هر کسب و کاری برای اینکه بتواند فعالیت خود را آغاز و به آن ادامه دهد، نیازمند دریافت مجوزهای لازم از مراجع ذی صلاح مربوط به حوزه کاری خود است. کسب و کارهای اینترنتی نیز نیازمند کسب مجوزهای لازم برای فعالیت خود هستند. یکی از اصلی ترین مجوزهای فعالیت کسب و کارهای اینترنتی در فضای آنلاین ای نماد است. به مجوز فعالیت کسب و کارهای اینترنتی در فضای آنلاین ای نماد یا نماد اعتماد الکترونیک گفته می شود. اگر اطلاعات زیادی در رابطه با نماد اعتماد الکترونیک ندارید و به دنبال پاسخ پرسش ای نماد چیست هستید، پیشنهاد می کنیم تا انتها با ما همراه باشید.

چرا به ای نماد نیاز داریم؟

ای نماد یا نماد اعتماد الکترونیک، مجوزی است که از جانب وزارت صنعت و معدن و تجارت برای کسب و کارهای آنلاین صادر می شود. در گذشته وب سایت های مختلفی وجود داشتند که در بستر وب اقدام به فروش محصول و یا خدمات می کردند.

با توجه به اینکه برخی از این وب سایت ها از این موقعیت سو استفاده کرده و با استفاده از خلاهای قانونی اقدام به راه اندازی وب سایتهایی به جهت کلاهبرداری از خریداران اینترنتی کرده بودند، به همین علت وزارت صمت تصمیم گرفت تا با اتخاذ قوانین جدید نظارت بیشتری بر روی وب سایت هایی که قصد ارائه محصولات و خدمات مختلفی را دارند داشته باشد، از جمله این امور راه اندازی ای نماد بود.

پس از راه اندازی سامانه نماد الکترونیکی اتفاقات خوبی در بستر وب فارسی رقم خورد و بسیاری از کسب و کارها برای اینکه بتوانند اعتماد کاربران را بیش از پیش جلب نمایند، اقدام به ثبت نام و دریافت ای نماد کردند که البته این رویه در ادامه با تغییرات اساسی رو به رو شد که در ادامه به هر یک از تغییرات خواهیم پرداخت.

دریافت ای نماد
ضرورت دریافت ای نماد

ای نمادی با 5 ستاره نامشخص

در ابتدای راه اندازی ای نماد، این نماد با 5 ستاره در زیر نمادش رو نمایی شد و هر کسب و کاری که برای دریافت ای نماد اقدام می نمود صرفا امتیاز ای نماد یک ستاره را دریافت می نمود و در چند ماه اول ساز و کاری برای روشن شدن ستاره های بعدی از جانب وزارت صنعت و معدن مشخص نشده بود.

ای نماد دو ستاره رو نمایی شد

پس از آنکه حاشیه ها پیرامون ستاره های نماد اعتماد الکترونیکی بالا گرفت، وزرات صمت اطلاعیه ای صادر نمود که بر طبق آن هر کسب و کاری که مایل به دریافت ای نماد دو ستاره باشد می تواند با فعال سازی گواهی SSL بر روی سایت خود نسبت به تغییر وضعیت ای نماد خود از حالت یک ستاره به دو ستاره نسبت به دریافت ستاره دوم ای نماد اقدام نماید.

تکلیف سه ستاره دیگر هنوز مشخص نیست

تا به این لحظه هنوز شرایطی برای دریافت ستاره سوم تا پنجم ای نماد در نظر گرفته نشده است و بالاترین میزان دریافت ستاره ای نماد، همان ای نماد دو ستاره است که بسیاری از سایتها در حال حاضر از آن استفاده می کنند.

یک اجبار یک شبه!

با گسترش استفاده از ای نماد، ناگهان قوانین جدیدی برای دریافت آن در نظر گرفته شد. در بخشنامه ای که از جانب بانک مرکزی خطاب به کلیه بانکهای ارائه کننده درگاه های بانکی صادر شد، ناگهان قانونی وضع شد که از این پس کلیه سایت های فروشگاهی اعم از فروش محصولات فیزیکی و مجازی به جهت دریافت درگاه پرداخت بانکی مستقیم می بایست نسبت به دریافت ای نماد اقدام نماید. پس از آن بود که ثبت نام و دریافت ای نماد از یک امر اختیاری به یک امر اجباری تبدیل شد و پس از آن به وب سایت هایی که قصد دریافت درگاه بانکی مستقیم را داشتند بدون ای نماد درگاهی داده نشد.

بیشتر بخوانید:  نکات کلیدی عكاسی از مبلمان خانگی و اداری

ثبت ای نماد چند ساله است؟

در ابتدای شروع به کار اینترنتی ای نماد، این نماد ابتدا به صورت یکساله صادر می شد و مالکین وب سایت های اینترنتی میبایست سه هفته زودتر از تاریخ انقضای نماد خود درخواست تمدید آنرا ثبت می کردند تا پس از بررسی مجدد صلاحیت سایت مربوطه ای نماد آنها تایید می شد، اما چند ماهی است که با قوانین جدیدی که برای ای نماد به ثبت رسیده است، این نماد الکترونیکی در حال حاضر با تاریخ اعتبار دو ساله صادر می شود.

ای نمادی که پولی شد

چند سالی است که از راه اندازی ای نماد می گذرد، در اواسط سال 98 بود که درج خبری در سایت های خبرگزاری حاشیه های بسیاری را برای ای نماد به راه انداخت، آن هم چیزی نبود جز تغییر وضعیت دریافت ای نماد از یک نماد اعتماد بخش و رایگان به یک نماد که می بایست با پرداخت هزینه دریافت شود.

هزینه دریافت ای نماد در حال حاضر برای ای نماد یک ستاره با تاریخ انقضای 2 ساله مبلغ 175 هزار تومان است که طبق گفته ای که در سایت ای نماد نیز درج شده است، کسب و کارهای نوپا می توانند این هزینه را در دو قسط پرداخت کنند.

مزایای ای نماد
مزایای نماد اعتماد الکترونیک

مزایای نماد اعتماد چیست

تا به اینجا با کلیت نماد اعتماد به خوبی آشنا شده اید، اگر هنوز به دنبال پاسخ این پرسش هستید که مزایای نماد اعتماد چیست باید گفت که اولین و شاید مهم ترین مزیت نماد اعتماد می تواند مبحث مربوط به جلب اعتماد کاربران باشد.

در حال حاضر با توجه به فرهنگ سازی مناسبی که صورت گرفته است، بسیاری از کاربران از وب سایت های فروشگاهی که ای نماد نداشته باشند خرید نمی کنند و به همین دلیل وب سایت هایی که ای نماد دارند می توانند به طور غیر مستقیم شانس فروش بیشتری را از این طریق کسب کنند.

مزیت دوم نماد اعتماد به مبحث دریافت درگاه پرداخت بانکی مستقیم مربوط می شود و شما به عنوان مدیر یک وب سایت فروشگاهی الزام خواهید داشت تا به جهت دریافت درگاه بانکی مستقیم ابتدا نسبت به دریافت ای نماد اقدام نمایید.

مشکل کد نماد اعتماد الکترونیکی

تقریبا می توان گفت از همان ابتدای راه اندازی ای نماد تا همینک بسیاری از برنامه نویس ها و فعالین بخش سئو بر این عقیده هستند که کدی که ای نماد برای نمایش دادن نماد اعتماد بر روی سایت به مدیران سایت تحویل می دهد بهینگی لازم را ندارد و تاثیر مخربی بر روی سئو و لودینگ سایت افراد خواهد داشت.

تمامی این موارد در کنار عدم لود لوگو ای نماد در برخی موارد دست به دست هم داد تا بسیاری از افراد تصمیم بگیرند تا از کد ای نماد به صورت سر تا سری در سایت خود استفاده نکرده و تصمیم گرفتند تا برای جلوگیری از عواقب احتمالی حضور این کد در تمام صفحات سایتشان، آنرا در یک صفحه قرار داده و لینک صفحه مربوطه را بر روی تصویر ای نماد در فوتر سایت قرار دهند که همین امر به تازگی برای این دسته از سایت ها مشکل ساز شده است.

بیشتر بخوانید:  نکاتی که باید در انتخاب دامنه سایت بدانید!
نماد اعتماد الکترونیک
نماد اعتماد الکترونیک چه مشکلاتی دارد؟

فیلتر شدن سایت های دارای ای نماد

چند روزی است حاشیه جدیدی برای ای نماد و سایت های دارای ای نماد به راه افتاده است و آن این است که وب سایت های مختلف با وجود اینکه ای نماد داشته، تخلفی نکرده و شکایتی از آنها به ثبت نرسیده است فیلتر شده اند.

با پیگیری موضوع مشخص شد که دستور فیلتر این دسته از طرف ای نماد صادر شده است و دلیل آن هم عدم لود ای نماد پس از کلیک بر روی لوگوی این نماد در این دسته از سایت هاست.

درست همان سایتهایی که ای نماد را در صفحات جانبی خود قرار داده و لینک آن صفحه را بر روی تصویر ای نماد در انتهای سایت خود تنظیم نموده بودند با این مشکل رو به رو شده و فیلتر شدند.

حال با وجود اینکه همچنان مشکلات مربوط به کدهای ای نماد به طور کامل رفع نشده است، ولی این اجبار و به نوعی تهدید فیلترینگ، وب سایتهای دارای ای نماد را مجبور خواهد کرد که برای جلوگیری از فیلتر شدن سایتشان کد ای نماد را در فوتر سایتشان قرار دهند که همین امر می تواند بر روی بهینگی بسیاری از سایتها که بر روی هاست های قدرتمندی میزبانی نمی شوند تاثیر منفی قرار دهد.

چطور نسبت به استعلام ای نماد اقدام کنیم؟

یکی از سوالاتی که بسیاری از کاربرانی که قصد خرید از یک وب سایت فروشگاهی را دارند مطرح می کنند در رابطه با طریقه استعلام ای نماد است. برای روشن شدن این موضوع می توان اینطور گفت که دو راه حل مستقیم و آسان در پیش خواهید داشت که می توانید با استفاده از آنها نسبت به استعلام نماد اعتماد الکترونیک اقدام کنید.

اولین راهکار کلیک بر روی نماد اعتماد الکترونیک بر روی سایتی هست که قصد خرید از آن را دارید. در این حالت پنجره ای به صورت پاپ آپ یا به صورت زبانه ای در مرورگرتان برای شما باز می شود که اطلاعات کسب و کار را به طور کامل برای شما شرح داده است.

در دومین راهکار می توانید به آدرس https://enamad.ir/DomainListForMIMT مراجعه کرده و نسبت به ثبت آدرس وب سایتی که قصد استعلام اینماد آنرا دارید اقدام نمایید. در این صورت هم اطلاعاتی مبنی بر دارا بودن ای نماد توسط آن سایت در اختیار شما قرار داده می شود.

چک لیست الزامات نماد اعتماد الکترونیکی

یکی از خواسته های مدیران وبسایت هایی که مایلند تا ای نماد را برای سایتشان دریافت کنند این است که قبل از اینکه وارد فرایند دریافت ای نماد شوند، از چک لیست الزامات نماد اعتماد الکترونیکی اطلاع پیدا کنند تا بتوانند با مشکل کمتر و در زمان سریع تری نسبت به دریافت ای نمادشان اقدام کنند. از این رو در این بخش به معرفی چک لیست دریافت ای نماد پرداخته ایم که می توانید با مشاهده و انجام مراحل آن قبل از اقدام برای دریافت ای نماد به روند دریافت ای نماد خود سرعت ببخشید.