افراد تاثیر گذار در هر جامعه ای حضور پر رنگی دارند و می توانند در تصمیم گیری های عمومی-اجتماعی و فردی تاثیر گذار باشند. با گسترش روز افزون شبکه اجتماعی اینستاگرام، ماهیت افراد تاثیر گذار در جامعه به حد بسیار زیادی تغییر کرد و همین امر سبب به وجود آمدن واژه جدیدی به نام اینفلوئنسر و در پس آن اینفلوئنسر مارکتینگ شد.

با توجه به اینکه در حال حاضر بحث اینفلوئنسر و اینفلوئنسر مارکتینگ در بستر اینستاگرام طرفداران خاص خود را دارد، قصد داریم تا در ادامه به این موضوع پرداخته و به طور همه جانبه این مبحث را برای شما شرح دهیم و به سوال اینفلوئنسر مارکتینگ چیست به طور کامل و جامع پاسخ دهیم.

پس اگر هنوز با این مبحث و تاثیراتی که می تواند بر کسب و کار شما، گسترش آن و افزایش فروشتان قرار دهد آشنا نیستید، پیشنهاد می کنیم که تا انتها با ما همراه باشید.

اینفلوئنسر کیست؟

در گام اول بهتر است تا با ماهیت اینفلوئنسری آشنا شویم و با اینکه به چه شخصی اینفلوئنسر میگویند بیشتر آشنا شویم. اگر بخواهیم از طریق معنای کلمه اینفلوئنس (Influence) به توضیح آن بپردازیم، باید گفت که صرف معنی اینفلوئس را می توان تاثیر گذاری دانست، پس مطابق با همین معنا می توان به افرادی که قادرند تا بر روی هر شخصی تاثیر گذارند اینفلوئنسر گفته می شود.

اگر بخواهیم از دید تجاری به مبحث اینفلوئنسری بپردازیم، باید به این نکته اشاره کرد که یک اینفلوئنسر که در بستر اینستاگرام فعالیت می کند، میبایست توانایی تاثیر گذاری بر روی بخش اعظمی از افراد جامعه را داشته باشد تا بتواند تاثیرات مثبتی را در کسب و کارهایی که برای تبلیغات خود از تبلیغات اینفلوئنسر مارکتینگ استفاده می کنند ایجاد نماید.

اینفلوئنسر
اینفلوئنسر کیست؟

 

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

به طور کلی به استفاده از افراد تاثیر گذار (اینفلوئنسر) برای مقاصد تجاری، شامل افزایش دنبال کننده، افزایش شرکت در یک کمپین تبلیغاتی و افزایش فروش محصولات، اینفلوئنسر مارکتینگ گفته می شود.

در حال حاضر بسیاری از افرادی که در بستر اینستاگرام از تعداد فالوور بالایی برخوردار هستند، با قبول تبلیغات از کسب و کارهای مختلف وارد عرصه اینفلوئنسر مارکتینگ شده اند و قادرند تا اهداف تبلیغاتی کوتاه مدت و بلند مدت کسب و کارهای مختلف را عملی کنند.

همکاری با اینفلوئنسرها به چه صورتی انجام میشود؟

همکاری با اینفلوئنسرها بیشتر بر مبنای دریافت پول به ازای تبلیغ کسب و کار در مدت زمان مشخصی صورت میگیرد، اما در پاره ای از مواقع می توان با توافقات صورت گرفته، به ازای استفاده با تخفیف یا استفاده کاملا رایگان از کالاها و خدمات کسب و کار، از اینفلوئنسر خواست تا تبلیغات محصول یا کسب و کاری را در مدت زمان مشخصی بر عهده گیرد.

در نمونه دیگری از نحوه همکاری با اینفلوئنسر مارکترها می توان به همکاری با آنها به صورت همکاری در فروش اشاره کرد. در این حالت به طور کلی کد تخفیفی مشخص به اینفلوئنسر داده می شود، افراد می توانند با استفاده از کد تخفیف دریافت شده از اینفلوئنسر وارد سایت مربوطه شده و نسبت به خرید کالا یا خدمات با تخفیف اقدام کنند.

با توجه به اینکه کد تخفیف در سامانه ثبت می شود، مشخص خواهد شد که خریدار کالا یا خدمات از طریق اینفلوئنسر با سایت مربوطه آشنا شده و نسبت به خرید اقدام نموده است و به این طریق آمار تعداد خرید، حجم خرید و مبلغ خریدی که از طریق اینفلوئنسر انجام شده است مشخص خواهد شد و می توان درصد همکاری در فروش اینفلوئنسر را به این طریق محاسبه کرده و به وی پرداخت نمود.

در مواردی که خبری از کد تخفیف نیست، کسب و کارهای سطح بالا از کد UTM برای رهگیری خریدارانی که از طریق  کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ با مجموعه آنها آشنا شده اند و از آنها خریدی انجام داده اند استفاده می کنند.

هدف اینفلوئنسر مارکتینگ
هدف اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

هدف از اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

همانطور که در بالاتر به آن اشاره کردیم، هدف از اینفلوئنسر مارکتینگ می تواند در چند جنبه تقسیم شود. یکی از مهم ترین اهدافی که برای اینفلوئنسر مارکتینگ در نظر گرفته می شود، آشنایی با برند است.

هر کسب و کاری برای اینکه بتواند سهم بیشتری را در بازار خود به دست آورد، نیاز دارد تا توسط افراد بیشتری شناخته شود و بتواند خود را به تعداد بیشتری از افراد جامعه معرفی نماید، برای این منظور از اینفلوئنسرها استفاده میشود. این معرفی می تواند در راستای دست یابی به چهار هدف افزایش فالوور صفحه اینستاگرام کسب و کار، افزایش ورودی سایت آن و یا هر دو مورد در کنار آشنایی کلی افراد با کالاها و خدمات کسب و کار صورت گیرد.

مزایای اینفلوئنسر مارکتینگ

افزایش دیده شدن: هر کسب و کاری که از خدمات اینفلوئنسر مارکتینگ اینستاگرام استفاده می کند، این شانس را خواهد داشت تا خود را در معرض دید میلیون ها بیننده قرار دهد.

تبلیغ شدن در یک محتوای با کیفیت: بسیاری از اینفلوئنسرها تبلیغات خود را در قالب محتواهای با کیفیت و با تاثیر گذاری بالا و به صورت غیر مستقیم انجام میدهند. این سبک از تبلیغات با وجود دارا بودن هزینه بیشتر نسبت به تبلیغات دیگری همچون تبلیغات اینستاگرام استوری که توسط اینفلوئنسرها برای کسب و کار انجام میشود، تاثیر گذاری بسیار بیشتری را نیز به دنبال دارد.

انتقال اعتماد دنبال کنندگان اینفلوئنسر به برند تبلیغ شده: یکی دیگر از مزایای بعضا پنهان برگزاری کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ ، این است که معمولا دنبال کنندگان اینفلوئنسرها به آنها اعتماد داشته و همین امر سبب می شود تا این اعتماد به برندی که آنها تبلیغ آنرا انجام میدهند نیز منتقل شود.

دلایل اهمیت اینفلوئنسر مارکتینگ
مزایای اینفلوئنسر مارکتینگ

اینفلوئنسر مارکتینگ در ایران

شاید بتوان اینفلوئنسر مارکتینگ در ایران را با سایر نقاط جهان قدری متفاوت دانست. در ایران بسیاری از افرادی که به آنها اینفلوئنسر گفته می شود، در زمینه تولید ویدیوهای طنز فعالیت دارند و با توجه به فعالیتشان در زمینه طنز که محبوب ترین حوزه کاری از منظر ایرانیان است، به شهرت بالایی رسیده و توانسته اند به یک اینفلوئنسر تبدیل شوند.

این در حالی است که در بسیاری از نقاط جهان، اینفلوئنسر معمولا یک ورزشکار حرفه ای، یک بازیگر درجه یک یا یک هنرمند بی نظیر است که توانسته است با استفاده از توانایی ها و مهارت خود یک تفاوت را در بخشی از هنر، ورزش یا صنعت به وجود آورد و به پاس این هنر و توانمندی خود به شهرت و محبوبیت بعضا جهانی رسیده است.

نمونه های خارجی استفاده از تبلیغات اینفلوئنسر مارکتینگ

یکی از جمله تاثیر گذار ترین و همه گیر ترین انواع تبلیغات اینفلوئنسر مارکتینگ در جهان مربوط به فیلم جیمز باند است. شاید کمتر کسی باشد که حداقل اسم این شخصیت را نشنیده باشد و یک فیلم از مجموعه فیلم های محبوب و مشهور جیمز باند را مشاهده نکرده باشد.

در این مجموعه فیلم تا سال 1995 شخصیت اصلی فیلم از ساعت هایی که ساخته برند رولکس بودند استفاده کرد و پس از آن نیز از ساعت های تولید شده توسط برند امگا در قسمت های مختلف مجموعه جیمز باند استفاده شد.

استفاده شخصیت اصلی یک مجموعه پر طرفدار از مجموعه ساعت های برند رولکس و امگا در سالهای مختلف، سبب بیشتر شناخته شدن این دو برند در عرصه تولید ساعت های لوکس و برند شد و همین امر به شدت فروش این ساعت ها را در سراسر جهان افزایش داد.

استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ
نمونه های داخلی و خارجی استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ

از نمونه های مطرح تبلیغات اینفلوئنسر مارکتینگ که در ایران برگزار شد، مربوط به تبلیغ اینترنت پیشگامان توسط محسن ایزی بود. در تبلیغ اینترنت پیشگامان که بیشتر در مجموعه زعفرون که توسط محسن ایزی کارگردانی و اجرا شد از آن نام برده شد، روایت داستانی طنزی بیان شد که با وجود اینکه محوریت اصلی داستان حول یک زوج جوان تازه ازدواج کرده بود، اما اینترنت پیشگامان نیز در برخی از مواقع نقش تعیین کننده ای در تغییر روند ماجرا به خود اختصاص داده بود.

مطمئنا چنین تبلیغی در کنار قیمت مناسبی که پیشگامان برای مشتریان جدید خود در نظر گرفته است می تواند به خوبی در فروش اینترنت این برند مطرح تاثیر گذار باشد.

از کجا با اینفلوئنسرها ارتباط بگیریم؟

با توجه به اینکه در حال حاضر تعداد اینفلوئنسرها و میکرو اینفلوئنسرها در بستر اینستاگرام بسیار زیاد بوده و مطمئنا کسب و کارها به دلیل پراکندگی بیش از حد آنها نمی توانند به طور بهینه ای با اینفلوئنسرهایی که بیشترین ارتباط را با موضوع کسب و کار آنها دارند پیدا کنند، از این رو پلتفرم هایی تحت عنوان پلتفرم اینفلوئنسر مارکتینگ ایجاد شدند تا بتوانند رابط بین مالکین کسب و کارها و اینفلوئنسرها باشند. به این طریق شما می توانید با همکاری با این پلتفرم های اینفلوئنسر مارکتینگ به راحتی با بسیاری از اینفلوئنسرهای موفق در ارتباط باشید و تبلیغ خود را به آنها بسپارید.

هزینه تبلیغات اینفلوئنسر چقدر است؟

در پاسخ به این سوال می توان اینطور گفت که هزینه تبلیغات اینفلوئنسر میزان حداقلی و حداکثری خاصی ندارد و هر اینفلوئنسر با توجه به اثر بخشی که تبلیغاتش دارد و همچنین کاربرانی که وی را دنبال می کنند قیمتی را برای تبلیغات خود در نظر میگیرد و شما به عنوان یک تبلیغ دهنده، در صورتی که قیمت و شرایط ارائه تبلیغ به اینفلوئنسر را بپذیرید، می توانید تبلیغ خود را به وی داده و منتظر دریافت بازدهی از آن باشید.