الگوریتم‌های اینستاگرام هر چند وقت یک بار در جهت حفظ حریم و امنیت کاربرها و کمک به رشد و پیشرفت کسب و کارها بهینه می‌شوند و تغییر می‌کنند. این تغییرات گاهی بزرگ و گاهی جزئی هستند ولی مهم است که برنامه‌ی اینستاگرام خود را به روز نگه دارید، تا الگوریتم‌های جدید در آن اعمال شود. این الگوریتم‌ها به نفع شما عمل خواهند کرد. ضمن اینکه عمل کردن طبق آن‌ها کمک می‌کند سریعتر و راحتتر رشد کنید. در این مقاله از الگوریتم‌ جدید اینستاگرام در سال 2021 برایتان خواهیم گفت.

منظور از الگوریتم اینستاگرام چیست؟

الگوریتم اینستاگرام هوش مصنوعی است که داده‌های کاربرهای اینستاگرام را از سراسر دنیا جمع‌آوری کرده و تحلیل می‌کند تا بتواند بر اساس این داده‌ها استراتژی‌های مفیدی‌تری را پیاده‌سازی کند. به همین جهت است که الگوریتم‌های اینستاگرام مدام در حال تغییر هستند چرا که داده‌ها و رفتار کاربران در حال تغییر است.

برای مثال قبلاً نمایش پست‌ها در اینستاگرام بر اساس الگوی زمانی بود یعنی پست‌هایی که جدید منتشر می‌شدند اول به نمایش گذاشته می‌شدند و به همین ترتیب به سمت پست‌هایی می‌رفتیم که در زمان عقب‌تری منتشر شده بودند. اما این روزها الگوریتم‌های اینستاگرام دیگر بر اساس الگوی زمانی عمل نمی‌کنند بلکه نمایش پست‌ها بر اساس علاقه و سرچ کاربر است. حال که فهمیدیم کارکرد الگوریتم‌ها چیست، برویم تا به موارد دیگر این حوزه بپردازیم.

5 نکته طلایی سال 2021 در رابطه با الگوریتم‌ جدید اینستاگرام

در زیر با نکاتی آشنا می‌شوید که کمک می‌کند تصویر درست‌تری از فعالیت‌های اینستاگرام و الگوریتم‌های آن داشته باشید.

الگوریتم‌ اینستاگرام
الگوریتم‌ جدید اینستاگرام

ارزش محتوای تصویری و ویدئویی برای اینستاگرام یکی است

از نظر اینستاگرام هیچ تمایز و برتری بین محتوای تصویری و ویدئویی وجود ندارد. تلاش اینستاگرام بر این است که پست‌هایی را در الویت نمایش قرا دهد که کاربرها زمان بیشتری را صرف آن‌ها می‌کنند. حال از آنجایی که محتواهای ویدئویی زمان بیشتری را از کاربر می‌گیرند و کاربر برای دیدن محتوای ویدئویی باید زمان بیشتری را بر روی محتوا مکث کند، از نظر الگوریتم‌ها این محتواها در الویت نمایش قرار می‌گیرند. در نتیجه اگر تفاوتی را در بین محتوای تصویری و ویدئویی شاهد هستید نه به خاطر الگوریتم‌ها بلکه به خاطر رفتار کاربرها است.

هر تلاش فیکی ممنوع!

الگوریتم‌های اینستاگرام در سال 2021 به راحتی می‌توانند تفاوت فالو، لایک و کامنت واقعی و فیک را تشخیص دهند. شناسایی ربات‌ها برای الگوریتم‌های اینستاگرام سخت نیست پس از هر گونه فعالیت غیر واقعی و فیک در اینستاگرام خودداری کنید.

همه‌ی کامنت‌ها در اینستاگرام با ارزش هستند

بسیاری تصور می‌کردند و می‌کنند هر قدر طول کامنت‌ها بیشتر باشد، تأثیر بیشتری در بالا رفتن نرخ تعامل پیچ و پست خواهد داشت اما این تصور غلط است. از دید اینستاگرام تمام کامنت‌ها از یک ایموجی تکی گرفته تا چند کلمه یا یک پاراگراف دارای ارزش یکسانی بوده و نوعی از تعامل به حساب می‌آیند.

هیچ تفاوتی در نوع اکانت نیست

فرقی نمی‌کند چه اکانتی در اینستاگرام داشته باشید. مطابق با الگوریتم‌ جدید اینستاگرام در واقع برتری در بین انواع اکانت‌ها وجود ندارد. اینجا هم مثل مورد اول مسئله رفتار کاربر است. زمانی که پیج شما بیزینسی یا creator است، قطعاً به خاطر ماهیت این پیج‌ها و باز بودنشان امکان دیده شدنشان بیشتر است و کاربرهای بیشتری از آن‌ها بازدید می‌کنند. در واقع الویت با پیج‌هایی است که تعامل بیشتر با مخاطب داشته باشند.

تبلیغات
تبلیغات در اینستاگرام

30 دقیقه اول کلید طلایی برای نمایش پست نیست

مدت‌ها صحبت بر سر این بود که تعامل 30 اول پست تنها عامل اثرگذار بر نمایش پست‌ها در فید است. اینستاگرام این شایعه را رد کرده است. هر چند که باید به زمان پست‌گذاری خود دقت داشته باشید و این را هم در نظر بگیرید تعامل 60 دقیقه اول بر اینگیجمت تأثیرگذار است و تعامل‌های بعد از آن تایم آنقدرها بر افزایش میزان اینگیجمنت تأثیری ندارد.

الگوریتم اینستاگرام در سال 2021 برای فیدها

با وجود اینکه الگوریتم‌های اینستاگرام در سال 2021 با سال 2020 تفاوت چندانی ندارد اما تغییرات هر چند کوچکی در این الگوریتم‌ها شاهد بوده‌ایم که اطلاع از آن‌ها کمک می‌کند تا استفاده‌ی مفیدتری از این شبکه‌ی اجتماعی داشته باشید. مواردی که در زیر می‌خوانیم به ترتیب الویت آورده شده‌اند:

سلیقه‌ی کاربر

الگوریتم‌های اینستاگرام به روش‌های مختلفی علایق کاربر را شناسایی می‌کنند. افرادی که دنبال می‌کنید، پست‌ها و محتواهایی که لایک می‌کنید و …، همگی به الگوریتم‌های اینستاگرام می‌گویند که سلیقه‌ی شما چیست و هنگامی که به فید اینستاگرام می‌روید، دقیقاً با محتواهایی روبرو می‌شوید که مورد علاقه‌ی شما است. در حقیقت رفتار شما در اینستاگرام و اینکه با چه کاربرها و محتواهایی تعامل برقرار می‌کنید و حتی نوع پست‌هایی که ذخیره می‌کنید یا به اشتراک می‌گذارید، همه تعیین کننده‌ی نوع پست‌هایی است که در فید اینستاگرام به شما نمایش داده می‌شوند.

نکته‌ی جالب دیگر در الگوریتم‌ جدید اینستاگرام وزن داشتن تعامل‌ها است. یعنی با توجه به تعامل‌هایی مثل لایک و سیو و …، الگوریتم‌های اینستاگرام متوجه می‌شوند که کدام محتواها برای شما نسبت به دیگر محتواها با ارزش‌تر هستند و در حقیقت میزان علاقه‌ی شما بسته به میزان تعامل شما با هر نوع محتوایی قابل سنجش است.

با توجه به این موضوع شما می‌توانید میزان تعامل پست‌های خود را بسنجید و با توجه به آن‌ها ببینید کدام یک کاربرپسندتر بوده و با توجه به سلیقه‌ی کاربر به تولید محتوا بپردازید. اینگونه شانس دیده شدن شما در فید کاربر و همینطور در اکسپلور بیشتر خواهد بود.

تولید محتوا و تعامل با کاربران
تولید محتوا و تعامل با کاربران در اینستاگرام

تعامل‌های شما

با توجه به اینکه محتوای کدام کاربرها را بیشتر لایک می‌کنید، به چه کسی در دایرکت بیشتر پیام می‌دهید و آیدی کدام یک از فالورهایتان را بیشتر سرچ می‌کنید، الگوریتم‌های اینستاگرام تشخیص می‌دهند که ارتباط شما با کدایم یک از دنبال‌کننده‌هایتان بیشتر و صمیمی‌تر است و نمایش محتوای این افراد در الویت خواهد بود و برعکس.

اگر از محتواهای فردی مدام عبور کنید بدون اینکه تعاملی با او داشته باشید، اینستاگرام به مرور تشخیص می‌دهد که ارتباط نزدیکی با آن فرد نداشته و چندان علاقه‌ای به محتواهای او ندارید. در نتیجه پست‌های این فرد کمتر به شما نمایش داده می‌شود یا در الویت‌های آخر قرار می‌گیرد. این یعنی دیگر زمان پست‌گذاری چندان تأثیری در الویت نمایش ندارد و رفتار شما است که تعیین می‌کند کدام پست‌ها حتماً و اول از همه به شما نمایش داده شود. به اینصورت پست‌های مورد علاقه‌ی شما در میان انبوهی از محتواها گم نمی‌شود.

زمان انتشار محتوا

همانطور که گفتیم فید اینستاگرام دیگر بر اساس زمان چیده نمی‌شود ولی با این حال جدید بودن محتوا یکی از عامل‌های اثرگذار در نمایش آن است. برای اینکه از این ویژگی و کارکرد الگوریتم‌ جدید اینستاگرام به نفع خود استفاده کنید، بهترین راه پیدا کردن زمان درست انتشار محتوا در پیجتان است. در واقع مناسب‌ترین زمان برای به اشتراک‌گذرای محتوا زمانی است که محتوا بتواند بیشترین تعامل را برقرار کند، زمانی که بیشتر فالورهایتان در اینستاگرام هستند.

تشخیص این موضوع با کمی شناخت کاربر و آزمون و خطا میسر خواهد شد و می‌توانید بهینه‌ترین زمان برای انتشار محتوا را پیدا کنید.

تعداد فالویینگ‌ها

تعداد فالویینگ‌های شما در نمایش محتواها اثرگذار است. هر قدر تعداد فالویینگ‌های بیشتری داشته باشید، اینستاگرام انتخاب دقیق‌تری در نمایش محتوا خواهد داشت و وقتی وارد برنامه می‌شوید با حجمی از محتوا روبرو نخواهید شد بلکه محتواهای برگزیده با توجه به علاقه و رفتار شما برایتان نمایش داده خواهند شد و کم کم فالویینگ‌های شما که نقش روح را داشته و فعالیتی ندارند از فید شما حذف می‌شوند.

میزان بازدید از اینستاگرام

زمانی که در برنامه‌ی اینستاگرام فعالیت‌ می‌کنید مورد توجه الگوریتم‌ها است. هر قدر زمان بیشتری را در اینستاگرام سپری کنید، به مرور محتواهایی که می‌بینید قدیمی‌تر خواهند شد چرا که دیگر محتوای جدیدی نمی‌ماند که ندیده باشید.

الگوریتم‌های 2021 اینستاگرام و استوری‌ها

در استوری‌ها هم الگوریتم‌ جدید اینستاگرام همچون فیدها عمل می‌کنند. در واقع استوری‌ها در درجه‌ی اول بر اساس زمان به شما نمایش داده می‌شوند و در درجه‌ی دوم آنچه اهمیت دارد، استوری کاربرانی است که با آن‌ها تعامل بیشتری دارید و به تشخیص اینستاگرام با آن‌ها رابطه‌ی نزدیک‌تری داشته و به محتوایشان علاقمند هستید.

استوری و اکسپلور
اهمیت استوری و اکسپلور اینستاگزام

الگوریتم‌های 2021 اینستاگرام و اکسپلور

تفاوت اکسپلور با فید در این است که در فید پست افرادی را می‌بینید که جزو فالویینگ‌های شما هستند ولی در اکسپلور پست افرادی را می‌بینید که نمی‌شناسید ولی به احتمال زیاد به آن‌ها علاقمند هستید. الگوریتم‌ها در این قسمت هم همچون قسمت فید عمل می‌کنند. با توجه به سرچ هشتگ و کلمات کلیدی که داشته‌اید، اینستاگرام پست‌هایی را به شما نمایش می‌دهد که به دنبال آن‌ها هستید.

تمام تلاش اینستاگرام این است که قسمت اکسپلور برای هر کاربر شخصی شود. پس اگر دیدید محتواهایی در اکسپلور شما نشان داده می‌شود که قبلاً هشتگ آن را جستجو کرده‌اید، بدانید که الگوریتم اینستاگرام در تلاش است که مورد علاقه‌ترین‌هایتان را به شما نشان دهد.

الگوریتم‌های 2021 اینستاگرام و igtvها

Igtvها در سه دسته برای کاربرها به نمایش گذاشته می‌شوند و ترتیب نمایش آن‌ها بر اساس علاقه‌ی کاربر است.

  • دسته‌ی for you: در این دسته igtvهایی را مشاهده می‌کنید که بر اساس فالویینگ‌های شما و نوع تعاملتان با آن‌ها نشان داده می‌شوند.
  • دسته‌ی following: ویدئوهایی که فالویینگ‌های شما در اینستاگرام تماشا می‌کنند در این دسته جای دارند.
  • دسته‌ی popular: ویدوئوهای ترند و محبوب کاربرهای اینستاگرام در این دسته قرار دارند.

چطور از الگوریتم‌های اینستاگرام در جهت رشد پیج خود استفاده کنم؟

درک الگوریتم‌ جدید اینستاگرام و عمل کردن در جهت جلب رضایت آن‌ها تأثیر زیادی در پیشرفت و موفقیت پیج شما خواهد داشت. در ادامه مواردی را با هم بررسی می‌کنیم که به شما کمک می‌کند طبق الگوریتم‌ها اینستاگرام پیش بروید.

تولید منظم محتوا

داشتن یک تقویم محتوایی منظم و تداوم در آن کمک می‌کند تا مورد توجه الگوریتم‌ها باشید و پیجی خوب و کارآمد به حساب بیایید. هر قدر در تولید محتوا انتشار پست و استوری خود منظم‌تر عمل کنید و البته محتوای با کیفیت‌تری تولید کنید از نظر الگوریتم‌ها حرفه‌ای به حساب می‌آیید. حرفه‌ای و کارآمد بودن محتواهای شما از بازخورد و تعاملی که پست و استوری‌ها به همراه خواهد داشت مشخص می‌شود. نتیجه‌ی این اتفاق الویت داشتن محتواهای شما در فید و اکسپلور خواهد بود.

ایجاد تعامل بیشتر

به هر طریقی که امکانش را دارید مخاطب‌ها را به تعامل بیشتر در پیجیتان تشویق کنید. تعامل بیشتر یعنی لایک بیشتر، کامنت بیشتر، سیو بیشتر، به اشتراک‌گذاری بیشتر و … . در این میان قدرت ایجاد تعامل از طریق استوری‌ها را دست کم نگیرید. با استفاده از امکان پرسش و پاسخ، نظر سنجی، به اشتراک‌گذاری لینک و هر امکان دیگر در استوری، کاربرها را به تعامل هر چه بیشتر ترغیب کنید.

در پست‌ها هم می‌توانید با ایجاد کال تو اکشن‌های قوی مخاطب را به تعامل تشویق کنید.

تولید محتوا
تولید محتوای جذاب در اینستاگرام

تولید محتوای درگیر کننده

زمانی که کاربر برای محتوای شما صرف می‌کند برای الگوریتم‌ جدید اینستاگرام اهمیت دارد. پس سعی کنید محتوایی تولید کنید که بیشترین درگیری را در مخاطب ایجاد کند و باعث شود مخاطب زمان بیشتری را برای مشاهده‌ی آن صرف کند. البته توصیه نمی‌شود از کپشن‌ها طولانی استفاده کنید. به جای آن می‌توانید از محتواهای کاروسل (اسلایدی) یا ویدئو کمک بگیرید. این نوع از محتواها به خاطر ادامه‌دار بودن زمان بیشتری را از مخاطب می‌گیرند و به این شکل آن محتوا و پیج مورد توجه الگوریتم‌ها خواهد بود. البته مجاب کردن مخاطب برای دیدن ادامه‌ی محتوا هم مهارتی است که باید در تولید محتوا در نظر گرفته شود. در غیر اینصورت به صرف طولانی بودن یک محتوا مخاطب علاقه‌ای به دنبال کردن آن نخواهد داشت.

انتشار به موقع پست و استوری

از طریق آزمون و خطا و بازخوردهایی که می‌گیرید، می‌توانید زمانی مناسب را برای انتشار محتواهای خود در نظر بگیرید. شناخت مخاطب‌ها هم در مشخص کردن این زمان بی تأثیر نیست. به فرض مثال اگر مخاطب‌های شما بیشتر کارمندها هستند، باید این را بدانید که به اشتراک‌گذاری پست و استوری در ساعات اداری بازخورد مفیدی برایتان به همراه نخواهد داشت و بهتر است این کار را به تایم‌های عصر یا شب موکول کنید.

استفاده از قابلیت هشتگ‌ها

کاربرد هشتگ‌های مناسب و مرتبط کمک زیادی به شناسایی محتواهای شما از طریق الگوریتم‌ جدید اینستاگرام و نمایش آن‌ها به مخاطب‌ها می‌کند. فقط در نظر داشته باشید که از هشتگ مرتبط استفاده کنید در غیر اینصورت نه تنها هشتگ‌ها کمکی به موفقیت پیج شما نمی‌کنند بلکه محتواهایتان به دلیل نامرتبط بودن دچار افت بازدید خواهند شد. علاوه بر این در استفاده از هشتگ‌ها زیاده‌روی نکنید. همچنین می‌توانید با سرچ هشتگ‌ها قبل از استفاده، هشتگ‌های مناسبی که به رشد پیجتان کمک خواهند کرد را شناسایی کنید.

باز نشر محتواهای پر بازدید

پست‌هایی که منتشر می‌کنید را در استوری هم به اشتراک بگذارید تا اگر کاربری آن را از دست داده بود، متوجه شود و به پست سر بزند. همچنین می‌توانید از طریق باز نشر محتواهای قدیمی پر بازدید دوباره توجه مخاطب‌های قبلی را جلب کنید و به مخاطب‌های جدید هم محتواهای خوب خود را معرفی کنید و تعامل بیشتری دریافت کنید.

تحلیل عملکردها

خوشبختانه اینستاگرام امکانات زیادی برای تحلیل و بررسی پیج‌های بیزینسی و creator دارد. اگر می‌خواهید از این امکانات بهره‌مند شوید در انتخاب نوع پیج خود دقت کنید. یکی از این امکانات پر کاربرد و بسیار مفید، تحلیل و بررسی عملکردهای و فعالیت‌هایتان در اینستاگرام است. ابزارهای تحلیل اینستاگرام دلایل موفقیت و عدم موفقیت پیج را به شما نشان می‌دهند و اینگونه می‌توانید با هر بار تحلیل استراتژی‌های خود را بهینه کنید و موفق‌تر از قبل عمل کنید.

حذف پست یا اکانت
حذف پست یا اکانت در اینستاگرام

علت حذف پست یا اکانت چیست؟

احتمالاً برای خیلی از شما پیش آمده که پستی را در اینستاگرام به اشتراک گذاشته‌اید و بعد از مدت کوتاهی متوجه شدید که پستتان توسط اینستاگرام حذذف شده است. حتی ممکن است با هشدار حذف یا تعلیق پیجتان هم روبرو شده باشید. برای اینکه از این عکس‌العمل الگوریتم‌ جدید اینستاگرام در امان بمانید، باید حساسیت‌های آن‌ها را بشناسید که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم:

  • استفاده از تصاویر برهنه: یکی از خط قرمزهای شبکه‌ی اجتماعی اینستاگرام به اشتراک‌گذاری عکس‌های برهنه است. پس هنگام انتشار محتوا دقت کنید که برهنگی (یا همان Nudity) در تصاویر نباشد.
  • استفاده از محتواهای دارای کپی رایت:‌ اگر از عکس، ویدئو یا موزیکی در محتوای پست خود استفاده می‌کنید که دارای حق کپی رایت است، شک نکنید که پست شما در زمان کوتاهی حذف خواهد شد. این موضوع برای پیج‌های بیزینسی حساس‌تر هم است و احتمال تعلیق پیج وجود دارد.
  • استفاده از ربات‌ها: الگوریتم‌های اینستاگرام نسبت به ربات‌ها بسیار حساس بوده و در صورت شناسایی آن‌ها با پیج شما برخورد خواهند کرد. پس تا می‌توانید واقعی باشید و از ربات‌ها دوری کنید.

اینستاگرام 2021 برای اینفلوئنسرها

اینستاگرام توصیه‌هایی را برای رشد و موفقیت پیج اینفلوئنسرها در سال 2021 ارائه کرده است. این توصیه‌ها برای پیج‌های بیزینسی هم قابل استفاده است چرا که نتیجه‌ی آن‌ها رضایت و جلب توجه کاربرها است. طبق این توصیه‌ها بهتر است پیج شما:

  • 3 پست در هفته به اشتراک بگذارد (ویدئوهای reels و igtv هم در این دسته می‌گنجند)
  • 8 تا 10 استوری در هفته داشته باشد (به طور میانگین روزی 1 یا 2 استوری)
  • 4 تا 7 ویدئوی reels در ماه را شامل شود
  • 1 تا 3 igtv در ماه داشته باشد (liveها هم جزو این دسته به حساب می‌آیند)

البته همانطور که گفتیم کمیت اهمیت دارد ولی کیفیت و نظم هم نباید فراموش شود چون این سه در کنار هم است که به نفع پیج شما عمل می‌کنند.

در آخر یادآور می‌شویم که الگوریتم‌ جدید اینستاگرام برای رشد و موفقیت بیشتر شما طراحی شده‌اند پس به جای اینکه به دنبال راهی برای دور زدن آن‌ها باشید، با درک کارآیی آن‌ها سعی کنید از این الگوریتم‌ها در جهت پیشرفت پیج خود بهره ببرید. لازم به ذکر است که این الگوریتم‌ها مدام در حال تغییر هستند و برای اعمال آن‌ها حتماً باید برنامه‌ی اینستاگرامتان را آپدیت نگه دارید و از نسخه‌های قدیمی استفاده نکنید.