اینستاگرام شبکه اجتماعی پرطرفداری است که امروزه اکثر مردم روی گوشی‌های همراه خود دارند. اینستاگرام نه تنها جنبه اطلاع رسانی و سرگرمی دارد بلکه به عنوان پلتفورمی جذاب و پربازده برای کسب و کارها مبدل شده است. همگام با افزایش محبوبیت این شبکه اجتماعی و گسترش استفاده از آن، هکرها هم بیکار ننشسته‌اند و با انواع روش‌ها سعی در غیر فعال کردن یا دزدی اطلاعات اکانت‌های اینستاگرام می‌کنند. اینجاست که موضوع امنیت اینستاگرام مطرح می‌شود.

هر اکانتی در اینستاگرم بایستی از اطلاعات خود حفاظت و حراست کند؛ حال می‌خواهد یک پیج کاری باشد و خواه شخصی یا متعلق به یک فرد معروف باشد. این روزها هکرها با روش‌های مختلفی امنیت این شبکه را به خطر می‌اندازند که در این مقاله آنها را معرفی خواهیم کرد. همچنین راه‌هایی مؤثر برای جلوگیری از هک اینستاگرم و ارتقای امنیت آن مطرح خواهیم کرد.

هک اینستاگرام از چه راه‌هایی انجام می‌شود؟

اینستاگرام محبوب ترین شبکه اجتماعی این روزها است که با انتشار محتوای تصویری مانند عکس یا ویدیو، چشم انداز جدیدی برای تبلیغات و مارکتیگ کسب و کارهای مختلف، اطلاع رسانی و سرگرمی ایجاد کرده است. با توجه به اهمیت اینستاگرام و اینکه بیشتر کاربران وقت زیادی را در این شبکه صرف می‌کنند، روزانه اطلاعات گسترده ای در این شبکه اجتماعی ذخیره و رد و بدل می‌شود که بستر فعالیت هکرها را فراهم می‌کند. از این رو برای فعالیت همیشگی و بی دغدغه در این شبکه بایستی امنیت آن را ارتقا دهید.

در قدم نخست بایستی راه‌های هک اینستاگرام را بشناسید تا بر اساس آن امنیت پیج خود را افزایش دهید؛ این راه‌ها عبارتند از:

Social Engineering یا مهندسی اجتماعی

یکی از راه‌هایی که امنیت اینستاگرام را به خطر می‌اندازد، استفاده از تکنیک مهندسی اجتماعی است. در این تکنیک هکر اطلاعات را از تارگت خود جمع آوری می‌کند و برای اینکار ابتدا خود را به عنوان دوستی کاملاً وفادار معرفی می‌کند. به این ترتیب همه اطلاعات شخصی شما مانند شماره موبایل، اسم، فامیلی، تاریخ تولید و … را بدست می‌آورد. این اطلاعات از آنجا که ممکن است رمز پسورد اینستاگرام شما باشد اهمیت زیادی دارد.

راه دیگر برای استفاده از تکنیک مهندسی اجتماعی این است که هکر مدتی محدود گوشی شما را در تحت نفوذ خود قرار می‌دهد تا اینستاگرام شما را هک کند.

هک اینستاگرام
انواع روش های هک اینستاگرام

Phishing Attacks یا حملات فیشینگ

حملات فیشینگ یکی از راه‌هایی هک اینستاگرام است که درواقع زیر مجموعه روش قبلی یعنی مهندسی اجتماعی است. در این تکنیک هم هکر با معرفی خود به عنوان دوست، اعتماد کاربر را کسب می‌کند.

در ادامه لینک‌های فیشینگ به عنوان طعمه به تارگت داده می‌شود. از آنجایی که اعتماد تارگت کاملاً جلب شده است، به این لینک‌های مخرب وارد شده و اطلاعات خود را وارد می‌کند. این اطلاعات که در این صفحه فیک بارگذاری شده در اختیار هکر قرار می‌گیرد.

Cookie Hijacking یا سرقت کوکی‌ها

سرقت کوکی‌ها دیگر روش برای هکر اطلاعات در اینستاگرام است که به نسبت دیگر راه‌ها پیچیده‌تر است. در این راستا هکر بایستی از مرورگر تارگت خود دسترسی داشته باشد. به این منظور اولاً کاربر باید از مرورگر وارد اینستاگرام شود، ثانیاً مرورگر وی دارای آسیب پذیری باشد یا با استفاده از تکنیک مهندسی اجتماعی دسترسی برای هکر ایجاد کند.

به این ترتیب هکر می‌تواند کوکی‌های مربوط به اینستاگرام را بدست بیاورد. پس از دسترسی به این کوکی‌ها کافیست هکر کوکی‌های خود را جایگزین آنها کند تا به اینستاگرام تارگت وارد شود.

By Keyloggers یا استفاده از کیلاگرها

کیلاگرها همان جاسوس افزارها یا نرم افزارهای مانیتورینگ هستند که تقریباً معادل با نظارت دیجیتالی می‌باشند. این نرم افزارهای جاسوسی می‌توانند هر کلیک، لمس، مکالمه و بارگیری اطلاعات را فاش کنند. از این رو می‌تواند انواع اطلاعات کاربر مانند اطلاعات حساب بانکی، شماره کارت‌های اعتباری، نام کاربری، پسورد و دیگر اطلاعات خصوصی را جمع آوری و به هکر ارسال کند.

درواقع کیلاگرها می‌توانند کلیدهای زده شده یا لمس شده روی صفحه کلید شما را جمع آوری کند و با اولین اتصال به اینترنت این اطلاعات را برای هکر ارسال کند. از این جهت بایستی کاملاً مراقب باشید که چنین نرم افزارهایی روی سیستم یا گوشی شما نصب نشود؛ چرا که در این صورت تمامی اطلاعات شخصی شما برای هکر فرستاده می‌شود.

priv8 exploits یا حملات روز صفر

همه شبکه‌های اجتماعی حتی شبکه قدرتمند اینستاگرام خالی از اشکال نیست و می‌توان گفت در مقابل برخی صدمات آسیب پذیر است. برخی از این نقاط ضعف در اینستاگرام تحت عنوان حمله روز صفر شناخته می‌شود. در حمله روز صفر این فقط هکر است که از نقطه ضعف شبکه با خبر است و می‌تواند از آن برای رسیدن به اهدافش استفاده کند.

از آنجایی که پیدا کردن این نقاط ضعف یا به عبارتی حملات روز صفر کار دشواری است و نیاز به تخصص بالایی دارد، از این تکنیک به ندرت برای هک اینستاگرام استفاده می‌شود.

 شکستن پسورد اینستاگرام
هک اینستاگرام از طریق شکستن پسورد

cracking یا شکستن پسورد

شکستن پسورد یا cracking آن درواقع تکنیکی است که بیشتر برای هک کردن پسوردهای ضعیف مورد استفاده قرار می‌گیرد. هدف از این روش به دست آوردن پسورد، از روش تست خطا است. ابزارهای متعددی برای اجرایی کردن این روش ایجاد شده‌اند که البته هرکدام معایبی را داشتند. مثلاً پشتیبانی ابزار از پروکسی تور یک قابلیت مهم در یک ابزار کرک محسوب می‌شود که تنها ابزارهای محدودی این توانایی را دارند.

اسکریپت Instagram Brute  یک اسکریپت قوی است که برای کرک اکانت‌های اینستاگرام استفاده می‌شود. این اسکریپت به راحتی میتواند حملات بروت فورس یا کرک را روی اینستاگرام انجام داده و از محدودیت های ورود عبور کرده و پسورهای زیادی را روی اکانت تارگت تست نماید.

راه‌های ارتقای امنیت اینستاگرام

کاربران ضمن استفاده شخصی یا کاری از اینستاگرام، اطلاعات زیادی را در این شبکه ذخیره می‌کنند. از این جهت حفاظت و حراست از این اطلاعات اهمیت زیادی دارد. با توجه به راه‌های هک کردن اینستاگرام که پیش‌تر آنها را بررسی کردیم، دیدیم که هکرها چقدر راحت می‌توانند اطلاعات شخصی ما از جمله نام کاربری و پسورد اینستاگرام ما را بدست بیاورند.

جالب است بدانید که شما تنها می توانید با چند راهکار ساده امنیت شبکه اجتماعی خود را افزایش دهید و به هکرها مجال سوء استفاده را ندهید. در ادامه به معرفی این راهکارهای مفید برای بالا بردن امینت استفاده از اینستاگرام را مطرح خواهیم کرد:

شخصی سازی یا Private کردن اکانت

اگر قصد ساخت اکانت شخصی دارید، اولین و مهمترین گام این است که آن را از حالت Public به حالت Private تغییر دهید تا اکانت شما شخصی شود. شما می‌توانید صفحه خود را قفل کنید و تنها کسانی را که می‌شناسید قبول کنید. به این ترتیب احتمال هک شدن یا انتشار عکس‌های شما کاهش چشمگیری پیدا می‌کند.

نصب و به روزسانی اینستاگرام از استورهای معتبر

اینستاگرام همانند دیگر شبکه های اجتماعی نیازمند به روزرسانی مداوم است. این به روزرسانی‌ها علاوه بر اینکه آپشن‌های جدیدی به این برنامه اضافه می‌کند، باگ‌ها و نقاط ضعف امنیتی که در نسخه‌های پیشین وجود داشته را تا حدودی رفع می‌کند. با این حال توجه داشته باشید که برنامه اینستاگرام خود را از استورهای قابل اطمینان دریافت یا به روزرسانی کنید. استورهای قابل اطمینان و معتبر برای گوشی‌های اندروید گوگل پلی و برای گوشی‌های اپل اپ استور می‌باشد. سعی کنید تا جای ممکن اپ‌های مدنظر خود را از مرورگرها دانلود و نصب نکنید.

امنیت اینستاگرام
ارتقای امنیت اینستاگرام

تغییر دوره‌ای و دائمی پسورد و انتخاب پسورد قوی

منظور از پسورد قوی پسوردی است که در آن حروف کوچک و بزرگ، اعداد و نشانه به کار رفته باشد. توصیه می‌شود پسوردی که برای اینستاگرام خود انتخاب می‌کنید با پسورد دیگر شبکه‌های اجتماعیتان متفاوت باشد. برای بالا بردن امنیت اینستاگرام همچنین سعی کنید حداقل هر 6 ماه یکبار پسورد آن را تغییر دهید. به این ترتیب احتمال اینکه کسی متوجه رمز شما شود، به شدت کم می‌شود.

فعالسازی احراز هویت دو مرحله ای

یکی دیگر از راه‌هایی که می‌توانید برای حراست از اطلاعات شخصی خود در اینستاگرام به کار بگیرید این است که احراز هویت دو مرحله‌ای را فعال کنید. منظور از احراز هویت دو مرحله‌ای این است که اگر فردی حتی پسورد اینستاگرام شما را هم وارد کند، یک پیامک یا ایمیل برای شما ارسال می‌شود که تا آن را تأیید نکنید، فرد نمی‌تواند وارد اکانت شما شود. به این ترتیب هیچ کس به غیر خودتان نمی‌تواند به پسوردتان دسترسی داشته باشد و وارد اینستاگرام شما شود.

گاهی هکرها با استفاده از ترفندهایی برای مدت محدودی گوشی همراه شما را هم در اختیار خود می‌گیرند یا اینکه با نصب و راه اندازی یک نرم افزار جاسوسی تلاش می‌کنند تا پسورد شما را پیدا کنند؛ برای جلوگیری از این روش های هک هم راه‌هایی وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

بالا بردن امنیت گوشی همراه

همانطور که قبل‌تر به آن اشاره کردیم، هکرها می‌توانند با استفاده از ترفندهایی برای مدتی گوشی همراه شما را در اختیار بگیرند یا نرم افزار جاسوسی را روی گوشی شما فعالسازی کنند تا به اطلاعات شما دسترسی داشته باشند. برای جلوگیری از این مسئله بایستی امنیت گوشی خود را ارتقا ببخشید. موضوع افزایش امنیت گوشی همراه اهمیت زیادی دارد زیرا شما همه اطلاعات خود از حساب بانکی گرفته تا پسوردهای اینستاگرام و دیگر شبکه‌های اجتماعی خود را در آن ذخیره می‌کنید.

در اولین اقدام کافیست اثر انگشت یا رمز عبور سخت و قوی برای گوشی خود انتخاب کنید. همچنین توصیه می‌شود که یک آنتی ویروس قدرتمند و معتبر روی گوشی خود نصب کنید تا بلافاصله با ورود یک نرم افزار مخرب یا ویروس، از آن مطلع شوید و بلافاصله آنها را حذف کنید. با این دو راهکار می‌توانید تا حد زیادی امنیت گوشی خود را تأمین کنید.

امنیت گوشی
ارتقای امنیت گوشی

اجتناب از باز کردن لینک‌های مشکوک و ناشناس

گاهی لینک‌های ناشناس از کاربران ناشناس برای شما ارسال می‌شود که به هیچ وجه نباید آنها را باز کنید. این مسئله برای همه شبکه‌های اجتماعی وجود دارد. از این جهت اگر یک لینک مشکوک به ویژه از کاربری ناشناس در دایراکت اینستاگرام مشاهده کردید، هرگز آن را باز نکنید؛ زیرا ممکن است امنیت اینستاگرام شما را مختل کند.

عدم ذخیره سازی اطلاعات در مرورگر

گاهی ممکن است شما از طریق مرورگر وارد برنامه اینستاگرام خود شوید. به این ترتیب باید دقت کنید که اطلاعات ورود یعنی نام کاربری و پسورد خود را روی آن مرورگر ذخیره نکنید؛ مخصوصاً اگر این گوشی یا دسکتاپ متعلق به خودتان نیست. بدیهی است که در صورت ذخیره سازی این اطلاعات روی این وسیله، دسترسی به اطلاعات اکانت شما کار خیلی راحتی خواهد بود.

بلاک کردن اکانت‌های فیک یا ناشناس

مواظب باشید که اکانت‌های فیک یا ناشناس که به پیج شما درخواست می‌دهند را قبول نکنید. درصورتی که پیج شما Public است حتماً این اکانت‌های مشکوک را بلاک کنید. اکانت‌های فیک اگرچه فعالیتی ندارند اما به دقت فعالیت‌های شما را زیر نظر دارند و برخی از آنها به عنوان جاسوس عمل می‌کنند. اکانت‌های فیک معمولاً تصویر درستی ندارند و بیو و نام عجیب و غریبی دارند به طوری که به راحتی قابل تشخیص هستند.

اجتناب از نصب اپلیکیشن های مشکوک

دقت کنید که هر برنامه‌ای را روی گوشی خود نصب و اجرا نکنید. همچنین اگر وارد سایتی شدید و متوجه شدید که فایلی روی گوشی شما در حال دانلود است، بلافاصله آن فایل را حذف کنید. به علاوه هیچ وقت برنامه‌های مدنظر خود را از سایت‌های نامعتبر دانلود نکنید.

اگر متوجه اجرای غیرعادی برنامه‌ای شدید، بلافاصله آن را حذف کرده یا با استفاده از آنتی ویروس آن را اسکن کنید. لازم به ذکر است که برخی از این برنامه‌ها می‌توانند به عنوان جاسوس عمل کرده و اطلاعات شما را به هکر منتقل کنند.

پسورد اینستاگرام
استفاده از پسورد قوی

ساخت کلوزفرند برای انتشار استوری های شخصی

درصورتی که قصد دارید تصاویر شخصی خود را در اینستاگرام منتشر کنید بهتر است کلوزفرند انتخاب کنید. به این ترتیب فقط دوستان و آشنایانی که مشخص کرده‌اید می‌توانند این تصاویر شما را مشاهده کنند. یکی از راه‌های مؤثر برای جلوگیری از سوءاستفاده از تصاویر شخصی شما در اینستاگرام همین ساخت کلوزفرند است.

نکاتی کاربردی برای افزایش امنیت اینستاگرام

در این مقاله راه های هک اینستاگرام را معرفی کردیم و دیدیم که هکرها با روش‌های گوناگونی سعی می‌کنند تا اطلاعات حساب کاربری را بدست آورند. برای مثال با استفاده از نرم افزارهای جاسوسی تمامی اطلاعات شخصی شما را بدست خواهند آورد. از این جهت راه‌هایی هم برای ارتقای امنیت گوشی و شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام را مطرح کردیم.

در ادامه به بررسی یکسری نکات خواهیم پرداخت که می‌توانید در جهت افزایش امنیت اطلاعات شما بسیار کاربری و مؤثر واقع شوند.

  • دسترسی سایر اپلیکیشن‌ها را از اینستاگرام خود قطع کنید.
  • سعی کنید از اپ‌ها و ربات‌هایی که به اینستاگرام متصل می‌شوند استفاده نکنید.
  • سعی کنید در مکان‌های عمومی از وایفای عمومی استفاده نکنید تا به اکانت خود وارد شوید.
  • از دستگاهی که متعلق به خودتان نیست برای ورود به اکانت اینستاگرام خود استفاده نکنید.
  • هم شماره تماس و هم ایمیل خود را در اکانت خود ثبت نمایید.
  • اجازه دسترسی به موقعیت مکانی خود را به اینستاگرام ندهید.
  • درصورتی که چند حساب در اینستاگرام دارید، برای هریک رمزهای جداگانه انتخاب کنید.