تبلیغات همسان یا نیتیو تبلیغات هوشمندانه‌ای هستند كه در بازاریابی آنلاین محبوبیت و كارایی زیادی دارند. محبوبیت این دسته از تبلیغات بیشتر به دلیل همخوانی ظاهری آن با محتوای سایت و البته عدم مزاحمت برای مخاطبان است. در این مقاله از ترافیك مدیا می‌خواهیم در مورد ترندهای تبلیغات همسان صحبت كنیم كه به دلیل گره خوردن كسب و كارها به اینترنت اهمیت زیادی دارند.

این ترندها در اصل بهترین حالات تبلیغات همسان به شمار می‌روند. از آنجایی كه این ترندها هزینه‌های بالایی دارند و گروهی از آنها در ایران به رسمیت شناخته نمی‌شوند، به طراحی و برنامه‌های بلندمدت نیاز دارند. در ادامه به معرفی این حالات جذاب تبلیغات همسان خواهیم پرداخت.

تبلیغات همسان و مزایای آن

تبلیغات همسان یا Native advertising گروهی از تبلیغات آنلاین هوشمندانه است، كه از نظر ظاهری كاملاً هماهنگ با محتوا است و پیامی هدفدار به مخاطبان انتقال می‌دهد. نكته مهم در خصوص تبلیغات نیتیو این است كه به هیچ وجه باعث آزردگی مخاطب نمی‌شود و از فعالیت آنها ممانعت نخواهد كرد. كاربران در بهترین حالت گاهی اصلاً متوجه این دسته از تبلیغات نمی‌شوند زیرا پیام بدون اغراق و البته مزاحمت به مخاطبان عرضه خواهد شد.

تبلیغات نیتیو می‌تواند در هر پلتفورمی منتشر شود. روزنامه، اطلاعیه، نسخه‌های قدیمی و دیجیتال، كتاب، تلویزیون، شبكه‌های اجتماعی و نتایج موتورهای جستجو از جمله بسترهای مناسب برای تبلیغات همسان به شمار می‌روند. مهمترین مزایای تبلیغات همسان عبارتند از:

  • بالا بردن میزان آگاهی از برند تا حدود 82 درصد
  • میزان بالای توجه كاربران به تبلیغات همسان تا حدود 52 درصد
  • بالا بردن نرخ خرید تا حدود 18 درصد بیشتر از دیگر تبلیغات كلیكی
  • بالا بردن نرخ تبدیل تا 60 درصد به دلیل نمایش در رسانه‌های جمعی تأثیرگذار

همانطور كه پیش‌تر اشاره كردیم، گروهی از حالات تبلیغات همسان در ایران مرسوم نیستند؛ اما با توجه به افزایش اطلاع مردم از تأثیرات مثبت این تبلیغات، این امید وجود دارد تا یك بستر مناسب برای استفاده از ترندهای ایده آل تبلیغات همسان فراهم شود.

ترندهای تبلیغات همسان در سال 2021

گروهای از این ترندها ایرانی و اغلب آنها خارجی است كه در ادامه به شرح آنها خواهیم پرداخت. با توجه به آثار مثبت این تبلیغات برای رشد و پیشرفت كسب و كارها، پیشنهاد می‌شود آنها را بشناسید تا با طراحی و برنامه ریزی از آنها استفاده سودمند كنید.

یكسانی محتوا قبل و بعد كلیك

انتظار می‌رود تا كاربران با كلیك روی یك گزینه به محتوایی منتقل شوند كه قرار هست ببینند. درواقع محتوایی مرتبط و ارزشمند كه پاسخ گوی نیازشان باشد. با طراحی سفر كاربران می‌توان كیفیت كلیك را بالا برد و به این ترتیب در جلب اعتماد آنها موفق شد. یكی از دلایل موفقیت برندهای تجاری در تبلیغات، طراحی و تجربه كاری مناسب برای مخاطبان است.

محتوا با دارا بودن تجربه كاربری موفق

یكی از ترندهای تبلیغات همسان در ایران نوشتن محتوایی است كه با استفاده از عبارات و كلیدواژه های جذاب و مرتبط سعی در بالا بردن تجربه كاربری دارد. با توجه به اهمیت بالای این موضوع در افزایش نرخ كلیك، برندهای مطرح از نویسندگان خلاق و متخصص كمك می‌گیرند.

برای مثال اگر در حوزه مد و پوشاك فعالیت می‌كنید، از عبارات جذاب و فراخوان دهنده استفاده كنید تا به این ترتیب نرخ تعامل را افزایش دهید.

استفاده از عنوان و تصویر سفارشی شده

در این ترند از تبلیغات همسان، با توجه به شناخت دقیق از مخاطبان، بایستی به نیازها و البته سلایق و علاقه مندی‌هایآنها اهمیت داده شود؛ این موضوع بایستی در راستای انتخاب عنوان و تصاویر هم مدنظر قرار بگیرد. این ترند تبلیغات همسان ایرانی بر اساس سلایق مخاطبان تبلیغات صورت می‌گیرد.

در ادامه ترندهای مهم تبلیغات همسان غیر ایرانی را بررسی می‌كنیم.

تبلیغات همسان به وسیله اینفلوئنسر

این روزها افرادی تحت عنوان اینفلوئنسر، از محصولات یك برند در زندگی روزمره خود استفاده می‌كنند و به شكل كاملاً ملموس تبلیغات را انجام می‌دهند. اینفلوئنسرها بسته به تعداد دنبال كننده‌هایی كه در شبكه‌های اجتماعی دارند، میزان آگاهی از برند و نرخ فروش را افزایش می دهند.

در انتخاب اینفلوئنسر بایستی دقت لازم را داشته باشید؛ چراكه اگر اینفلوئنسر ارتباطی با كسب و كار شما نداشته باشد و تبلیغات شما را انجام دهد، به اعتبار برند و محصولات شما صدمه وارد می‌كند؛ از این جهت ممكن است نه تنها نتیجه مثبتی از این تبلیغات نگیرید، بلكه مشتریان وفادار خود را هم از دست بدهید.

استفاده از پادكست

پادكست‌ها گروهی جذاب از ترندهای تبلیغات همسان هستند كه با همراه نگاه داشتن كاربران، پیگیر و متعهد عمل می‌كنند. با استفاده از پادكست می‌توان با سبك داستان سرایی به شكلی ملموس و جذاب مخاطبان را درگیر كرد.

در پادكست‌های تبلیغاتی می‌توان از روایت‌هایی تك صدا تا گفتگوها استفاده كرد و با گنجاندن تبلیغات همسان در آنها به اهداف خود دست پیدا كرد.

محتوای جذاب و ماندگار

محتواهای طولانی و حوصله سر بر به هیچ وجه بر روی مخاطبان تأثیری نمی‌گذارد. شما بایستی محتوایی كوتاه و در عین حال جذاب تولید كنید تا در ذهن مخاطب ثبت شود و یادآوری آن آسان باشد. در این راستا می‌توانید از یك آژانس تبلیغاتی حرفه‌ای كمك بگیرید.

از این رو از نوشتن متن‌های طویل، ویدیو های طولانی و عكس‌های شلوغ اجتناب كنید زیرا جذابیت چندانی برای مخاطبان ندارد.

تبلیغات با بهترین تجربه كاربری

محتوای جذاب با افزایش تعامل كاربران تجربه كاربری را افزایش می‌دهد و تأثیرگذاری قوی‌تری خواهد داشت. از این رو ناشران در تلاش هستند تا محتوایی تولید كنند كه جذابیت داشته و با مشاركت كاربران بالاترین تجربه كاربری را ایجاد كند.

این جذابیت محتوای تولید شده و تصاویر به كار رفته بایستی مخاطبان را با خود همراه كند تا به این ترتیب نرخ تعامل و اثربخشی تبلیغات همسان را افزایش دهد.

محتوا با عمری كوتاه

منظور از محتوای با عمر كوتاه محتوایی است كه تنها ظرف 24 ساعت انتشار می‌یابد. این روزها بازار تبلیغات در استوری اینستاگرام بسیار داغ است و فضای پر مخاطبی را ایجاد كرده است كه از آن می‌توان برای تبلیغات استفاده كرد.  نمونه‌های دیگر این دسته از ترندها، استوری‌های تیك تاك و اسنپ چت است كه تأثیر بالایی بر مخاطبان دارند.

استفاده از محتوای كاربرساز

یكی از ترندهای تبلیغات همسان استفاده از بستر قابل اطمینان محتوای كاربرساز است. بدیهی است كه محتوایی كه توسط كاربران تولید شده است، اعتماد بیشتری از دیگر مخاطبان به همراه دارد.

این روش بازاریابی با ویژگی‌های خاص و اهداف گوناگونی كه دنبال می‌كند می‌تواند در قالب‌های مختلفی منتشر و عرضه شود.

به كارگیری تبلیغات تعاملی

با توجه به روش‌های مختلف بازاریابی كه مخاطبان را از هر جهت تحت تأثیر قرار می‌دهند، رقابت دشوارتر از قبل شده است. شما بایستی در انتقال پیام خود مهارت و خلاقیت بالایی را به خرج دهد تا در رقابت با دیگران موفق شوید. مخاطبان در میان تبلیغات و محتواهای تكراری از ایده‌های جدید و جذاب طرفدارای می‌كنند.

از این رو سعی كنید با شناخت مخاطبان هدف و نیازهایشان، با چاشنی خلاقیت محتوایی یونیك و جذاب تولید كنید.