همه‌ی ما می‌دانیم که تولید محتوا روش‌های متفاوتی دارد اما سؤال اینجا است که کدام یک از انواع محتوا می‌تواند ارتباطی مؤثر بین کسب و کارها و مخاطب‌ها بسازد؟

در این مطلب از ترافیک مدیا قصد داریم نگاه کوتاهی به چرایی و اهمیت تولید محتوا بیندازیم و با هم ببینیم که کدام نوع محتوا می‌تواند بیشترین کارایی را برای ارتباط با مخاطب و پیشرفت کسب و کارها داشته باشد.

محتواها پل ارتباطی میان کسب و کارها و مخاطب‌ها

ارتباط با مشتری از ارکان‌های اساسی هر کسب و کاری است اما هر ارتباطی نمی‌تواند مفید واقع شود. در حقیقت ارتباط مؤثر و کارآمد مساوی با توانایی انتقال درست اطلاعات است. در مفهوم ارتباطات، مهارت ما به انتقال کلامی اطلاعات و غیر کلامی اطلاعات تقسیم می‌شود. هر قدر این انتقال پیام بهتر صورت پذیرد،  ارتباط بهتری شکل خواهد گرفت و در نتیجه روابط پایدارتر و قوی‌تری ساخته خواهد شد. پس برای داشتن مشتریان وفادار برای کسب و کارمان باید ارتباطی مؤثر و محکم با آن‌ها داشته باشیم و ساخت این ارتباط از طریق تولید محتوا ممکن است.

بسیاری بر این تصور هستند که هدف از تولید محتوا فروش است اما این افراد سخت در اشتباه هستند چرا که فروش بدون جذب مخاطب و ساخت ارتباط با او امکان نخواهد داشت. در واقع هدف از تولید محتوا جلب نظر و اعتماد مخاطب‌ها است و این هدف است که می‌تواند به شما در رسیدن به هدف دیگری به نام فروش کمک کند. درنتیجه شما محتوا تولید می‌کنید تا با مخاطب‌هایتان ارتباط برقرار کنید.

ارتباط با مخاطب

قدم اول در برقراری ارتباط و ساخت مشتری وفادار

همانطور که گفتیم محتوا پل ارتباطی میان شما و مخاطب است اما پیش از ساخت این پل مرله‌ی دیگری پیش رو دارید و آن شناخت مخاطب است. ارتباط برقرار کردن بدون شناخت ممکن نیست. در نتیجه باید مشتریان خود را به خوبی بشنوید، ببینید، خواست‌ها و نیازهایشان را درک کنید، سلیقه‌هایشان را بشناسید و …. . این شناخت می‌تواند به شما کمک کند که راه ارتباطی درست را پیدا کنید.

حال که قدم اول را برداشتید، با هم ببینیم محتوای متنی می‌تواند شما و مخاطب را به هم پیوند دهد یا خیر.

چطور محتوا متنی بر علیه شما عمل می‌کند

کلمات تنها توانایی انتقال بخشی از مفهوم مورد نظر ما را دارند و بخش بزرگی از اطلاعات از طریق لحن و زبان بدن منتقل می‌شود. بگذارید با بیان مثالی درک این موضوع را برایتان ساده‌تر کنیم. حتماً برای شما هم پیش آمده که برای مثال به دوست خود پیامی به شوخی فرستاده باشید و او ناراحت شده باشد. شما هم شروع می‌کنید به توضیح این مسئله که منظور من این نبود و آن نبود، داشتم شوخی می‌کردم، لحنم در پیام مشخص نیست و … . یکی از مسئله‌هایی که در انتقال اطلاعات متنی ممکن است پیش بیاید، همین سوءتفاهم‌ها است چرا که همانطور که گفتیم تنها بخشی از پیام از طریق کلام منتقل می‌شود.

پس می‌توان گفت که محتوای متنی به تنهایی ابزاری قدرتمند برای ساخت ارتباط با مشتری نیست و باید تلاش بیشتری در این زمینه داشته باشید. اما این تلاش باید از چه نوعی باشد؟

ارتباط با مخاطب

محتوای ویدئویی: بهترین نوع محتوا

بازاریابی محتوایی سال‌ها است که مورد توجه کسب و کارها قرار گرفته است و کسب و کارهای بسیاری به کمک این روش سعی در برقراری ارتباط با مخاطب خود داشته‌اند.

با انواع محتواها آشنا هستیم: محتواهای متنی، صوتی و تصویری. همانطور که خواندیم، انتقال پیام از طریق متن مفید است اما کافی نیست و در مقابل استفاده از محتوای صوتی می‌تواند تأثیر بیشتری نسبت به متن داشته باشد. اما بیشترین تأثیرگذاری بر مخاطب‌ها از طریق ویدئو امکان‌پذیر است چرا که هم متن در آن وجود دارد، هم صوت و در آخر هم زبان بدن داریم و این کامل‌ترین نوع ارتباط است. در واقع بهترین نوع محتوا یا همان مؤثرترین نوع محتوا، محتوایی است که بیشترین پیام را منتقل می‌کند و از سوءتفاهمات به دور است.

علاوه بر این همانطور که خواندیم پیش از تصمیم برای چگونگی محتوا باید مخاطب را شناخت و بعد راهکار را انتخاب کرد و از آنجا که مخاطب‌های امروزی محتواهای ویدئویی را از هر نوع محتوای دیگری بیشتر می‌پسندند، پس راهکار ویدئو است.

ویدئوها ترکیبی از تصاویر، حرکات و صداها هستند و امکان ایجاد ارتباطی عمیق‌تر و معنادارتر را فراهم می‌کنند. در مقایسه با دیگر انواع محتوا، محتواهای ویدئویی بیشترین درگیری را با مخاطب ایجاد می‌کنند. همه‌ی این موارد مهر تأییدی بر اثرگذاری و الویت این نوع از تولید محتوا است.

سخن آخر

فرقی نمی‌کند چه کسب و کاری دارید، برای بقای کسب و کار خود به ارتباط با مخاطب نیاز دارید. اینکه چه روشی را برای برقراری این ارتباط انتخاب می‌کنید، بستگی به شما دارد اما افراد هوشمند و در جستجوی موفقیت هیچگاه مطالب این مقاله را نادیده نمی‌گیرند و با کمی تأمل درمی‌یابند که آنچه گفته شد، راز پیشرفت و ماندگاری کسب و کارها است.