در میان انواع و اقسام روش‌های بازاریابی، بازاریابی تعاملی یا اینتراکتیو به دلیل تقابلی که با بازاریابی سنتی دارد، بسیار نام آشناست. در این روش بازاریابی مشتریان این فرصت را خواهند داشت تا به طور مستقیم با دست اندرکاران یک برند در ارتباط باشند و نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را به آنها منتقل کنند. این درحالی است که در بازاریابی سنتی، برندها به صورت یکطرفه در قالب تبلیغات تلویزیونی یا رادیویی پیام خود را به مخاطبان انتقال می‌دهند؛ درواقع مخاطبان راهی مستقیم برای ارتباط با مسئولان و مدیران کسب و کار ندارند.

بدیهی است برندی که فضایی تعاملی برای ارتباط مستقیم با مخاطبان خود فراهم می‌کند، در رقابت با برندهایی که همچنان به بازاریابی سنتی پایبند هستند، غلبه می‌کند. بنابراین برای موفقیت کسب و کارتان، بایستی با این سبک از بازاریابی آشنایی کامل داشته باشید.

تعریف بازاریابی تعاملی interactive marketing

بر اساس تحقیقات منتشر شده از سوی وبسایت ExpoTV.com حدود 55 درصد از افراد مایل هستند که با برندی که محصولات آن را می‌خرند، ارتباط داشته باشند. به علاوه 89 درصد از همین افراد گفته‌اند که اگر بتوانند نظراتشان را در مورد آن برند یا محصول بدهند، بیشتر از قبل به آن وفادار باقی می‌مانند. پس می‌توان بازاریابی تعاملی راهکاری طلایی برای جلب رضایت این 89 درصد محسوب می‌شود.

بازاریابی تعاملی سبکی جدید از بازاریابی است که که در آن مخاطبان می‌توانند با برند شما ارتباط مستقیم برقرار کنند. در این بازاریابی هر برند با توجه به پاسخ و نظری که مخاطبان ارائه می‌کنند، می‌توانند واکنش نشان دهند و در جهت بهبود کیفیت محصولات و خدمات خود گام بردارد. درواقع در این نوع بازاریابی فضایی ایجاد می‌شود که مشتریان و برند می‌توانند با هم گفتگوی دوطرفه داشته باشند.

مشتریان در بازاریابی اینتراکتیو این فرصت را دارند که به رشد و ارتقای محصول مورد علاقه خود کنند و همین عاملی می‌شود تا به آن محصول و برند وفادار باقی بمانند. با توجه به این فضای ایجاد شده، صحبت و اظهارنظر در مورد آن برند و محصول افزایش پیدا می‌کند؛ بنابراین هرچه در شبکه‌‎های اجتماعی، سایت‎ها، وبلاگ‎ها و ایمیل‎های مختلف بیشتر در مورد آن برند صحبت شود، هم به معرفی برند کمک می‌شود و هم ایده‌های بیشتری روانه کسب و کار خواهد شد. ایده‌هایی که می‌توانند به صورت مستقیم و غیرمستقیم به بهتر شدن خدمات و محصولات شما کمک کنند.

انواع محتوا در بازاریابی تعاملی

در بازاریابی اینتراکتیو دست شما برای انجام هر اقدام خلاقانه‌ای باز است. داستان سرایی، محتوای شخصی سازی شده یا اطلاعات لایه‌ای از جمله مواردی است که با چاشنی خلاقیت می‌توانند مخاطبان را درگیر کنند. انتشار چنین محتواهایی در شبکه‌های اجتماعی فرصت مناسبی را برای تعامل ایجاد می‌کند. درواقع در بازاریابی اینتراکتیو هدف تولید محتواهایی تعامل برانگیز و مربوط به مشتری است تا فرصت را برای گفتگویی سازنده ایجاد کند. از جمله محتواهایی مؤثر در اینتراکتیو مارکتینگ می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

داستان‌سرایی تعاملی

می‌توان با انتشار یک انیمیشن یا اینفوگرفیک در وبسایت یا شبکه‌های اجتماعی، محیطی پویا برای جلب نظر کاربران خلق کرد. به طور کلی محتواهای سرگرم‌کننده بیشتر توسط کاربران انتقال داده می‌شود و درباره آن اظهار نظر می‌شود.

محتوای شخصی‌سازی شده

منظور از محتوای شخصی سازی شده، محتوایی است که بر اساس شخصیت مخاطبان برندتان ساخته و پرداخته شده باشد. زمانی که شما به درک و شناخت مخاطبان خود دست پیدا کنید، می‌توانید محتوایی خلق کنید که بیشترین تأثیر را روی آنها بگذارد و در عین حال بهترین تجربه را برای او بسازد. به تبع با تولید چنین محتوایی، مخاطبان بیشتر با شما ارتباط برقرار می‌کنند.

اطلاعات لایه‌ای

آموزش یکی از مهمترین دغدغه‌های بازاریابان است. اینتراکتیو مارکتینگ راهی خلاقانه و البته هوشمندانه برای تولید محتوا به شکل لایه لایه است. در این نوع محتوا، هر درس به صورت جداگانه و به مرور در وبسایت یا شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود. به این ترتیب مخاطب را به مرور وابسته می‌کند.

تعامل دو طرفه

طرح سؤال، بازی‌ها و ویدئوهای تعاملی در پلتفورم های اجتماعی مختلف، باعث ایجاد تجربه‌ای بسیار قوی و مثبت برای مخاطبان می‌شود. چنین تعامل هایی هر دو طرف را به چالش می‌کشد و در این شرایط ایده‌های بهتری مطرح می‌شود.

مزایای بازاریابی تعاملی

بازاریابی تعاملی چه مزایایی دارد؟

همه ما به نحوی مصرف کننده‎ایم و در زندگی روزمره با برندهایی مختلفی سروکار داریم. به عنوان مصرف کننده، ما انتظار داریم که برندها فراتر از توقعات و خواسته‌های ما گام بردارند. این مسئله در گرو شناخت بیشتر و بهتر مخاطب است که در بازاریابی تعاملی به خوبی تحقق پیدا می‌کند. از جمله دیگر مزایای بازاریابی اینتراکتیو می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • با کمک بازاریابی تعاملی می‌توانید نیازهای مخاطبان خود را بهتر بشناسید.
  • این نوع بازاریابی باعث کاهش ریسک و بالا رفتن آمار فروش می‌شود.
  • با شخصی سازی بازاریابی اینتراکتیو می‌توانید به راحتی مخاطبان را به مشتریان واقعی تبدیل کنید.
  • در نتیجه تعامل مثبت با مشتریان، در جلب رضایت آنها موفق‌تر عمل خواهید کرد.
  • با کمک بازاریابی تعاملی، می‌توانید در هزینه های تبلیغات و بازاریابی صرفه جویی کنید.
  • در نهایت این بازاریابی کسب و کار شما را به سوی بازاریابی خودکار سوق می‌دهد.

مراحل اجرای بازاریابی تعاملی

بهترین مثال از اجرای موفقیت آمیز بازاریابی تعاملی، مربوط به فروش کفش‌های رانینگ برند آدیداس است که یک رکورد در فروش محصولات این برند ورزشی محسوب می‌شود. در این کفش سنسورهایی وجود دارد که با هر بار گام برداشتن، بالشتک کفش را با پا تنظیم می‌کند. قاعدتاً فروش این کفش با چنین خصوصیتی با بازاریابی معمولی نتیجه قابل قبول را نداشت؛ بنابراین مدیران برند تصمیم گرفتند تا بازاریابی تعاملی را برای فروش این کفش اجرا کنند.

ابتدا تحلیل جامع و کاملی در خصوص مخاطبان صورت گرفت. برای دریافت اطلاعات ابتدا وبسایت طراحی کرد و در آن 250 کفش را برای پیش فروش گذاشت. عده‌ای از مشتریان وفادار آدیداس در سراسر جهان موفق به خرید شدند. با این حال از آنها خواسته شد تا در ازای خرید، درباره اولویت ها و تجربیاتشان صحبت کنند. این اطلاعات به مسئولان برند در ادامه کمپین تبلیغاتی کمک زیادی کرد.

در ادامه کمپین تبلیغاتی، تبلیغات گسترده‌ای در وبسایت های مشهور انجام شد و ایمیل‌هایی محتوی مشخصات و جزئیات محصول جدید آدیداس، برای مشتریان ارسال شد. حتی وبسایتی مخصوص برای این محصول جدید طراحی و معرفی شد تا منحصراً به تکنولوژی جدید رانر جدید آدیداس بپردازد. در مجموع هدف این بود تا مشتریان آدیداس به خوبی با محصول جدید آشنا شوند. با این استراتژی کنجکاوی مشتریان بیش از پیش برانگیخته شد و در همان هفته اول 500.000 نفر کفش جدید آدیداس را در مرورگرها جستجو کرده بودند تا در مورد آن اطلاعات کسب کنند.

در پایان بایستی یادآور شویم که بازاریابی تعاملی استراتژی مطمئن برای به سرانجام رسانیدن کمپین‌های تبلیغاتی است. به خصوص زمانی که قصد دارید محصول جدیدی ارائه کنید. بررسی اظهار نظر مشتریان و واکنش صحیح به آنها در جهت رشد و تکامل محصولات، بدون شک هم رضایت مشتریان را به دنبال دارد و هم کسب و کار شما را به سوی برندسازی پیش خواهد برد.