شبکه‌های اجتماعی در طی سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته‌اند و هر روز کسب و کارهای بیشتری برای رشد و موفقیت کسب و کار خود به این شبکه‌ها متوسل می‌شوند. به همین دلیل به صرف حضور در شبکه‌های اجتماعی نمی‌توان از موفقیت کسب و کارتان اطمینان حاصل کنید و برای اینکه بتوانید در این فضای گسترده و پر رقابت نتایج قابل قبولی به دست آورید، لازم است که استراتژی دقیقی برای شبکه‌های اجتماعی خود طراحی کنید.

داشتن یک بوم استراتژی دقیق کمک می‌کند مؤثرتر عمل کنید. هر قدر استراتژی دقیق‌تر باشد، احتمال موفقیتتان بیشتر خواهد بود. اما فراموش نکنید برنامه‌ریزی که می‌کنید مختصر و مفید باشد چرا که انتخاب استراتژی پیچیده تنها رسیدن به اهداف را سخت‌تر می‌سازد. در ادامه‌ی این مطلب بیشتر با  استراتژی شبکه‌ های اجتماعی و چگونگی طراحی آن‌ها آشنا خواهیم شد.

آشنایی با استراتژی شبکه‌ های اجتماعی

قبل از اینکه به معرفی استراتژی شبکه‌های اجتماعی بپردازیم، بد نیست نگاهی به نقش شبکه های اجتماعی در آنلاین مارکتینگ داشته باشیم. بازاریابی این شبکه‌ها دربرگیرنده‌ی روش‌هایی است که منجر به افزایش فروش یا تبلیغ هر چه بیشتر محصولات و خدمات یک برند می‌شود. بازاریابی از طریق شبکه‌های اجتماعی تأثیر بسیار زیادی در افزایش آگاهی از برند، ارتباط مؤثر با مخاطب‌ها، افزایش فروش، معرفی و ارائه خدمات، بررسی اعتبار برند نزد مخاطب‌ها و … دارد.

و اما استراتژی شبکه‌های اجتماعی اهداف برند را مشخص می‌کند و با توجه به این اهداف روش‌های دسترسی و معیارهای سنجش پیشرفت را تعیین می‌کند. این استراتژی علاوه بر هماهنگی با اهداف برند باید هم راستا با استراتژی‌های کلی دیجیتال مارکتینگ شما باشد.

اهمیت طراحی استراتژی شبکه‌ های اجتماعی

چطور استراتژی مناسبی برای شبکه‌های اجتماعی طراحی کنیم؟

طراحی استراتژی‌ای کارآمد برای شبکه‌های اجتماعی نیازمند رعایت اصولی مشخص و طی کردن مراحلی است که در زیر آن‌ها را به ترتیب معرفی می‌کنیم.

هدفتان را مشخص کنید

در طراحی هر گونه استراتژی‌ای لازم است در مرحله اول هدفتان را مشخص کنید. اهداف کسب و کارها از طراحی استراتژی برای شبکه‌های اجتماعی و بازاریابی در این شبکه‌ها مختلف است. از جمله اهدافی که برای استراتژی شبکه‌های اجتماعی تعریف می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش آگاهی از برند
 • تولید لید یا سرنخ
 • افزایش مخاطب‌ها
 • افزایش تعامل با مخاطب‌ها
 • هدایت ترافیک به سایت
بیشتر بخوانید:  تفاوت وب سایت و پورتال چیست؟

مهم در این مرحله از طراحی استراتژی شبکه‌ های اجتماعی این است که اهداف خود را در گام‌های کوچک تعیین کنید. به این شکل رسیدن به آن‌ها ساده‌تر و کم هزینه‌تر خواهد بود.

پرسونای مخاطب‌ها را مشخص کنید

شبکه‌های اجتماعی این فرصت را برای شما فراهم می‌کند تا به شناخت بهتری از مخاطب‌های خود دست پیدا کنید. شناخت مخاطب و تعیین پرسونای او از مهمترین عوامل در طراجی استراتژی‌ای کارآمد در شبکه‌های اجتماعی است.

فراموش نکنید هر شبکه‌ی اجتماعی مخاطب‌های خاص خود را دارد. برای اینکه بتوانید بهترین شبکه‌ی اجتماعی را برای فعالیت کسب و کار خود و ارتباط با مخاطب‌ها انتخاب کنید، باید ببینید که مخاطب‌های شما در کدام شبکه حضور دارند.

رقیب‌های خود را زیر نظر داشته باشید

زیر نظر داشتن رقیب‌هایتان در شبکه‌های اجتماعی و تحلیل و بررسی عملکرد آن‌ها و نتایجی که کسب می‌کنند، اطلاعات زیادی را در اختیار شما قرار می‌دهد و کمک می‌کند تا مسیر بهتری را برای دستیابی به اهدافتان مشخص کنید.

برنامه‌ای برای تولید محتوا تدوین کنید

حال وقت آن است تا در مورد محتواهایی که قرار است در شبکه‌های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید تصمیم‌گیری کنید. برای این کار می‌توانید از انواع محتواها استفاده کنید، تنها این نکته را به خاطر بسپارید که تولید محتوا باید با شبکه‌ی اجتماعی‌ای که قرار است در آن به اشتراک گذاشته شود، هماهنگ باشد. بعضی از انواع محتواهایی که می‌توانید برای تعیین استراتژی شبکه‌های اجتماعی خود از آن‌ها بهره ببرید عبارتند از:

 • محتواهای داستانی
 • محتواهای آموزشی و مطالب مفید
 • مسابقه‌ها و اهدای جوایز
 • کمپین‌ها
 • چالش‌های جذاب و ویرال
 • نظرسنجی
بیشتر بخوانید:  موبایل مارکتینگ چیست و چرا اهمیت دارد؟

و … . اگر در ابتدای مسیر هستید بهتر است با رعایت قانون 20 – 80 سعی کنید که در وهله‌ی اول مخاطب‌های بیشتری کسب کنید. در واقع توصیه می‌شود 80 درصد محتواهای خود را به آموزش اختصاص دهید و از 20 درصد باقی مانده برای تبلیغات بهره ببرید.

لحن خود را انتخاب کنید

اینکه چه لحنی برای ارتباط با مخاطب خود انتخاب می‌کنید کاملاً بستگی به نوع کسب و کار شما، مخاطب‌هایتان و همینطور شبکه‌ی اجتماعی مورد نظر دارد. بدون شک نمی‌توان از لحنی یکسان برای همه‌ی کسب و کارها بهره برد.

ضمن اینکه داشتن لحنی خاص و منحصر به فرد تصویر ذهنی انحصاری از شما در ذهن مخاطب ایجاد می‌کند. پس اگر بتوانید لحنی خاص برای کسب و کار خود بهره ببرید و آن را حفظ کنید، بیشتر جلب توجه خواهید کرد و در یادها خواهید ماند.

برای انتشار محتوا برنامه‌ریزی کنید

برنامه‌ریزی برای انتشار محتوا به اندازه‌ی تولید محتوا اهمیت دارد. برای اینکه بتوانید نتایحج بهتری کسب کنید و تأثیر بیشتری بر روی مخاطب بگذارید، لازم است که برنامه‌ای منظم برای انتشار محتواهای تولیدی داشته باشید. داشتن تقویم محتوایی که علاوه بر تعیین زمان انتشار، زمان صرف شده برای تعامل با مخاطب‌ها را هم مشخص کند بسیار کمک کننده خواهد بود.

حتماً فواصل زمانی را بین انتشار محتواهای خود در نظر بگیرید. انتشار بیش از حد محتوا مخاطب را خسته می‌کند و احتمال اینکه محتوایتان را ببینند کم می‌شود. فواصل زمانی زیاد هم شما را از یاد مخاطب می‌برد و همراهی و تعامل مخاطب‌ها را از دست می‌دهید.

با توجه به گسترش و همه‌گیری شبکه‌های اجتماعی و پیچیده‌تر شدن اکوسیستم این شبکه‌ها تنظیم برنامه‌ای دقیق و طراحی یک بوم استراتژی شبکه‌ های اجتماعی لازم و ضروری است. این استراتژی به فعالیت‌های شما انسجام می‌بخشد و امکان ارزیابی و مقیاس‌پذیری عملکردهایتان را فراهم می‌سازد.