کسب و کارهای بسیاری هنوز به روش‌های کلاسیک و سنتی چسبیده‌اند و به تولید محتواهای متنی بسنده کرده‌اند اما در این میان کسب و کارهای باهوشی هم هستند که خود را با نیاز روز مخاطب و متدهای جدیدتر منطبق کرده و دست به تولید محتواهای دیگری هم می‌زنند تا بتوانند مخاطب‌های بیشتری را به خود جذب کنند.

ابزارهای تولید محتوا این روزها دیگر تنها به متن ختم نمی‌شوند و اگر به دنبال رشد کسب و کارتان و رضایتمندی مخاطب‌ها هستید باید تولید محتواهای ویدئویی و صوتی را هم در برنامه‌ی تولید محتوایی خود قرار دهید. پادکست‌ها یا محتواهای صوتی به دلیل دسترسی راحتی که دارند بسیار مورد توجه مخاطب‌ها هستند. در واقع هر جایی که باشید و در حال انجام هر کاری که باشید، می‌توانید از این محتواهای جذاب بهره‌مند شوید. در این مقاله می‌خواهیم شما را با اهمیت تولید پادکست و چگونگی آن آشنا کنیم.

پادکست‌ها چه مزیتی دارند؟

در سال‌های اخیر پادکست‌ها توجه مخاطبان بسیاری را به خود جلب کرده‌اند. یکی از دلایل این اتفاق دسترسی راحت به این نوع از محتواها است. در واقع به دلیل اینکه امکان گوش دادن به پادکست در هر زمان و مکانی فراهم است و نیاز به شرایط خاصی ندارد، مخاطب‌های زیادی به این نوع از محتوا علاقمند هستند.

برای مثال هنگام رانندگی، تمیز کردن خانه، پیاده‌روی و ورزش و … می‌توانید به راحتی به کار خود برسید و به پادکست هم گوش کنید. یعنی هر قدر هم مشغله داشته باشید، باز هم فرصت بهره‌مندی از این نوع محتوا را دارید. در نهایت باید گفت که تجربه‌ی شنیدن از خواندن بسیار لذت‌بخش‌تر است و به همین دلیل اهمیت تولید پادکست در بازاریابی محتوا غیر قابل انکار است.

اهمیت تولید پادکست برای کسب و کارها

مزیت و اهمیت پادکست‌ها را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • تولید پادکست آسان و مقرون به صرفه است: برای تولید پادکست نیازی به تجهیزات زیاد و پر هزینه نیست. حتی می‌توانید با تلفن همراه خود اقدام به تولید پادکست کنید.
 • دسترسی به پادکست‌ها آسان و متنوع است: دسترسی به پادکست‌ها از طریق هر دستگاهی که به اینترنت متصل باشد، ممکن است. از طریق وب سایت‌ها، اپلیکیشن‌های مختلف، کانال‌های تلگرام و … می‌توانید از این محتواها استفاده کنید.
 • مورد توجه مخاطب و در نتیجه گوگل هستند: از نظر سئو و رتبه‌بندی گوگل محتواهای پادکستی مزیت محسوب می‌شوند. این محتواها به راحتی از طریق ربات‌های گوگل شناسایی می‌شوند و از آنجا که مورد توجه کاربرها هستند، گوگل هم به آن‌ها توجه می‌کند.
 • ارتباط عمیقی با مخاطب برقرار می‌کند: امکان به کارگیری لحن و فن بیان در محتواهای صوتی اثرگذاری آن‌ها را بیشتر می‌کند. این ویژگی همچنین می‌تواند مفهوم مورد نظر را در پادکست به شکل بهتر و درست‌تری به مخاطب القا کند.
 • زمان کمتری را از مخاطب می‌گیرد: در حالی که برای خواندن محتوای متنی شرایط خاص و زمان بیشتری نیاز است، گوش دادن به پادکست‌ها زمان کمتری را از مخاطب می‌گیرد.

چطور می‌توانم پادکست حرفه‌ای تولید کنم؟

همانطور که گفتیم تولید پادکست حتی با موبایل هم ممکن است اما اگر قصد دارید به صورت حرفه‌ای اقدام به تولید پادکست کنید، نیاز به تجهیزات خاصی دارید که در ادامه با این تجهیزات و البته ویژگی‌های لازم برای تولید پادکستی با کیفیت آشنا می‌شویم.

اهمیت تولید پادکست

 • میکروفون: میکروفون از ابتدایی‌ترین و مهمترین تجهیزات مورد نیاز برای تولید پادکست است. میکروفون‌ها انواع مختلفی دارند: یقه‌ای، رومیزی، USB و هاش اف.
 • هدفون: هدفون کمک می‌کند تا هنگام ضبط محتوا، صدای خود را بهتر بشنوید و بیان درست‌تری داشته باشید.
 • رکوردر: دستگاه‌های رکوردر کمک می‌کنند تا ضبط صدا با کیفیت بسیار بهتری نسبت به موبایل و کامپیوتر انجام شود.
 • فضای مناسب: برای ضبط پادکست باید از فضاهای مناسبی مثل استودیو استفاده کرد.
 • گوینده حرفه‌ای: برای اینکه بتوانید پادکستی با کیفیت تولید کنید، گوینده باید به مهارت‌های فن بیان اشراف کامل داشته باشد. وضوح صدا، شیوایی، ادای درست کلمات و لحن خواننده تأثیر زیادی بر جذب مخاطب دارد.
 • متن: فارغ از موضوع پادکست، متن باید روان و گویا و به دور از هر گونه پیچیدگی غیر ضروری باشد.

علاوه بر این ابزارها بهتر است از نرم‌افزارهای ادیت برای رفع ایرادهای کار و جذاب‌تر شدن آن استفاده کنید. موسیقی هم می‌تواند اثرگذاری محتوای صوتی شما را چندین برابر کند. در آخر فراموش نکنید که عنوانی مناسب و جذاب برای پادکست خود انتخاب کنید و در طراحی کاور کار دقت زیادی به خرج دهید.

پادکست برای چه کسب و کارهایی مناسب است؟

پادکست‌ها انواع مختلفی دارند، از تیلیغاتی گرفته تا آموزشی، داستانی، روانشناسی، نقد و بررسی و … . همه‌ی این نوع از پادکست‌ها می‌توانند تأثیرات مثبتی را در بازاریابی محتوایی شما داشته باشند. اهمیت تولید پادکست با محتوای جدید و جذاب به قدری است که می تواند به تنهایی جای سایر محتواهای تبلیغاتی را برای کسب و کارتان پر کند.

پادکست‌ها بیشتر برای کسب و کارهای آنلاین و برندهای شخصی می‌توانند کارآمد باشند. از طریق پادکست‌ها می‌توانید دایره‌ی مخاطب‌های خود را افزایش دهید و ارتباطات عمیق‌تری با مخاطب‌هایتان بسازید. تداوم در چنین رویکردی به مرور زمان مشتری‌های محصول و خدمات شما را افزایش خواهد داد و رشد و موفقیت کسب و کارتان را در پی خواهد داشت. فراموش نکنید که برای رسیدن به چنین هدفی باید محتوایی با ارزش، هدفمند و خلاق تولید کنید و بتوانید مخاطب را جذب کرده و راضی کنید.