این روزها وقوع شرایط بحرانی برای کسب و کارها به امری اجتناب ناپذیر تبدیل شده است. برای مثال مدت‌هاست که با یک بحران جهانی تحت عنوان پاندمی کرونا مواجه هستیم که تقریباً همه کسب و کارها را مختل کرده است. از این رو کسب و کار با راه اندازی یک هشتک تحت عنوان WFH#  یا Working from home در فضای مجازی، کارمندان خود را به کار کردن در خانه تشویق کردند.

نمونه‌های این چنینی نشان می دهد که کسب و کارها باید با تنظیم استراتژی بازاریابی در شرایط بحرانی به سلامت از آن گذر کرده و کمتر متضرر شوند. در این خصوص در ادامه نکاتی را مطرح خواهیم کرد که حتماً برایتان در آینده کاریتان مؤثر خواهد بود؛ با ما همراه باشید.

نکاتی در زمینه استراتژی بازاریابی در شرایط بحرانی

در شرایط بحرانی مختلف به ویژه کمبود بودجه یا کاهش تأثیرگذاری بر مخاطبان هدف، کسب و کارها بایستی با اتخاذ تصمیماتی رویکرد قبلی خود را تغییر دهند. درواقع بایستی استراتژی بازرایابی خود را متناسب با شرایط جدید طراحی و اجرایی کند.

در طول شرایط بحرانی، صاحبان کسب و کار می‌توانند با کارشناسان بازاریابی مجرب مشورت کنند تا با توجه به نوع کسب و کارشان پیشنهادهای مناسبی برای بهبود شرایط دریافت کنند. بسته به پیچیده بودن شرایط، ممکن است یک راهکار برای گذر کردن از آن بحران کافی نباشد، از این جهت یکسری اصول وجود دارند که می‌توانند در این مسیر یاری کننده باشند.

در بخش بعدی به بررسی این اصول خواهیم پرداخت. از آنجایی که شرایط بحرانی کم و بیش برای همه کسب و کارها رخ می‌دهد، در نظر داشتن این توصیه‌ها کمک شایانی به گذر کردن از این شرایط خواهد کرد.

تدوین استراتژی بازاریابی
تدوین استراتژی بازاریابی آنلاین

آماده سازی یک استراتژی حاوی راه حل کوتاه تا بلند وقت

برای مقابله یا عبور از یک شرایط بحرانی یکی از استراتژی‌ها این است که یک طرح حاوی راهکارهای کوتاه مدت، متوسط و طولانی مدت تهیه کنید. برای مثال یکی از راهکارهای کوتاه مدت، این است که کنترل موارد قابل تغییر را در دست بگیرید. منظور از مواردی که به راحتی قابل تغییر هستند، شامل تبلیغات در شبکه اجتماعی، تبلیغات ویدیویی و … است. اجرای تبلیغات طبق برنامه ریزی می‌تواند کمک بسیاری به کسب و کار شما کند.

در شرایط متزلزل کنونی پیش بینی اتفاقات بزرگ آینده تقریباً غیر ممکن است؛ از این جهت نباید تغییرات چشمگیری در آینده ایجاد کنید زیرا ممکن است آسیب فراوانی به کسب و کار شما وارد کند.

افزایش فعالیت آنلاین

دنیای تکنولوژی امروز به سرعت در حال پیشرفت است و همگام با آن برای کسب و کارها هم بستر جذاب و پرمخاطبی فراهم شده است. با توجه به آمار رو به افزایش مخاطبان اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی، می‌توان از این فرصت برای بهبود شرایط استفاده کرد.

از آنجایی که توجه اکثر کاربران به فضای آنلاین و شبکه‌های اجتماعی مختلف، به خصوص اینستاگرام معطوف شده است، از این بستر می‌توان برای افزیش آگاهی و برندسازی استفاده کرد. کافیست محتوای ارزشمند و جذاب برای این پلتفورم‌ها طراحی کرد.

درواقع یکی از مؤثرترین راهکارهای برای عبور از شرایط بحرانی، اختصاص بودجه به کمپین‌های تبلیغات آنلاین است. زیرا مخاطبان دائماً در حال به روزرسانی شبکه‌های  اجتماعی خود هستند و تولید محتوای با ارزش از سوی شما بهترین راهکار برای برقراری ارتباط با آنها خواهد بود.

افزودن یک ارزش به کسب و کار

ارزش دادن به کسب و کار یک استراتژی بازاریابی در شرایط بحرانی است که بسیاری از بازاریاب ها آن را قبول دارند. برای مثال برخی شرکت‌ها در چنین شرایطی، بودجه تبلیغات خود را کاهش می‌دهند یا آن را تعلیق می‌کنند. کاری که شرکت کوکاکولا در بریتانیا برای بررسی الگوی مصرف مشتریان خود انجام داد.

با این حال شاید مؤثرترین کار این باشد که یک ارزش به کالا یا خدمات خود بیافزایید که برای مردم جذابیت داشته باشد. مانند تخفیف‌های قابل توجه مناسبتی یا ارسال رایگان کالا. به این ترتیب مردم که از تبلیغات تکراری خسته شده‌اند، نسبت به این قضیه واکنش نشان خواهد داد و شرایط کسب و کارتان بهبود خواهد یافت.

بازاریابی
بازاریابی آنلاین

هماهنگی و تطبیق خود با شرایط موجود

از آنجایی که ممکن است در آینده شرایط هر لحظه تغییر کند، همیشه آماده باش باشید و سرعت عمل را چاشنی کار خود کنید. سعی کنید در موقعیت‌های سخت و خاص در کنار مشتریان باشید و با ارائه یک محتوای با ارزش و مرتبط یا محصولات و خدمات، پاسخگوی نیازشان باشید. به این ترتیب ارتباط قوی و محکمی میان شما و مشتریانتان برقرار خواهد شد و اعتمادسازی شکل خواهد گرفت.

در شرایط بحرانی مختلف به ویژه در بستر دیجیتال مارکتینگ، یکسری از محصولات آسیب می‌بینند و در مقابل گروهی از محصولات با استقبال بالایی مواجه می‌شوند. از این رو هنگام برنامه ریزی برای کمپین‌های تبلیغاتی خود، بیشتر بر روی این محصولات که نیاز روز جامعه هستند، تمرکز کنید.

پرداخت هزینه برای عقب نماندن از رقبا

این که در حوزه کاریتان رقابت کمتر باشد، بسیار عالی است؛ اما معمولاً در هر حوزه کسب و کار در تجارت آنلاین رقبای بی شمار وجود دارد. شرط موفقیت در چنین شرایطی ارائه محصولات یا خدماتی متناسب با نیاز مشتریان است.

یک استراتژی بازاریابی در شرایط بحرانی این است که محتوایی با ارزش و یونیک، مرتبط با شرایط و نیاز جامعه تولید و در فضای آنلاین منتشر کرد؛ به این ترتیب امکان برقراری ارتباط با مشتریان هدف بیشتر خواهد بود.

امکان ارائه رایگان کالا به مشتریان

این استراتژی تحت عنوان فریمیوم شناخته می‌شود. یعنی عرضه رایگان یک کالا مثل نرم افزار یا دوره‌های آموزشی آنلاین که مخاطبان برای دریافت خدمات جانبی آن هزینه پرداخت می‌کنند. درواقع می توان با ارائه یک کالای رایگان به مشتریان، از راه فروش خدمات ویژه آن کسب درآمد کرد.

از اپلیکیشن‌ها، بازی و خدمات وب گرفته تا دوره‌های آموزشی و ورزشی آنلاین، پتانسیل پیاده سازی این ایده را خواهند داشت.

سخن پایانی

همانند پاندمی کرونا، باز هم مسائلی از این دست البته با درصد سختی یا پیچیدگی متفاوت در آینده قابل پیش بینی است. مشکلات اختصاصی‌تر از جمله کمبود بودجه هم برای کسب و کارها ممکن است ایجاد شود. از این رو بایستی همیشه آماده باش بود و بهترین و بدترین حالت را در نظر داشت.

بر همین اساس بایستی استراتژی بازاریابی را به ویژه در شرایط بحرانی تنظیم کرد و سرمایه‌گذاری را طبق آن انجام داد. به این ترتیب به راحتی می‌توانید از این شرایط بحرانی عبور کنید.