امروزه بیشتر كاربران اینترنت تمایل دارند تا از طریق مشاهده فیلم‌های آموزشی مطلبی را فرا بگیرند؛ به این ترتیب اگر مدرس هستید یا میخواهید مطلبی را به مخاطبان خود انتقال دهید، بهترین و مؤثرترین راه تهیه فیلم‌های آموزشی است. برای دیده شدن و به عبارتی جذب مخاطب از این طریق یكی از پیش نیازهای اساسی شناخت ویژگی‌های استودیو ضبط فیلم آموزشی است؛ در ادامه به معرفی این استودیو و خصوصیات آن خواهیم پرداخت.

اهمیت تولید فیلم آموزشی

با پیشرفت تكنولوژی و ابزارهای الكترونیك، روش‌های تدریس نیز تغییر كرده‌اند. بدیهی است كه بسیاری از كاربران به جای خواندن یك متن طولانی و خسته كننده، مشاهده یك فیلم كوتاه و كاربردی را ترجیح دهند؛ چرا كه علاوه بر صرفه جویی در زمان، تأثیر بسیاری بر روند و سرعت یادگیری خواهد داشت.

مدرسان یا متخصصان در عرصه‌های مختلف كاری، با با بررسی نتایج مثبت این روش تدریس، همواره سعی در تولید محتوای آموزشی خوب و با كیفیت داشته‌اند؛ شما هم  برای جذب هرچه بیشتر كاربران و البته درآمدزایی بهتر، بایستی از استانداردها و ابزارهای نوین ساخت فیلم‌های آموزشی اطلاع كافی داشته باشید؛ به این ترتیب برای كاربران اهمیت زیادی پیدا خواهید كرد.

برای موفقیت در دنیای تكنولوژی بایستی همگام با آن قدم برداشت؛ اگرچه اغلب مدرسان هنوز به روش‌های سنتی تدریس پایبند هستند.

اگر به دنبال بهترین و مؤثرترین راه برای تدریس محتوای آموزشی خود هستید، پیشنهاد ما ضبط فیلم در استودیو هایی با امكانات و ابزارهای استاندارد است كه در ادامه ویژگی‌های آن را بررسی خواهیم كرد:

 

استودیو ضبط فیلم آموزشی

معرفی استودیو ضبط فیلم آموزشی

همانطور كه پیش تر اشاره كردیم، تولید ویدیوی آموزشی از آنجایی كه تأثیر به سزایی بر یادگیری مخاطبان دارد، جزو اولین انتخاب‌های هر كاربر در دنیای اینترنت به شمار میرود. توجه داشته باشید كه هر محتوای آموزشی تأثیر مثبتی در جذب مخاطب نخواهد داشت؛ مگر اینكه تمامی استانداردها در آن از نحوه انتقال محتوای آموزشی تا استودیو ضبط در شرایط استانداردی قرار داشته باشند؛ منظور كیفیت بالای نور، صدا و تصویر است.

برای مثال یك مدرس ریاضی را فرض كنید كه میخواهد فرمول‌ها و مسائل را پای تخته جلوی دوربین یا گوشی بی كیفیت شرح دهد؛ مسلما مخاطب با دیدن این فیلم آموزشی بی كیفیت به مشكل برمیخوردند؛ چون هم كیفیت تصویر بسیار پایین است و هم صدای مدرس ناواضح.

لازمه داشتن یك فیلم آموزشی جذاب و با كیفیت بایستی تمامی استانداردها را در تولید آن مدنظر قرار داد؛ بهترین گزینه انتخاب یك استودیوی استاندارد برای ضبط فیلم است. یك استودیو با كیفیت با ارائه یك اتاق كروماكی یا سبزدر كنار امكانات نور، صدا و دیگر موارد، بستری مناسب برای تولید یك محتوای ویدیویی مناسب برای كاربران فراهم خواهد كرد.

یكی از مزایای مهم استودیو ضبط فیلم آموزشی پرده سبز است كه امكان انتخاب پشت صحنه جذاب، متناسب با موضوع محتوای آموزشی شما در اختیارتان میگذارد. در ادامه به بررسی ویژگی‌های استودیو ضبط فیلم آموزشی خواهیم پرداخت.

ویژگی‌های استودیوی استاندارد برای ضبط فیلم آموزشی

كیفیت نور، صدا و تصویر باید در یك فیلم آموزشی كه مدرس قصد دارد به بهترین نحو محتوا را به مخاطبان انتقال دهد، اهمیت فوق العاده ای در جذب و درگیر كردن مخاطبان دارد؛ استانداردهای یك استودیو برای ضبط چنین فیلم‌هایی به شرح زیر هستند:

ویژگی های استودیو ضبط فیلم آموزشی

نورپردازی مناسب

یكی از استانداردهای مهم استودیو ضبط فیلم آموزشی، نورپردازی است؛ درواقع یك استودیو استاندارد و خوب با استفاه از روش‌ها و ابزارهای نوین سعی دارد تا بهترین نورپردازی را داشته و به عبارتی برای فضا نور مناسب فراهم كند. میتوان گفت یكی از وظایف اصلی استودیو ضبط فیلم آموزشی، فراهم كردن نور مناسب برای پرده سبز و در مجموع نور مناسب برای دوربین و فضایی است كه در آن ضبط صورت میگیرد.

کیفت بالای صدا

دیگر مسئله مهم كیفت صدا است. یكی از امكانات بسیار مهم در استودیو ضبط فیلم آموزشی، میكروفون‌های با كیفیت است؛ در غیر اینصورت تدوین‌گر فیلم با مشكل مواجه شده و خروجی كار نامرغوب خواهد بود. بهترین نوع میكروفون‌ها برای ضبط محتوای ویدیویی میكروفون‌های یقه‌ای است؛ زیرا با حركت كردن مدرس اختلالی در روند كار آن ایجاد نمی‌شود و با اتصال سیم بلند آن به دوربین، صدا با وضوح و كیفیت بالا ضبط میشود.

مجهز به تکنولوژی کروماکی

استودیوهایی كه با استفاده از تكنیك های نوین كروماكی یا اتاق سبز محتوای ویدیویی تولید میكنند، بهترین انتخاب هستند. در این استودیوهای حرفه ای مدرس روبه روی پرده سبز می‌ایستد و تدوینگر تنظیمات پشت صحنه را انجام میدهد. از آنجایی كه میتوان هر تصویری را در پشت سر مدرس استفاده كرد، جذابیت فیلم چند برابر میشود؛ به علاوه این امر برای مدرسانی كه از اسلاید برای تدریس محتوای آموزشی خود استفاده میكنند، اهمیت بالایی دارد.