برای پیشرفت در دنیای دیجیتال مارکتینگ خلاقیت، یادگیری و درس گرفتن از اشتباهات قبلی اهمیت زیادی دارد. زمانی به تازگی قدم در این مسیر می‌گذارید، اشتباهات ریز و درشتی مرتکب می‌شوید که البته به شما کمک می‌کند یاد بگیرید. آنچه اهمیت دارد تکرار نکردن چنین مواردی است.

شاید بارها با این چالش برخورد کرده باشید که علی رغم هزینه زیاد برای انجام تبلیغات همانند گوگل ادوردز نتیجه دلخواه را کسب نکرده باشید. این موضوع به دلیل آن است که برخی نکات را نمی‌دانید یا اینکه آنها را نادیده می‌گیرید. در این مقاله از ترافیک مدیا اشتباهات رایج در نوشتن Ad Copy گوگل را معرفی خواهیم کرد. این نکات کمک زیادی به شما می‌کند تا دوباره این چنین مواردی را تکرار نکنید و بیش از آنچه هزینه کرده‌اید نتیجه بگیرید.

منظور از Ad Copy گوگل چیست؟

Ad Copy همان متن تبلیغاتی است که در نتایج جستجو گوگل به نمایش درمی‌آید. درواقع زمانی که کلید واژه یا عبارتی را در گوگل جستجو می‌کنیم، فهرستی از نتایج به نمایش در می‌آید. در کنار نتایجی که تبلیغ هستند، واژه Ad قرار دارد. این نتایج همان Ad Copy هستند که شامل 3 بخش تیتر و توضیحات و اکستنشن هستند. بدیهی است که Ad Copy  هرچه جذاب‌تر نوشته شده باشد، کاربران را بیشتر ترغیب کرده و ترافیک ورودی سایت را افزایش خواهد داد.

اشتباهات رایج در نوشتن Ad Copy گوگل

متون تبلیغاتی که در تبلیغات گوگل به کار برده می‌شود، دروازه‌ای برای ورود کاربران می‌شود. هرچه این متون در مقایسه با سایر نتایج نمایش داده شده در گوگل خلاقانه‌تر و متفاوت‌تر باشد، کاربران با احتمال بیشتر وارد سایت شده و اکشن مدنظر شما که می‌تواند خرید یک محصول باشد را انجام می‌دهند.

واژه‌هایی که در Ad Copy نوشته می‌شود، بایستی به اندازه کافی قدرتمند باشد که در مقایسه با سایر نتایج بیشتر حواس کاربران را به خود درگیر کند. هدف از تبلیغات در گوگل تنها افزایش نرخ کلیک و ترافیک ورودی نیست، بلکه مهمتر از آنها افزایش نرخ تبدیل و فروش محصولات و خدمات است. از این جهت در انتخاب کلمات قدرتمند Ad Copy بایستی دقت لازم را داشته باشید. یکسری اشتباهات در نوشتن Ad Copy صورت می‌گیرد که بسیار رایج هستند. اطلاع از این موارد کمک زیادی به شما می‌کند تا این اشتباهات رایج را بشناسید و آنها را تکرار نکنید.

Ad Copy
Ad Copy یا متن تبلیغاتی

تمرکز بیش از اندازه روی کلمات کلیدی

در چنین شرایطی ناخودآگاه روی کلمات کلیدی بیش از حد مانور می‌دهیم و هرجایی از متن که گیر بیاوریم کلمه کلیدی را در آن جای می‌دهیم. از طرف دیگر شاید فکر کنید استفاده تنها یک بار کلمه کلیدی در کنار متنی که چندان خلاقیت و جذابیت در آن مشاهده نمی‌شود، می‌تواند نظر کاربران را جلب کند. این مشکل در تبلیغات آنلاین سایت‌های ایرانی به فراوانی مشاهده می‌شود؛ کافیست یک کلمه کلیدی را سرچ کنید تا نمونه‌های متعددی از این Ad Copy ها را مشاهده کنید.

برای خودداری از این اشتباه رایج، بایستی به سراغ متن‌های ترکیبی بروید. چنین متن یا تیتری ترکیبی جذاب از کلمه کلیدی، متن و ویژگی‌های محصول است. اگرچه در این بخش محدودیت کارکتر وجود دارد اما با کمک یک کپی رایتر حرفه‌ای می‌توان متنی منحصر به فرد و استاندارد نوشت؛ متنی که ارزش هزینه کردن داشته باشد و نرخ ترافیک و نرخ تبدیل بالایی داشته باشد.

برخورد غیر حرفه ای با کلمات پرقدرت

منظور از کلمات پرقدرت در تبلیغ نویسی کلماتی که در کنار بار معنایی، بار احساسی دارند و درواقع احساسات مخاطبان را هدف قرار می‌دهند. یکی از اشتباهات رایج در نوشتن Ad Copy این است که این کلمات قوی در جای مناسب قرار نمی‌گیرند و به این ترتیب از خاصیت آنها کاسته می‌شود. به این منظور قبل از نگارش متن تبلیغاتی خود، ببینید چه کلماتی برای تحت تأثیر قرار دادن مخاطبان نیاز دارید؛ همچنین از قبل بدانید که می‌خواهید احساس شوق در مخاطبان ایجاد کنید یا هیجان و اضطراب. حتی تغییری کوچک در متن تبلیغاتی یا جا به جا کردن کلمات پرقدرت می‌تواند تأثیر شگرفی بر مخاطبان ایجاد کند.

نادیده گرفتن اکستنشن های تبلیغات گوگل

یکی از قابلیت‌های مفید گوگل که می‌توانید از آن در Ad Copy استفاده کنید، Extension است. این قابلیت کلماتی پرکاربرد و مهم مانند شماره تماس، ویژگی محصول و … را به متن اضافه می‌کند و در نتایج جستجو نمایش می‌دهد. نادیده گرفتن یا کم استفاده کردن از این قابلیت دیگر اشتباهی است که که ممکن است مرتکب شوید. این قابلیت کمک می‌کند که متن شما پربارتر به نظر برسد.

نوشتن Ad Copy
اشتباهات رایج در نوشتن Ad Copy

عدم استفاده از کال تو اکشن

همانطور که پیش‌تر به آن اشاره شد، هدف از تبلیغات در گوگل افزایش نرخ تبدیل سایت است. کال تو اکشن یعنی اینکه شما کاربر را به اقدامی مانند خرید یا ثبت نام ترغیب می‌کنید. زمانی که شما از گزینه کال تو اکشن در متن تبلیغاتی خود استفاده می کنید، همان ابتدا موضع خود را مشخص می‌کنید و کاربران را به اقدام تشویق می‌کنید.

استفاده نکردن از کال تو اکشن یا استفاده از کال تو اکشن‌های طولانی هیچ کمکی به جذب مخاطب نمی‌کند. کاربران همیشه به سراغ کال تو اکشن های جذاب و البته خلاصه و مفید می‌روند.

پیگیری نکردن رقبا

در حوزه دیجیتال مارکتیگ و تبلیغات همیشه باید حواستان به رقبا باشد. این موضوع در نوشتن متن Ad Copy اهمیت دو چندانی دارد. از این جهت بایستی قبل از راه اندازی کمپین تبلیغاتی خود عملکرد رقبا را با دقت بررسی کنید. درواقع بایستی عملکرد تبلیغات آنها را سنجیده و نقاط ضعف و قدرت آنها را مشخص کنید و از اشتباهات آنها درس بگیرید. با کسب این اطلاعات می‌توانید متن جذاب‌تر و متفاوت‌تری را بنویسید.

تنوع کم واژه‌های استفاده شده در متن Ad Copy

انتخاب واژه‌ها در متن Ad Copy خیلی مهم است؛ زیرا گروهی از واژه‌ها تنوع زیادی دارند و می‌توانند با یک مفهوم اما در ظواهر مختلف در تیتر و متن به کار برده می‌شوند. همانطور که می‌دانید Ad Copy اگر اکستنشن را نادیده بگیریم شامل دو بخش تیتر و توضیحات است. واژگانی که در تیتر نوشته می‌شوند نباید عیناً در توضیحات نیز استفاده شوند بلکه باید تغییراتی در آنها داده شود. انتخاب کلمات کلیدی که تنوع زیادی دارند، مسلماً دست شما را برای نوشتن متن‌های جذاب باز می‌گذارد.

رعایت نکردن اصول نگارش محتوا

آخرین مورد از اشتباهات رایج در نوشتن Ad Copy رعایت نکردن اصول نگارشی است. درصورتی که در متن تبلیغاتی شما که به زبان انگلیسی نوشته شده است ایراد گرامری وجود داشته باشد، گوگل ایراد گرفته و ممکن است اجازه اجرا شدن تبلیغ را ندهد. این موارد کم و بیش در متون تبلیغاتی فارسی هم مشاهده می‌شود.

کلماتی که شما در Ad Copy استفاده می‌کنید، نماینده شما هستند؛ بنابراین اگر به درستی استفاده نشده باشند و منظور شما را به مخاطبان منتقل نکنند، به کسب و کار شما کمکی نمی‌کنند. کاربران با مشاهده این اشکالات ممکن است فکر کنند که همانطور که برای نوشتن یک متن درست زمان نگذاشته‌اید، نمی‌توانید محصولات و خدمات خوبی هم ارائه کنید.