يكی از مفاهيم مهم و بنيادی كه از گذشته تا امروز در بهينه سازی يا سئو سايت اهميت زيادی داشته است، رعايت چگالی كلمات كليدی يا Keyword Density است. حال سؤال مهمی كه در اين زمينه پيش می‌آيد اين است كه با توجه به تغيير الگوريتم های موتورهای جستجو گوگل، آيا باز هم اين چگالی اهميت دارد يا خير؟ برای آگاهی اهميت چگالی كلمات كليدی برای سئو تا انتهای اين مطلب از ترافيك مديا با ما همراه باشيد.

چگالی كلمات كليدی به چه معناست؟

چگالي كلمات كليدی به معنای تعداد كلمات كليدی در يك متن نسبت به تعداد كل كلماتی كه در متن يا صفحه وجود دارد، گفته می‌شود. اين مفهوم تحت عنوان فركانس يا نشانه‌ای كه ميتوان با آن كلمات كليدی را تشخيص داد نيز معرفي می‌شود.

برای محاسبه دقيق چگالی كلمات كليدی ميتوان تعداد دفعاتي كه از كلمات كليدی در متن استفاده كرده‌ايد را تقسيم بر تعداد كل كلمات موجود در متن كرد و عدد به دست آمده را در 100 ضرب كنيد.

برای محاسبه چگالی كلمات كليدی يك روش حرفه‌ای‌تر هم وجود دارد، تحت عنوان TF-IDF كه مخفف فركانس عبارت يا فركانس معكوس سند می‌باشد. TF-IDF يك روش آمارگيری دقيق است كه برای بازيابی اطلاعات يا استخراج متن مورد استفاده قرار می‌گيرد؛ درواقع از اين روش برای تشخيص اعتبار يا اهميت يك عبارت برای سند استفاده می‌گردد.

اهميت چگالی كلمات كليدی برای سئو  واضح است؛ به نحوی كه از اين روش برای مشخص كردن رابطه ميان محتوا و تعداد جستجوی كاربران استفاده می‌كند؛ هرچند معيارهای ديگری هم در سئو و بهينه سازی سايت برای گوگل وجود دارد.

چگالی كلمات كليدی مناسب برای بهينه سازی سايت

 به طوركلی هيچ قانون مشخصی برای چگالی كلمات كليدی مناسب براي سئو وجود ندارد؛ درواقع شما نمی‌توانيد مشخص كنيد كه رقم مناسب چگالی كلمات كليدی كه بتواند رتبه سئو سايت شما را افزايش دهد كدام است. اگرچه معيارهايی براي بهبود سئو سايت و به دنبال آن افزايش ترافيك ورودی و تجربه كاربری وجود دارد كه شايد خيلی مهمتر از چگالی كلمات كليدی باشد.

بیشتر بخوانید:  چگونگی دیده شدن برندمان در صفحه جستجوی اینستاگرام

چگالی كلمات كليدی بستگي به ماهيت و موضوع محتوای شما دارد؛ براي مثال چگالی كلمات كليدی در يك محتوای خبری كه در لحظه منتشر می‌شود به نسب يك بلاگ كمتر است.

با اين حال متخصصان سئو پيشنهاد می‌كنند كه برای به ازای هر 200 كلمه يك كلمه كليدی استفاده كنيد. اين تعداد برای سئو معيار خوبی محسوب می‌شود.

نكته:

سعی كنيد از انواع كلمه كليدی در محتوای خود استفاده كنيد؛ يعنی تغييرات جزئی در كلمه كليدی اصلی ايجاد كنيد و در متن به كار ببريد. اين تكنيك يكي از روش‌های اصولی برای بهبود سئوی سايت محسوب می‌شود.

استفاده از انواع كلمات كليدی اهميت زيادی دارد؛ زيرا  ميتواند تعداد كاربران كه با جستجوی انواع مختلفی از كلمات كليدی محصول يا خدماتی را در گوگل سرچ می كنند افزايش دهد.

با اين حال اين تكنيك حساسيت بالايي دارد و اگر به دقت از آن استفاده نشود، آدرس اشتباه با مرورگر گوگل داده و نتيجه معكوس برای سايت شما خواهد داشت.

تكنيك Keyword Stuffing

اين تكنيك با مفهوم بمباران كلمات كليدی شايد ده سال پيش كه هنوز الگوريتم‌های گوگل تا اين حد پيچيده نشده بودند، كاربرد داشت. برای مثال معمولاً در پايين صفحات پاورقی‌های طولانی ايجاد می‌كردند كه ده‌ها يا شايد صدها كلمه كليدی در آنها وجود داشت.

در Keyword Stuffing همانطور كه از نامش مشخص است در يك عبارت كوتاه تعداد بسيار زيادی كلمه كليدی استفاده می‌شود و آن زمان كه تشخيص گوگل پيچيده نبود عامل اصلي رتبه گيری محسوب می‌شد؛ درواقع وبسايت‌ها با هر كلمه كليدی میتوانستند ايندكس شوند.

امروزه گوگل در الگوريتم جستجو خود از معيارهای خاصی استفاده می‌كند كه غالباً تحت عنوان سيگنال‌های رتبه بندی ناميده می‌شوند. استفاده از تكنيك Keyword Stuffing و به كار بردن تعداد زيادی كلمه كليدی در يك متن، جريمه‌های زيادی از سوی گوگل به همراه دارد؛ بنابراين سعي كنيد متن خود را بيش از حد بهينه نكنيد.

بیشتر بخوانید:  نکات سئو سایت خبری

خوشه بندی كلمات كليدی و اهميت آن برای سئو

بر اساس الگوريتم‌های جديد گوگل ارتباط بين صفحات سايت اهميت ويژه‌ای دارد. درواقع كافيست شما از يك دسته از كلمات كليدی مرتبط در محتوای صفحات خود استفاده كنيد تا از اين طريق به گوگل نشان دهيد هدف شما از اين محتواها چيست. اين تكنيك تحت عنوان خوشه بندی كلمات كليدی شناخته می‌شود و كمك زيادی به بهبود سئو سايت شما خواهد كرد؛ حال چگونه؟

زمانی كه مرورگر جستجوی گوگل با یکسری کلمات کلیدی در يك صفحه وبسايت رو به رو می‌شود، بيشتر اين كلمات را مفهوم بندی می‌کنند؛ البته در ارتباط با متنی که در آن استفاده شده‌اند.

درواقع گوگل ترجيح مي‌دهد کلمات کلیدی در ارتباط با دیگر کلمات کلیدی در متن باشند؛ از اين رو تكنيك خوشه بندی کلمات کلیدی اهميت بالايی در ارتقاي رتبه سايت و به دنبال آن افزايش بازديد از آن خواهد داشت.

نكته:

اهميت چگالی كلمات كليدی برای سئو  و تكنيك‌هایی كه در اين مقاله به آنها اشاره كرديم بايستی هر چند وقت يكبار تست شوند تا مشخص شود آيا واقعاً به بهينه سازی يا سئو سايت شما كمك كرده اند يا خير.

از اين رو می توانيد از A/B تست استفاده كنيد تا نقاط ضعف و قوت سايت خود را مشخص كنيد. با استفاده از اين تست مثلاً ميتوانيد مشخص كنيد كه آيا چگالی كلمات كليدی بر روی ترافيك ورودی سايت شما تأثيرگذار بوده يا خير.