این روزها طراحی سایت با وجود نرم‌افزارهای جدید و برنامه‌های متنوع تفاوت چشمگیری با گذشته دارد. دو تا از بزرگترین تغییرات بزرگ و مفید این سال‌های اخیر رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX) است. توجه یا عدم توجه به این دو مورد می‌تواند موفقیت یا عدم موفقیت یک پروژه در دنیای اینترنت را به دنبال داشته باشد. هر چند تنوع و گستردگی در نرم‌افزارهای طراحی UI و UX زیاد است اما تنها تعداد محدودی از این نرم‌افزارها از نظر طراحان وب کارآمد و مفید هستند. فیگما یکی از آن‌ها است که امروز در این مطلب به بررسی این نرم‌افزار، ویژگی‌ها و مزایای آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید تا ببینیم برنامه فیگما چه کاربردی دارد و چرا مورد توجه بسیاری از طراحان وب است.

فیگما چیست و چه مزیت‌هایی دارد؟

احتمالاً با مفهوم UI و UX و تأثیر آن در وب سایت آشنایی دارید. فیگما نرم‌افزاری است که به منظور طراحی و بهبود رابط کاربری و تجربه کابری ساخته شده است. برنامه فیگما هم به صورت اپلیکیشن و هم به صورت نسخه وب در دسترس است. در واقع این نرم‌افزار رایگان و مبتنی بر فضای ابری است که هم امکان نصب بر روی سیستم عامل‌های ویندوز و مک و هم قابلیت اجرا بر روی مرورگر را دارد.

ایجاد تیم‌های چند منظوره طراحی از جمله قابلیت‌هایی است که وجود فیگما در فضای ابری، آن را ممکن ساخته است. به کمک این ویژگی در وقت و هزینه صرفه‌جویی می‌کنید و روند طراحی برایتان راحت‌تر و جذاب‌تر خواهد بود. علاوه بر این قابلیت نظردهی برای همکارها در فیگما باعث می‌شود تا بتوان وارد پروفایل همکارها شد و صفحه مانیتور آن‌ها را مشاهده کرد. و اما مزیت‌های فیگما:

  • آنلاین است

آنلاین بودن فیگما یکی از مهمترین مزیت‌های آن به حساب می‌آید. به کمک این ویژگی می‌توانید در هر لحظه و هر شرایطی از آن استفاده کنید. علاوه بر این، در صورت مواجه با اختلال در اینترنت، باز هم این امکان وجود دارد تا کار خود را بر روی فایلی که از پیش باز شده است، انجام دهید.

  • امکان اجرا بر روی همه‌ی سیستم عامل‌ها را دارد

از دیگر مزیت‌های برنامه فیگما عدم وجود محدودیت برای نصب آن بر روی سیستم عامل‌های مختلف است. فیگما را می‌توانید بر روی هر سیستم عاملی چه در کامپیوتر (ویندوز و مک) و چه در گوشی(اندروید و iOS) نصب کنید و از امکانات آن بهره‌مند شوید.

  • سریع و آسان است

از جمله مزیت‌هایی که توجهات بسیاری را به فیگما جلب کرده است، سرعت بالای این نرم‌افزار است. ضمن اینکه برای کار با فیگما و طراحی در آن نیاز به تخصص چندانی نیست و کار با آن راحت است.

  • امکان انجام کارهای تیمی را فراهم می‌کند

انجام کارهای تیمی بیشتر از دیگر امکاناتی است که فیگما در اختیار کاربرهای خود قرار می‌دهد. در فیگما این امکان را دارید تا چندین نفر را به پروژه خود اضافه کنید و با کمک یکدیگر پروژه را به سرانجام برسانید. علاوه بر این، می‌توانید سطح دسترسی‌های متفاوتی برای هر یک از این افراد تنظیم کنید.

  • ابزارهای متنوعی ارائه می‌کند

ممکن است تصور کنید تحت وب بودن فیگما باعث می‌شود که همچون دیگر نرم‌افزارها کارایی نداشته باشد، در صورتی که درست برعکس است. قابلیت تحت وب بودن این نرم‌افزار، دسترسی شما را به ابزارهای متنوعی ممکن می‌سازد.

  • مدام آپدیت می‌شود

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که فیگما را از دیگر نرم‌افزارها متمایز می‌سازد، آپدیت سریع آن است. برنامه فیگما همیشه و در فواصل زمانی مناسب آپدیت می‌شود. در نتیجه هر زمان که از فیگما بهره می‌برید، می‌توانید مطمئن شوید که بهترین و به روزترین برنامه‌ها در اختیارتان قرار دارد.

  • امکان آپلود و به اشتراک‌گذاری فایل را دارد

در نرم‌افزار فیگما زمانی که فردی آرت بورد یا هر فایل دیگری را آپلود کند، دیگر افراد هم این امکان را دارند تا فایل بارگذاری شده را برای خود باز کنند. پس شما در فیگما می‌توانید هر گونه فایلی را که می‌خواهید با همکارها و هم تیمی‌های خود به اشتراک بگذارید.

  • دارای سیستم طراحی مقیاس‌پذیر است

سیستم طراحی مقیاس‌پذیر یکی دیگر از قابلیت‌هایی است که فیگما در اختیارتان قرار می‌دهد. در حقیقت شما می‌توانید سیستمی را طراحی کنید که برای کسب و کار شما به شکلی مقیاس‌پذیر در دسترس باشد. به کمک این ویژگی توانایی بیشتری در کنترل و مدیریت برنامه‌ها، کارها و طراحی‌های خود دارید.

  • امکان مدیریت کردن پروژه را فراهم می‌کند

همانطور که اشاره شد با استفاده از فیگما می‌توانید با افراد دیگر در پروژه خود همکاری داشته باشید و دسترسی‌های مختلفی هم برای هر یک از آن‌ها تعریف کنید. به عبارتی با این کار شما مدیر پروژه می‌شوید و می‌توانید مدیریت پروژه خود و دیگر افراد را در دست بگیرید تا از ایجاد هر گونه اختلال یا مشکلی جلوگیری کنید.

به طور کل فیگما را می‌توان یکی از مهمترین و بهترین برنامه‌ها برای طراحی رابط کاربری دانست که قابلیت‌های بسیاری را در اختیارتان قرار می‌دهد. به کمک این برنامه فیگما می‌توانید بهترین طراحی را برای رابط کاربری سایت خود داشته باشید.