نرخ خروج و بانس ریت (bounce rate) از جمله فاکتورهای مهم در مبحث دیجیتال مارکتینگ هستند. در این مقاله برای شما از مفهوم این دو فاکتور، تفاوت آن‌ها و راه‌های بهبود این دو صحبت می‌کنیم.

Bounce Rate

بانس ریت یا نرخ پرش چیست؟

بانس ریت یا نرخ پرش به میزان کاربرانی گفته می‌شود که وارد سایت شما می‌شوند و بدون هیچ عملی و بدون اینکه در دیگر صفحات سایت شما بگردند، از سایت شما خارج می‌شوند. بانس ریت بالا رتبه شما را در گوگل کم می‌کند. از این رو سایت‌ها باید تمام تلاش خود را کنند تا کاربر را در سایت نگه داشته و آن را وادار به واکنش و انجام عملی در سایت کنند.

محاسبه نرخ پرش در گوگل آنالیتیکس به روش زیر صورت می‌گیرد:

نرخ پرش = تعداد پرش‌ها / تعداد بازدید کننده‌ها * 100

نرخ خروج چیست؟

در هر بار مراجعه کاربر به وب سایت، گوگل آنالیتیکس یک خروج برای آخرین صفحه مشاهده شده توسط کاربر ثبت می‌کند. نرخ خروج از تقسیم تعداد کل خروجی‌های ثبت شده بر روی کلیه صفحات وب سایت بر تعداد کل صفحات مختلفی که توسط کاربران مشاهده شده است به دست می‌آید.

نرخ خروج و صفحه خروج

تفاوت نرخ پرش و نرخ خروج

نرخ پرش یا بانس ریت مربوط به صفحه ورودی کاربر به سایت شماست در حالی که نرخ خروج مربوط به آخرین صفحه بازدید شده توسط کاربر مربوط می‌شود.

برای مثال اگر کاربری به سایت شما وارد شود و بدون هیچ عملی از سایت خارج شود یک نرخ پرش و یک نرخ خروج برای آن صفحه ثبت می‌شود. ولی اگر با سایت شما ارتباط برقرار کند، عملی انجام دهد و از دیگر صفحات سایتتان بازدید کند و سپس خارج شود، تنها یک نرخ خروج برای سایت ثبت می‌شود.

6 راهکار مفید برای کاهش نرخ پرش

کاهش نرخ پرش یکی از آن گزینه‌هایی است که نباید آن را در مبحث دیجیتال مارکتینگ و بهینه‌سازی سایت نادیده گرفت. هر قدر نرخ پرش سایت شما کمتر باشد، رتبه بهتری را در گوگل کسب خواهید کرد. حال که با مفهوم بانس ریت و اهمیت کاهش آن آشنا شدیم، با هم 6 راهکار کم کردن نرخ پرش را یاد می‌گیریم:

سرعت سایتتان را افزایش دهید

اولین گزینه‌ای که باید در کاهش بانس ریت چک کنید، سرعت سایتتان است. اگر سایت شما دیر لود شود، کاربر کلافه شده و صفحه را می‌بندد و در نتیجه نرخ پرش شما بالا می‌رود. پس افزایش سرعت سایت از اولین اقداماتی است که در کاهش نرخ پرش باید در نظر داشت.

ظاهر سایت (UI و UX) را بهبود دهید

ایجاد UI (user interface) و UX (user experience) خوب از بهترین روش‌ها برای کاهش نرخ پرش است. UI به معنای رابط کاربری و UX به معنی تجربه کاربری است. وقتی سایتی رابط کاربری خوبی دارد یعنی دسته‌بندی‌ها و لینک‌سازی‌های آن به نحوی است که دسترسی را برای کاربر راحت و سریع کرده و طراحی آن به گونه‌ای است که کاربر را گیج نمی‌کند و او راحت به مطالب مورد نظرش می‌رساند. UX مناسب هم باعث انتقال حس خوب به کاربر شده و تعامل و درگیری او را با سایت افزایش داده و تجربه‌ی خوبی را برای کاربر ایجاد می‌کند.

بانس ریت

لینک‌سازی مناسب داشته باشید

محتوای بدون لینک‌سازی کاربر را به هیچ عملی تشویق نمی‌کند و همین مورد می‌تواند نرخ پرش شما را زیاد کند. لینک‌سازی مناسب یعنی CTA خوب، یعنی درگیری کاربر با سایت، یعنی گشتن کاربر در سایت، یعنی اقدام به عمل کاربر و همه این موارد باعث کاهش بانس ریت می‌شود.

فراموش نکنید لینک‌سازی‌ها به گونه‌ای باشد که کاربر را به مطلب مرتبط مورد نظرش هدایت کند تا هر چه بیشتر در سایتتان بچرخد.

محتوای با کیفیت و مخاطب پسند تولید کنید

مهم‌ترین عامل برای نگه داشتن کاربر در سایت محتوای جذاب و با کیفیت است. باید محتوایی در سایت به اشتراک بگذارید که به درستی پاسخگوی سؤالات کاربر بوده و علاوه بر کاهش نرخ پرش، مدت زمان ماندن کاربر در سایت را هم افزایش دهد. این موضوع یکی از عوامل مهم در سئوی سایت است.

عکس بانس ریت آنالیتیکس

مطالب روان و خوانا بنویسید

در نوشتن محتوا برای سایت نباید از این نکته غافل شوید که مطلبتان به گونه‌ای باشد که از لحاظ فونت، سایز، نگارش و … برای کاربر خوانا و روان باشد. زبان نگارشتان را با توجه به محتوای سایت و مخاطبانتان انتخاب کنید. عنوان بندی‌ها و زیر عنوان‌های مناسبی انتخاب کنید که مطلب را خرد کرده تا کاربر را مجبور نشود حجم زیادی از مطلب را بخواند تا یک جواب کوتاه پیدا کند. چون در این صورت کاربر خسته می‌شود و قید پیدا کردن جوابش را از سایت شما می‌زند.

به تبلیغات بی مورد و آزار دهنده نه بگویید

و امان از تبلیغات فراوان. تبلیغات فراوان در سایت، کاربر را سردرگم می‌کند و کاربر به سختی می‌تواند مطلب مورد نظرش را از بین انبوهی از تبلیغات پیدا کند. در نتیجه نرخ پرش زیاد می‌شود. سعی کنید تبلیغات بی ربط و آزاردهنده را از سایتتان حذف کنید و به جای آن از تبلیغات مرتبط و همسان استفاده کنید که هم از نظر ظاهری و هم از نظر محتوایی با سایتتان هماهنگ باشد. در این صورت نتیجه بهتری هم خواهید گرفت.