استارتاپ یا کارآفرینی مفاهیم جدیدی در عرصه کسب و کار هستند که به ویژه در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. حال این سؤال مطرح می‌شود که استارت آپ به چه معنا هست؟ استارت آپ اصطلاحاً به یک کسب و کار جدید و نوپا گفته می‌شود که راه اندازی آن نیازمند بررسی اصول و قواعد خاصی است؛ لذا در این مقاله سعی داریم تا به طور مفصل درباره چگونگی راه اندازی استارت آپ صحبت کنیم. این نکات مختص کسانی است که قصد تأسیس یک کسب و کار جدید را دارند.

مفهوم استارت آپ

استارت آپ به کسب و کاری گفته می‌شود که در مراحل ابتدایی خود می‌باشد و به عبارتی تازه تأسیس است. این شرکت‌ها معمولاً توسط یک یا چندین کارآفرین راه اندازی می‌شود که معتقدند کالا یا خدمات آنها در بازار هدف تقاضا دارد. لازم به ذکر است که چنین کسب و کارهایی با درآمد و هزینه‌های محدود شروع به فعالیت می‌کنند.

توجه داشته باشید که استارت آپ از کلمه انگلیسی start-up به معنای شرکت نوپا برآمده است. از این رو برخلاف بسیاری از افراد که عبارت استارتاپ به کار می‌برند، درستش این است این عبارت به صورت استارت آپ تلفظ شود.

نکات مهم برای راه اندازی استارت آپ

هنگامی که قصد راه اندازی یک کسب و کار را دارید، ایده‌های مختلفی برای شروع به ذهنتان خطور می‌کند. بدیهی است که برخی از این ایده‌ها با توجه به شرایط و امکانات شما مناسب و معقول باشند و برخی دیگر چندان خوب و موفق به نظر نرسند.

توجه داشته باشید که برای شروع یک کسب و کار یا به اصطلاح استارت آپ تنها داشتن یک ایده خوب کافی نیست. ایده تنها شروع کار است. شما برای تأسیس شرکت استارتاپی علاوه سرمایه و پشتوانه کافی مجبور به طی کردن راهی سخت باشید که در آن شکست‌های پی‌در‌پی قبل از موفقیت پیش بیاید. درواقع این شرکت‌ها یک الگوی تجاری توسعه یافته ندارند و احتمال دارد که شکست بخورند.

از این جهت است که بازه زمانی اولیه یک استارت‌آپ اهمیت زیادی دارد؛ چرا که در این بازه زمانی است که کارآفرینان بایستی روی جمع کردن سرمایه و ساخت مدل کسب‌و‌کار و الگوی تجاری تمرکز کنند. به علاوه کارآفرینان برای شروع فعالیت بایستی افراد حرفه‌ای و کلیدی استخدام کرده و برنامه‌ریزی بلند مدت داشته باشند.

بیشتر بخوانید:  نکاتی که باید در انتخاب دامنه سایت بدانید!

جالب است بدانید که شرکت‌هایی مانند  Facebook، Uber، SpaceX  و … همگی شرکت‌های نوپایی بودند که در ابتدا پلن‌های زیادی را امتحان کردند و متحمل شکست‌هایی شدند اما امروز به عنوان شرکت‌هایی موفق در جهان شناخته می‌شوند. به طورکلی اصولی که باید برای راه اندازی استارت آپ در نظر داشته باشید عبارتند از:

مفهوم استارت آپ
استارتا آپ یا شرکت نوپا

تهیه بیزینس پلن

برای شروع هر کسب و کاری نیاز به یک نقشه راه است. بیزینس پلن یا همان نقشه راه مشخص می‌کند که گام به گام چه کارهایی را بایستی انجام دهید و چگونه باید آنها را مدیریت کنید. در مورد راه اندازی یک شرکت استارت آپ شما بایستی یک بیزینس پلن طراحی کنید تا فعالیت‌های سه تا پنج سال آینده شما را پوشش دهد.

تأمین بودجه کافی

همانطور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، استارت آپ‌ها معمولاً با بودجه کم راه اندازی می‌شوند. استارت آپ‌ها هم معمولاً این پشتوانه مالی را از طریق آشنایان یا خانواده خود تأمین می‌کنند. با این حال با داشتن یک رزومه قوی و به دنبال آن اعتباری که از سوی سرمایه گذاران کسب می‌گردد می‌توان از خدمات شرکت‌های شتاب دهنده هم برای شروع کار استفاده کرد.

برای تأسیس استارت آپ علاوه بر بیزینس پلن، بایستی یک پلن مالی هم داشته باشید و تا بودجه مورد نیاز برای آینده شرکت خود را تعیین کنید. ترازنامه، پیش‌بینی فروش، لیست سود و زیان شرکت، صورت جریان نقدی از جمله مواردی هستند که باید در این پلن مالی لحاظ شوند.

تعیین ساختار حقوقی و کارمندان شرکت

استارت آپ‌ها بایستی ساختار قانونی تعیین کنند که از هر جهت با شرایط شرکت تناسب داشته باشد. مثلاً یک شرکت که از سوی چندین کارآفرین تأسیس شده بهتر است از نظر حقوقی مالکیت مشترک داشته باشد. بعد از ثبت شرکت هم بایستی الزامات قانونی، مقررات مالیاتی، بیمه شرکت و کارمندان براساس مالکیت و شغل انجام بگیرد.

انتخاب مکان شرکت و آدرس وبسایت

یک شرکت نوپا بایستی مشخص کند که قصد راه اندازی چه نوع شرکتی را دارد، شرکتی با خدمات آنلاین یا شرکتی که دفتر و آدرس مشخص دارد. نیاز به مکان معین هم به نوع شرکت بستگی دارد؛ برای مثال اگر یک شرکت محصولات سخت افزاری یا دیجیتال دارید بایستی مکانی برای عرضه و فروش محصولات خود داشته باشید.

بیشتر بخوانید:  انواع پادکست و چگونگی ساخت آنها

از طرف دیگر یک شرکت استارت آپ نیاز به سایت دارد. درواقع بهتر است قبل از راه اندازی رسمی فعالیت خود، ابتدا کار خود را به صورت آنلاین در سایت شروع کنید. به علاوه تبلیغات آنلاین در شبکه‌های اجتماعی مختلف هم تأثیر به سزایی در رشد کسب و کار نوپای شما خواهد داشت.

راه اندازی استار آپ
مراحل راه اندازی استار آپ

توجه به بازاریابی

بازاریابی به دو صورت کلی انجام می‌شود؛ یکی بازاریابی محلی که با استفاده از چاپ تبلیغات، بیلبورد یا تبلیغات رادیویی و تلویزیونی انجام می‌شود و یکی بازاریابی آنلاین که با استفاده از ارسال ایمیل، تولید محتوا و بهینه سازی آن در موتورهای جستجو و … انجام می‌شود.

در خصوص راه اندازی استارت آپ بایستی به اصول و قواعد انواع بازاریابی توجه لازم صورت بگیرد در غیر این صورت حتی با وجود عالی‌ترین خدمات و محصولات با شکست مواجه خواهید شد.

کسب آمادگی‌های لازم

همانطور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، مسیر موفقیت یک شرکت استارت آپ بسیار پیچیده و دشوار است. همچنین ممکن است شکست‌های پی در پی را در این مسیر تجربه کنید، مثل اینکه شرایط و رویدادهای کشور روی کسب و کارتان تأثیر منفی بگذارید یا با تیم خود دچار مشکل شوید. از این جهت زمانی به سراغ راه اندازی کسب و کار بروید که مطمئن باشید آمادگی لازم را دارید.

چه زمانی یک شرکت از حالت استارت آپ خارج می‌شود؟

موارد متعددی هست که نشان می دهد یک شرکت از حالت استارت آپ خارج شده یا در حال انتقال از این وضعیت است. درواقع این موارد نشان می‌دهند که یک شرکت کم کم در جامعه شناخته شده و متعارف شده است.

  • شرکت متعارف دارای سهام عمومی بوده و پلن‌ اقتصادی و بیزینسی آن معین است.
  • این شرکت در آستانه تولید و عرضه انبوه محصولات و خدمات قرار دارد.
  • این شرکت‌ها الهام بخش سایر شرکت‌ها بوده و کم کم در بازار رقیب پیدا می‌کنند.
  • کارمندان این شرکت‌ها، نیازی به کار کردن بیش از 8.5 ساعت در روز ندارند.
  • مرخصی کارمندان بر فعالیت شرکت تأثیر خاصی نمی‌گذارد.