تبلیغات همواره یکی از ساده ترین، زودبازده ترین و در عین حال گران ترین روش های بازاریابی است. در حال حاضر تبلیغات در عرصه های مختلفی صورت میگیرد، وب سایت های اینترنتی و حتی برنامه های موبایلی، برای اینکه بتوانند در کوتاه مدت خود را به حجم زیادی از مخاطبین معرفی کنند از انواع تبلیغات اینترنتی استفاده می کنند. یکی از رایج ترین انواع تبلیغات که به دلیل هزینه بهینه تری که نسب به سایر انواع تبلیغات دارد طرفداران بسیار بیشتری نیز دارد، تبلیغات کلیکی است.

در صورتی که شما نیز دارای یک وب سایت اینترنتی هستید و مایلید تا کالا و خدمات خود را در کمترین زمان به مشتریان خود معرفی کنید یا اینکه اپلیکیشن موبایلی را طراحی کرده اید و مایلید تا هر چه سریع تر حجم بیشتری از کاربران موبایلی را با مزایای استفاده از اپ موبایل خود آشنا کرده و نصب بالایی دریافت کنید و به دنبال یک روش بازاریابی و تبلیغات به صرفه هستید تا انتها با ما همراه باشید تا تبلیغات کلیکی را به طور کامل به شما معرفی کنیم.

تبلیغات کلیکی چیست؟

قبل از هر چیز لازم است تا ابتدا با کلیت تبلیغات کلیکی آشنا شوید. به طور کلی می توان تبلیغات کلیکی را به صرفه ترین نوع تبلیغات اینترنتی در نظر گرفت که می تواند بودجه تبلیغاتی شما را به حد بسیار زیادی به طور هدفمند هزینه کند.

با استفاده از تبلیغات کلیکی شما تنها در صورتی هزینه تبلیغات را پرداخت می کنید که بر روی لینک شما توسط کاربر کلیکی صورت گرفته باشد. به طور معمول تا زمانی که کاربر بر روی لینک تبلیغاتی شما کلیک نکرده باشد هزینه ای نیز از شما دریافت نمیشود.

تبلیغات کلیکی
انواع تبلیغات کلیکی

انواع تبلیغات کلیکی

در ادامه به توضیحات بیشتری در رابطه با انواع تبلیغات کلیکی خواهیم پرداخت.

گوگل ادز

قدیمی ترین و پر کاربرد ترین نوع تبلیغات کلیکی مربوط به تبلیغات گوگل است. گوگل ادز را می توان به نوعی محبوب ترین نوع تبلیغات کلیکی نیز دانست که در سراسر جهان از آن استفاده می شود و کسب و کارهای اینترنتی برای اینکه در مدت زمان کوتاهی حجم زیادی از کاربران و مشتریان را با برند و کسب و کار خود آشنا کنند از آن استفاده کرده و به ازای هر کلیکی که کاربر بر روی تبلیغات آنها انجام میدهد هزینه ای را بر پایه دلار، لیر یا درهم ( معروف ترین ارزهای تبلیغات گوگل ) پرداخت می کنند.

پس از اینکه شما یک کمپین گوگل را اصطلاحا ران (Run) می کنید، در سرچ هایی که تعیین می کنید تبلیغات شما به نمایش در خواهد آمد. با توجه به اینکه نمایش تبلیغات در گوگل ادز به صورت رقابتی و بر مبنای پرداخت مبلغ بالاتر صورت میگیرد، در صورتی که شما نسبت به رقبای خود حاضر به پرداخت مبلغ بیشتری برای هر کلیک باشید، تبلیغ شما بالاتر از تمام رقبایتان به کاربران نشان داده خواهد شد.

از تبلیغات گوگل هم در سرچ و هم در گوگل پلی استفاده می شود و شما می توانید به راحتی طراحی سایت و یا اپلیکیشن خود را با پرداخت مبالغ مشخصی به کاربران هدفتان نشان دهید.

تفاوت گوگل  در سرچ و در گوگل پلی

یکی از جمله اصلی ترین تفاوت هایی که گوگل در بحث تبلیغات سرچ و تبلیغات گوگل پلی خود دارد، این است که در سرچ، به ازای هر کلیک از بودجه شما کسر می شود، این در حالی است که در بخش مربوط به گوگل پلی به ازای هر نصب برنامه از بودجه شما کسر می شود تا بهینگی بیشتری برای شما حاصل شود.

مزایای گوگل ادز چیست؟

از جمله اصلی ترین مزایای گوگل نسبت به سایر روش های تبلیغاتی، این است که شما به محض اجرایی شدن کمپین تبلیغاتی تان می توانید لینک خود را در سرچ هایی که تعریف کرده اید مشاهده کنید و بلافاصله بعد از اجرایی شدن کمپین، ورودی مد نظر خود را دریافت کنید.

معایب گوگل ادز چیست؟

از جمله مهم ترین معایب گوگل مربوط به تفاوت نرخ ارزهای بین المللی و ریال است. با توجه به اینکه گوگل صرفا با ارزهایی همچون دلار، لیر و درهم اجرا می شود، لازم است تا برای اجرا کردن یک کمپین تبلیغاتی بودجه خود را با خرید یکی از این ارزها تامین کنید.

همچنین هزینه هایی که از شما بابت هر کلیک دریافت می شود نیز به نرخ ارزی خواهد بود که در زمان ثبت کمپین خود آنرا انتخاب کرده اید که با توجه به اختلاف بالای قیمت دلار و ریال، در صورتی که ارز خود را دلار در نظر گرفته باشید، به ازای هر کلیک هزینه بسیار بالایی را پرداخت خواهید نمود و این موضوع باعث شده است که بسیاری از کسب و کارهای کوچک قادر به پرداخت چنین هزینه هایی نباشند.

از دیگر معایب مربوط به گوگل می توان به کلیک رباتها و رقبا بر روی تبلیغات اشاره کرد که همین امر نیز خود سبب سوخت شدن بخش عظیمی از بودجه روزانه و کلی تبلیغ دهندگان خواهد شد. هر چند که گوگل اعلام کرده است که برای این موضوع تدابیر ویژه ای را در نظر گرفته است و قادر خواهد بود تا کلیک های فیک را تشخیص داده و هزینه آنرا به حساب تبلیغ دهنده بازگرداند، اما این اتفاق همچنان به طور صد در صدی نیوفتاده است.

بیشتر بخوانید:  محتوای ده برابری چیست؟
گوگل ادز
مزایا و معایب گوگل ادز

تبلیغات همسان (Native)

تبلیغات همسان را می توان یکی از تازه نفس ترین انواع تبلیغات اینترنتی در ایران دانست. این سبک از تبلیغات که به نوبه خود توانسته است نظر بسیاری از کاربران را به دلیل هزینه به صرفه تر و نرخ تعامل بالاتری که دارد به خود جلب کند خیلی زود جای خود را در بین کاربران وب باز کرده و امروزه شاهد استفاده بسیاری از کسب و کارهای بزرگ و کوچک از تبلیغات همسان هستیم.

تبلیغات همسان چیست؟

تبلیغات همسان نوعی از تبلیغات cpc است که در آن تبلیغ کنندگان با ثبت نام در یک سرویس تبلیغات کلیکی تبلیغ خود را در سامانه درج می کنند، از طرف دیگر مالکین وب سایت هایی که مایلند در وب سایت خود تبلیغات همسان را نمایش دهند نیز در این سرویس تبلیغات کلیکی ثبت نام کرده و کد مربوط به نمایش تبلیغات را در وب سایت خود درج می کنند.

حال به ازای هر بار کلیک کاربر بر روی تبلیغات، هزینه ای از تبلیغ کننده کسر شده، بخشی از آن به عنوان درامد به پنل نمایش دهنده منتقل شده و بخشی از آن نیز به عنوان درامد سرویس تبلیغات کلیکی که نقش واسط را بر عهده داشته است در نظر گرفته می شود.

مزایای تبلیغات همسان

استفاده از تبلیغات همسان مزایای بسیار زیادی دارد که از جمله آن می توان به این مورد اشاره کرد که هزینه آن به ریال پرداخت می شود و نیازی به تهیه هیچ نوع ارزی نیست و همین امر قدری سبب کاهش هزینه تبلیغاتی تبلیغ کننده خواهد شد.

از دیگر مزایای تبلیغات همسان می توان به ارزان بودن آن اشاره کرد. نرخ کلیکی که در کمپین های تبلیغات همسان از بودجه تبلیغ کننده کسر می شود نسبت به نرخ کلیک های تبلیغاتی همچون گوگل ادز و گوگل ادسنس بسیار کمتر است.

یکی دیگر از مزایای تبلیغات همسان این است که با توجه به اینکه ماهیت این سبک از تبلیغات بر اساس نمایش متن و عکس در کنار یکدیگر است، تبلیغ کنندگان شانس بیشتری برای ارائه محتوای تبلیغاتی با کیفیت تر و جذب کلیک و کاربر بیشتری دارند و همین امر می تواند نرخ بازدهی تبلیغات را نسبت به تبلیغ کلیکی متنی بسیار افزایش دهد.

تبلیغات همسان
تبلیغات همسان چیست؟

معایب تبلیغات همسان

از جمله معایب تبلیغات همسان می توان به این مورد اشاره کرد که در حال حاضر هنوز سرویس تبلیغات کلیکی جامعی در ایران به وجود نیامده است که بتواند به خوبی کلیک هایی که بر روی تبلیغات انجام میشود را شمرده و در بسیاری از مواقع تعداد کلیک هایی که در پنل سامانه های تبلیغات کلیکی نشان داده می شود با میزان ورودی هایی که در ابزارهایی نظیر آنالتیکس درج می شود همخوانی ندارد و همین امر قدری بر روی اعتماد تبلیغ دهندگان به سامانه های تبلیغات کلیکی ایرانی تاثیر گذار بوده است.

از دیگر معایب تبلیغات همسان می توان به این مورد اشاره کرد که در بسیاری از سایت های نمایش دهنده تبلیغات همسان، تعداد بسیار زیادی از این مدل تبلیغات استفاده می شود و سبب آزردگی خاطر بازدیدکنندگان می شود و در حال حاضر چارچوب و قاعده و قوانینی برای استفاده از تبلیغات همسان بر روی سایت ها در نظر گرفته نشده است.

تبلیغات ریتارگتینگ

یکی دیگر از جدید ترین مدل های تبلیغات کلیکی که به دلیل نرخ بازدهی بسیار بیشتری که دارد در مدت کوتاهی توانست همه گیر شود تبلیغات ریتارگتینگ است.

تبلیغات ریتارگتینگ چیست؟

به طور کلی تبلیغات ریتارگتینگ به تبلیغات بازگرداندن کاربر شهرت دارند. در این مدل از تبلیغات قطعه کدی بر روی وب سایتی که خواستار استفاده از تبلیغات ریتارگتینگ است قرار داده می شود ( وبسایتX). پس از قرار گرفتن این کد، آیپی و کش کاربرانی که به وب سایت  X مراجعه می کنند، در صورتی که مدت زمان مشخصی را در آن ماندگار باشند ریتارگت (ذخیره) شده و پس از آن کاربر در هر وب سایتی که تبلیغات همسان را قرار داده باشد مراجعه کند، به شرط برقرار بودن تبلیغات ریتارگتینگ وب سایت x در حداقل یک جایگاه تبلیغات همسان موجود در آن سایت تبلیغ سایت X را مشاهده خواهد نمود.

در بسیاری از سامانه های فعال در حوزه تبلیغات کلیکی در حال تلاش هستند تا تبلیغات ریتارگتینگ را بیش از پیش بهینه کنند. برای این منظور کش هایی که از کاربر در کد ریتارگتینگ ذخیره می شود به صورت صفحه به صفحه عمل می کند و این به آن معناست که به طور مثال اگر شما از یک پلتفرم فروش آنلاین غذا بازدید کرده باشید و به صفحه یک رستوران در منطقه ای خاص از تهران مراجعه کرده باشید و برای مدتی در آن صفحه ماندگار باشید و آی پی و کش شما ریتارگت شده باشد، پس از آن با مراجعه به بسیاری از سایت ها تبلیغات آن رستوران خاص را به جای یک سری تبلیغات کلی و بدون هدف خواهید دید که همین امر سبب افزایش شانس کلیک و مراجعه مجدد شما به صفحه رستوران را فراهم می کند.

بیشتر بخوانید:  مدل CPI تبلیغات ویدیویی کافه بازار

مزایای تبلیغات ریتارگتینگ

تبلیغات ریتارگتینگ همانند سایر انواع تبلیغات از مزایای زیادی برخوردار است که از جمله آن ها می توان هدفمندی بیش از 90 درصدی آن اشاره کرد. از آنجایی که تبلیغات شما بیشتر به افرادی نشان داده خواهد شد که قبلا از وب سایت شما بازدید کرده اند، به همین دلیل احتمال کلیک آنها بر روی تبلیغات شما بسیار افزایش می یابد و در صورتی که بر روی تبلیغات شما کلیک کنند، درصد بیشتری از این دست از کاربران برای شما تبدیل به مشتری شده و از شما خرید می کنند.

معایب تبلیغات ریتارگتینگ

شاید بتوان هزینه بالای تبلیغات ریتارگتینگ نسبت به تبلیغات همسان را اصلی ترین عیب این مدل از تبلیغات دانست. به عنوان مثال برای اجرایی کردن یک تبلیغات همسان شما می توانید در بسیاری از بستر های تبلیغات کلیکی از نرخ کلیک 50 تومان به بالا قیمت هر کلیک خود را تعریف کنید، این در حالی است که معمولا نرخ کلیک بر روی تبلیغات ریتارگتینگ از هزار تومان به ازای هر کلیک آغاز می شود.

تبلیغات بنری
تبلیغات بنری چیست؟

تبلیغات بنری

یکی دیگر از قدیمی ترین نوع تبلیغات در وب سایت ها مربوط به تبلیغات بنری است. در این نوع از تبلیغات، بنر تبلیغاتی پس از طراحی گرافیکی بر روی وب سایتی قرار داده می شود و لینک صفحه ای خاص از یک وب سایت دیگر بر روی آن تنظیم می شود. کاربر این امکان را خواهد داشت تا پس از مشاهده بنر بر روی آن کلیک کرده و به صفحه ای که برای آن در نظر گرفته شده است وارد شود.

در سالهای قبل تبلیغات بنری در سطحی پایه منتشر می شد و بازدهی آن مشخص نبود، در آن سالها بنر تبلیغاتی برای مدت زمان یک الی چند ماهه با قیمتی مشخص بر روی وب سایتی درج میشد و این در حالی بود که مالک وب سایت تبلیغ دهنده این امکان را برای رهگیری بازدهی تبلیغ مربوطه در اختیار نداشت.

به مرور این ضعف تشخیص داده شد و سامانه های تبلیغاتی به وجود آمدند که این مورد را تا حدی رفع کردند و پرداخت تبلیغ کننده را بر اساس نمایشی که بنر آنها دریافت میکند دریافت می کردند، اما این مورد نیز باز هم بازدهی کافی را برای تبلیغ کننده نداشت.

پس از چند سال و ورود تکنولوژی های به روز تر از نظر برنامه نویسی به ایران، تبلیغات بنری نیز به خوبی تغییر و تحول را در خود احساس نمود و امروزه شاهد اجرا شدن تبلیغات بنری هستیم که هزینه آن به صورت کلیکی محاسبه شده و تنها به ازای کلیک کاربر بر روی بنر از حساب تبلیغ کننده هزینه کسر می شود.

مزایای تبلیغات بنری

از جمله مزایای تبلیغات بنری می توان به این مورد اشاره نمود که با توجه به اینکه بنرهای تبلیغاتی معمولا از چند اسلاید تصاویر درست شده اند می توان حجم بیشتری از اطلاعات را در اختیار کاربران به وسیله آن قرار داد و همین امر شانس کلیک کاربر بر روی تبلیغ را افزایش می دهد.

معایب تبلیغات بنری

امروزه شاهد افزایش بیش از حد تبلیغات بنری در سایت های مختلف هستیم، حال اگر شما نیز قصد انجام یک فاز تبلیغات بنری را داشته باشید، نباید انتظار داشته باشید که وب سایتی که قصد درج تبلیغات بنری بر روی آن را دارید فقط بنر شما را بر روی سایتش داشته باشد، بلکه در حال حاضر بر روی هر وب سایت حداقل پنج بنر تبلیغاتی قرار دارد که همین افزایش بنرهای تبلیغاتی در وب سایت های مختلف سبب کاهش بازدهی تبلیغات خواهد شد.

کسب درآمد از تبلیغات کلیکی چگونه است؟

اگر مالک سایت پر بازدیدی هستید و مایلید تا از حجم بالای بازدید سایتتان درامد قابل توجهی کسب کنید، این امکان برای شما در نظر گرفته شده است تا بتوانید با ثبت نام در یک سامانه تبلیغات کلیکی ایرانی یا خارجی نسبت به کسب درآمد از تبلیغات کلیکی اقدام نمایید. برای این منظور تنها کافی است تا در یکی از سیستم های تبلیغات کلیکی ایرانی ثبت نام کرده و کدهای مربوط به تبلیغات آنها را در وب سایت خود قرار دهید.

همچنین در صورتی که وب سایتی چند زبانه دارید و قصد کسب درآمد از تبلیغات کلیکی به دلار را دارید، می توانید (با کمی دردسر) نسبت به ثبت نام در پنل گوگل ادسنس اقدام کرده و با درج تبلیغات گوگلی، درامد دلاری را تجربه کنید.

کسب درآمد به ازای نمایش تبلیغات مناسب وب سایت های پربازدید

یکی دیگر از معدود روش های تبلیغات، تبلیغات نمایشی است. این روش تبلیغاتی صرفا برای برند سازی اینترنتی انجام می شوند. در این حالت بنرهای تبلیغاتی در سایت میزبان به نمایش در می آیند و اینکه بر روی آنها کلیک شود یا نه زیاد حائز اهمیت نیست. در صورتی که وب سایت پر بازدیدی دارید، می توانید با استفاده از تبلیغات نمایشی نسبت به کسب درآمد به ازای نمایش تبلیغات اقدام نمایید و درامد قابل توجهی را به دست آورید.