دیجیتال مارکتینگ همان بازاریابی از طریق ابزارهای دیجیتال است. یادگیری این ابزارهای دیجیتال اساس شروع دیجیتال مارکتینگ است. بازاریابی یکی از عوامل اصلی موفقیت یک کسب و کار است و از آنجایی که دنیای امروزی دنیای دیجیتالی است و اکثر افراد برای پیدا کردن و ارتباط با کسب و کارها از اینترنت استفاده می‌کنند، بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

برای به کارگیری دیجیتال مارکتینگ ابزراهای متعددی موجود است مثل ایمیل مارکتینگ، CRM (سیستم مدیریت ارتباط با مشتری و ابزارهای کمی تخصصی‌تر مثل ردیابی رتبه کلمات کلیدی، مثل ابزارهای طراحی و … . در این مقاله با ابزارهای دیجیتال مارکتینگ آشنا می‌شویم و از اهمیت آن‌ها برایتان صحبت می‌کنیم.

ابزارهای سئو

بخش بزرگی از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ مربوط به حوزه سئو است. بهینه ‌سازی سایت و صفحات مجازی دیگر یکی از بهترین راه‌ها برای جذب مشتری از طریق موتورهای جستجو است. در ادامه با برخی از ابزارهای سئو آشنا می‌شویم.

گوگل کیورد پلنر (google keyword planner)

کیورد پلنر بخشی از تبلیغات گوگل ادز است. برای راه‌اندازی کمپین تبلیغاتی در گوگل ادز نیاز به بررسی کلید واژه‌ها و آمار جستجوی کاربران است که این ابزار در این بررسی به ما کمک می‌کند.

گوگل کیورد پلنر

گوگل ترندز(google trends)

با استفاده از گوگل ترندز می‌توانیم روند جستجوی کلمات مختلف را در موتورهای جستجوی گوگل بررسی کنیم. از ویژگی‌های خوب این ابزار امکان مقایسه میزان جستجو برای کلمات مختلف است.

سمراش (Semrush)

به کمک سمراش می‌توانید کلمات کلیدی برای اجرای کمپین‌های سئو را شناسایی کنید و رقبای خود را آنالیز کنید و در زمان کوتاهی اطلاعات کلی در رابطه با بک لینک‌ها، ترافیک‌ها و … پیدا کنید.

سمراش

اوبر ساجست (Uber suggest)

اوبر ساجست یکی دیگر از ابزارهای بسیار پر کاربرد و محبوب برای تجزیه و تحلیل کلمات کلیدی برای سئوکاران است.

گوگل سرچ کنسول (google search console)

با استفاده از سرچ کنسول می‌توانید نتایج جستجوی گوگل را بررسی کنید و ببینید که کاربران بر اساس چه کلمات کلیدی راهی وب سایت شما می‌شوند.

گوگل سرچ کنسول

Yoast

این افزونه رایگان قابل استفاده در وردپرس است و سایت را از لحاظ کلمات کلیدی، لینک‌های داخلی و خارجی و رعایت دیگر نکات سئو بررسی می‌کند.

سرویس‌های تبلیغات کلیکی، ریتارگتینگ و ….

ابزارهای تبلیغات کلیکی (PPC) و ریتارگتینگ یکی از هدفمندترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ هستند. از طریق این ابزارها می‌توانید مخاطب‌های هدف بیشتری را جذب کنید و تنها برای آن دسته مخاطبان که به سایت شما می‌آیند هزینه برای تبلیغ پرداخت کنید. دو تا از مهمترین این ابزارها را به شما معرفی می‌کنیم:

گوگل ادز(google ads)

گوگل ادز سرویسی است که از طریق شرکت گوگل ارائه می‌شود و با استفاده از این سرویس می‌توان در صفحات اول گوگل قرار گرفت. تبلیغات از طریق گوگل ادز بازدهی بیشتری نسبت به دیگر روش‌ها دارد.

یکتا نت

این سرویس سه نوع تبلیغ کلیکی به شما ارائه می‌کند که ریتارگتینگ یکی از این خدمات است. در واقع تبلیغات ریتارگتینگ بهترین روش برای بازگرداندن مشتریان بالقوه به سایت شما هستند.

ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ یکی از بهترین راه‌های حفظ ارتباط با مشتریان است. ارسال خبرنامه‌ها، ایمیل‌های پشتیبانی و ایمیل‌ها اطلاع‌رسانی و غیره می‌تواند شما را همیشه با مشتری‌هایتان در تماس نگه دارد و نگذارد که آن‌ها شما را فراموش کنند.

تمام ابزارهای ایمیل مارکتینگ در ایران قابل استفاده نیستند اما به صورت تیتروار آن دسته ابزارها را که در دسترس هستند برایتان می‌آوریم: میل چیپ، میلر لایت، سندر، نجوا و پاکت.

ایمیل مارکتینگ

ابزارهای تحلیل وب سایت و بازدید کننده‌ها

این ابزارها از مهمترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ هستند که به ما در تجزیه و تحلیل وب سایت و فضاهای مجازی کمک می‌کنند و می‌توانیم عملکرد خود را در بازاریابی دیجیتال بررسی کنیم و ببینیم مسیر درستی را در پیش گرفته‌ایم یا خیر.

گوگل آنالیتیکس، گوگل تگ منیجر، هات جر، الکسا و سیمیلار وب از ابزارهای تجزیه و تحلیل وب سایت هستند و برای مدیریت و تحلیل شبکه‌های اجتماعی از socialblade، ninjalitics، هوت سوییت، بافر و غیره استفاده می‌شود.

ابزارهای مدیریت کار و پروژه

این ابزار شامل ذخیره کردن فایل‌ها، مدیریت ارتباط با مشتریان، مدیریت پروژه‌ها، برنامه‌ریزی منابع و گزارش‌دهی به مشتریان می‌شود. از جمله این ابزارهای محبوب می‌توان به ترلو و تسکلو، گوگل درایو و CRM اشاره کرد.

مبحث دیجیتال مارکتیگ بسیار گسترده‌تر و تخصصی‌تر از آنچه شد است اما در این مقاله سعی بر این بود که به طور مختصر و ساده شما را با ابزارهای دیجیتال مارکتینگ آشنا کنیم.

نکته‌ای که در رابطه با دیجیتال مارکتینگ باید به آن توجه کنید این است که این ابزارها هر یک به تنهایی برای بازاریابی دیجیتال شما مهم هستند اما استفاده از این ابزارها در کنار یکدیگر است که معجزه می‌کند و برای کسب و کار شما نتیجه‌بخش خواهد بود.

برای اجرای دیجیتال مارکتینگ که نیاز کسب و کار امروز است، مشورت و کمک خواستن از متخصصین این زمینه بهترین انتخاب است. قطعاً رسیدگی به این امور وقت و دانشی را می‌طلبد که از عهده هر کسی برنمی‌آید.

تیم ما در ترافیک مدیا علاوه بر تفهیم کامل این موارد و کارآیی آن برای کسب و کار شما، آماده همراهی شما تا قله موفقیت و افزایش درآمد و توسعه کسب و کارتان است.