تکنیک‌های بازاریابی همگام با پیشرفت تکنولوژی در حال توسعه هستند و هر از چند گاهی یک یا چند استراتژی جدید به این حوزه اضافه می‌شود. هریک از این استراتژی‌ها به نوبه خود می‌توانند به معرفی کسب و کارها کمک کنند و آنها را به سوی برندسازی سوق دهند. استراتژی کشش و رانش از جمله استراتژی‌های بازاریابی است که به جذب بیشتر مشتریان و افزایش فروش کسب و کارها کمک زیادی می‌کنند.

اگر کسب و کارتان در ابتدای مسیر برندسازی قرار دارد، توصیه می‌شود این استراتژی را شناخته و بسته به شرایط و نیازتان آن را پیاده کنید. در انتها خواهید دید که چقدر در جذب مشتری موفق تر از سایر رقبایتان عمل کرده‌اید.

استراتژی کشش pull در بازاریابی به چه معناست؟

این استراتژی به این معنی است که با استفاده از ابزارهای تبلیغاتی موجود، مشتریان را به خرید محصولات یا خدمات خود تشویق کنید. مانند اینکه به مشتریان کوپن‌های تخفیفی ارائه کنید یا با راه انداختن کمپین‌های تبلیغاتی یکی بخر دو تا ببر مشتریان را به سوی خود جذب کنید. هدف اصلی از اجرای استراتژی کشش، جلب اعتماد مشتریان و افزایش فروش است تا به این ترتیب موجب وفاداری آنها شود.

با این حال جذب مشتریان با این استراتژی معایبی هم دارد که بسته به شرایط کسب و کارتان می‌توانند تغییر کنند. بنابراین مستلزم برنامه ریزی دقیق و اصولی است تا به بهترین شکل اجرا شود و در نهایت رضایت مشتریان را به همراه داشته باشد. کوچکترین اشکالی در اجرای کمپین می‌تواند عدم رضایت مشتریان را به همراه داشته باشد و به جای اینکه کمکی به کسب و کارتان کند به آن ضربه بزند.

مزایا و محدودیت‌های استراتژی کشش

ابتدا مزایای این استراتژی را بررسی می‌کنیم. بسته به نوع استفاده از استراتژی کشش، ممکن است برخی از مزایایی که در ادامه بررسی می کنیم، برای کسب و کارتان محقق نشود. با این حال نگاهی کلی به مزایای این تکنیک خواهیم انداخت:

 • ارتباطی مستقیم با مشتریان
 • وفاداریی مشتریان در بازه زمانی کوتاه
 • افزایش توانایی معامله با بازار یا کانال های توزیع
 • افزایش آگاهی از برند کسب و کار
 • امکان بررسی میزان پذیرش محصول
بیشتر بخوانید:  آیا گوگل ادز بر سئو تاثیر دارد؟

هر استراتژی بازاریابی صرف نظر از همه مزایایی که دارد، معایبی هم دارد که می‌توانند در روند کار تأثیر زیادی داشته باشند. استراتژی کشش و رانش هم از این قاعده مستثنی نیست. این محدودیت‌ها برای برخی برندها به قدری مهم است که ممکن است به کل بی خیال اجرای این استراتژی شوند.

 • این تکنیک زمانی نتیجه می دهد که وفاداری برند در سطح بالایی قرار داشته باشد.
 • نتیجه گیری از این استراتژی زمانبر است.
 • استفاده از استراتژی کشش در فضای به شدت رقابتی بسیار دشوار است.
 • اجراکنندگان این استراتژی بایستی بر بازار هدف و مبانی بازاریابی تسلط کافی داشته باشند.

مزایا و معایب استراتژی کشش و رانش

استراتژی رانش push در بازاریابی چیست؟

استراتژی رانش نقطه مقابل استراتژی کشش است؛ به این معنا که کانال‌های بازاریابی و توزیع توسط شخص شما ترغیب می‌شوند تا محصولات و خدمات شما را خریداری کرده و تبلیغ کنند. شما به عنوان مشتری به احتمال زیاد با استراتژی رانشی آشنا نباشید؛ درحالی که با استراتژی کششی مستقیماً در ارتباط هستید.

برای این که این استراتژی را بهتر درک کنید، یک مثال می‌زنیم؛ فرض کنید شما به عنوان تولید کننده محصولات آرایشی و بهداشتی، تخفیفی بسیار وسوسه انگیز برای فروش عمده محصولات خود در نظر بگیرید. در چنین شرایطی مغازه داران و عمده فروشان برای رسیدن به سود بیشتر تلاش می‌کنند مقادیر زیادی از محصولات شما را  تهیه کنند. به این ترتیب این افراد برای فروش محصولات شما که به صورت عمده خریداری کرده‌اند، خودشان بازاریابی و تبلیغات را بر عهده می‌گیرند.

مزایای استراتژی رانش

در استراتژی رانشی بخشی از مسیر بازاریابی توسط عمده فروشان طی می‌شود؛ درواقع آنها هستند که به طور مستقیم با مشتریان در ارتباط هستند. از جمله مزایایی که این تکنیک بازاریابی دارد می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • کمک به ارتقای محصول در کوتاهترین زمان ممکن
 • کمک به کانال‌های توزیع محصول
 • افزایش فروش محصولات
 • صرفه جویی در زمان، هزینه و انرژی در شرکت

معایب استراتژی رانش

این استراتژی همانند سایر استراتژی‌های بازاریابی معایبی دارد که در ادامه مهمترین آنها را بررسی خواهیم کرد:

 • پیاده سازی این تکنیک نیاز به یک تیم فعال دارد.
 • در این استراتژی امکان دسترسی خرده فروشان بیشتر از عمده فروشان است.
 • پیاده سازی این استراتژی و موفقیت آن، نیاز به پیش بینی علاقه و نیاز مشتریان دارد که غالباً خیلی سریع، بسته به شرایط تغییر می‌کند.
بیشتر بخوانید:  استراتژی شروع کسب و کارهای اینترنتی

استراتژی کشش و رانش چه تفاوتی با هم دارند؟

تا اینجای مقاله با توجه تعاریفی که از استراتژی‌های کشش و رانش ارائه کردیم، احتمالاً متوجه شده‌اید که این دو کاملاً سازوکار متفاوتی دارند. هریک از این تکنیک‌ها برای گروه‌های خاصی از کسب و کار کاربرد دارند. در این استراتژی با ارائه پیشنهادهای جذاب، روی مشتریان تمرکز می‌شود. این درحالی است که در استراتژی رانش با روش‌هایی تلاش می‌شود تا خرده فروشان و عمده فروشان تحت تأثیر قرار بگیرند.

به طورکلی برای دستیابی به بهترین نتیجه، توصیه می‌شود از هر دو تکنیک بازاریابی به صورت همزمان استفاده شود. البته بسته به شرایط کسب و کارتان شاید یکی از این روش‌ها، برای پیشبرد اهدافتان کافی باشد.

نتیجه گیری:

در این مقاله استراتژی‌های کشش و رانش را تعریف کردیم و مزایا و معایب هریک را بررسی کردیم. درصورتی که محصولی برای ارائه دارید و قصد دارید آن را در جامعه معرفی کنید، این استراتژی‌ها به شما کمک زیادی خواهند کرد؛ زیرا یکی از آنها مستقیماً مشتری را درگیر می‌کند و دیگر بر روی کانال‌های توزیع و عمده فروشان تأثیرگذار است.

با این حال با توجه به محدودیت‌هایی که این تکنیک‌های بازاریابی دارند، می‌توانند مانند یک شمشیر دو لبه عمل کنند؛ یعنی اگر اصول آنها رعایت نشود و تیم اجرایی قدرتمندی پشت آن نباشد، نه تنها کمکی به رشد کسب و کارتان نمی‌کند بلکه به آن آسیب‌های جبران ناپذیری هم می‌زند.

بنابراین یادتان باشد که قبل از هر چیز قواعد استراتژی‌ کشش و رانش را بشناسید و مزایا و معایب هریک را بررسی کنید. در نهایت درصورت همخوانی با نیازهایتان بهترین گزینه را انتخاب کنید.