اهمیت تبلیغات انکار نشدنی است. کافی نگاهی به کسب و کارهای موفق دنیا بیندازید تا متوجه شوید که چطور تبلیغات می‌تواند تفاوت‌های بزرگی خلق کند. امروزه به دلیل گسترش دنیای محصولات و خدمات و همچنین افزایش رقبا، نقش تبلیغات از قبل هم پر رنگ‌تر شده است. البته باید این را در نظر داشت که هر تبلیغی نمی‌تواند نتایج خارق العاده خلق کند و برای اثربخشی تبلیغات باید یک سری از اصول را در نظر داشت.

امروز در این مطلب از ترافیک مدیا قصد داریم از همین موضوع یعنی تبلیغ و اصول تبلیغ نویسی صحبت کنیم. پس اگر به دنبال رشد و موفقیت کسب و کار خود هستید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

تبلیغات از گذشته تا به امروز

در دنیای مدرن امروزی کسب و کاری شاهد رشد و موفقیت خود خواهد بود که بتواند تبلیغاتی هدفمند و کارآمد داشته باشد. فراموش نکنید شکل تبلیغات از گذشته تا به امروز به دلیل پیشرفت تکنولوژی، تغییر راه‌های ارتباطی، تغییر فرهنگ و سلیقه‌ی افراد و … دستخوش تغییرات زیادی شده است. در نتیجه برای کسب مشتری و فروش بیشتر باید با دنیای روز پیش رفت.

پیشتر تنها راه‌های تبلیغاتی تلویزیون، رادیو و مجله بود اما امروزه رسانه‌های مختلفی برای نمایش تبلیغات وجود دارد، رسانه‎هایی به مراتب گسترده‌تر و پر مخاطب‌تر نسبت به رسانه‌های قدیمی مثل شبکه‌های اجتماعی.

لازم به ذکر است که هدف از تبلیغات شیوه‌ی ارائه را مشخص می‌کند. فرقی هم نمی‌کند تبلیغ به شکلی ارائه شود، نکته مهم این است که تبلیغی موفق عمل خواهد کرد که از یکسری اصول تبلیغ نویسی پیروی کند. در ادامه با این اصول آشنا خواهیم شد.

بیشتر بخوانید:  نکات موثر در بودجه تبلیغات

آشنایی با اصول تبلیغ نویسی

تبلیغات، برندسازی و فروش

پیش از آنکه به اصول تبلیغ نویسی بپردازیم، بد نیست اشاره‌ی کوچکی به تأثیر تبلیغات بر برندسازی و فروش داشته باشیم. از اثرات تبلیغ بر برندسازی و فروش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • افزایش آگاهی از برند: تبلیغات باعث می‌شود بیشتر دیده شده و شناخته شوید.
  • اعتمادسازی: نمایش مدام تبلیغات (به شکل درست و واقعی) به افزایش اعتماد مخاطب و ترغیب آن به خرید کمک می‌کند.
  • افزایش فروش: شاید بعضی از افراد تصور کنند هزینه‌ی تبلیغات زیاد بوده و اصلاً به صرفه نیست. اما آنچه آن‌ها نمی‌دانند این است که تبلیغات می‌تواند ده‌ها و حتی صدها برابر هزینه‌ه‍ای که برای آن صرف کرده‌اید را به شما بازگرداند.
  • ماندگاری برند: تبلیغ خوب می‌تواند بدون اینکه مخاطب متوجه باشد، برند شما را در ذهن او هک کرده و ماندگار کند؛ از این جهت ایده پردازی تبلیغات اهمیت زیادی دارد.

اصول تبلیغ نویسی چیست؟

و اما قواعد تبلیغ نویسی… استفاده از ابن اصول کمک می‌کند تا تبلیغاتتان بیشترین بازدهی را داشته باشد. برای اینکه بتوانید تبلیغی موفق پیاده کنید، باید درک درستی از محصول و خدماتی که ارائه می‌کنید داشته باشید. به همین منظور باید توانایی توصیف و نمایش تمام ویژگی‌های محصول یا خدمت خود را داشته باشید به گونه‌ای که هیچ شک و شبهه‌ای برای مخاطب باقی نماند. پس اولین و مهمترین اصل تبلیغ نویسی شناخت محصول و دومین اصل توصیف و نمایش محصول است.

به خاطر داشته باشید هدف از تولید محصول باید در تبلیغ مشخص باشد، در غیر اینصورت ارائه یک محصول بدون دلیل و توضیح نه دردی از مردم دوا می‌کند، نه برایشان جذابیتی دارد. پس اصل بعدی تعیین هدف تبلیغ و انتقال آن به مخاطب است.

بیشتر بخوانید:  استودیو ضبط فیلم آموزشی چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

نکته‌ی مهم بعدی و در واقع اصل چهارم، مختصر و مفید بودن تبلیغ است. زیاده‌روی در تبلیغ نویسی و توصیف بیش از حد باعث می‌شود که مخاطب از تبلیغ شما خسته شده و آن را نادیده بگیرد.

ولی اصل پنجم که می‌تواند شما را از رقبایتان متمایز کند، خلاقیت و منحصر به فرد بودن است. همین اصل است که می‌تواند باعث شود مخاطب، محصول و خدمت شما را به دیگر محصولات و خدمات مشابه ترجیح دهد و برند شما را انتخاب کند. تلاش کنید تا از جنبه‌ای به محصول بنگرید که تا کنون به آن پرداخته نشده ولی برای مخاطب‌ها اهمیت دارد.

به طور خلاصه اصول تبلیغ نویسی را می‌توان به ترتیب زیر بیان کرد:

  1. شناخت محصول یا خدمت
  2. توصیف و نمایش محصول یا خدمت
  3. تعیین هدف از تبلیغ و انتقال آن
  4. مختصر و مفید بودن تبلیغ
  5. خلاق و منحصر به فرد بودن تبلیغ

امیدواریم با به کارگیری اصول تبلیغ نویسی گفته شده بتوانید تبلیغات موفقی اجرا کنید و قدم به قدم کسب و کار خود را گسترش داده و پیشرفت کنید.