اینستاگرام و همه‌ی امکاناتش تحول بزرگی را در کسب و کارها ایجاد کرد و به لطف این شبکه‌ی اجتماعی این روزها کسب و کارهای اینترنتی بسیار گسترده‌تر از قبل شده‌اند و به ندرت کسب و کاری را می‌بینید که تنها به حضور در بازار فیزیکی قناعت کرده باشد. دیده شدن در میان این انبوه از کسب و کارهایی که به سمت آنلاین شدن و اینستاگرام سرازیر شده‌اند، کار آسانی نیست.

اکسپلور اینستاگرام یکی از آن بخش‌هایی است که فرصت دیده شدن را برای کاربرها فراهم کرده است و به همین دلیل است که بسیاری برای قرار گرفتن در اکسپلور سر و دست می‌شکنند. در این مقاله می‌خواهیم در کنار هم ببینیم که اکسپلور چیست و برای دیده شدن در آن چه کاری می‌توان کرد.

اکسپلور اینستاگرام چیست و چگونه عمل می‌کند؟

اکسپلور همان بخش سرچ اینستاگرام است. زمانی که به بخش سرچ اینستاگرام می‌روید، با ویدئوها و پست‌های مختلفی روبرو می‌شوید که اینستاگرام به طور پیش فرض برایتان به نمایش می‌گذارد. البته این پیش فرض برای افراد مختلف متفاوت است.

نمایش پست‌ها و ویدئوهای اکسپلور بر اساس علاقمندی کاربر و رفتار او در شبکه‌ی اجتماعی اینستاگرام شکل می‌گیرد. منظور از رفتار این است که چه پیج، پست، محتوا، ویدئو و … را لایک کرده، دنبال کرده، برایش کامنت گذاشته‌اید، سیو یا شیر کرده‌اید و … . همچنین در این بخش می‌توانید پست‌هایی را ببینید که توسط دوستانتان لایک شده‌اند و احتمال دارد شما هم آن‌ها را دوست داشته باشید.

در واقع تمام سعی اینستاگرام بر این است که اکسپلور برای هر کاربری شخصی‌سازی شود. در نتیجه اکسپلور هیچ دو کاربری مثل هم نیست. به طور کل نمایش محتواها در اکسپلور بر اساس الگوریتم‌های اینستاگرام به شکل زیر است:

  • پست‌هایی که کاربر قبلاً با آن‌ها تعامل داشته است و درگیر محتوایشان شده است.
  • پست‌هایی که اینگیجمنت زیادی داشته‌اند و مورد توجه کاربران بسیاری قرار گرفته‌اند.
  • پست پیج‌هایی که بر اساس فالوهای کاربر به احتمال زیاد مورد توجه او قرار خواهند گرفت.
  • پست‌هایی که بر اساس جستجوی کاربر به احتمال زیاد مورد توجه او قرار خواهند گرفت.

حالا که فهمیدیم اکسپلور اینستاگرام چیست و الگوریتم‌های آن بر چه اساسی عمل می‌کنند، می‌توانیم به این بحث بپردازیم که چگونه می‌توانیم در اکسپلور قرار بگیریم تا کاربرهای بیشتری ما را ببینند و انتخاب کنند.

اکسپلور یا بخش جستجوی اینستاگرام
عملکرد اکسپلور اینستاگرام

چطور در اکسپلور دیده شوم؟

همانطور تا اینجای بحث متوجه شدیم، قرار گرفتن در اکسپلور یکی از راه‌های جلب توجه و جذب مخاطب بیشتر است. به همین دلیل راه یافتن به آن از چالش‌های بزرگ پیج‌ها است. اما چگونه می‌توان به اکسپلور اینستاگرام راه پیدا کرد؟ در ادامه با چند راهکار برای قرار گرفتن در اکسپلور آشنا می‌شویم:

مخاطب را بشناسید

زمانی که مخاطب‌ها را بشناسید و بدانید چه محتواهایی بیشتر مورد توجه آن‌ها قرار خواهند گرفت، اولین قدم برای قرار گرفتن در اکسپلور را برداشته‌اید. در حقیقت محتوایی در اکسپلور قرار می‌گیرد که مورد توجه مخاطب‌ها باشد و اگر محتوای شما نمی‌تواند توجه‌های زیادی را به خود جلب کند، پس نباید انتظار دیده شدن را داشته باشید.

جستجو کنید

با کمک گرفتن از قابلیت جستجوی اینستاگرام محتواهای مورد علاقه‌ی کاربران را پیدا کنید. می‌توانید به بخش سرچ بروید و از بخش places ببینید کدام محتواها در محدوده‌ی جغرافیایی مورد نظر شما توجه‌های بیشتری را به خود جلب کرده‌اند و بر اساس آن موضوعات محتوایی خود را پیدا کنید.

از هشتگ‌ها کمک بگیرید

هشتگ‌ها همچون قلابی عمل می‌کنند که می‌توانند شما را از میان انبوهی از محتواها بیرون بکشند و به مخاطب نمایش دهند. استفاده هدفمند از هشتگ‌ در اینستاگرام مثل ترفند استفاده از کلمات کلیدی در سئو کردن محتوایی در گوگل است. مناسب‌ترین، بهترین و مرتبط‌ترین هشتگ‌ها را برای محتوایتان به کار ببرید تا مخاطب‌های بیشتری را جذب کنید.

دیده شدن در اکسپلور اینستاگرام
چگونگی دیده شدن در اکسپلور اینستاگرام

در اکسپلور بچرخید

به اکسپلور اینستاگرام سر بزنید و ببینید چه محتواهایی در اکسپلور قرار دارند و کاربرها به دنبال چه محتواهایی می‌گردند. این موضوع کمک می‌کند تا تولید محتوای مفیدتر و هدفمندتری داشته باشید.

نرخ تعامل را جدی بگیرید

یکی از راهکارهای مفید برای قرار گرفتن در اکسپلور افزایش نرخ تعامل است. هر قدر پست شما بازخورد بیشتری داشته باشد، شانس قرارگیری آن در اکسپلور بیشتر است.

زمانی که اقدام به تولید محتوا می‌کنید، به این فکر کنید که چگونه می‌توانید تعامل آن پست را بالا ببرید. در این میان ثبت لوکیشن هم جزو گزینه‌هایی است که قابلیت بالا بردن نرخ تعامل را دارد. یادتان باشد سعی کنید در همان یک ساعت اول بعد از انتشار پست از راه‌های مختلف تعامل محتوا را بالا ببرید و آن را در معرض دید مخاطب‌های بیشتری قرار دهید، زیرا یک ساعت اول، یک ساعت کلیدی است و تعامل‌های بعد از آن تأثیر چندانی بر روی نرخ تعامل نخواهد داشت.

متنوع عمل کنید

پیشترها در اینستاگرام تنها فرصت به اشتراک‌گذاری یک تصویر و یک کپشن وجود داشت اما این روزها امکانات به اشتراک‌گذاری محتوا در اینستاگرام بسیار متنوع شده است و راه‌های زیادی برای انتشار محتواها با فرمت‌ها مختلف وجود دارد. از تمام این ظرفیت برای تولید محتوا استفاده کنید. امروزه علاوه بر به اشتراک‌گذاری عکس، می‌توانید ویدئو، محتواهای اسلایدی، igtv و … را با مخاطب‌ها به اشتراک بگذارید. به این شکل صفحه‌ی اینستاگرامتان دیگر یک شکل و کسل کننده نیست بلکه متنوع و جذاب است و  هر سلیقه‌ای را به خود جذب خواهد کرد.

در نهایت بد نیست یادآوری کنیم بخش اکسپلور تنها یکی از امکانات مفیدی است که در اختیار کاربرها قرار گرفته است ولی یکی از آن کاربردی‌ترین‌ها است. پس از تک تک فرصت‌های این شبکه‌ی اجتماعی پرطرفدار و پر مخاطب بهره ببرید و به کسب و کارتان فرصت دیده شدن و موفق شدن را بدهید.