پیش از اینکه به سراغ اینستاگرام مارکتینگ برویم بهتر است کمی از این شبکه‌ی اجتماعی برایتان بگوییم. شبکه‌ی اجتماعی اینستاگرام در سال 2010 شروع به کار کرد و در دسترس کاربران گوشی قرار گرفت. این شبکه از همان ابتدا غوغای بزرگی به پا کرد و بسیاری از کاربران توییتر و فیس بوک به اینستاگرام سرازیر شدند. در ابتدا امکانات اینستاگرام محدود بود اما قابلیت‌های این شبکه‌ی اجتماعی روز به روز بیشتر شده و کاربران بیشتری را به خود جذب می‌کند. آمار و ارقام نشان می‌دهند که بیش از نیمی از افراد در ایران در اینستاگرام عضویت و فعالیت دارند.

این روزها دیگر اینستاگرام تنها جنبه‌ی سرگرمی ندارد. نه تنها افراد در این شبکه با هم آشنا شده و ارتباط می‌گیرند بلکه اینستاگرام به وسیله‌ی ارتباطی بزرگی بین کسب و کارها و مخاطب‌ها هم تبدیل شده است. همین موضوع است که پای بازاریابی را به شبکه‌ی اجتماعی اینستاگرام کشانده و این روزها با مفهومی به اسم بازاريابي اینستاگرامي روبرو هستیم.

در این مقاله بیشتر با این مبحث و اهمیت آن آشنا خواهیم شد.

اینستاگرام مارکتینگ به چه معناست؟

اینستاگرام مارکتینگ یعنی بازاریابی از طریق اینستاگرام. فراموش نکنید که بازاریابی تنها به معنای داشتن صفحه‌ای در اینستاگرام و معرفی محصول نیست. برای اینکه بتوانید استفاده‌ی درستی از اینستاگرام در استراتژی بازاریابی خود داشته باشید، علاوه بر معرفی خود باید ارتباطی درست و مفید با مخاطب برقرار کنید.

از دو روش زیر می‌توانید برای ارتباط با مخاطب و از طريق اينستاگرام خود بهره ببرید:

  • معرفی و جذب مخاطب از طریق افراد معروف (سلبریتی) و اینفلوئنسرها
  • جذب مخاطب از طریق تولید محتوای با کیفیت و متمایز

بهتر است برای پیشبرد و موفقیت بازاریابی خود در اینستاگرام از هر دو روش گفته شده استفاده کنید. به این معنی که صفحه‌ی خود را ارتقاء دهید، محتوای قوی برای پیج خود تولید کنید و در آخر برای این پیج اقدام به تبلیغ از طریق اینفلوئنسرها و سلبریتی‌ها کنید.

مرحله به مرحله با بازاريابي اینستاگرامي

اولین قدم برای شروع اینستاگرام مارکتینگ این است که برای کسب و کار خود صفحه‌ای تجاری راه‌اندازی کنید. داشتن business account در اینستاگرام امکاناتی را در اختیار شما قرار می‌دهد که در صفحه‌های عادی وجود ندارد. از طریق این امکانات می‌توانید رفتار کاربر را تحلیل کنید و در صورت نیاز استراتژی خود را با توجه به واکنش کاربر تغییر دهید.

بیشتر بخوانید:  5 راه برای جذاب کردن صفحه درباره ما

دومین مرحله برای داشتن بازاریابی موفق در اینستاگرام تولید محتوا است. تولید محتوای شما باید خاص و منصر به فرد باشد. با تولید محتوای اصیل به مخاطب نشان می‌دهید که برای او و وقتش ارزش و احترام قائلید. استفاده از قالب‌هایی مشخص برای پست‌ها و استوری‌ها به محتواها نظم می‌بخشد و مخاطب بیشتری را جذب می‌کند.

سومین قدم در نوع بازاريابي انتخاب یک استراتژی درست است. داشتن استراتژی اهمیت زیادی در بازاریابی اینستاگرام دارد. برای مثال قالبی 6تایی یا 9تایی برای پست‌های خود مشخص کنید و تعیین کنید که در هر کدام از پست‌های قالب چه محتوایی با چه ویژگی‌هایی قرار است به اشتراک گذاشته شود.

قدم بعدی تبلیغ است. تبلیغ در اینستاگرام با دیگر شکل‌های تبلیغ متفاوت است. این تبلیغ اگر به درستی انجام شود، می‌تواند بازخورد خوبی برایتان به همراه داشته باشد. پس هدف تبلیغ، مخاطب‌های هدف و پیج‌های هدف را به خوبی و با دقت بررسی کنید.

در نهایت باید یادآور شویم استفاده از امکانات و آپدیت‌های جدید اینستاگرام می‌تواند کمک بزرگی برای ارتقاء پیج شما و جذب مخاطب باشد.

بهترین راهکار برای داشتن اینستاگرام مارکتینگ موفق چیست؟

گفتیم که داشتن استراتژی نقش مهمی در اینستاگرام مارکتینگ ایفا می‌کند. برای اینکه بتوانید استراتژی درستی انتخاب کنید، باید یک سری موارد را در نظر داشته باشید که در زیر به آن‌ها خواهیم پرداخت.

  • تعیین هدف

اهداف بازاریابی خود را مشخص کنید. آیا هدف شما تنها معرفی محصول است؟ آیا قصد دارید مخاطب‌ها را به سایت فروشگاهی خود هدایت کنید؟ آیا هدف تنها معرفی کسب و کار است؟ هدف از بازاریابی روند تولید محتوای شما را مشخص می‌کند.

  • شناخت مخاطب
بیشتر بخوانید:  7 اشتباه عجیب در شبکه‌های اجتماعی

شناخت مخاطب یعنی شناخت شخصیت، نیازها و خواسته‌های او. این شناخت به شما کمک می‌کند که محتواهای هدفمندتری تولید کنید. دانستن سن، مکان، جنسیت، سطح درآمد و … مخاطب، همگی برای شناخت او و تولید محتوای کارآمد لازم هستند.

  • بررسی رقبا

بررسی رقبا به معنی تقلید از آن‌ها نیست. بررسی رقبا کمک می‌کند تا ضعف‌های آن‌ها را بشناسید و از اشتباهات آن‌ها در کار خود دوری کنید.

  • برندسازی

هر استوری یا پستی که با مخاطب به اشتراک می‌گذارید، نمایانگر برند و کسب و کار شما است. به اشتراک گذاری محتواهای تصادفی و بدون فکر و استراتژی تنها مخاطب را سردرگم و خسته می‌کند. پس از هر استوری و پستی به عنوان فرصتی برای برندسازی خود استفاده کنید.

یک سری اصول دیگر هم هست که به همرا استراتژی‌های گفته شده کمک می‌کند که بازاريابي اينستاگرامي قوی‌تری داشته باشید. برای مثال با توجه به insight پیجتان، زمان پست گذاری را مشخص کنید یا از طریق کامنت و دایرکت با مخاطب‌های خود ارتباط و تعامل برقرار کنید و بسیاری موارد دیگر. همه‌ی موارد گفته شده به شما کمک می‌کنند تا دنبال کننده‌های ماندگارتری برای کسب و کار خود جذب کنید و آن‌ها را به مشتری محصول و خدمات خود تبدیل کنید.

مارکتینگ از طريق اینستاگرام چه مزیت‌هایی دارد؟

معرفی برند و آگاهی از برند اولین مزیت اینستاگرام مارکتینگ است. از دیگر مزیت‌های این روش بازاریابی می‌توان به افزایش رتبه گوگل (از طریق هشتگ‌ها یا هدایت مخاطب‌ها از پیج به سایت)، ارتباط مستقیم با مخاطب‌ها و شناخت بیشتر آن‌ها، کاهش هزینه‌های تبلیغاتی و … اشاره کرد.

نمی‌توان از اهمیت و تأثیر این شبکه‌ی اجتماعی که میلیون‌ها کاربر در ایران دارد غافل شد. بهتر است از این متد جدید برای رشد کسب و کار خود بهره ببرید و در صورتی که هنوز شک و شبهه‌ای دارید، می‌توانید با راهنمایی از مشاوران ما، تصمیمی درست برای کسب و کار خود بگیرید.