همانطور که می‌دانید یکی از مهمترین گام‌ها برای ورود به دنیای جذاب و پرمخاطب اینترنت، طراحی سایت است. با توجه به اینکه این روزها مردم زمان زیادی را در اینترنت صرف می‌کنند و با گوشی همراه، تبلت یا دسکتاپ هر آنچه نیاز دارند را در اینترنت جستجو می‌کنند، طراحی ظاهر سایت جذاب همراه با محتوای باکیفیت و مفید تأثیرات زیادی بر جذب مخاطب و موفقیت کسب و کارها خواهد داشت.

با این حال در هر حوزه کسب و کار در فضای اینترنت رقبای بسیاری وجود دارد. تنها راه برای پیروزی در این رقابت افزایش ترافیک ورودی، آمار بازدیدها و البته تجربه کاربری است. یکی از فاکتورهای مؤثر بر این موضوع، ظاهر و ویژگی‌های بصری سایت شماست که کاربر را جذب می‌کند. جلوه‌های بصری جذاب کاربران را ترغیب می‌کند تا مدت زمان بیشتری در سایت شما باقی بمانند و از صفحات مختلف وبسایت شما دیدن کنند.

با توجه به اهمیت بالای المان‌های ظاهری در طراحی سایت، در این مقاله از ترافیک مدیا پس از نگاهی اجمالی به طراحی سایت و مراحل آن، قصد داریم تا به این موضوع بپردازیم؛ با ما همراه باشید.

طراحی سایت Web Design

امروزه در دنیای وب انواع سایت‌های آموزش، خبری، فروشگاهی و … مشاهده می‌شود که هر کدام بسته به اهداف کسب و کار دارای طراحی و محتوای یونیک خاص خود می‌باشند. اولین طراحی سایت توسط مخترع وب، تی برنرزلی انجام گرفت که از طریق ابرمتن‌ها برای ارسال ایمیل استفاده می‌شد. جالب است بدانید که در این سایت ساده که تنها متن در آن به چشم می خورد، هیچ تصویر یا طراحی گرافیکی خاصی به کار نرفته است. این سایت هنوز هم در دسترس است.

طراحی سایت یا Web Design مشتمل بر مراحلی است که طراحی و ساخت یک پایگاه اینترنتی را با هدف معرفی کسب و کارها و البته فروش محصولات و خدمات آنها در دستور کار قرار داده است.

درواقع می‌توان فرآیند طراحی سایت را به چهار بخش لایه سازی صفحات وب، طراحی گرافیکی، تولید محتوا و رعایت قواعد سئو تقسیم بندی کرد.

طراحی سایت
مراحل طراحی سایت

مراحل طراحی سایت

همانطور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، طراحی سایت پروسه راه اندازی وبسایت و بهینه سازی آن در بستر اینترنت است. به طورکلی این پروسه مهم دارای چهار مرحله اصلی است که به شرح زیر می‌باشند:

طراحی وایر فریم

اولین مرحله در طراحی سایت یا طراحی وایرفریم این است که با توجه به اهداف کسب و کارتان و البته نیاز مشتریان، نمای کلی از وبسایت را طراحی کنید. منظور از این نمای کلی یک نقشه از صفحات وبسایت است که در آن نوع چیدمان همه المان‌های مختلف مشخص شده باشد.

طراحی گرافیک سایت

زمانی که محل قرارگیری هریک از المان‌های وبسایت تعیین شد، نوبت به طراحی گرافیکی سایت می‌رسد. شما در این مرحله از طراحی سایت، می‌توانید بر مبنای نوع کسب و کارتان با کمک نرم افزارهای گرافیکی و رنگ بندی سایت، آن را طراحی نمایید. در این مرحله به اهمیت بالای ظاهر سایت در طراحی توجه داشته باشید.

برنامه‌نویسی و کدنویسی

زمانی که ظاهر کلی سایت را طراحی کردید، حال نوبت مدیریت آن می‌رسد. در این مرحله بر اساس طراحی گرافیکی سایت و نیاز مشتریان، می‌توانید از دو راه برای مدیریت محتوای آن استفاده کنید؛ سیستم مدیریت محتوایی همانند وردپرس یا طراحی فریم ورک اختصاصی برنامه نویسی یا کدنویسی.

اینکه کدام سیستم مدیریت محتوایی را استفاده کنید، به بودجه و البته نیاز شما بستگی دارد.

راه‌اندازی سایت

حال که سه مرحله قبلی تکمیل شد، حال زمان آن می‌رسد تا سایت خود را در دنیای وب راه اندازی کنید. در این مرحله بعد از تهیه هاست و نام دامنه مناسب بایستی سایت را پیکربندی کرده و در بستر اینترنت و در دسترس کاربران قرار دهید.

نکته: معمولاً برای ساخت و راه اندازی یک وبسایت حرفه‌ای، نیاز به دو تیم مجزا یا دو شخص هست. یکی از آنها بایستی مسئولیت طراحی گرافیکی و ظاهری سایت را بر عهده داشته باشد و دیگری بایستی کدهای سرور و کدهای غیر قابل مشاهده برای کاربران را طراحی و اجرایی کنند.

انواع طراحی سایت
معرفی انواع طراحی سایت

انواع طراحی سایت

با پیشرفت تکنولوژی و تبدیل شدن اینترنت به بخش مهمی از زندگی روزمره، این روزها برای هر هدفی سایت طراحی می‌شود؛ خواه هدف شما آموزش یا خبررسانی باشد یا خواه فروش خدمات و محصولاتتان، این طراحی سایت است که جایگاه شما در اینترنت را مشخص می‌کند. شما به این وسیله می‌توانید محتوای خود را بر اساس قواعد سئو بهینه کنید و در دسترس کاربران قرار دهید.به طورکلی با توجه به اهداف کسب و کارتان، دو نوع طراحی سایت وجود دارد که عبارتند از:

بیشتر بخوانید:  هشتگ در اینستاگرام و کاربردهای مهم آن

سایت‌های ایستاتیک یا ایستا

در اینگونه سایت‌ها همه محتوای سایت فقط یک بار جمع آوری شده و هریک از صفحات وبسایت به صورت مجزا طراحی و بارگذاری می‌شوند. درواقع این نوع طراحی برای سایت‌هایی به کار می‌رود که نیاز نیست تا مدت‌ها تغییری در آنها ایجاد شود. برای ایجاد هرگونه تغییر در سایت‌های ایستا نیاز به حضور یک طراح سایت یا برنامه نویس است.

سایت‌های داینامیک یا پویا

در این سایت‌ها برنامه نویس بایستی وب سایت را پویاسازی کند. در این راستا باید اسکریپی را طراحی کند تا سایت کاملاً داینامیک باشد. در سایت‌های داینامیک محتوای سایت دائماً در حال تغییر و به روزرسانی است.

ظاهر سایت در طراحی سایت

پیش‌تر نگاهی انداختیم به طراحی سایت و مراحل آن؛ همچنین انواع طراحی سایت را بررسی کردیم. یکی از مراحل مهم طراحی سایت که در صورت جذاب بودن می‌تواند کاربران را همراه خود کند؛ طراحی گرافیکی و جلوه‌های بصری است که مطابق با نوع کسب و کارتان در آن به کار برده‌اید. این مرحله اهمیت زیادی دارد زیرا زمانی که کاربری وارد سایت شما می‌شود، حتی با وجود محتوای مفید اگر سایت شما ظاهری نامناسب و بی کیفیت داشته باشد، بلافاصله آن را ترک می‌کند.

تجربه کاربری و رضایت کاربران است که جایگاه شما را در بستر پر رقابت اینترنت ارتقا می‌بخشد و نرخ تبدیل و آمار فروش سایت شما را بالا می‌برد. این مهمترین هدفی است که هر صاحب کسب و کاری دارد. از این رو طراحی گرافیکی و بصری جذاب وبسایت می‌تواند نقش مهمی برای دستیابی به این هدف داشته باشد.

اهداف طراحی ظاهری سایت

پیش از طراحی سایت به این نکته توجه داشته باشید که بایستی میان جذب بازدیدکننده و حفظ او در وبسایت تمایز ایجاد کنید. وبسایت‌های موفق آنهایی هستند که با جذب مخاطبان، آنها را در سایت نگه می‌دارند.

بدیهی است که اگر اصول و قواعد طراحی سایت به درستی رعایت نشده باشد، سایت مدنظر علی رغم جذب آمار بالایی از بازدید کنندگان توانایی حفط آنها را ندارد.

درصورتی که یک وب سایت ظاهری بی کیفیت و زشت داشته باشد، بی تردید بازدیدکنندگان بلافاصله آن را ترک می‌کنند و دیگر وارد آن نمی‌شوند. مشخص است که سایت‌های بدون عناصر بصری نمی‌توانند بازدیدکنندگان را جذب و حفظ کنند. این تصاویر و طیف گسترده و جذابی از رنگ‌ها است که نقش مهمی در جذب مخاطب آن هم در کمتر از 5 ثانیه دارند.

طراحی ظاهری سایت
اهمیت طراحی ظاهری سایت

سادگی و در عین حال زیبایی طراحی سایت

تجربه نشان داده که وبسایت‌های ساده کاربر پسند هستند. درواقع سایت‌هایی که دارای طراحی ساده‌ای هستند راحت‌تر می‌توانند مخاطبان را به آنچه می‌خواهد برسانند. با این حال زیاده روی در مبحث طراحی سایت و استفاده از رنگ‌های گوناگون و ناهماهنگ، نه تنها مخاطبان را جذب نمی‌کند بلکه باعث سردرگمی آنها می‌شود.

طراحی سایتی که بتواند با نمایش گرافیکی جذاب خود در نگاه اول کاربران را به نحو مؤثری هدایت کند، تجربه کاربری را ارتقا داده و رتبه سایت را افزیش می‌دهد. این موضوع به خصوص برای سایت‌های فروشگاهی برای معرفی محصولات اهمیت زیادی دارد.

توجه داشته باشید که ظاهر زیبای سایت در همان ابتدا مخاطب را جذب می‌کند اما اینکه بتوانید او را طولانی مدت حفط کنید منوط به تولید محتوای سودمند و باکیفیت است تا نیازهای او را تأمین کند.

5 نکته مهم برای طراحی سایتی با ظاهر جذاب

یکی از فعالان شناخته شده در عرصه طراحی وب، جری تائو ضمن بیان اهمیت جلوه‌های بصری در جذب مخاطب، 5 نکته مهم در این راستا ارائه کرده که می‌تواند راهنمای بسیاری از طراحان سایت باشد.

نحوه عملکرد عناصر گروه را مدنظر قرار دهید

کاربران این روزها به دنبال پاسخ هر سؤال که باشند اول به سراغ اینترنت می‌روند. آنها هر روز سایت‌های مختلف می‌بینند و در استفاده از آنها و دستورالعمل هایشان حرفه‌ای عمل می‌کنند. کاربران در کسری از ثانیه بخش قابل توجهی از سایت را بررسی می‌کنند. با این حال عده‌ای از کاربران بدون دانش قبلی وارد این سایت می‌شوند.

بیشتر بخوانید:  کیف پول الکترونیکی چیست و چه مزایایی دارد؟

از این رو در طراحی سایت بایستی به هریک از این دو گروه کاربر توجه شود. برای مثال می‌توانید با قرار دادن دکمه میانبر یا گزینه سرچ، به آنها کمک کنید تا محتوای مورد نیازشان را پیدا کنند.

بر اساس تئوری گشتالت که با تحقیقات در اوایل قرن بیستم مطرح شد، یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین عوامل در نتیجه گیری مخاطبان، حس بینایی است. از این جهت جلوه و ظاهر سایت در طراحی اهمیت زیادی داشته و دارد.

نمونه دیگری از سایت‌های موفق در جهان، فیسبوک است. فیسبوک ضمن دارا بودن طراحی ساده، المان‌ها به گونه‌ای در کنار هم قرار گرفته‌اند هر کاربری را مجذوب خود می‌کنند.

برای مثال گزینه‌های اشتراک گذاری، کامنت و لایک در کنار یکدیگر هم گرفته‌اند و کاربران نیز با توجه به علایق خود یکی از این دکمه‌ها را انتخاب می‌کنند. حال اینکه کاربران چگونه می‌توانند عملکرد این سه گزینه را تشخیص دهند مربوط به نحوه طراحی و استفاده از لوگوی خاصی است که کاربر را برای استفاده صحیح کمک می‌کند.

فضای سفید را تحت تأثیر قرار دهید

استفاده درست و اصولی از فضای سفید دیگر از نکته مهم در طراحی سایت است. اگر چه برخی معتقدند فضای سفید همان فضای منفی است اما می‌توان از آن برای ایجاد عنصر بصری در سایت استفاده کرد. این موضوع به جلب توجه کاربران کمک زیادی خواهد کرد.

درصورتی که از فضای سفید کمی در سایت استفاده شود، توجه و تمرکز مخاطب روی بخش‌های مهم و اصلی سایت کم می‌شود. این درحالی است که اگر از فضای سفید بیشتری استفاده کنید سایت و  محتوای آن ساده و قوی‌تر به نظر می‌رسد.

توجه داشته باشید که در گروه بندی عناصر بصری، فضای سفید در مقابل تصاویر قرار می‌گیرد. پس بایستی از فضای سفید به اندازه درست استفاده کرد تا توجه کاربران را جلب کرد.

هماهنگی و تضاد رنگی
استفاده از هماهنگی و تضاد رنگی در طراحی سایت

از هماهنگی و تضاد رنگ‌ها استفاده کنید

استفاده از رنگ‌های مکمل در طراحی سایت بهترین روش برای جذب مخاطب است. هر رنگ علاوه بر اینکه یک رنگ مکمل دارد، دارای یک رنگ متضاد هم هست. اگرچه استفاده از رنگ‌های مکمل می‌تواند به وضوح تصویر کمک کند اما تضاد رنگ‌ها هم می‌تواند یک اثر هنری منحصر به فرد ایجاد کند.

مثلاً رنگ قرمز، زرد و نارنجی مکمل هم هستند اما رنگ قرمز و سبز یا آبی و نارنجی متضاد هم هستند. استفاده از این رنگ‌های متضاد برای تبلیغات و جلب نظر بیننده در برخی موارد اثرگذاری بیشتری نسبت به رنگ‌های مکمل  دارد.

سایت خود را از حالت یکنواختی خارج کنید

سایت‌هایی که دارای ظاهر یکنواختی هستند و برای طولانی مدت تغییری در جلوه‌های بصری و دیگر المان‌های آن ایجاد نمی‌شود، بعد از مدتی مخاطبانش را از دست می‌دهد. این موارد شامل تایپوگرافی، محل قرارگیری تصاویر، رنگ بندی و … است که اگرچه در کوتاه مدت برای کاربران جذاب است اما در طولانی مدت تأثیر خود را از دست می‌دهد.

برای مثال زمانی که از لینک‌های متعددی در محتوای خود استفاده می‌کنید، آنها را با رنگ‌های مختلف متمایز کنید تا سایت از حالت یکنواختی خارج شود.

هر رنگی اثرات روان شناختی منحصر به فردی دارد

قرن‌هاست که هنرمندان تأثیرات رنگ‌ها بر روح و روان انسان ها را اثبات کرده‌اند. از این جهت در مبحث ظاهر سایت رنگ‌ها نقش اصلی را در جذب و تشویق کاربران ایفا می‌کنند. در ادامه به بررسی تأثیر روان شناختی رنگ‌ها می پردازیم:

رنگ قرمز (پرشور، قوی و هشدار دهنده)

رنگ نارنجی (دوستانه، ارزان و طنزگونه)

رنگ زرد (شاد، هشدار دهنده و گرم)

رنگ سبز (رنگ طبیعت، مرفه و متعادل)

رنگ آبی روشن (سکوت، آرامش و طراوت)

رنگ آبی تیره (قابل اعتماد، حرفه ای و امن)

رنگ بنفش (لوکس، عاشقانه و مرموز)

رنگ سیاه و سفید (پیچیده، مرزی و متعادل، سرکوبگر)

رنگ سفید (پاکیزگی، سادگی و فضیلت)

رنگ خاکستری (بی طرف، سمی و غم انگیز)