بازاریابی تجربی یعنی ایجاد یک تجربه جدید برای مخاطبان که به پیشرفت کسب و کارتان کمک می‌کند. بهترین تجربه‌ها، بهترین تصاویر را در ذهن مخاطبان می‌سازد؛ تصاویری که برای مدت‌ها در ذهن آنها باقی می‌ماند. منظور از تجربه جدید، رویدادهای تجاری خلاقانه است که مخاطب مستقیماً با آن سروکار دارد. با کمک این سبک از بازاریابی می‌کنید ارزش برندتان را به مخاطبان القا کنید و در یاد آنها بمانید.

تعریف بازاریابی تجربی Experiential Marketing

این سبک از بازاریابی نوعی استراتژی است که در آن با ایجاد تجریبات واقعی مخاطبان جذب می‌شوند. درواقع تلاش می‌شود تجربه‌ای برای کاربران ساخته شود که در ذهن او باقی بماند. برای اینکه این روش مارکتینگ را بهتر درک کنید، مثالی می‌زنیم:

در سال 2019 کمپانی فولکس واگن برای بالا رفتن از پله‌های مترو که برای بسیاری دشوار است، یک تجربه هیجان انگیز ساخت. درواقع مسیر یکی از این پله‌ها را با قرار دادن لایه‌های موزیکال شبیه به پیانو کرد. مسافران با قدم گذاشتن روی هریک از این پله‌ها صدای نت پیانو می‌شنیدند و سعی می‌کردند با گام‌هایشان یک موسیقی بنوازند.

نحوه پیاده سازی بازاریابی تجربی

دقت داشته باشید که برگزاری رویداد تجاری با هدف جذب مخاطبان، بدون تدوین و طراحی استراتژی صحیح موفق نخواهد شد و مسلماً خاطره جذاب و  ماندگاری را نیز در ذهن آنها تداعی نمی‌کند. برای پیاده سازی نتیجه بخش این مارکتینگ بایستی 10 مرحله زیر را پشت سر بگذارید:

مخاطبانتان را بشناسید

یکی از اشتباهات رایج بسیاری از کمپانی‌ها این است که به جای صرف وقت و انرژی برای شناخت مخاطبان، به دنبال برنامه ریزی برای سایر بخش‌ها هستند. این درحالی است که شناخت مخاطبان اولویت دارد. در این راستا می‌توانید با بخش فروش خود درباره مخاطبانتان پرس و جو کنید تا بهتر با سلایق و علایق آنها آشنا شوید.

پیامی واضح و روشن برای مخاطبان خود داشته باشید

داشتن پیام روشن و مناسب کمک می‌کند تا بهتر با مخاطبانتان تعامل برقرار کنید. دقت کنید که پیام برندتان با تصویری می‌خواهید در ذهن مخاطبانتان نقش ببندد هماهنگ باشد تا بیشترین تأثیرگذاری را داشته باشد.

سعی کنید ارائه مفیدی داشته باشید

درصورتی که بتوانید در خلال کمپین تبلیغاتی یا رویداد تجاری خود چیزی را به مخاطبانتان آموزش دهید در کل ارائه مفیدی برای آنها داشته باشید، نشان دهنده این است که ارزش زیادی برای مخاطبان قائل هستید. این مسئله به تبع برای مخاطبان هم ارزشمند است.

نحوه اجرای بازاریابی تجربی

در تبلیغات خود از چانشی واقعیت استفاده کنید

سعی کنید از المان‌های فضای آنلاین خود در فضای آفلاین استفاده کنید؛ این یعنی واقعیت افزوده که به تبع تأثیر زیادی بر مخاطبان دارد و تجربه هیجان انگیزی برای آنها ایجاد می‌کند.

KPI یا شاخص‌های کلیدی عملکرد خود را مشخص کنید

بعد از برگزاری هر کمپین تبلیغاتی با کمک شاخص‌های KPI می‌توانید چگونگی عملکرد خود را بررسی کنید و شناخت بهتری نسبت به نتایج آن داشته باشید.

سرگرم کننده و جالب باشید

در بازاریابی تجربی هدف این است که با ایجاد یک تجربه جدید، بر سر زبان‎ها بیوفتید. سرگرمی و تفریح خاصیت وایرال شدن دارند و به این ترتیب به راحتی از مخاطبانی که در رویداد شما شرکت کرده‎اند به سایر مخاطبان که شرکت نکرده‎اند انتقال پیدا می‌کند.

برای شروع کمپین برنامه ریزی کنید

برای کمپین تبلیغاتی خود هرچه زودتر برنامه ریزی کنید. چراکه اگر اینکار را به تعویق بیاندازید،  ممکن است که در لحاظات آخر به دلیل مواجهه با چالش‎های مختلف، آنطور که باید نتیجه نگیرید.

تحقیق کنید

هرآنچه که برای کمپین تبلیغاتی خود نیاز دارید، را قبل از برگزاری تهیه کنید. همچنین در مورد کمپین‎های موفق قبلی تحقیق کنید تا بتوانید نکات مثبت آن را الگو قرار دهید.

برای رویداد تجاری خود تبلیغات گسترده انجام دهید

برای بازاریابی کمپین تبلیغاتی خود از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید. تولید محتوای تصویری یا ویدیویی از رویداد و اشتراک گذاری آن در شبکه‌های اجتماعی مختلف، به آگاهی از برند کمک زیادی می‌کند.

از محتوای تولید شده توسط کاربران استفاده کنید

اگر مخاطبانی که در رویداد یا کمپین تبلیغاتی شما  را تشویق کنید تا در مورد رویداد تجاری شما محتوای تصویری تهیه کنند یا راجع به آن بنویسند، نقش زیادی در اعتمادسازی و اعتبار برند شما خواهند داشت.

اهمیت بازاریابی تجربی

چرا بازاریابی تجربی در برندسازی اهمیت زیادی دارد؟

بازاریابی تجربی احساس خوبی در مخاطبان ایجاد می‌کند. موفقیت برند شما و تأثیری که در انتخاب مشتریان دارد هم تا حدود زیادی در گرو احساس خوشایندی است که برای آنها ایجاد می‌کنید. از سوی دیگر مخاطبان می‌توانند این حس رضایت و خوشحالی را به دیگران نیز انتقال دهند و کم کم تصویر جذابی از برند شما در جامعه وایرال شود. در مجموع دلایل اهمیت بازاریابی تجربی عبارتند از:

  • در این سبک از بازاریابی می‌توان نتایج دقیقی استخراج کرد.
  • این بازاریابی به آگاهی بخشی از برند کمک زیادی می‌کند.
  • موجب تعامل بیشتر و فراگیرتر در شبکه‌های اجتماعی می‌شود.
  • خاطره ای جذاب و به یاد ماندنی در ذهن مخاطب ایجاد می‌کند.
  • این بازاریابی حتی توسط سایر رسانه‌ها نیز مورد توجه قرار می‌گیرد.

شاید مهمترین مزیت بازاریابی تجربی، ظرفیت بالای وایرال شدن آن باشد. زمانی که شما تجربه هیجان انگیزی برای مخاطبان ایجاد می‌کنید، بازتاب آن در رسانه‌های اجتماعی و اشتراک گذاری آن در شبکه‌های مختلف، خیلی سریع این احساس خوشایند را در جامعه گسترش می‌دهد.

محاسبه نرخ بازگشت سرمایه

مهمترین فاکتور برای اینکه ببینید، کمپین تبلیغاتی برای کسب و کارتان نتیجه مثبتی داشته یا نه، محاسبه نرخ بازگشت سرمایه ROI  است. البته قبل از این محاسبه باید اهدافتان را مشخص کنید تا بتوانید بر اساس آن موفقیت کمپین خود را ارزیابی کنید. از آنجایی که اهداف خیلی از برندها افزایش میزان تعامل با کاربران و به دنبال آن افزایش فروش است، می‌توان نرخ بازگشت سرمایه با کمک موارد زیر بررسی کرد:

  • قبل از معرفی و عرضه محصول از مشتریان نظرسنجی کنید؛ همچنین بعد از برگزاری رویداد هم دوباره نظر آنها را جویا شوید.
  • در حین برگزاری رویداد تجاری خود به اطرافتان توجه کنید و سعی کنید احساس مخاطبان را از روی چهره آنها تشخیص دهید.
  • در حین برگزاری رویداد، میزان تعامل کاربران با سایت، بلاگ یا شبکه‌های اجتماعی برند را هم بررسی کنید.
  • با استفاده از ابزارهای مختلف اینفلوئنسرها، فالوئرها و دیگران در مورد رویدادتان در شبکه‌های اجتماعی چه نظری داده‌اند.

در بازاریابی تجربی به همان اندازه که مثال‌های موفقی وجود دارد، مثال های ناموفقی هم وجود دارد که در نتیجه نداشتن هدف و استراتژی درست رخ می‌دهد. برای کسب بهترین و هیجان انگیزترین نتیجه بایستی بهتر است طبق برنامه عمل کنید تا در نهایت بتوانید نتیجه قابل قبولی دریافت کنید و نرخ بازگشت سرمایه و میزان تعامل با کاربران را دقیق تر ارزیابی کنید.