بازاریابی اینترنتی یا بازاریابی آنلاین تمام آن دسته فعالیت‌هایی است که در فضای آنلاین برای جذب و حفظ مشتری صورت می‌گیرد. این روزها فضاهای اینترنتی بهترین راه برای ارتباط با مشتری‌های هدف هستند. این فضاها شامل وب سایت‌ها، وبلاگ‌ها و شبکه‌های اجتماعی می‌شود.

بازاریابی آنلاین نسبت به روش‌های سنتی بازاریابی روشی منعطف‌تر، کم هزینه‌تر و مؤثرتر است. یکی از ویژگی‌های مهم این نوع بازاریابی قابل اندازه‌گیری‌ بودن آن است. در این روش شما می‌توانید مسیر بازاریابی‌ای را که پیش گرفته‌اید، تجزیه و تحلیل کنید، کنترل کنید و قدم‌هایی را بردارید که به موفقیت بیشتر شما کمک کند. در ادامه بیشتر با این نوع بازاریابی آشنا می‌شویم.

internet-marketing

ابزارهای بازاریابی اینترنتی

بازاریابی اینترنتی در واقع مجموعه‌ای از ابزارها و روش‌ها برای افزایش آگاهی از برند، ارتباط با مشتریان باالقوه، به دست آوردن لید بیشتر و حفظ مشتریان سابق است. و این ابزارها و روش‌ها در هفت گروه دسته‌بندی می‌شوند:

  • بهینه‌سازی موتورهای جستجو یا سئو (SEO)
  • SEM یا بازاریابی موتورهای جستجو
  • بازاریابی محتوا
  • بازاریابی شبکه‌های اجتماعی
  • PPC یا تبلیغات کلیکی
  • Affiliate Marketing یا بازاریابی وابسته یا بازاریابی همکاری در فروش
  • ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی

با شناخت و آگاهی از این 7 روش به طور کامل با مفهوم بازاریابی اینترنتی آشنا می‌شویم.

اینترنت مارکتینگ

بهینه‌سازی موتورهای جستجو یا سئو (SEO)

سئو یکی از قوی‌ترین روش‌های بازاریابی آنلاین است. بررسی‌ها بارها ثابت کرده است که قرار گرفتن در صفحه اول موتورهای جستجو بیشترین کلیک و بازدید را برای سایت‌ها به همراه دارد. گوگل هم یکی از پرکاربردترین این موتورهاست، پس اگر می‌خواهید بیشتر دیده شوید، ارتباط بیشتری با کاربران داشته باشید و در صفحه اول سرچ گوگل نشان‌داده شوید، این را بدانید که این کار از طریق سئو سایت امکان‌پذیر است.

برخی بر این تصور هستند که سئو همان کاربرد کلمات کلیدی در محتوا است اما مبحث سئو بسیار گسترده‌تر از این حرف‌هاست. فاکتورهای فراوانی برای سئو سایت و بهبود رتبه در گوگل وجود دارد که کاربرد کلمه کلیدی یکی از آن‌هاست. از جمله این فاکتورها می‌توان بک لینک‌ها، لینک‌های داخلی، بهینه‌سازی عنوان‌ها، توضیحات متا، سرعت بارگذاری سایت و …. اشاره کرد.

به طور کلی سئو به دو قسمت سئو برون صفحه‌ای و درون صفحه‌ای تقسیم می‌شود.

SEM یا بازاریابی موتورهای جستجو

بازاریابی موتورهای جستجو یا search engine marketing به زبانی همان نسخه پولی سئو است. گوگل ادوردز که ما به اسم تبلیغات گوگل هم با آن آشنا هستیم، یکی از روش‌های SEM است. در این روش تبلیغ گوگل به ازای پرداخت هزینه برای هر کلیک، وب سایت شما را در نتیجه جستجوی یک سری کلید واژه‌های خاص به کاربر نشان می‌دهد و از آنجا که 50 درصد کاربران بر روی همان دو لینک اول کلیک می‌کنند، بازدید صفحه و ترافیک شما افزایش می‌یابد و خود این مسئله سایت شما را در رتبه‌بندی گوگل در صفحه اول جای می‌دهد.

اینترنت مارکتینگ

بازاریابی محتوا (content marketing)

محتوا شامل هر مطلبی می‌شود که شما در سایت خود برای شناخت خود به مشتری، جذب و نگهداری او انجام می‌دهید. محتوای خوب کاربر را به اقدام به عمل وادار می‌کند. مقصود از محتوا فقط متن نیست، بلکه محتوا می‌تواند تصویری، ویدئویی، اینفوگرافیک و … باشد. محتوای خوب یکی از مهمترین عوامل موفقیت یک کسب و کار است. همانطور که دیدیم در روش‌های قبل کاربر را به سایت خود می‌کشاندید و حال باید کاربر را در سایت نگه دارید و به عمل تشویق کنید و این کار از طریق محتوا امکان‌پذیر است.

بازاریابی محتوا استراتژی بلند مدتی است که به شما در ایجاد ارتباطی عمیق و مؤثر با مشتریانتان کمک می‌کند.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی روشی قدرتمند برای جذب مخاطب است. استفاده از شبکه‌های اجتماعی دیگر سن و سال نمی‌شناسد و همه قشری معمولاً در شبکه‌های اجتماعی فعالیت دارند. شبکه‌های اجتماعی منبعی وسیع از مشتریان بالقوه هستند، شبکه‌هایی مثل اینستاگرام، تلگرام، لینکدین، فیس‌بوک و توییتر. متأسفانه به دلیل فیلترینگ استفاده از همه‌ی این شبکه‌ها در ایران به قدری برای کاربر خسته‌کننده و زمانبر است که ترجیح می‌دهند از شبکه‌هایی با دسترسی ساده‌تر استفاده کنند.

با در نظر گرفتن این مسئله در حال حاضر تنها اینستاگرام و لینکدین هستند که دسترسی راحت‌تری دارند و پرکاربردترین شبکه اجتماعی در ایران اینستاگرام است.

اینستاگرام باعث افزایش درگیری و شراکت بیشتر مخاطب با کسب و کار شما می‌شود و می‌تواند آگاهی از برند شما را افزایش داده و برای مخاطبانتان اعتمادسازی و ارزش‌سازی کند و آن‌ها را به سمت ترافیک بیشتر برای محصول و خدمات شما سوق دهد.

نکته‌ای که در تولید محتوای شبکه‌های اجتماعی باید به آن توجه داشته باشید این است که محتوای شما (content) با بستری که قرار است بر روی آن قرار بگیرد (context) باید هماهنگی داشته باشد. برای مثال بستر لینکدین فضایی علمی‌تر و جدی‌تر است و باید محتوای مناسب با این فضا تولید شود تا نتیجه درستی بگیرید.

اینترنت مارکتینگ

PPC یا تبلیغات کلیکی

تبلیغات کلیکی نوعی از تبلیغ است که بعد از طراحی تبلیغ، شما از پلتفرم‌های مختلف برای انتشار تبلیغتان و معرفی خود به مخاطب‌های هدفتان استفاده می‌کنید و بابت هر کلیکی که بر روی تبلیغ شما صورت می‌گیرد هزینه‌ای پرداخت می‌کنید.

گوگل، توییتر، فیس‌بوک، اینستاگرام و لینکدین چنین امکاناتی را برای کاربران خود دارند اما متأسفانه به دلیل تحریم‌ها امکان استفاده از آن‌ها وجود ندارد و تبلیغات کلیکی در ایران محدود به تبلیغات متنی و بنری در سایت‌های دیگر و تبلیغات از طریق گوگل می‌شود.

در این روش مدام بازخوردهای خود را از تبلیغات و نرخ بازگشت سرمایه (Return of Investment) را بررسی کنید تا بتوانید متر و معیار درست‌تر و مفیدتری برای تبلیغاتتان پیدا کنید و هدفمندتر حرکت کنید.

Affiliate Marketing یا بازاریابی وابسته یا بازاریابی همکاری در فروش

بازاریابی همکاری در فروش مثل گرفتن درصد از یک کسب و کار به ازای معرفی آن کسب و کار و اقدام به خرید مخاطبان از آن است. برای مثال سایت آمازون در برنامه بازاریابی همکاری فروش خود، امکان ساخت لینک مخصوص را به کاربران خود برای هر محصولی که دارد می‌دهد و به ازای هر خریدی از طریق لینک شما، مبلغی به عنوان کمیسیون به شما پرداخت می‌کند.

ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی

ایمیل مارکتینگ یکی دیگر از روش‌های بسیار مفید برای ارتباط با مشتری و جذب مشتریان جدید است. فراموش نکنید که ایمیل‌های تبلیغاتی اصلاً جزو روند ایمیل مارکتینگ نیستند. ایمیل‌های تبلیغاتی نه تنها مخاطب را از شما خسته و زده می‌کنند بلکه سرمایه شما را هم هدر می‌دهند.

در روش بازاریابی ایمیلی باید مخاطبان خود را بسته به اطلاعاتی که از آن‌ها دارید دسته‌بندی کرده و برای هر گروه از مخاطبان محتوای متناسب با خود را تولید کنید تا بازخورد بهتری دریافت کنید.

در انتها به شما یادآور می‌شویم که هدف از هر نوع بازاریابی شناخت، جذب و حفظ مشتری است و همیشه این نکته را در نظر داشته باشید که مسیر بازاریابی خود را از طریق ابزارها و داده‌ها مانیتور کنید تا عملکرد بهتری برای رشد کسب و کار خود داشته باشید.