هر وب سايت خوب و موفقي داراي بخش بسيار مهمي به نام بردکرامب است. برد كرامب‌ها يا Breadcrumbs  درواقع متن‌های لینک داري مي‌باشند كه علاوه بر مشخص كردن جايگاه كاربران در سايت، به موتور جستجوي گوگل نيز جهت درك بهتر صفحات سايت كمك فراواني مي‌كنند. استفاده از برد كرامب‌ در طراحي سايت بيش تر به دليل تأثير مثبتي است كه بر سئوي سايت دارند.

استفاده از برد كرامب‌ها با كمك به موتور جستجوي گوگل و كاربران سايت، سطح تجربه كاربري را بالا برده و سطح بانس ريت به طور قابل توجهي كاهش مي‌دهد. لحاظ كردن برد كرامب‌ها در طراحي سايت، نقش بسيار مهمي در موفقيت سايت و البته بالا بردن امتياز سئوي آن خواهد شد. در ادامه به معرفي بيش تر برد كرامپ‌ها و انواع آن خواهم پرداخت.

برد كرامب چيست؟

Breadcrumbs كه در اصطلاح به معناي تكه‌هاي نان است، نشانگر صفحات ناميده مي‌شوند. اين ابزار يك روش بسيار مؤثر جهت نشانه‌گذاري و درك بهتر صفحات سايت به شمار مي‌رود. برد كرامب يك روش مهم در لينك سازي داخلي سايت بوده كه از آن به‌عنوان يك ابزار قدرتمند در سئوي داخلي سايت ياد مي‌شود.

 براي درك بهتر كارايي برد كرامب ها ميتوان آن را به گوگل مپ تشبيه كرد. بسياري از افراد براي يافتن مسير درست در جايي كه با آن آشنا نيستند، معمولا از ابزار مسيريابي گوگل مپ استفاده مي‌كنند. برد كرامپ‌ها هم در سايت مانند گوگل مپ عمل مي‌كنند و به راحتي مسيري كه كاربران طي كرده‌اند را نشان مي‌دهند.

 

كارايي برد كرامب ها در سايت‌ها

معمولا در طراحي انواع سايت‌هاي بزرگ كه داراي صفحات بسياري هستند، از برد كرامب‌ها استفاده مي‌شود كه به راحتي مسير كاربران را مشخص مي‌كنند.

براي مثال درصورتي كه در يك سايت بزرگ كلمه اي را جستجو كرده‌ايد يا وب‌گردي مي‌كنيد، برد كرامپ ها اين امكان را به شما خواهند داد كه مسير خود را تشخيص دهيد؛ در واقع بتوانيد تنها با يك كليك به مراحل قبلي بازگشته و مسير خودتان را گم نكنيد. لازم به ذكر است كه در طراحي سايت‌هاي كوچك، الزامي به استفاده از برد كرامب وجود ندارد.

انواع برد كرامب

برد كرامب ها به سه نوع تقسيم بندي مي‌شوند كه بسته به نوع وب سايتي كه داريد مورد استفاده قرار مي گيرند. استفاده از نشانگر صفحات يا برد كرامب در سايت‌هاي بزرگ با تعداد صفحات بالا ضروت دارند.

Location يا سلسله مراتب

برد كرامب Location كه بر مبناي سلسله مراتب هستند، استفاده از آن در سايت‌ها بسيار رايج است، مشخص مي‌كند كه كاربران براي ورود به صفحه مدنظر چه راهي طي كرده‌اند.

اين نوع از برد كرامب‌ها در بالاي صفحات سايت قرار گرفته و به ترتيب نشان مي‌دهند كه چند صفحه از صفحه اصلي سايت را طي كرده‌ايد. به عنوان نمونه:

صفحه اصلي>  وبلاگ  > نام پست

Attribute يا ويژگي

این نوع از بردکرامب‌ها به طور معمول پس از گزينش یک یا چند ویژگی در طراح سايت ايجاد مي‌شوند. براي مثال برد كرامب هاي مبتني بر ويژگي در سايت‌هاي فروشگاهي به اين صورت مشخص مي‌گردد:

صفحه نخست >  دسته بندی كالا >  سایز >  رنگ

Path يا مسير

اين نوع برد كرامپ كه استفاده بسيار اندكي در سايت‌ها دارا مي‌باشد در عمل همانند گزينه بازگشت يا Back است. برد كرامب Path بر مبناي صفحاتي است كه پشت سر گذاشته‌ايد.

دلايل استفاده از برد كرامب‌ در طراحي سايت

همانطور كه پيش تر به آن اشاره شد، استفاده از برد كرامب ها تأثير فراواني بر سئوي سايت در موتور جستجوي گوگل دارا مي‌باشد. تأثيرات برد كرامب‌ها بر سئو به شرح زير هستند:

اهميت بالاي برد كرامب براي گوگل

نشانگر صفحات به گوگل كمك مي‌كند تا صفحات سايت را به خوبي درك كند و به عبارتي ساختار سايت را براي گوگل تشريح مي‎كند؛ درنتيجه امتياز سئوي سايت به شكل قابل توجهي افزايش پيدا خواهد كرد.

پايين آوردن نرخ بانس ريت

نرخ بانس ريت، شمار كاربراني است كه بلافاصله پس از ورود به سايت، به دليل عدم جذابيت و كارايي، آن را ترك مي‌كنند. بديهي است كه نرخ بانس ريت هرچقدر پايين تر باشد، رتبه سايت شما افزايش پيدا خواهد كرد.

استفاده از برد كرامب‌ در طراحي سايت موجب مي شود كه كاربران با ورود به سايت شما،  به ديگر مطالب هم دسترسي داشته و به سرعت آن را ترك نكنند؛ درنتيجه با به كار بردن نشان گر صفحات در طراحي سايت، ميتوان با كاهش نرخ بانس ريت، امتياز سئوي سايت را بالا برد.

افزايش سطح تجربه كاربري

افزاش تجربه كاربري كه در نتيجه درگير شدن كاربران با سايت شما است، با بكار بردن برد كرامب در طراحي سايت امكان پذير است. به اين وسيله كاربران به راحتي مي‎توانند مسير خود را در سايت يافته و با بازديد از صفحات مختلف، رضايتمندي آن ها و به تبع سئوي سايت افزايش پيدا كند.

صرفه جويي در زمان كاربران سايت

با استفاده از برد كرامب‌ در طراحي سايت اين امكان براي كاربران فراهم خواهد شد كه تنها با يك كليك به مراحل قبل بازگردند؛ به اين ترتيب در زمان آنها صرفه جويي مي‌شود.

طرز استفاده از برد كرامب

اگر در طراحي سايت خود از سيستم مديريت محتوايي وردپرس استفاده كرده‌ايد، مي‌توانيد با استفاده از پلاگين‌هاي مختلف كدهاي مربوط به برد كرامب را وارد كنيد؛ با اين حال مي‌توانيد به صورت دستي كدهاي برد كرامب را به هر سايتي كه مي‌خواهيد اضافه كنيد.