سئو يا بهينه سازي سايت مجموعه فعاليت‌هايي است براي ارتقاي رتبه وبسايت در گوگل انجام مي‌شود و شامل دو نوع سئوي داخلي و سئوي خارجي است. سئوي خارجي فعاليت‌هايي است كه خارج از وبسايت براي بهبود رتبه آن صورت مي‌گيرد؛ اهميت سئوي خارجي حاكي از بازاريابي يا تجارت آنلاين آن براي وبسايت است كه در اين مقاله از ترافيك مديا قصد داريم به شرح بيشتر آن بپردازيم:

سئوي خارجی Off Page SEO چیست؟

همانطور كه در مقدمه به آن اشاره كرديم، سئوي خارجي  مجموعه‌اي از فعاليت‌ها است كه خارج از وبسايت در جهت بهبود رتبه آن در گوگل عمل مي‌كند. هر آنچه قبلاً به عنوان فعاليت‌هاي سئو مي‌شناسيم مانند محتواي سايت، سرعت لود سايت، بهينه سازي تصاوير سايت و …  تحت عنوان سئوي داخلي شناخته مي‌شوند كه در داخل سايت با هدف ارتقاي رتبه سايت انجام مي‌شوند؛ اما سئوي خارجي كاملاً متفاوت است.

ساخت بك لينك، تبليغات در شبكه‌هاي اجتماعي، سئوي محلي از مهمترين اقداماتي است كه خارج از وبسايت انجام مي‌شود و به عبارتي براي سايت بازاريابي انجام مي‌دهند.

هر نوع سايتي كه مديريت مي‌كنيد، فروشگاهي يا شركتي، هدف بالا بردن رتبه آن در گوگل و به تبع افزايش ترافيك ورودي سايت و افزايش فروش است؛ به اين ترتيب ؛ اهميت سئوي خارجي و باراريابي سايت و محتواي موجود در آن براي شما دو چندان خواهد شد.

اهميت سئوي خارجي

شايد بيشتر ماها با فعاليت‌هايي كه در سئوي داخلي انجام مي‌شود آشنا باشيم؛ از جمله محتواي سايت. در سئوي داخلي هدف توليد محتوايي بر مبناي كلمات كليدي است كه در عين حال كه بايد اصولي و استاندارد باشد بايد جذاب و منحصر به فرد هم باشد تا سبب ارتقاي رتبه سايت در گوگل شود.

حال در سئوي خارجي هدف عرضه اين محتوا به مخاطبان است. با تكنيك‌هاي سئوي خارجي سعي داريم تا براي محتواي سايت بازاريابي انجام دهيم و به اين ترتيب با افزايش ترافيك ورودي نرخ تبديل را بالا ببريم؛ درواقع با سئوي خارجي با افزايش آگاهي سعي داريم تا اعتمادسازي كنيم. سئوي داخلي و خارجي مكمل يكديگر هستند و در كنار هم مي‌توانند اثر بخش باشند.

تكنيك‌هاي سئوي خارجي

براي استفاده از تكنيك‌هاي سئوي خارجي در ابتداي كار به يك محتواي استاندارد و با كيفيت نياز داريد تا بر مبناي آن تبليغات و بازاريابي انجام دهيد. سئوي خارجي بهترين راهكار براي كسب آگاهي از نظرات مثبت و منفي كاربران است؛ به نحوي كه اگر اين نظرات داخل سايت ثبت شود صدمات بزرگي به آن وارد خواهد كرد؛ اينجاست كه ؛ اهميت سئوي خارجي مشخص مي‎شود؛ زيرا اين امكان را فراهم مي‌كند تا نظرات كاربران را در خارج از وبسايت دريافت كنيد.

سئوي خارجي هم در جهت ارتقاي رتبه سايت در گوگل و هم در جهت برندسازي و افزايش اعتماد كاربران عمل مي‌كند؛ در اداكه به معرفي تكنيك‌هاي آن خواهيم پرداخت:

بك لينك

يكي از مهمترين تكنيك‌هاي سئوي خارجي كه مانند چسب وبسايت‌ها را بهم متصل مي‌كند، بك لينك است. بك لينك، لينك‌هايي هستند كه از سايت‌هاي معتبر دريافت مي‌شوند و تأثير زيادي بر ارتقاي رتبه سايت دارند.

توجه داشته باشيد كه به دليل تغيير الگوريتم‌هاي دريافت بك لينك، تنها تحليل لينك‌هاي رقيب و كسب بك لينك از سايت‌هايي كه رقبا هم از آن بك لينك گرفته‌اند، كفايت نمي‌كند؛ درواقع بايستي در اين تحليل كيفيت لينك ها و anchor text آنها را بررسي كنيد و از آن الگو بگيريد. به طوركلي در استفاده از اين تكنيك سئوي خارجي بايستي از موارد زير خودداري كنيد:

  • ايجاد بك لينك در كامنت سايت‌هاي بي‌ربط يا سايت هايي كه افراد زيادي در آن به صورت اسپم كامنت مي‌گذارند.
  • اجاد بك لينك در امضاء فروم های بدون اتوریتی
  • ايجاد بك لينك در سايت‌هايي كه در هر صفجه بيش از حد بك لينك دارند.
  • ايجاد بك لينك در سايت‌هايي كه مخاطبان آن علاقه اي به خدمات شما ندارند.
  • ايجاد بك لينك در سايت‌هاي تكراري
  • ايجاد بك لينك تنها با كلمه كليدي
  • كسب بك لينك از همه صفحات يك وبسايت
  • كسب بك لينك فراوان با تصاوير لينك شده

شبكه‌هاي اجتماعي

تبليغات در شبكه‌هاي اجتماعي، بر روي رتبه سايت شما در گوگل تأثيري ندارد؛ به اين ترتيب هدف شما از تبليغات در شبكه‌هاي اجتماعي بايستي صرفاً جذب مخاطب و فروش باشد.

انجام تبليغات براي مخاطبان هدف، طرح پرسش و پاسخ در مورد محصولات و خدمات و تبليغات براي افزايش اعتبار سايت از مهمترين فعاليت‌هايي است كه مي توانيد در شبكه‌هاي اجتماعي در جهت برندسازي و جذب مخاطب انجام دهيد.

سئوي محلي

اين تكنيك از سئوي خارجي كه معادل با تبليغات سنتي دهان به دهان است، براي كسب و كارهاي كوچك و محلي ارزش زيادي دارد. در اين راستا شما با كمك گوگل مي‌توانيد از مشتريان خود بخواهيد تا نظرات خود را در خصوص كالاي شما ارائه كند. توجه داشته باشيد كه اين روش زماني كارآمد خواهد بود كه مشتريان از كالا يا خدمات شما راضي باشند.