شانس دیده شدن تبلیغات تصویری بسیار بیشتر از دیگر انواع تبلیغات است. در واقع تصاویر بهتر و بیشتر در ذهن می‌مانند و تصاویر خلاق می‌توانند هویت بصری برند شما را بسازند.

آنچه که می‌تواند عکس‌های تبلیغاتی را اثرگذار کند، ایده‌ای است که در پشت آن‌ها نهفته است. در حقیقت در تصاویر این ایده‌ها هستند که حرف می‌زنند. آنچه در تصاویر تبلیغاتی ثبت می‌گردد همان چیزی است که ذهن مخاطب را درگیر کرده و به سمت سوژه و هدف اصلی هدایت می‌کند. بنابراین اگر می‌خواهید که عکس‌های اثرگذاری خلق کنید، باید هنر ایده‌پردازی و داستان‌سرایی را بلد باشید.

از آنجا که ایده پردازی عکس های تبلیغاتی مهمترین فاکتور برای جذب مخاطب بیشتر هستند، در این مطلب قصد داریم در مورد این موضوع مهم صحبت کنیم.

کاربرد ایده‌پردازی برای چه عکس‌هایی است؟

ایده‌پردازی محدود به سبک خاصی از عکاسی نیست و در واقع عکاسی هنر است که با ایده و خلاقیت همراه است اما ایده‌ی پشت هر سبکی می‌تواند متفاوت باشد. برای مثال در عکاسی عروسی، ایده‌پردازی باید به گونه‌ای باشد که ژست‌ها، پس زمینه و … همگی با این تم هماهنگ باشند و نتیجه‌ی کار خلق تصاویری رویایی و عاشقانه باشد. به همین منوال ایده‌پردازی برای عکاسی کودک، عکاسی حیوانات و … مخصوص به همان سبک است.

در مورد ایده‌پردازی عکاسی تبلیغاتی هم اوضاع همین گونه است. در این نوع عکاسی هدف در الویت قرار دارد. به همین دلیل تمرکز ایده‌پردازی باید بر روی انتقال پیام باشد. اگر ایده‌پردازی به درستی انجام شود، مفهوم برند به خوبی به مخاطب منتقل می‌شود و برند در ذهن مخاطب ماندگار می‌شود.

بیشتر بخوانید:  مدت زمان لازم برای سئو سایت چقدر است؟

پس همانطور که گفته شد ایده‌پردازی بخش جدایی ناپذیر عکاسی است و تنها به سبک خاصی محدود نمی‌شود. در ادامه با هم ببینیم ایده‌پردازی چه نقشی در عکاسی تبلیغاتی دارد.

ایده پردازی عکس های تبلیغاتی

نقش ایده پردازی عکس های تبلیغاتی

عکس‌های تبلیغاتی نقش مهمی در موفقیت کمپین‌های تبلیغاتی ایفا می‌کنند. در واقع تهیه عکس به تنهایی کافی نیست و حتماً برای انتقال پیام و مفهوم باید ایده‌ای در نظر گرفت. از طریق ایده‌ها می‌توانید آنچه را که می‌خواهید به مخاطب بگویید و داستانی را که در نظر دارید برایش تعریف کنید.

لازم نیست که حتماْ ایده‌ای پیچیده انتخاب کنید. گاهی یک ایده‌ی ساده می‌تواند رمز موفقیت تبلیغتان باشد و گاهی یک ایده‌ی مفهومی می‌تواند شما را به منحصر به فردترین برند تبدیل کند.

بعضی اوقات استفاده از یک دکور ساده می‌تواند عکس‌های تبلیغاتی جذاب و مخاطب پسندی برایتان خلق کند و بعضی مواقع هم کمی پیچ و تاب دادن و استفاده از عناصر مختلف کمک می‌کند تا پیام خود را به شکل بهتر و کامل‌تری به مخاطب انتقال دهید.

به هر حال عکس‌های تبلیغاتی با هر ایده‌ای که تهیه شوند، همگی یک هدف مشترک را دنبال می‌کنند و آن هدف مشترک “ترغیب مخاطب و جلب توجه او” است.

عکاس از طریق عکس‌های ایده محور، داستانی را برای مخاطب تعریف می‌کند، داستانی که به شکلی خلاق و هدفمند به آن پرداخته شده و با ایجاد فضایی مربوط مخاطب را به دل حکایت برده و بخشی از ذهن او را تا مدت‌های طولانی درگیر آن داستان می‌کند. چنین رویکردی از اهداف اصلی برندهای بزرگ است چرا که همه به دنبال هک شدن در ذهن مخاطب هستند به طوریکه اولین برندی باشند که به محض اشاره‌ای کوچک به ذهن مخاطبان متبادر شوند.

بیشتر بخوانید:  معرفی 14 ترند سئو در سال 2021

چطور برای عکس‌های تبلیغاتی خود ایده طرح کنیم؟

طراحی ایده برای عکس‌های تبلیغاتی کاملاً به سبک و خلاقیت شما بستگی دارد. تنها نکته‌ای که در این مورد باید در خاطر بسپارید این است که هر ایده‌ای که در عکاسی خود به کار می‌ببرید، باید به گونه‌ای باشد که برای مخاطب قابل درک باشد. به این معنی که مخاطب باید در نهایت متوجه‌ی پیام تبلیغ شما بشود و عکس نباید گنگ و نا مفهوم باشد.

منظور از ایده پردازی عکس های تبلیغاتی تنها دکور و چیدمان نیست. هرچند بازی با رنگ‌ها و وسایل مختلف می‌تواند کارآمد باشد اما تکنینک‌های ویرایش هم به همان اندازه می‌توانند غوغا کرده و نتایج متفاوتی به همراه داشته باشد.