دامنه‌ی سایت همان اسمی است که برای سایت خود در نظر گرفته‌اید. تصور کنید که کسب و کاری را راه‌اندازی کرده‌اید، برای اینکه کسب و کار شما در معرض دید مخاطب‌ها قرار بگیرد و با آن‌ها تعامل برقرار کند، باید مکان مناسبی برای آن پیدا کنید و آدرس سر راست و راحتی داشته باشید تا مخاطب به راحتی بتواند شما را پیدا کند. این مکان مناسبی که از آن حرف می‌زنیم، اینترنت است و منظور از آدرس همان دامنه یا دامین سایت شما است.

انتخاب دامنه سایت از جمله اقدامات اولیه برای طراحی و راه‌اندازی سایت است. دامنه‌ی سایت باید به گونه‌ای انتخاب گردد که در ذهن مخاطب ماندگار شود. علاوه بر این باید از لحاظ نگارشی و اصول سئو مورد بررسی قرار بگیرد. در ادامه‌ی این مقاله بیشتر به مبحث دامنه‌ی سایت و نکاتی که در انتخاب آن باید در نظر داشت صحبت خواهیم کرد.

URL و دامنه سایت

همانطور که گفتیم دامنه سایت همان نام و آدرس سایت است که با علامت نقطه یا دات از دیگر قسمت‌های URL جدا شده است. دامنه قسمت‌های مختلفی دارد که به ترتیب: پروتکل، ساب دامین، نام دامین و دامنه سطح بالا هستند. بگذارید پیش از بررسی نکات مهم برای انتخاب دامنه به طور خلاصه با این موارد آشنا شویم.

پروتکل‌ها چگونگی دسترسی مرورگرها را به منابع وب سایت مشخص می‌کنند که  http و https دو پروتکل استاندارد در دنیا هستند. ساب دامین هم یک دامنه سطح سوم به حساب می‌آید که برای نمونه www یک ساب دامین است. نام دامین همان نام وب سایت است و دامنه‌ی سطح بالا که آخرین گزینه از آدرس سایت (صفحه‌ی اصلی سایت) است. دیگر صفحات سایت قسمت دیگری به نام مسیر دارند که مسیر رسیدن به صفحه را مشخص می‌کند.

از جمله دامنه‌های سطح بالای معمول می‌توان به .com ، .net  ، .gov ، .org  و .ir (که مخصوص ایران است) اشاره کرد. این پسوندهای آخر بیانگر نوع کسب و کار و سایت شما است. برای مثال پسوند .com که مخفف commercial و به معنی تجارت است معمولاً برای کسب و کارهای تجاری و بین المللی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انتخاب دامنه
انتخاب دامنه سایت

پسوند .org که مخفف organization است برای سازمان‌ها کاربرد دارد و پسوندی مثل .ir (مخفف Iran) مخصوص ایرانیان است و معمولاً افراد حقیقی از آن استفاده می‌کنند. در واقع همه‌ی کشورها با توجه به نامشان چنین پسوندی دارند که ویژه‌ی خودشان است.

انتخاب دامنه سایت و همه‌ی اجزای آن با شما است. در زیر به بررسی موارد مهمی می‌پردازیم که در این انتخاب باید در نظر داشته باشید تا آدرسی دقیق و سر راست به مخاطبان خود ارائه دهید.

نکات مهم برای انتخاب نام دامنه

آدرس سایت شما معرف شما است که قرار است در شبکه‌های اجتماعیتان به اشتراک گذاشته شود، بر روی کاتالوگ و کارت ویزیتتان چاپ شود و … . پس در انتخاب آن دقت به خرج دهید. در ادامه بیشتر از ویژگی‌های لازم برای انتخاب بخش متمایز و منحصر به فرد آدرس سایت یعنی نام دامنه و بخش‌های دیگر صحبت خواهیم کرد. نام دامنه سایت باید:

ماندگار باشد

اسمی که برای نام دامین خود در نظر می‌گیرید در عین منحصر به فرد بودن باید راحت باشد به طوری که با یکی، دو بار شنیدن به سادگی در ذهن مخاطب حک شود و با اشاره‌ای به حوزه‌ی کسب و کار شما اولین سایتی که به ذهنش می‌رسد، سایت شما باشد.

مختصر و مفید باشد

اسمی انتخاب کنید که کوتاه باشد و با وجود کوتاهی بیشترین اطلاعات ممکن را از کسب و کار شما به مشتری ارائه کند. کوتاه بودن نام دامنه باعث می‌شود که راحت‌تر و طولانی‌تر در ذهن مخاطب بماند.

نام دامنه سایت
ویژگی های نام دامنه سایت

خوانا باشد

از آنجایی که نام دامنه با حروف انگلیسی نوشته می‌شود، توجه داشته باشید که از اسامی‌ای در نام دامین خود استفاده کنید که مخاطب را دچار سردرگمی نکند. برای مثال از تکرار حروف (دو تا، سه تا … a، i و …) بپرهیزید و انتخابتان به گونه‌ای باشد که کاربر هنگام جستجو و تایپ آدرس شما از خود نپرسید اینطوری نوشته می‌شود؟ یا آنطوری نوشته می‌شود؟ به عبارتی یک نوشتار ساده و رایج و مصطلح برای آن وجود داشته باشد تا مخاطب دچار تردید نشود.

بیشتر بخوانید:  استراتژی بازاریابی در شرایط بحرانی

متفاوت باشد

در پروسه انتخاب دامنه سایت نامی  انتخاب کنید که منحصر به فرد و خاص باشد. انتخاب نامی مشابه به دیگر سایت‌ها به ویژه اگر آن سایت‌ها معروف و پر طرفدار باشند، به ضرر شما تمام خواهد شد. زیرا احتمال اینکه کاربر شما را با سایت‌های دیگر اشتباه بگیرد و به خاطر تشابه اسم نتواند شما را بشناسد و به سایت دیگری مراجعه کند بسیار زیاد است. بنابراین تمام خلاقیت خود را در این زمینه به کار بگیرید تا مشابهی نداشته باشید و متمایز باشید.

فقط حروف باشد

از به کار بردن اعداد و کاراکتر (منظور خط فاصله است چون – تنها کاراکتری است که می‌توان در نام دامنه از آن استفاده کرد) در نام دامنه‌ی خود بپرهیزید. هر چند که این موضوع از لحاظ فنی ایرادی ندارد اما حواس مخاطب را پرت کرده و مدام باید مراقب باشد که این عدد در آن قسمت از نام به کار رفته و آن خط تیره در آن قسمت از نام و … .

اینطوری با گذاشتن یک کاراکتر اینور و آنورتر کاربر دچار اشتباه می‌شود و اگر این اشتباه چند بار تکرار شود، کاربر ترجیح می‌دهد به سایت راحت‌تری مراجعه کند.

پسوندی مناسب (دامنه سطح بالا) داشته باشد

سعی کنید از پسوند مناسبی برای آدرس سایت خود استفاده کنید. برای مثال اگر از مراکز دولتی و وابسته به دولت هستید از پسوند .gov استفاده کنید، اگر در زمینه‌ی فناوری اطلاعات (IT) فعالیت دارید، پسوند .net انتخاب مناسبی برای شما است. این پسوندها به کاربر کمک می‌کند که اطلاعات کلی در مورد حوزه‌ی کاری شما به دست آورد و برای مثال اگر به دنبال سایت دانشگاه خود می‌گردد، سایتی که پسوند .edu را دارد انتخاب کند نه سایت دیگری.

ضمن اینکه اگر دامنه‌ای که قصد خریدش را داشتید با همان پسوند مورد نظرتان، از قبل واگذار شده بود، به فکر تغییر نام دامنه باشید نه تغییر پسوند. زیرا احتمال اینکه کاربر فراموش کند کدام پسوند متعلق به شما بوده زیاد است و احتمال اینکه سایت دیگری را به جای سایت شما اشتباه بگیرد، بسیار است.

بهترین نام برای دامنه سایت
ویزگی های بهترین نام برای دامنه سایت

بیشتر از یکی باشد

منظور این است که تنها یک آدرس برای سایت خود نداشته باشید. برای مثال طبق موردی که در گزینه‌ی قبل به آن اشاره کردیم نه تنها دامنه با پسوند .com را تهیه کنید بلکه همان نام دامنه را با پسوند .ir هم فعال کنید و از یکی از آن‌ها به دیگری ریدایرکت دهید که بهتر است در این مورد .ir را به .com ریدایرکت کنید.

به این صورت یک سایت با دو آدرس دارید که مخاطب در هر دو به اطلاعات یکسانی دسترسی دارد. البته بخش ریدایرکت دادن باید پیش از هر گونه اقدامی برای سئو صورت پذیرد تا ریدایرکت اثر منفی بر سئو نگذارد.

دست اول باشد

از خرید و انتخاب دامنه سایت دست دوم بپرهیزید. بسیار پیش می‌آید که دامنه‌ای که قصد خریدش را دارید فروخته شده است ولی با سرچ دامنه می‌بینید که آن دامنه برای فروش گذاشته شده و وسوسه می‌شوید که هر مبلغی پرداخت کنید تا همان دامنه را داشته باشید. اما این را نباید فراموش کنید که هر دامنه‌ای در نزد گوگل اعتبار خاص خود را دارد و زمانی که دامنه‌ی دست دومی را خریداری می‌کنید، آن را با تمام اعتبارش می‌خرید و این اعتبار صفر نمی‌شود. یعنی شروع شما از نقطه‌ی صفر نیست.

بیشتر بخوانید:  مدل RFM براي تحلیل رفتار مشتریان

این موضوع به خودی خود مشکل نیست، بلکه مشکل از آنجا سر و کله‌اش پیدا می‌شود که دامنه‌ی مورد نظر جایگاه خوبی نزد گوگل نداشته باشد یا به دلایلی از طرف گوگل جریمه یا مسدود شده باشد. از آنجایی که شما این موارد را نمی‌دانید، گاهی دامنه را می‌خرید و می‌بینید که برای مثال در ایندکس شدن صفحات سایت به مشکل می‌خورید، چرا؟ چون دامنه‌ای خریده‌اید که اعتبار خوبی نزد گوگل ندارد.

زمان و مکان نشناسد

به هیچ وجه در انتخاب نام دامنه سایت خود عجله نکنید. با وجود اینکه در هر زمانی می‌توانید دامنه‌ی سایت خود را عوض کنید به این معنی که دامنه‌ی جدیدی خریداری کرده و داده‌های خود را بر روی آن بارگذاری کنید اما بهتر است از همان ابتدا درست انتخاب کنید تا روزی مجبور به این کار نشوید. زمانی که دامنه را عوض می‌کنید، گویی تازه شروع به کار کرده‌اید و تمام زحمات قبلی که برای سئو و بالا آوردن سایت و جذب مخاطب کرده‌اید هیچ می‌شود و دوباره باید دست به کار شوید.

از آنجا که قرار است این نام برای سالیان سال همراه با شما و کسب و کارتان باشد، بهتر است نامی را انتخاب کنید که زمان آن را کهنه و از مد افتاده نکند یا در زبان‌های دیگر معنی ناخوشایندی نداشته باشد. پس صبور باشید و با تحقیق و مشورت اسمی برای دامنه‌ی خود انتخاب کنید که از مرز زمان و مکان عبور کند.

پسوندها
انتخاب پسوند دامنه سایت

کجا می‌توانم آزاد بودن دامنه سایت را چک کنم؟

علاوه بر جستجوی آدرس مورد نظر در مروگرها، سایت‌های بسیاری هستند که می‌توانید در آن‌ها از آزاد بودن دامنه‌ی مورد نظر خود مطلع شوید، سایت‌هایی مثل whois.net، ایرنیک (برای پسوند .ir)، ایران هاست، هاست ایران و … . از بسیاری از همین سایت‌ها هم می‌توانید قیمت دامنه را بررسی کنید و در صورت تمایل آن را خریداری کنید.

این را فراموش نکنید که استفاده از کلمات کلیدی در نام دامنه‌ی سایت شما می‌تواند تأثیر بزرگی در سئو سایت شما داشته باشد. کاربرد کلمات کلیدی در نام دامنه دو نکته‌ی مثبت به همراه دارد:

 1. باعث افزایش رتبه سایت شما می‌شود.
 2. با توجه به اینکه کاربران از کلمات کلیدی برای جستجو استفاده می‌کنند، احتمال دیده شدن و افزایش ترافیک سایت شما وجود دارد.

در انتهای مقاله شما را با انواع پسوندها و معانی و کاربردشان در انتخاب دامنه سایت آشنا می‌کنیم.

 • .com: به معنای تجاری مناسب برای کسب و کارهای تجاری (به ویژه در سطح بین المللی)
 • .ir: مخصوص کشور ایران و مناسب برای کسب و کار ها (به ویژه کسب و کارهای داخلی)
 • .ac.ir: مناسب برای استفاده‌ی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی ایران
 • ir: مناسب سایت های شخصی ایرانی‌ها
 • .org.ir: مناسب برای سازمان‌های غیر تجاری ایرانی هستند که به شکل رسمی فعالیت می‌کنند
 • .net.ir: مناسب برای شرکت‌های دولتی فعال در حوزه اینترنت و وب
 • .co.ir: مناسب برای شرکت‌های ایرانی
 • .gov.ir: مناسب برای سازمان‌های وابسته به دولت ایران
 • .net: مخفف کلمه network و مناسب برای شرکت‌های ارائه دهنده خدمات وب و اینترنت
 • .org: مخفف کلمه organizations و مناسب برای اکثر سازمان‌های غیر تجاری
 • .info: مخفف کلمه information  و مناسب برای سایت‌های اطلاع رسانی
 • .edu : مناسب برای سایت‌های دانشگاهی خارج از کشور
 • .biz: مناسب برای شرکت‌های تجاری
 • .name: مناسب برای سایت‌های شخصی خوب
 • .tv: مناسب برای سایت‌های شبکه‌های تلویزیونی
 • .me: مناسب برای سایت‌های شخصی
 • .asia: مناسب برای وب سایت‌هایی که در قاره آسیا فعال هستند
 • .tech: مناسب برای سایت‌هایی که در زمینه‌ی آموزش فعالیت دارند
 • .band: مناسب برای گروه های موسیقی
 • .io: مناسب برای استارتاپ‌ها و رویدادها
 • .blog: مناسب برای وبلاگ نویس‌ها
 • .camera: مناسب برای سایت‌های فروش دوربین عکاسی یا شرکت‌هایی که خدمات دوربین ارائه می‌کنند