همانطور که پیشتر بارها به اهمیت این موضوع پرداخته‌ایم، همه‌ی ما می‌دانیم که نیاز به حضور در فضاهای آنلاین از ضروریات این روزها برای تمام کسب و کارها به شمار می‌رود. با توجه به اینکه پلتفرم‌های مجازی قابل استفاده برای کسب و کارها تنوع زیادی دارد، همیشه این سؤال مطرح می‌شود که کدام پلتفرم برای من مناسب‌تر است؟ آیا باید وقت و هزینه‌ی خود را برای فعالیت در پلتفرم‌های مختلف تقسیم کنم یا اینکه بهتر است به جای حضور در همه‌ی فضاها تمرکز خود را برای یکی از این گزینه‌ها بذارم؟

در این مقاله قصد داریم به بررسی ویژگی‌های شبکه‌ی اجتماعی اینستاگرام و وب سایت بپردازیم و با هم ببینیم کدام یک از این موارد می‌تواند نتایج بهتری را برای کسب و کار شما به همراه داشته باشد.

تفاوت اینستاگرام و وب سایت در چیست؟

اینستاگرام پلتفرمی رایگان و تصویر محور است که در اختیار کاربران تلفن همراه قرار دارد. این شبکه‌ی اجتماعی بسیار محبوب بوده و طرفداران بسیاری دارد. با در نظر گرفتن افزایش روز افزون گوشی‌های هوشمند و دسترسی راحت به اینترنت استفاده از اینستاگرام رشد چشمگیری را شاهد بوده است. معمولاً افراد حداقل روزی یکبار به این پیج اینستاگرام خود سر می‌زنند و از محتواهای آن دیدن می‌کنند. اینستاگرام را می‌توان پر کاربردترین شبکه‌ی اجتماعی به ویژه در بین ایرانی‌ها دانست که امکان ارتباط با انبوهی از مخاطب‌ها را برایتان فراهم می‌کند.

در مقابل وب سایت فضایی است در وب که معمولاً از چندین صفحه تشکیل شده و شما از طریق وب سایت می‌توانید خود را به مخاطب معرفی کنید، با او ارتباط بگیرید و در نهایت او را به مشتری خدمات و محصول خود تبدیل کنید. برای راه‌اندازی وب سایت نیاز به طراحی آن دارید.

هر چند که اشتراک‌گذاری محتواهای اینستاگرام هم نیاز به طراحی دارند اما طراحی سایت کجا و طراحی پست و استوری اینستاگرام کجا. شاید شما با پیج‌های فیک زیادی در اینستاگرام روبرو شوید ولی از آنجا که طراحی وب سایت زحمت، وقت و هزینه‌های بیشتری را در بر می‌گیرد، کمتر پیش می‌آید که با سایت‌های فیک روبرو شوید و همین موضوع دلیلی بر اعتبار بیشتر این فضا است. در زیر با تفاوت‌های بیشتر این دو فضا به طور خلاصه آشنا می‌شویم.

بیشتر بخوانید:  روانشناسی رنگ در تبلیغات و برندینگ چه اهمیتی دارد؟
تفاوت اینستاگرام و وب سایت
بررسی تفاوت های اینستاگرام و وب سایت

هزینه‌های راه‌اندازی

همانطور که گفتیم اینستاگرام پلتفرمی رایگان است و تنها ممکن است شما نیاز داشته باشید برای تولید محتوای تخصصی و تبلیغات هزینه‌ای برای این شبکه‌ی اجتماعی صرف کنید. در مقابل راه‌اندازی سایت از همان ابتدای کار نیاز به هزینه دارد، از قدم‌های اول گرفته که شامل خرید هاست و دامین و CMS یا طراحی اختصاصی گرفته تا قدم‌های بعدی که شامل تولید محتوای متنی و تصویری می‌شود.

روش‌های بازاریابی و تبلیغات

ضمن یادآوری اینکه تنها راه‌اندازی اینستاگرام و وب سایت کافی نیست و باید به فعالیت‌های مستمر در آن‌ها بپردازید تا بازخوردهای خوبی کسب کنید. باید گفت که هر کدام از ابزارهای اینستاگرام و وب سایت روش‌های خاص خود را برای بازاریابی و تبلیغات دارند.

بعد از راه‌اندازی صفحه‌ی اینستاگرام باید به فعالیت منظم و مستمر در آن پرداخته و با اشتراک‌گذاری محتوا تعامل خود را با مخاطب افزایش دهید و همینطور با تبلیغات اینفلوئنسری، صفحات پر بازدید و … دامنه‌ی ارتباطات خود با کاربران اینستاگرام افزایش دهید و فالورهای بیشتری جذب کنید.

در سایت هم به همین گونه است و باید اقدام به تولید محتواهای متنوع و پست کردن آن در وب سایت کرده و تبلیغاتی مثل تبلیغات کلیکی گوگل، تبلیغات بنری و … خود را در معرض دید مخاطب قرار دهید.

هر دو پلتفرم نیاز به تبلیغ و بازاریابی دارند و تفاوت تنها در روش‌ها است. مسئله‌ی دیگر این است که  رسیدن به نتیجه از راه وب سایت نیاز به زمان بیشتری دارد در حالی که در اینستاگرام می‌توانید سریعتر به مشتری برسید. نکته‌ی جالب اینجا است که شما می‌توانید از طریق اینستاگرام خود ترافیک بالایی را به سایت خود هدایت کنید و همینطور از طریق وب سایت خود فالورهای زیادی برای پیج اینستاگرامتان به دست آورید.

امنیت

در این زمینه وب سایت قطعاً قوی‌تر عمل خواهد کرد. هم اینستاگرام، هم وب سایت در معرض خطر  هک شدن قرار دارند و هر سهل انگاری می‌تواند به دست رفتن سایت یا پیج شما ختم شود. تفاوت اینجا است که در اسنیتاگرام دسترسی به پایگاه دادهوجود ندارد. بنابراین در صورتی که صفحه هک شود و رمز تغییر یابد و راهی برای بازریابی رمز عبور خود نداشته باشید، صفحه‌تان برای همیشه از دست رفته است. درحالی که در وب سایت پایگاه داده دسترسی داشته و با بک آپ گیری می‌توانید در صورت بروز مشکل و هک باز هم به اطلاعات خود دسترسی داشته باشید.

بیشتر بخوانید:  ۲۹ راهکار برای افزایش بازدید وب سایت
کسب و کارهای آنلاین
اینستاگرام یا وب سایت برای کسب و کارهای آنلاین

پایداری

نگاهی به گذشته به ما نشان می‌دهد که شبکه‌های اجتماعی بسیاری آمده‌اند و پس از مدتی جای خود را به شبکه‌ی دیگری داده و از صحنه محو شده‌اند. هر کدام هم در دوزه‌ی زمانی خود محبوب و پر کاربرد بوده‌اند. اینستاگرام هم یکی از همین شبکه‌ها است که هر چند امروزه بسیار کارآمد و مفید است اما ممکن است فردا روزی دیگر خبری از آن نباشد.

این در حالی است که وب سایت سابقه‌ای درخشان از نظر پایداری داشته و از دیروز تا امروز همراه کسب و کارها بوده و تا فراها هم خواهد بود.

امکانات

شما برای به اشتراک‌گذاری محتوا در شبکه‌های اجتماعی محدودیت دارید برای مثال مدت زمان استوری، محدودیت کاراکتر برای کپشن و حتی درج لینک‌های بلند و … . در مقابل در سایت هیچ یک از این محدودیت‌ها سر راهتان نیست و بسیاری از امکانات در سایت در اختیار شما است.

وب سایت داشته باشم یا پیج اینستاگرام بسازم؟

مقایسه این دو ابزار اینستاگرام و وب سایت شاید از جهاتی درست به نظر نرسد ولی کمک می‌کند تا چشم‌انداز بهتری از نسبت به این دو و کارآیی‌هایشان به دست آوریم. با توجه به آنچه خواندید، دیدید که امکانات، کارآیی و اهداف ااینستاگرام و وب سایت با هم متفاوت است. بنابراین پیش از تصمیم‌گیری، باید بدانید که هدف شما چیست؟

ضمن اینکه توصیه ما این است که از هر دوی این ابزراها در جهت رشد و توسعه کسب وکار خود کمک بگیرید. بهتر است از وب سایت به عنوان پایگاهی دائمی و مطمئن برای منتشر کردن و نگهداری داده‌ها و محتواهای خود بهره ببرید و از شبکه‌های اجتماعی به ویژه اینستاگرام برای افزایش آگاهی از برند خود و گسترش ارتباط خود با مخاطب‌های بیشتر کمک بگیرید.

در واقع باید از تمام پتانسیل‌های بازاریابی برای رشد کسب و کار خود استفاده کنیدو پله پله به موفقیت‌های بیشتری دست پیدا کنید.