جهان امروز به سمت و سویی می رود که دیگر کار کردن زیاد دلیل بر کسب درآمد بیشتر نیست و لازم است تا تفکر، خلاقیت و استفاده از فرصت ها نیز چاشنی انجام هر کاری شود تا بتوانید با کمترین زحمت، در کمترین به بیشترین میزان درآمد دست یابید. تقریبا شاید نتوان کسی را یافت که دوست نداشته باشد در زمانی که در کنار ساحل یک کشور خارجی نشته است پول وی در بازار کسب و کارش در گردش باشد و برای وی سود آوری مالی به همراه داشته باشد.

اگر شما هم جز این دسته از افراد هستید، پیشنهاد می کنیم که تا انتها با ما همراه باشید تا شما را با پر طرفدار ترین روش کسب درآمد آشنا کنیم که به وسیله آن بدون اینکه نیاز به تامین محصول داشته باشید و دغدغه ارسال محصولات را داشته باشید بتوانید به راحتی با شرکت های مختلف فعالیت داشته و بتوانید به درآمد مدنظر خود برسید.

اگر شما هم جز آن دسته از کارآفرین هایی هستید که مایلید به طور مستمر درآمد رو به رشدی داشته باشید و یا بازاریابی هستید که به دنبال راه ساده ای برای کسب درآمد هستید افیلیت مارکتینگ دقیقا همان چیزی که به دنبال آن هستید. این مطلب را مطالعه کنید تا با نحوه تبلیغ محصولات به وسیله این نوع بازاریابی آشنا شده و راه‌های درآمدزایی از آن را کشف کنید.

افیلیت مارکتینگ چیست؟

روش های بازاریابی مختلفی در دنیای وب وجود دارد که هر یک از آنها بازدهی، مزایا و معایب مختص به خود را دارد، افیلیت مارکتینگ را می توان یکی از تازه نفس ترین مدل های بازاریابی محصولات در ایران دانست. افیلیت مارکتینگ به طور کلی یک تکنیک و روش بازاریابی مبتنی بر عملکرد است که یک خورده فروش آنلاین تبلیغ خود را در یک وب سایت قرار داده و در ازای هر مشتری که از سمت تبلیغات جذب کرده باشد به سایت تبلیغ کننده پرداخت خواهد کرد. در چنین روشی وب سایت تبلیغ کننده تنها زمانی پورسانت خود را دریافت می کند که تبلیغاتی که انجام داده است منجر به معامله شده باشد و تا قبل از آن دریافت مالی نخواهد داشت.

افلیت مارکتینگ چیست
افلیت مارکتینگ چیست

4 نقش بازاریابی افیلیت

افیلیت‌ها: تبلیغ‌کنندگان محصول

سازندگان محصول: تولیدکنندگان

شبکه‌ها: شبکه‌های مدیریت افیلیت‌ها

مصرف‌کنندگان: مصرف‌کنندگان نهایی محصول

افیلیت ‌ها چه کسانی هستند؟

افیلیت، که با نام ناشر نیز شناخته می‌شود، میتواند یک شخص یا حتی شرکت باشد. بسیاری از بلاگرها و تولید کنندگان محتوا که مخاطبین بالایی دارند در این دسته از افراد هستند. آنها این قابلیت را دارند تا با تولید محتواهای مختلف در انواع رسانه ها به تبلیغ محصول یا خدمات کمک کنند.

زمانی که یکی از بازدیدکنندگان تعامل ایجاد کرده نسبت به خرید محصول یا پر کردن فرمی در وب سایتی اقدام می مینماید، پاداش برای تبلیغ کننده منظور می شود. اینکه مبلغ دستمزد برای هر اقدام چقدر است به شرایط برنامه افیلیت مارکتینگ بستگی دارد.

صاحبان کسب‌ وکار چه کسانی هستند؟

دومین بخش تاثیر گذار در بحث شکل گیری افیلیت مارکتینگ، بخش مربوط به صاحین کسب و کار است که تولید کننده محصول یا ارائه کننده خدمات قابل عرضه و ارزشمند است که می تواند به سراغ افیلیت ها رفته و با پیشنهاد مبلغی به ازای هر اقدام از سوی کاربران، تبلیغ خود را به افیلیت ها بسپارد.

افلیت مارکتینگ
شبکه های افیلیت مارکتینگ

شبکه‌های افیلیت کدام هستند؟

در بحث افیلیت مارکتینگ همواره لازم است تا یک واسط وجود داشته باشد تا بتواند هماهنگ ها را بین صاحبین کسب و کارها و افیلیت ها انجام دهد. وجود شبکه های افیلیت مزایای بسیاری دارند، اما مهمترین وظیفه آنها را نظارت و جلوگیری از نرخ تقلب است.

مصرف‌کنندگان چه کسانی هستند؟

مصرف کنندگان یا مشتریان، همان افرادی هستند که معامله را صورت میدهند. آن دسته از افرادی که به وسیله تبلیغات جذب شده و نسبت به خرید کالا و خدمات اقدام می نمایند و سبب کسب درآمد صاحبین کسب و کار و افیلیت می شوند را مصرف کننده می گویند.

افیلیت مارکتینگ چگونه کار می‌کند؟

اگر تبلیغ کننده کالا و خدمات هستید به محض اینکه بازدیدکننده ای که از جانب شما برای خرید ارجا داده شده است، تعاملی را صورت دهد، درآمد برای شما به ثبت خواهد رسید. این تعامل می تواند در یکی از مدل های کلیک بر روی بخش خاصی از سایت، ارسال فرم برای تولید سر نخ یا خرید محصول باشد.

برخی از مدل‌های رایج افیلیت مارکتینگ

در این بخش از وب سایت ترافیک مدیا به سراغ معرفی مدل های رایج افیلیت مارکتینگ خواهیم رفت تا شما نیز با این سبک ها بیشتر آشنا شوید.

پرداخت به ازای هر کلیک (PPC)

در این روش درآمدی تبلیغ کننده به ازای هر کلیکی که بر روی تبلیغاتی که او منتشر کرده است شده است دستمزد دریافت خواهد کرد و تولید سر نخ و یا فروش محصول در این حالت حائز اهمیت خاصی نیست. این سبک از تبلیغات در صورتی که از دید فروش محصول و تولید سر نخ انجام شود بسیار پر ریسک است و ممکن است نتیجه مورد نظر را برای صاحبین کسب و کارها رقم نزند.

پرداخت به ازای تولید لید (PPL)

در این روش از تبلیغ تنها در صورتی از بودجه تبلیغاتی صاحب کسب و کار هزینه کسر می شود که تبلیغ وی به دریافت سر نخ هایی همچون شماره تماس و ایمیل منتهی شده باشد. در مقابل نیز تبلیغ کننده تنها در زمانی دستمزد تبلیغات خود را دریافت می کند که فرد ارجاعی از تبلیغ او فرم جمع آوری سر نخ را پر کرده باشد.

پرداخت به ازای فروش (PPS)

این روش یکی از اقتصادی ترین روش های تبلیغات افیلیت مارکتینگ است که کمتر در ایران اجرا می شود. در این روش شما به عنوان صاحب کسب و کار، تنها در زمانی هزینه تبلیغات خود را پرداخت می کنید که کاربر ارجاعی از تبلیغات خرید خود را قطعی کرده باشد. در صورتی که کاربر ارجاعی به هر دلیلی خرید خود را به سر انجام نرسانده باشد هزینه ای از بودجه تبلیغاتی تبلیغ دهنده کسر نمیشود و در مقابل نیز درآمدی برای تبلیغ دهنده حاصل نمی شود.

دلیل استقبال کمی که از این شیوه به عمل آمده است این است که نمایش دهندگان تبلیغ یا همان افیلیت هایی که وظیفه تبلیغات را بر عهده دارند بیشترین ریسک را متحمل می شوند، به نحوی که تبلیغات اجرایی میشود، بازدید لازم برای سایت مذکور ارسال میشود ولی به دلیل اینکه خریدی انجام نمیشود، درآمدی برای تبلیغ کننده حاصل نمیشود.

افلیت مارکتینگ
نحوه افیلیت مارکتینگ

چگونه باید افیلیت مارکتینگ را شروع کرد؟

برای اینکه افیلیت مارکتینگ را شروع کنید کار سختی در پیش ندارید. تنها کافی است که از شرکت های مختلف تبلیغات را دریافت کنید و به ازای هر لید یا فروشی که برای آنها اتفاق افتاد درآمد خود را کسب کنید. برای اینکه این فرایند به درستی اتفاق افتد نیاز است تا یک سری از عوامل مورد بررسی قرار گیرد.

۱- یک پلتفرم انتخاب کنید

برای اینکه یک افیلیت خوب باشید، لازم است تا ابتدا یک رسانه قوی داشته باشید. برای این منظور لازم است تا ابتدا نسبت به تاسیس سایت یا بلاگ شخصی در یک حوزه تخصصی راه اندازی کنید و سعی کنید تا در آن حوزه به یکی از تاثیر گذارترین برندهای شناخته شده تبدیل شوید.

۲- مخاطبان خود را پیدا کنید

پس از راه اندازی سایت و بلاگ شخصی لازم است تا با تولید محتوای مناسب و حرفه ای، مخاطبین هدفمند خود را پیدا کرده و آنها را به برند اینترنتی خود وفادار کنید.

۳- در یک برنامه افیلیت ثبت‌نام کنید

برای اینکه تعداد ارجاعی های شما به خوبی شمارش شود، لازم است تا در یک برنامه افیلیت ثبت نام کنید، این دسته از برنامه ها می‌توانند با قرار دادن یک آی دی منحصر به فردی که متعلق به شماست، ارجاعی هایی که از جانب شما به لینک هدف ارسال شده اند را شناسایی کنند و درآمد خالص دریافتی را برای شما محاسبه می کنند.

۴- محصولاتی برای تبلیغ انتخاب کنید

برای اینکه بتوانید بیشترین میزان فروش برای تبلیغ دهنده و در نهایت درآمد برای خود را داشته باشید بهتر است تا نسبت به انتخاب محصولاتی که برای تبلیغ انتخاب می کنید دقت کنید و هر محصولی را تبلیغ نکنید. به طور معمول وقتی رسانه شما به طور تخصصی در یک حوزه خاص فعالیت می کند و محصولاتی در آن حوزه را تبلیغ می کند فروش بهتر و بیشتری را به دلیل خاص بودن مخاطبش به فروش می رساند.

پیشنهاد می کنیم که برای اینکه بتوانید محصولات مناسبی را تبلیغ کنید و درآمد مناسبی را از این طریق کسب کنید مواردی که در ادامه به آنها اشاره میکنیم را در انتخاب محصول در نظر داشته باشید.

۱. مخاطبانتان: آیا آن‌ها از این‌که این محصول را تبلیغ کردید از شما رضایت خواهند داشت؟

۲. کیفیت و ارزش محصول: آیا بهترین دوست خود را به خرید این کالا تشویق می‌کنید؟

۳. سودآوری: آیا این پیشنهاد در پرداخت‌ها و نرخ تبدیل (کانورژن) رقابتی است؟

و پس از خواندن موارد بالا، آیا محصول مشخصی به خاطرتان آمد؟

۵- محتوای جالب ‌توجهی برای تبلیغ محصولات افیلیت ایجاد کنید

برای اینکه بتوانید محصولات را به خوبی تبلیغ کنید، می بایست بر روی هنر و تکنیک تبلیغ نویسی تمرکز بیشتری قرار داده و تلاش کنید تا با محتوایی که برای محصولاتی که قصد تبلیغ کردن آنها را دارید، کاربران رسانه خود را ترغیب کنید که آن محصول را خریداری کنند.

۶- بهینه‌سازی و پیگیری انجام دهید

اینکه صرفا یک محصول را بر روی سایت فروشگاهی، بلاگ یا شبکه اجتماعی خود قرار دهید و انتظار داشته باشید که همه کاربرانتان آنرا مطالعه و محصول مورد نظر را خریداری کنند تفکری اشتباه و باوری غلط است. شما می بایست همواره نسبت به بررسی سایت خود و مقایسه آن با گذشته اقدام نمایید و فرایند بهبود وب سایت خود را با توجه به رفتار کاربر بر روی سایتتان انجام دهید. نقاط قوت و ضعف رسانه خود را یافته و نسبت به تقویت و رفع آنها اقدامات لازم را انجام دهید.

افلیت مارکتینگ
مراحل افلیت مارکتینگ

۷- مبلغ پرداختی حاصل از تبلیغات انجام شده را دریافت کنید

اینکه درآمد حاصل از افیلیت مارکتینگ خود را به چه صورتی دریافت می کنید به عوامل مختلفی بستگی داد که مهم ترین آن ساز و کاری است که برنامه افیلیت تنظیم می کند. بسیاری از شرکت ها دستمزد افیلیت راه به صورت ماهانه پرداخت می کنند اما در صورت وجود شرایط می توان تسویه حساب ها را به صورت هفتگی نیز انجام داد.

هنگام انتخاب یک برنامه افیلیت به ساختار پرداختی آن توجه کنید. در نهایت این موضوع به اهداف شما بستگی دارد. شاید بخواهید ساختار پرداخت کمیسیون شرکت یا سازنده محصول را بدانید. مثلا آیا پرداختی به ازای تولید هر لید انجام می‌شود یا در ازای هر فروش؟ آیا به دنبال پرداخت دوره‌ای هستید یا پرداخت یک‌باره؟

با توجه به اهداف شما، موارد گفته شده می‌تواند بر روی انتخاب محصول، چگونگی برنامه‌ریزی شما برای تبلیغ آن و همچنین زمان و منابعی که می‌خواهید به آن اختصاص دهید تاثیرگذار باشد. به عنوان مثال اگر شما انتخاب کرده‌اید که محتوایتان را از طریق آگهی‌های پرداخت شده تبلیغ کنید، باید هزینه‌ای برای آن در نظر بگیرید. باید مقایسه کنید که در مقابل کمیسیونی که بابت هر فروش دریافت کردید، چقدر برای تبلیغ هر بخش از محتوا یا ایجاد هر خرید هزینه کردید.