مشخص می‌شود. با تبلیغات در گوگل با محوریت كلمه كلیدی مرتبط و مناسب محتوای شما در معرض دید مخاطبان قرار خواهد گرفت و در آینده به برندینگ كسب و كارتان كمك می‌كند.

اشتراك‌گذاری در شبكه‌های اجتماعی

اشتراك‌گذاری محتوای سایت در شبكه‌های اجتماعی مختلف از قبیل فیسبوك، توییتر، یوتیوب، اینستاگرام و … تأثیرات مثبت فراوانی بر بالا بردن ترافیك ورودی سایت و در ادامه نرخ تبدیل خواهد داشت. مهمترین نكته در این خصوص تولید محتوای جذاب و با كیفیت است.

در اینجا هم تأثیر گوگل ادز بر سئوی سایت غیر مستقیم است. به عبارتی با راه اندازی گوگل ادز بر روی سایت احتمال دیده شدن محتوای شما افزایش می‌یابد؛ حال اگر محتوای سایت شما از نظر كاربران بسیار مفید و كاربردی ارزیابی شود، احتمال اینكه آنها محتوا را در شبكه‌های اجتماعی به اشتراك بگذارند افزایش می‌یابد؛ به همین ترتیب اتفاقات مثبتی برای كسب و كارتان خواهد افتاد.

از آنجایی كه كاربران علاقه كمتری به اشتراك گذاری محتوای سایت‌ها دارند، می‌توان با آسان‎‌تر كردن مسیر انها را به این كار ترغیب كرد؛ مثلاً با قرار دادن گزینه اشتراك گذاری در كنار مطلب.