با گسترش امکانات اینستاگرام سر و کله مشاغل زیادی هم پیدا شد. مدیرهای اینستاگرام، مدیرهای محتوای بصری ( عکس و ویدئو)، کپی رایترها، سناریو نویس‌ها، تولیدکنندگان محتوای استوری و .. . چند سال پیش حتی تصور وجود چنین مشاغلی را نداشتیم. ولی امروزه بازار کار گسترده‌ای برای این مشاغل وجود دارد. شرکت‌ها برای استخدام بهترین‌های این حوزه به اصطلاح سر و دست می‌شکنند تا بتوانند برند خود را در مؤثرترین، کاربردی‌ترین و پر مخاطب‌ترین پلتفرم دنیا توسعه دهند.

در این مطلب می‌خواهیم به شغل مدیریت اینستاگرام یا ادمین اینستاگرام که در میان مشاغل دیجیتال مارکتینگ بازار داغی دارد، بپردازیم. اگر آماده هستید تا مدت زمان زیادی را با گوشی هوشمند خود سپری کنید و زندگیتان را به اینستاگرام وصل کنید، این شغل برای شما است. در این مقاله به شما خواهیم گفت که سختی‌ها و شیرینی‌های این کار کجا است و چه مهارت‌هایی برای فعالیت در این جایگاه لازم دارید.

مدیر اینستاگرام کیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

مدیر یا ادمین اینستاگرام شخصی است که مدیریت پیج اینستاگرام را بر عهده دارد. پیشتر در مقاله‌ی «هر آنچه که باید درباره‌ی مدیریت اینستاگرام بدانید» تا حد زیادی به این موضوع پرداختیم، می‌توانید پیش از ادامه‌ دادن این مطلب ابتدا سری به آن مقاله بزنید. اما امروز در این مطلب از نگاهی دیگر این موضوع را بررسی می‌کنیم. صفحات اینستاگرام موفق تنها یک مدیر ندارند بلکه چند مدیر در کنار هم پیج را مدیریت می‌کنند و اما مدیران اینستاگرام:

مدیر تولید محتوا

مدیر تولبد محتوا مسئول تدوین استراتژی‌های محتوا و اجرای آن‌ها است. طرح ایده برای محتویات بصری و متنی و کنترل کار عکاس‌ها، طراح‌ها و … با مدیر محتوای اینستاگرام است. علاوه بر این، مدیر محتوای اینستاگرام برخورد و واکنش مخاطب‌ها را در رابطه با محتواهای منتشر شده مورد بررسی قرار می‌دهد و هر بار به بهبود استراتژی‌ها می‌پردازد.

مدیر محتواهای بصری

هر آنچه به محتوای بصری اینستاگرام مربوط باشد از عکس گرفته تا ویدئو، در حیطه‌ی وظایف مدیر محتوای بصری اینستاگرام قرار می‌گیرد. این مدیر مسئولیت تولید و ویرایش و بررسی عکس‌ها و ویدئوها را بر عهده دارد.

ادمین اینستاگرام
ویژگی های ادمین اینستاگرام

مدیر استوری

این فرد تنها با استوری‌های پیج سر و کار دارد و مسئول تولید محتوا و سناریو نویسی برای استوری‌ها است. به اشتراک‌گذاری استوری‌ها، بررسی عملکرد آن‌ها بر عهده‌ی مدیر استوری است. البته کار تولید طرح‌های گرافیکی و … با مدیر استوری نیست و همانطور که گفتیم این کار وظیفه‌ی مدیر محتوای بصری است اما گاهی مدیرهای استوری خود این کار را بر عهده می‌گیرند.

مدیر تبلیغات و بهینه‌سازی

مدیر تبلیغات مسئول شناسایی هر راهکار ارزان یا پولی برای تبلیغ پیج است. این فرد همچنین به برگزاری مسابقات و تجزیه و تحلیل عملکردهای تبلیغات و مسابقه هم می‌پردازد تا به بهینه شدن راهکارها کمک کند.

مدیر پیج

جواب دادن به دایرکت‌ها و کامنت‌ها کار مدیر پیج است و در واقع مدیر پیج باید دارای مهارت فروش و برقراری ارتباط باشد تا بتواند مخاطب را ترغیب به خرید یا همراهی بیشتر کند.

بعضی از پیج‌ها از یک مدیر اینستاگرام به جای همه‌ی این مدیرها کمک می‌گیرند و این فرد وظایف همه‌ی مدیرها را باید یک تنه انجام دهد. این مسئله به خودی خود ایرادی ندارد اگر فرد از پش همه‌ی مسئولیت‌ها به تنهایی برآید. اما مسئله اینجا است که تخصص در همه‌ی زمینه‌ها نیاز به تجربه و دانش بالایی دارد و افراد زیادی نیستند که بتوانند همه‌ی کارها آن هم در حد حرفه‌ای انجام دهند.

مهارت‌های یک مدیر اینستاگرام موفق

بر اساس مسئولیت‌هایی که در بالا برای ادمین اینستاگرام تعریف کردیم، هر مدیری باید مهارت‌های زیر را دارا باشد:

 • دانش حداقلی درباره‌ی اصول اولیه فروش و بازاریابی
 • مهارت‌های نوشتاری
 • دانش تجزیه و تحلیل عملکردها و داده‌ها
 • آشنایی به امور خدمات و رضایت مشتری
 • به روز بودن
 • خلاقیت
 • مهارت‌های ارتباطی
 • مهارت مدیریت زمان
 • مسئولیت پذیر
 • منعطف
 • قدم قدم تا یک ادمین موفق
ادمین اینستاگرام
مهارت های ادمین اینستاگرام

برای اینکه بتوانید مدیر اینستاگرام خوبی باشید لازم است که … :

 • آموزش ببینید

منظور این نیست که برای کسب مهارت‌های لازم برای یک مدیر باید به دانشگاه بروید. این روزها اینترنت پر است آموزش‌های رایگان، از این آموزش‌ها بهره ببرید. کتاب و مقالات آنلاین را مطالعه کنید. حتی می‌توانید در خود اینستاگرام و دیگر شبکه‌ها اجتماعی آموزش ببینید

 • بر روی برند شخصیتان کار کنید

اگر تازه کارتان را به عنوان ییک مدیر اینستاگرام شروع کردید، داشتن یک برند شخصی و رشد آن ایده‌ی بسیار خوبی است. پیج کاریتان نقش یک کارت ویزیت را ایفا می‌کند و نشان دهنده‌ی تخصص و مهارت شما است.

 • نمونه کار داشته باشید

این روزها داشتن نمونه کار از رزومه اهمیت بسیار بیشتری دارد مخصوصاْ زمانی که کار شما مربوط به حوزه‌ی دیجیتال باشد. در شروع کار می‌توانید با ارائه‌ی خدمات رایگان یا ارزان‌تر مهارت‌های خود را در عمل بررسی کنید و نمونه کار به دست آورید.

 • لیست خدمات و قیمت خود را طراحی کنید

در این مرحله باید بدانید که اولاً در چه زمینه‌ای می‌خواهید فعالیت کنید برای مثال زیبایی، فشن و … . همچنین باید با در نظر گرفتن عرف بازار لیست قیمتی برای خدمات خود در نظر بگیرید و نحوه‌ی کار خود را مشخص کنید.

 • مشتری پیدا کنید

اگر تمام مراحل را یکی یکی به اجرا درآوردید، وقت آن است که از روش‌های مختلف به دنبال مشتری برای خود بگردید. برای این کار می‌توانید در صفحه‌ی برند شخصی خود برای همکاری اعلام آمادگی کنید و نمونه کارهایتان را هم معرفی کنید. می‌توانید به آگهی‌ها سر بزنید و حتی می‌توانید به پیج‌ها پیام دهید و بپرسید که نیازی به استخدام مدیر اینستاگرام دارند یا خیر. حتی می‌توانید حضوری به سراغ مشتری‌ها بروید.

ادمین اینستاگرام
مزایا و معایب ادمین اینستاگرام

مزایا و معایت شغل مدیریت محتوا

شاید در ابتدا این کار رویایی و جذاب به نظر برسد و با خود فکر کنید که بدون هیچ عذاب وجدانی می‌توانید ساعت‌ها در اینستاگرام فعالیت داشته باشید. اما این شغل هم مانند شغل‌های دیگر مزایا و سختی‌های خود را دارد. مزایای کار ادمین اینستاگرام عبارتند از:

 • امکان دورکاری
 • امکان رشد و یادگیری در حین کار
 • امکان ارتقاء شغلی (مدیر استراتژی، مدیر شبکه‌های اجتماعی و مدیر بازاریابی)
 • امکان افزایش مهارت و در نتیجه درآمد بیشتر
 • امنیت شغلی

از معایب این شغل هم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نداشتن برنامه‌ی منظم کاری
 • خستگی بیش از حد به دلیل کار با مانیتور

مدیریت اینستاگرام می‌تواند سکوی پیشرفت شما در شغل بازاریابی باشد. خوشبختانه این شغل به خاطر ماهیتی که دارد، پر از آموزش است و کمک می‌کند تا به روز بمانید و رشد کنید.