همگام با رشد تكنولوژي، گوشي‌هاي هوشمند به سرعت وارد بازار شد و در دسترس مردم قرار گرفت؛ به اين ترتيب اهمیت موبایل مارکتینگ در تبلیغات كسب و كارها بيشتراز قبل خودش را نشان داد.

روش‌هاي بازاريابي با گوشي‌هاي هوشمند به شكل متنوع و گسترده اي براي كسب و كارها شكل گرفته‌اند و فاصله ميان آن ها و مشتريان را به حداقل كاهش داده‌اند.

در دنياي ديجيتال امروز اگر به دنبال محصولات يا خدمات ويژه‌اي باشيد، مي‌توانيد با چند كليك ساده و جستجوي كلمه كليدي مدنظر در اينترنت، پيام يا محتوايي از آن دريافت كنيد. با روند افزايش شمار كاربران و موبايل به نسبت دسكتاپ، در ادامه به بررسي اهمیت موبایل مارکتینگ در تبلیغات كسب و كارها خواهيم پرداخت.

موبایل مارکتینگ به چه معناست؟

موبايل با نرم افزارهاي جديد ارتباطي كه هر روز وارد بازار مي كند، در بازاريابي نقش بسيار پررنگي خواهد داشت؛ به عبارتي اكنون زماني است كه تلفن‌هاي هوشمند سبك و قابل حمل، به شكلي فراگير در دسترتس عموم مردم قرار گرفته‌اند.

موبایل مارکتینگ يا  Mobile Marketing در واقع هرگونه بازاريابي يا فعالیت تبلیغاتی مي‌باشد كه از طریق ابزارهاي هوشمند و البته قابل حمل مثل تبلت یا تلفن همراه کسب‌وکارها را به كاربران معرفي ميكند و محصولات و خدمات آنها را شرح ميدهد.

اهيمت موبایل مارکتینگ بسيار بالاست چراكه به بيزينس ها كمك ميكند تا با استفاده از تکنولوژی‌ موبايل هاي هوشمند كمپين‌هاي تبليغاتي طراحي كند؛ كمپين‌هايي كه با خصوصيات و علاقه مندي‌هاي مخاطبان همخواني زيادي داشته باشد.

موبایل مارکتینگ يكي از راه‌هاي قدرتمند و مؤثر تكنولوژي، جهت ایجاد پروموشن‌های خاص و سفارشی شده مي‌باشد؛ به اين ترتيب كاربراني که حضور فعالي در فضای دیجیتال دارند مي‌توانند به راحتي محصولات و خدمات يك شرکت، را شناخته و نسبت به آن وفادار گردند.

اهمیت موبایل مارکتینگ در تبلیغات

همانطور كه ميدانيد از سال 2014 به بعد، انقلابي در زمينه گوشي‌هاي هوشمند صورت گرفت و میزان استفاده کاربران از اینترنت به اين وسيله از كاربران دسكتاپ بيشتر شد.

طبق تحقيقات صورت گرفته، كاربران بيش تر زمان خود را صرف جستجو در اينترنت با گوشي‌هاي موبايل خود مي‌كنند و جستجوي اينترنتي با تلفن هاي همراه به طور ميانگين 200 درصد هر ساله زياد مي‌شود.

بنابراين ميتوان گفت كه موبايل ماركتينگ براي بازاريابي اهميت فوق العاده اي دارد؛ پس براي رشد هرچه بيشتر كسب و كار، در طراحي و اجراي كمپين تبليغاتي، سازگاري وب سايت و ديگر راه هاي تبليغاتي، استفاده از موبايل ماركتينگ را بايد جدي تر از هميشه گرفت.

به كارگيري تكنيك‌هاي موبايل ماركتينگ بايد در جهت استراتژي بازاريابي كسب و كار شما باشد تا پيغام برند شما براي كاربران روشن و واضح باشد و آنها را به سوي فروش محصولات و خدمات هدايت كند.

معرفي انواع روش هاي موبايل ماركتينگ

پس از شرح اهميت موبايل ماركتينگ در تبليغات كسب و كارها، بايستي انواع روش‌هاي اين نوع بازاريابي را بشناسيد و از آنها در جهت درست بهره ببريد.

تكتينك‌هاي متنوعي از موبايل ماركتنيگ در دنياي ديجيتال وجود دارند كه مي‌توانيد بسته به ميزان بودجه و فضاي رقابتي موجود از آنها استفاده كنيد.

بازاریابی از طريق اپلیکیشن  (App Based Marketing)

بر اساس آمارها اپلیکیشن‌هاي موبايل حدود 80 درصد از زمان کاربران را به صرف خود مي‌كنند؛ بنابراين مي‌توان از اين راه براي بازريابي مؤثر استفاده كرد.

شما ميتوانيد با طراحی اپلیکیشن خاص و مناسب كسب و كارتان و البته محصول و خدماتي كه ارائه مي دهيد، بازاريابي كنيد.

اما بهترين روش براي بازاريابي، تبليغ كسب و كارتان با استفاده از اپليكيشن‌هاي موبايلي پرطرفدار و محبوب است تا در معرض ديد كاربران بيشتري قرار بگيرند؛ از جمله اين اپليكيشن‌ها ميتوان به اينستاگرام اشاره كرد كه اين روزها منبع جذابي براي معرفي و فروش محصولات به حساب مي‌آيد.

بازاریابی با بازی‌های موبایلی  (In-Game Mobile Marketing)

شايد بارها پيش بيايد كه زماني كه در حال بازي در موبايل خود هستيد، تبليغات مشاهده كنيد. اين نوع تبليغات به شكل بنري، ويديو يا Pop-Up در حين بازي با اپليكيشن‌هاي موبايل به كاربران نمايش داده مي‌شوند.

همچنين براي اينكه كاربران به مشاهده تبليغات تشويق شوند، امتيازهايي به كاربر داده ميشود.

بازاریابی با بازی‌های موبایلی يكي از روش‌هاي مؤثر موبايل ماركتينگ است كه مي تواند خدمات و محصولات شما را به تعداد زيادي از كاربران معرفي نمايد.

كدهاي QR

كدهاي QR يكي ديگر از روش‌هايي است كه اهمیت موبایل مارکتینگ در تبلیغات را نشان مي‌دهد. اين روش به اين صورت است كه با اسکن QR کد مدنظر، مخاطبان به صفحه‌اي از قبل طراحی شده هدايت مي‌شوند و می‌توانند مجموعه اي از فعالیت‌های بازاریابی را برای کمپین تبلیغاتی خود فراهم نمايند.

پیام کوتاه يا  SMS

يكي ديگر از تكنيك هاي بازاريابي موبايلي تبلیغات پیامکی است. در اين نوع تبليغات مي‌توانيد محتوای مشخص و جذابي مانند پیش فروش محصولات، کد تخفیف و … به مشتريان خود ارسال كرده و آنها را به خريد ترغيب كنيد.

تبلیغات محلی يا Location Based Marketing

تبليغات محلي به نوعي تبلیغات گفته مي‌شود که طبق محل يا لوکیشن افراد به آن‌ها نشان داده مي‌شود؛ از جمله اين تبليغات مي‌توان به رستوران‌ها يا مراكز تفريحي محلي اشاره كرد.

به طوركلي توجه به مخاطبان، در موبایل مارکتینگ اهميت فوق العاده اي دارد. براي اينكه بتوانيد بهترین نتیجه را از موبایل مارکتینگ دريافت كنيد، نه تنها بايد بهترین الگوها را جستجو كنيد بلكه بايد چندین استراتژی اجرایی را بررسي كنيد؛ در اين حالت نقاط مثبت و منفي راهكارها خود را نشان مي‌دهند.

شركت تبليغاتي ترافيك مديا ضمن ارائه تمامي خدمات بازاريابي، با بكارگيري روش هاي مؤثر موبايل ماركتينگ، موفقيت كسب و كار شما را تضمين خواهد كرد.