راهکارهای مختلفی برای بازاریابی یک محصول یا خدمت وجود دارد. بازاریابی دهان به دهان که به اختصار به آن WOM (World Of Mouth) گفته می‌شود، یکی از انواع مختلف بازاریابی است و روشی سنتی به حساب می‌آید. اما سنتی بودن آن باعث نشده است که این روش بازاریابی از رده خارج شود. در واقع بازاریابی دهان به دهان (WOM) در طول زمان خود را با تکنولوژی روز آپدیت کرده است و هنوز هم این نوع از بازاریابی روشی کارآمد است که می‌تواند نقش مهمی در رشد و موفقیت کسب و کارها ایجاد نماید.

امروز در این مطلب از ترافیک مدیا به بررسی مفهوم و کاربرد بازاریابی دهان به دهان می‌پردازیم. اگر به دنبال روشی آسان و بدون هزینه برای بازاریابی خود هستید، با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

بازاریابی دهان به دهان (WOM) چگونه است؟

بازاریابی WOM یا دهان به دهان از طریق مردم انجام می‌شود و همانطور که از نامش می‌توان حدس زد، برند شما در این نوع بازاریابی دهان به دهان می‌چرخد و بر سر زبان‌ها می‌افتد. به این شکل، آگاهی از برند شما افزایش می‌یابد و جامعه مخاطب‌های شما گسترده‌تر می‌شود. البته این تعریف مفهوم کلی از بازاریابی دهان به دهان ارائه می‌دهد و بازاریابی WOM دیگر به شکل سنتی صورت نمی‌گیرد و شکل آن تغییر کرده است.

در شکل سنتی بازاریابی دهان به دهان مردم در دورهمی‌ها، محل کار، مترو، اتوبوس و … در مورد تجربه‌ی خریدشان با هم گفتگو می‌کردند و این نوعی تبلیغ برای آن کسب و کار محسوب می‌شد. به این شکل از بازاریابی بازاریابی توصیه‌ای هم گفته می‌شود. هر چند این نوع از بازاریابی هنوز هم مصطلح و رایج است اما در دنیای دیجیتالی امروزی بازاریابی دهان به دهان راه خود را به فضای دیجیتالی باز کرده و ما شاهد WOM از طریق شبکه‌های اجتماعی و اینترنت هستیم. برای مثال، کاربرها در شبکه‌های مختلف مثل سایت و اینستاگرام و … می‌توانند به شما امتیاز مثبت دهند، زیر پست معرفی محصولتان کامنت‌های رضایت بگذارند و کارهایی از این قبیل.

نکته‌ی مهمی که در بازاریابی دهان به دهان وجود دارد و یکی از امتیازهای این روش بازاریابی به حساب می‌آید، بدون هزینه بودن آن است. در واقع تنها هزینه‌ای که شما در بازاریابی WOM می‌پردازید، تلاشی است که باید برای جلب رضایت مخاطب‌های خود داشته باشید. ایجاد اعتماد و رضایت در مخاب‌ها مهمترین عامل در موفقیت این نوع از بازاریابی است. چرا که مخاطب‌ها تنها در صورت رضایت شما را به دیگران پیشنهاد می‌کنند، در غیر اینصورت بازاریابی دهان به دهان بر علیه شما عمل کرده و تصویری منفی از شما در ذهن دیگران می‌سازد.

چگونه استراتژی موفقی در بازاریابی WOM داشته باشیم؟

در بازاریابی دهان به دهان شما کنترل بیشتری بر روی پیشبرد کارها و اهداف خود دارید و از آنجا مردم به افرادی که در سطح و شرایط مشابه با آن‌ها هستند، راحت‌تر اعتماد می‌کنند، می‌توانید با ترفندهای مختلفی مشتری‌هایتان را به تبلیغ و تعریف از خود تشویق کنید. افراد بی طرف بدون هیچ هزینه‌ای تنها به خاطر حس رضایت و قدرشناسی تبلیغ شما را انجام می‌دهند.

برای اینکه بتوانید در بازاریابی دهان به دهان (WOM) موفق عمل کنید، باید:

  • جذاب و منحصر به فرد باشید

آنچه در فضای اجتماعی خود به اشتراک می‌گذارید، باید به قدری جذاب و خلاق باشد که توجه مخاطب‌ها را جذب کرده و آن‌ها را ترغیب کند تا پست شما را با دیگران به اشتراک بگذارند. البته در تولید محتوای در سبکه‌های اجتماعی مختلف باید فضای آن شبکه را هم در نظر بگیرید، برای مثال در فیس بوک محتواهای آموزشی بیشتر به اشتراک گذاشته می‌شوند ولی در یوتیوب و اینستاگرام متفاوت است.

  • مخاطب پسند باشید

آنچه را که مخاطب می‌پسندد به او ارائه کنید. محتواهای خود را به علایق مشتری‌ها گره بزنید و نظر آن‌ها را جلب کنید.

  • ارزشی برای مخاطب ایجاد کنید

محتواهای با ارزش را مخاطب‌های خود به اشتراک بگذارید. به اشتراک‌گذاری اطلاعات با ارزش و ایجاد تجربه‌های خاص در کنار داشتن محصول یا خدمتی عالی به ارزش برندتان می‌افزاید.

  • مخاطب را درگیر کنید

برانگیختن احساسات مخاطب باعث می‌شود که او درگیری و ارتباط بیشتری با پست‌های شما برقرار کند. علاوه بر این، این کار موجب خواهد شد که مخاطب انگیزه‌ی بیشتری برای انتشار نظر خود در زیر پست داشته باشد.

مراحل مختلف بازاریابی دهان به دهان

همانطور که دیدیم بازاریابی دهان به دهان این روزها بیشتر در شبکه‌های اجتماعی رونق دارد چرا که مردم بیشتر در این شبکه‌ها با هم تعامل دارند و شبکه‌های اجتماعی دامنه‌ی وسیعی از مخاطب‌ها را در برمی‌گیرد. نقش شبکه‌های اجتماعی در این بازاریابی به قدری پر رنگ است که با نوعی از تبلیغات به عنوان تبلیغات اینفلوئنسری روبرو هستیم.

با تمام این تفاسیر همه‌ی کمپین‌های بازاریابی WOM دارای 5 مرحله هستند که این پنج مرحله به اصل پنج T مشهور هستند. 5 مرحله بازاریابی دهان به دهان عبارتند از:

Talkers (صحبت کننده‌ها): داوطلب‌ها، وبلاگ نویس‌ها، مشتری‌ها و در مراحل بعدی اینفلوئنسرها و … نماینده‌های خوبی برای صحبت در مورد برند شما هستند.

Topic (موضوع): ارائه پیشنهادهای خاص و شگفت‌انگیز دلیل خوبی برای تبلیغ و بازاریابی دهان به دهان است.

Tools (ابزارها): در دنیای دیجیتال ایمیل‌ها، کوپن‌ها، وبلاگ‌ها و به طور کل هر فضای دیجیتالی که قابلیت به اشتراک‌گذاری را دارد، ابزاری مناسب برای بازاریابی دهان به دهان است.

Take part (شرکت کردن): مواردی مثل پیوستن به بلاگ، نظر دادن، شرکت در بحث‌ها در این دسته جای می‌گیرند.

Track (ردیابی): از طریق ابزارهای مختلف که معمولاً هر شبکه‌ای ابزار خاص خود را دارا است، می‌توان به تجزیه و تحلیل و بررسی نتایج بازاریابی دهان به دهان پرداخت.

بازاریابی دهان به دهان (WOM) چه مزیت‌ها و معایبی دارد؟

هر روش بازاریابی دارای مزیت‌ها و معایبی است که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت. از جمله مهمترین مزیت‌های بازاریابی دهان به دهان می‌توان به دو مورد زیر اشاره کرد:

  • ایجاد اعتبار

همانطور که اشاره شد، تعریف و تبلیغ از طریق افراد بی طرف باورپذیری آن تبلیغ را بیشتر می‌کند و همین به اعتبار برند شما می‌افزاید.

  • کم هزینه بودن

از آنجا که بخش اصلی و عمده‌ی بازاریابی دهان به دهان توسط مشتری‌ها انجام می‌شود، این روش بازاریابی هیچ هزینه‌ای جز تلاش برای جلب رضایت مشتری و ارائه محصول و خدمتی بهتر ندارد.

در رابطه با اپلیکیشن‌ها می‌توان این نکته مهم را اضافه کرد که بازاریابی دهان به دهان رشد چشمگیری را در میزان نصب ارگانیک به دنبال خواهد داشت. برای مثال وقتی کاربری در اپ استور یا گوگل پلی به دنبال نرم افزاری می‌گردد، در میان گزینه‌های پیشنهادی ناخودآگاه به سراغ آن اپلیکیشنی می‌رود که برایش نام آشناتر است. این موضوع در مورد ترافیک ارگانیک سایت هم صدق می‌کند.

معایب این بازاریابی هم عبارتند از:

  • عدم امکان ارزیابی دقیق

هر چند که تا حدی می‌توان این نوع از بازاریابی تجزیه و تحلیل و ارزیابی نمود اما نتیجه‌ی حاصل آنقدرها هم دقیق نیست. در واقع بخشی از بازاریابی دهان به دهان قابل ارزیابی نیست.

  • عدم کنترل بر بازخورد مخاطب‌ها

در بازاریابی WOM شما کنترلی بر بازخورد مخاطب‌ها ندارید و اگر در این میان عده‌ای تبلیغات منفی برای شما داشته باشند، جایگاه شما می‌تواند به خطر بیفتد. پس همیشه باید نسبت به کیفیت محصول خود و ارائه خدماتتان دقت کنید و کیفیت را بالا نگه دارید.

به کمک بازاریابی دهان به دهان (WOM) می‌توانید نتایج بی نظیری را برای کسب و کار خود کسب کنید. از جمله نمونه‌های موفق این بازاریابی در ایران می‌توان به شرکت اسنپ اشاره کرد.