وقتی در فضای وب صفحه‌ای را برای خود ایجاد می‌کنید، موتورهای جستجو از دو طریق می‌توانند به افزایش بازدید صفحه شما کمک کنند:

  1. دریافت بازدید ارگانیک: به این معنی که موتورهای جستجو صفحه‌ی شما را پاسخی مناسب برای جستجوی کاربر تشخیص داده و آن را به کاربر نمایش دهند.
  2. دریافت ترافیک خریداری شده: در این روش به موتورهای جستجو هزینه پرداخت می‌کنید تا صفحه‌ی شما را در کنار صفحات برتر به کاربر نشان دهند.

همین که هزینه‌ای پرداخت می‌کنید تا کاربرها را به صفحه و سایت خود هدایت کنید به این معنی است که شما قدم به حوزه‌ی بازاریابی موتورهای جستجو يا SEM گذاشته‌اید.

بازاریابی موتورهای جستجو يا SEM چیست ؟

SEM مخفف Search Engine Marketing به معنی بازاریابی موتورهای جستجو است. بازاریابی موتورهای جستجو زیر مجموعه‌ی پولی بازاریابی جستجو یا سرچ به حساب می‌آید. در واقع SEM نوعی از بازاریابی اینترنتی است که با استفاده از تبلیغات پولی صورت می‌گیرد. البته این به این معنی نیست که SEM مساوی با تبلیغات گوگل است بلکه تبیلغات گوگل بخشی از آن است. SEM شامل تبیلغات در گوگل یا ادروردز و همچنین سئو می‌شود.

این شاخه از بازاریابی می‌تواند با عنوان‌های مختلفی به کار شما بیاید: ابزار بازاریابی، نوعی از بازاریابی یا استراتژی بازاریابی. اگر تنها کاربرها را به سایت خود هدایت کنید از SEM به عنوان ابزاری ساده استفاده کرده‌اید. اما اگر تصمیم بگیرید این کاربران را به مخاطبان وفادار خود تبدیل کنید دیگر SEM ابزاری ساده به شمار نمی‌آید بلکه استراتژی‌ای است که باید بقیه بخش‌های کسب و کارتان با آن همسو شود.

بازاریابی موتورهای جستجو یکی از روش‌های مفید و کارآمد در دیجیتال مارکتینگ است که  ROI (نرخ بازگشت سرمایه) بالایی را برایتان به همراه خواهد داشت.

SEM و SEO (بازاریابی موتورهای جستجو و بهینه سازی سایت)

مفهوم سئو و SEM بسیار در هم تنیده‌اند و همانطور که گفتیم سئو را می‌توان بخشی از بازاریابی موتورهای جستجو در نظر گرفت. در مبحث سئو شما هزینه‌ای به موتورهای جستجو پرداخت نمی‌کنید بلکه با به کارگیری یک سری اصول و قوانینی که طبق الگوریتم‌های گوگل است رتبه خود را در گوگل ارتقاء می‌دهید و ترافیک صفحه‌ی خود را بالا می‌برید.

هدف از بازاریابی موتورهای جستجو و سئو، هر دو جذب مخاطب‌های بیشتر و افزایش ترافیک سایت است. در هر دوی این روش‌ها باید مخاطب‌های خود را در ابتدای کار بشناسید. در سئو زمانی که مخاطب خود را شناختید، اصول و محتوای سایت خود را به گونه‌ای پیش می‌برید که مخاطب وقتی به صفحه‌ی شما آمد، ماندگار شود. و در بازاریابی موتورهای جستجو، شناخت مخاطب به شما کمک می‌کند تا هدفمندتر تبلیغ کنید.

هر دوی این روش‌ها در نهایت منجر به این خواهند شد که لیدها و سرنخ‌های بیشتری به سایت شما سرازیر شوند و ترافیک بیشتری دریافت کنید. در این میان فراموش نکنید که سئو روندی زمان بر است اما اثرات SEM در کوتاه زمان قابل مشاهده و اندازه‌گیری است.

نحوه عملکرد SEM

سیستم بازاریابی موتورهای جستجو يا SEM مزایده‌ای است. برای اینکه در این مزایده پیروز شوید، باید اول حداکثر قیمت را در نظر بگیرید و دوم تبلیغاتتان بیشترین ارتباط را با جستجوی انجام شده توسط کاربر داشته باشد. همه‌ی سایت‌ها در این مزایده و رقابت در تلاش هستند تا بیشتر دیده شوند، مخاطبان بیشتری را جذب کنند و آن‌ها نگه دارند و این اتقاق زمانی می‌افتد که دو پارامتر گفته شده را با دقت زیر نظر داشته باشید.

در آخر باید گفت برای بالا بردن ترافیک سایتتان و داشتن مخاطب‌های وفادار باید از بازاریابی موتورهای جستجو و بازاریابی SEO به طور همزمان بهره ببرید و این را بدانید که این دو مقوله بسیار به هم مربوط هستند و سئو یکی از ابزارهای بازاریابی موتورهای جستجو است.