همانطور که بارها و بارها در مقالات مختلف اشاره کردیم، محتوای تصویری تأثیر خارق‌العاده‌ای در جذب مخاطب داشته و بدون کاربرد تصویر تولید محتوایی مخاطب پسند ممکن نیست. منحصر به فرد بودن و با کیفیت بودن این نوع از محتوا همچون محتواهای متنی و ویدئویی حائز اهمیت است و نباید کیفیت را فدای هزینه‌های پایین کرد.

برای اینکه بتوانید محتواهای تصویری با کیفیتی تولید کنید، باید با رعایت یک سری اصول سعی کنید تا از اشتباهات به دور باشید و از هدر رفتن وقت و سرمایه‌ی خود جلوگیری کنید. عدم رعایت مواردی که در ادامه با هم خواهیم خواند گاهی روند ادیت شما را سخت‌تر خواهد ساخت و گاهی شما را مجبور به عکاسی دوباره خواهد کرد. پس با بایدهای عکاسی محصولات آشنا شوید تا بتوانید تولید محتوای تصویری خوب و مقرون به صرفه‌ای داشته باشید.

آنچه باید در عکاسی محصولات رعایت کرد

برای اینکه بتوانید عکس‌های با کیفیت و جذابی تهیه کنید، لازم است که موارد زیر را هنگام عکاسی در نظر گرفته و از قلم نیندازید:

تمیز کردن محصول

همیشه پیش از عکاسی، محصول مورد نظر را با دستمالی مناسب تمیز کنید. شاید به ظاهر محصول تمیز به نظر برسد و همینطور ادیت لک و کثیفی‌ها چندان مشکل به نظر نرسد اما باید گفت برخی از همین لک‌های به ظاهر کوچک در عکس نمای زیادی خواهند داشت و کار ادیت را دشوار می‌کنند. این مشکل هنگام عکاسی محصولات تیره پر رنگ‌تر هم خواهد بود.

پس بهتر است قبل از شروع عکاسی حتماً اقدام به تمیز کردن محصول کنید و برای انتقال محصول بر روی میز نور از دستکش استفاده کنید تا جای دست و انگشتتان بر روی آن نماند.

عکاسی محصولات

بررسی و انتخاب بهترین زوایه برای عکاسی از محصول مورد نظر

بهترین زاویه برای عکاسی زاویه‌ای نیست که برند محصول را نشان می‌دهد. هر چند بهتر است برند و لوگوی برند در عکس محصول مشخص شود اما الویت با ویژگی‌های خاص و منحصر به فرد محصول است نه برند. در واقع زاویه‌ی مناسب برای عکاسی آن زاویه‌ای است که بتواند خود محصول را و خصوصیات آن را به نمایش بگذارد. معمولاً هم این اتفاق تنها با یک عکس نمی‌افتد و مجبور هستید با دو یا سه عکس به معرفی محصول خود بپردازید.

بیشتر بخوانید:  معرفی 9 تا از جذاب‌ترین محتواهای اینستاگرام

به کارگیری لنزی مناسب و انتخاب فاصله کانونی مناسب

لنزها تأثیر زیادی بر کیفیت عکس‌ها دارند. برای مثال باید گفت که لنزهای واید به دلیل اینکه فرم و ابعاد محصول را به شکل غیر واقعی نمایش می‌دهند، انتخاب مناسبی برای عکاسی محصولات نیستند. برای عکاسی محصولات بهتر است از لنزهای 24-70 یا 24-105 استفاده کنید. این لنزها معمولاً مناسب عکاسی از تمام محصولات هستند. با این وجود گاهی هم لازم است از لنزهای تخصصی‌تر استفاده کنید. برای مثال اگر محصولتان طلا و جواهر است یا به عبارتی کوچک است، لنزهای ماکرو انتخاب بسیار خوبی برای عکاسی هستند.

انتخاب یا ایجاد پس زمینه‌ای مناسب

عکاسی محصولات با اهداف مختلفی و به شکل‌های مختلفی انجام می‌شود. برای مثال به منظور تهیه عکس‌های صنعتی از پس‌زمینه سفید استفاده می‌شود که البته این تنها یکی از انواع عکاسی از محصولات است. عکس‌های صنعتی به دلیل محصول محور بودن و حجم کم، بیشتر برای سایت‌های فروشگاهی کاربرد دارند. اما این عکس‌ها تأثیر چندانی در جذب مخاطب در شبکه‌های اجتماعی ندارند و اینجا است که پای عکاسی چیدمان و دکوراتیو محصولات و عکاسی خانواده محصولات به میان می‌آید.

بنابراین باید اول هدف از عکاسی را مشخص کرد. سپس پس‌زمینه‌ی مناسب را انتخاب کرد.

انتخاب بهترین ترکیب‌بندی برای نمایش محصول و تحریک مشتری به خرید

عکس‌هایی که با پس زمینه‌های رنگی و با استفاده از دکور و چیدمانی خاص از محصولات گرفته می‌شوند تأثیر زیادی در جذب مشتری دارند. در این نوع از عکاسی پیدا کردن بهترین و خلاق‌ترین ترکیب‌ها اهمیت زیادی دارد و در صورتی که در این زمینه درست عمل کنید، نتایج شگرفی را برای کسب و کار خود رقم خواهید زد.

نورپردازی مناسب نسبت به جنس و سایز

عدم نورپردازی درست و استفاده از نورپردازی یکسان تأثیر منفی بر روی رنگ، کنتراست و دیگر جزئیات عکس خواهد داشت. از این جهت یکی از بایدهای عکاسی محصولات نورپردازی اصولی است. برای نورپردازی درست باید به اندازه و جنس محصول هم توجه داشت. برای مثال نورپردازی برای محصولاتی که جنسی مات دارند با نورپردازی برای محصولاتی که جنسی براق دارند متفاوت خواهد بود.

بیشتر بخوانید:  روش های تبلیغات لوازم آرایشی و بهداشتی

عکاسی تبلیغاتی از محصولات

داشتن فوکوس مناسب

انتخاب دیافراگم مناسب و نفطه فوکوس درست اهمیت زیادی در گرفتن عکس‌هایی واضح و با کیفیت دارد. حتی بعضی اوقات برای داشتن عکسی با کیفیت لازم است که از تکنیک مولتی فوکوس و استکینگ استفاده کنید به این معنی که دو عکس با یک بار فوکوس در نقطه دور و بار دیگر در نقطه نزدیک تهیه کنید و به کمک ابزارهای ویرایش آن‌ها را با هم ترکیب کنید.

ذخیره‌سازی عکس بر روی دوربین و کامپیوتر به صورت همزمان

با اتصال دوربین به کامپیوتر می‌توانید با استفاده از نرم‌افزارهای تترینگ کنترل بیشتری بر روی عکس‌ها داشته باشید و پس از هر شات عکس گرفته شده را بر روی نمایشگر بزرگتری بررسی کنید. علاوه بر این با این کار بک آپی از عکس‌های خود دارید و در صورت بروز مشکل برای فلش مموری همچنان به فایل‌های خود دسترسی خواهید داشت.

ادیت درست و حرفه‌ای عکس‌ها

مرحله‌ی ادیت و ویرایش عکس‌ها که آخرین مرحله از عکاسی است اهمیت زیادی در داشتن عکس‌های زیبا و با کیفیت دارد. هر چند ادیت می‌تواند به اصلاح ایرادها کمک کند ولی زیاده‌روی در ادیت هم می‌تواند باعث خراب شدن تصویر شود. پس لازم است که ادیت به شکلی حرفه‌ای و اصولی انجام شود تا بتواند نتیجه‌ی کار را بهتر کند.

نکته‌ی آخر

در آخر باید این نکته را به خاطر سپرد که عکس‌هایی که برای فضاهای آنلاین و مجازی مثل سایت و شبکه‌های اجتماعی تولید می‌شودند باید دارای فرمت RGB باشند و عکس‌هایی که به منظور چاپ تهیه می‌شوند باید فرمت CMYK داشته باشند.

با توجه به اینکه تهیه محتوای تصویری از محصولات نقش شگرفی در رشد یا سقوط کسب و کارها دارد، توصیه می‌کنیم با در نظر داشتن بایدهای عکاسی محصولات در جهت رشد کسب و کار خود قدم بردارید.