یکی از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ، ایمیل مارکتینگ است. وقتی صحبت از ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی می‌شود، خیلی‌ها ممکن است بازاریابی ایمیلی را با تبلیغات ایمیلی یکی بدانند در صورتی که بازاریابی ایمیلی بسیار متفاوت‌تر از بازاریابی تبلیغاتی است.

در ایمیل مارکتینگ هدف معرفی خود، اطلاع‌رسانی و از همه مهمتر افزایش ارتباط با مخاطبی است که خواستار این راه ارتباطی است. در واقع ایمیل مارکتینگ ارتباطی بلند مدت و دوطرفه بین سازمان‌ها و مشتریان احتمالی و مشتری‌های همیشگی است.

اصول ایمیل مارکتینگ

با استفاده از ایمیل مارکتینگ می‌توانید مشتریان خود را از محصولات و خدمات جدید خود، کمپین‌ها، تخفیف‌ها و …. آگاه کنید تا مشتریان شما را فراموش نکنند و ارتباط خود را با شما حفظ کنند. در واقع ایمیل مارکتینگ استراتژی‌ای مفید برای برندسازی، آگاهی از برند، ترغیب به خرید، وفادارسازی مشتری و حفظ مشتری است. با به کارگیری اصول ایمیل مارکتینگ می‌توانید رشد کسب و کار خود را تضمین کنید.

مهمترین اصل از اصول ایمیل مارکتینگ دعوت به تعامل است که این دعوت به تعامل می‌تواند به صورت call to action باشد. قابل ردیابی بودن، بهینه‌سازی مداوم، منظم و پیوسته بودن از دیگر اصول مهم ایمیل مارکتینگ هستند.

اصول ایمیل مارکتینگ
ایمیل مارکتینگ چه قواعد و اصولی دارد؟

انواع ایمیل‌ها در ایمیل مارکتینگ

در ایمیل مارکتینگ ایمیل‌های که ارسال می‌شود دو دسته هستند:

 1. ایمیل‌های مارکتینگ: همان دسته ایمیل‌هایی که محتواهای جدید سایت، تغییرات و بقیه خدمات را با عنوان خبرنامه در اختیار مخاطب قرار می‌دهد.
 2. ایمیل‌های تراکنش یا معاملاتی: مثل ایمیل‌های فراموشی رمز عبور، فاکتور خرید، تبریک تولد، مناسبت‌ها و … که به صورت خودکار ارسال می‌شوند.

نقش خبرنامه‌های ایمیلی در ایمیل مارکتینگ

خبرنامه‌ها یکی از ابزارها در بازاریابی ایمیلی هستند. به این صورت که کسب و کارها در بازه‌های زمانی مشخصی (هفتگی، ماهانه …) ایمیل‌هایی را در قالب خبرنامه به مخاطب‌هایشان ارسال می‌کنند. داشتن یک خبرنامه خوب اصلاً کار آسانی نیست و باید تولید محتوای خبرنامه طوری باشد که مخاطب‌ها ایمیل را باز کنند و بخوانند. درغیر اینصورت در بهترین حالت مخاطب ایمیل شما رو باز نمی‌کند ولی در بدترین حالت ممکن است مخاطب برای اینکه دیگر ایمیلی از شما دریافت نکند، شما را اسپم کند.

پس تولید یک خبرنامه خوب جزئیات زیادی دارد و مهارت بالایی می‌خواهد و نادیده گرفتن این مسئله باعث شکست پروژه ایمیل مارکتینگ شما می‌شود.

بیشتر بخوانید:  سرعت سایت و اهمیت آن در سئو

مزایای ایمیل مارکتینگ:

بازگشت سرمایه: ایمیل مارکتینگ یکی از روش‌های مؤثر بازاریابی است که با وجود اینکه نسبت به دیگر روش‌های مارکتینگ هزینه کمی دارد اما اگر به درستی انجام شود بسیار بیشتر از آنچه هزینه کرده‌اید به شما باز خواهد گشت.

سریع و ارزان: ایمیل مارکتینگ نسبت به روش‌های دیگر بازاریابی روشی کم هزینه‌تر است. ضمن اینکه به راحتی با یک کلیک به سرعت از طریق اینترنت می‌توان این کار را انجام داد.

انعطاف‌پذیری: محتواهایی که از طریق ایمیل مارکتینگ می‌تواند به اشتراک گذاشته شود محدودیتی ندارد. شما می‌توانید محتوای متنی، تصویری، ویدئویی، فایلی و … را از این طریق ارسال کنید.

هدف‌گیری مستقیم: اگر به جای خرید بانک اطلاعاتی، به طریق‌های مختلف مثلا ثبت ایمیل برای لاگین در سایتتان و غیره، بتوانید ایمیل مخاطب‌های خود را جمع‌آوری کنید، مخاطب‌های هدف بهتری به دست می‌آورید.

قابلیت بررسی رفتار کاربر: با پیشرفت‌هایی که سرویس‌های ایمیل مارکتینگ داشتند، امکان بررسی بازخورد مخاطب‌ها را فراهم کرده‌اند و این موضوع به شما کمک می‌کند تا برنامه دقیق‌تر و مفیدتری برای ایمیل مارکتینگ خود انتخاب کنید.

مزایای ایمیل مارکتینگ
بررسی مزایای ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ چه معایبی دارد؟

ایمیل مارکتینگ علی رغم همه مزایایی که در جذب مشتری و بازاریابی در دنیای آنلاین امروزی دارد، معایبی هم دارد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد؛ درواقع هیچ سیستم بازاریابی بدون عیب و نقص نیست.

اسپم

درصورتی که مخاطبان هدف به درستی شناسایی نشده باشند و یا محتوای ایمیل کاملاً تبلیغاتی باشد، ایمیل شما به عنوان اسپم برای مشتری تلقی می‌شود. برای موفقیت در این سیستم بازاریابی هم باید مخاطبان هدف را به درستی تشخیص دهید و هم محتوای پیامتان جذاب و تأثیرگذار باشد.

ایمیل های ارسال نشده

درصورتی که از سرویس‌های ارسال انبوه ایمیل استفاده کنید، این احتمال وجود دارد که برخی ایمیل های شما به مقصد نرسد و اسپم شود.

مشکل در طراحی

محتوای پیام شما بایستی در هر دستگاهی نمایش درستی داشته باشد. طراحی یک ایمیلی که جذاب و زیبا باشد و در هر نمایشگری درست نمایش داده شود، کار دشواری است.

از کدام پلتفرم برای ارسال ایمیل انبوه استفاده کنیم؟

شرکت‌های بسیاری هستند که مدیریت ارسال ایمیل شما را به عهده می‌گیرند که برای مثال می‌توان از شرکت‌های بین‌المللی زیر نام برد:

 • GetResponse
 • iContact
 • CampaignMonitor
 • ActiveCampaign
 • Sendplus
 • Elastic Mail
 • Mailerlite
 • Mailchimp
بیشتر بخوانید:  مزایا و محدودیت های طراحی AMP

خدمات پایه همه‌ی این سرویس‌ها یکی است ولی در خدمات جزئی با هم تفاوت‌هایی دارند. در نظر داشته باشید که سرویس را با توجه به تعرفه‌ی ارزان‌تر انتخاب نکنید و ببینید از سرویسی که می‌خواهید خریداری کنید چه ویژگی‌هایی انتظار دارید.

آموزش ایمیل مارکتینگ
آموزش گام به گام ایمیل مارکتینگ

آموزش ایمیل مارکتینگ حرفه ای

اگر می‌خواهید ایمیل مارکتینگ شما به نتیجه  برسید و از اسپم شدن ایمیل خود دوری کنید، سه نکته زیر را همیشه به خاطر بسپارید:

 1. قبل از ارسال ایمیل از مخاطب‌ها اجازه بگیرید و این امکان را برای آن‌ها فراهم کنید که در صورت عدم تمایل بتوانند از دریافت ایمیل انصراف دهند.
 2. هر بار که ایمیلی ارسال می‌کنید، خود را به مخاطب معرفی کنید تا اگر فراموش کرد که چرا ایمیل شما برای او ارسال می‌شود، به او یادآوری کرده باشید که این ایمیل به دلیل X و به خواست خود مخاطب برای او ارسال می‌شود.
 3. و نکته مهم آخر، تولید محتوای خوب است. محتوایی تولید کنید که وقتی مخاطب پس از عبور از دو مرحله قبل ایمیل شما را باز کرد چنان مشتاق شود که در ایمیل‌های بعدی سریع به همین مرحله سوم برسد و نیازی به معرفی هم نباشد. موردی که در این نکته باید به خاطر بسپارید این است که اجازه ندهید طراحی ایمیل مارکتینگ ضعیف، کیفیت محتوای شما را پایین بیاورد. چرا که حتی اگر از دو مرحله بالا بگذرید و مخاطب را به این قسمت بکشانید، در صورتی که طراحی و محتوای جذابی نداشته باشید، قطعاً مخاطب را از دست خواهید داد.

انجام ایمیل مارکتینگ از طریق همه این سرویس‌ها در ایران ممکن است؟

متاسفانه بعضی از این سرویس‌های خارجی کسب‌وکارهای ایرانی را تحریم کرده‌اند و برای استفاده از بعضی هم، محدودیت‌هایی داریم. مثلاً سخت شدن واریز دلاری یا گران بودن سرویس برای ایرانی‌ها دو محدودیت بزرگ هستند. پس قبل از خرید سرویس حتماً این نکته‌ها را در نظر بگیرید.

بهترین سرویس ایمیل مارکتینگ ایرانی کدام است؟

سرویس‌های خوب ایمیل مارکتینگ در ایران مثل میل چی، آونگ، پاکت، ایران، نجوا، میل تاز و … هستند. پیشنهاد ما به شما این است که قبل از خرید سرویس حتما خواسته و نیاز خود را با خدمات شرکت‌ها بررسی کنید تا بتوانید بهترین تبلیغات را داشته باشید.