در دنیای امروز که جامعه بشری با موضوع بیماری کرونا دست به گریبان است، فاصله‌گذاری اجتماعی موجب شده تا کسب و کار سنتی مثل قبل کارایی نداشته باشد. در عوض کسب و کار اینترنتی یا دیجیتال مارکتینگ توانست قدرتمندتر و فراگیرتر از قبل عمل کند. از این رو برای راه اندازی کسب و کار در این فضای گسترده و پررقابت بایستی به خوبی اصول و ترندهای روز آن را شناخت. در این مقاله از ترافیک مدیا قصد داریم تا درباره 9 مورد از بهترین ترندهای دیجیتال مارکتینگ در سال 2021 صحبت کنیم که اطلاع از آنها برای موفقیت امری اجتناب ناپذیر است؛ با ما همراه باشید:

بهترین ترندهای دیجیتال مارکتینگ در سال 2021

از آنجایی که در دنیای امروزی کسب و کار به روش سنتی دیگر پاسخ گوی نیاز جامعه نیست، دیجیتال مارکتینگ به مبدأ اصلی بازدیدها و خریدها مبدل شده است. دیجیتال مارکتینگ همگام با دسترسی بیشتر مردم به اینترنت و گوشی‌های هوشمند، در حال پیشرفت است. با توجه به فضای پررقابت کسب و کارهای اینترنتی آگاهی از اصول و ترندهای روز آن، بایستی برای برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری مدنظر قرار بگیرد.

ترندهای دیجیتال مارکتینگ در سال جاری دو هدف دارند: اول شخصی سازی برای تعامل بیشتر با مخاطبان و دوم بهینه سازی دقیق‌تر زیرساخت‌هایی مانند سئو. در ادامه به معرفی 9 مورد از بهترین ترندهای دیجیتال مارکتینگ خواهیم پرداخت:

دیجیتال مارکتینگ در سال 2021
جدیدترین ترندهای دیجیتال مارکتینگ

تبلیغات فراگیر و گسترده

با استناد بر فضای پررقابت کسب و کار در اینترنت، کاربران دیگر تمایلی به مشاهده تبلیغات تکراری ندارند. از این رو بایستی تبلیغات به روشی جدید و تأثیرگذار صورت بگیرد. در سال 2021 دیجیتال مارکتینگ بر محوریت تبلیغاتی صورت می‌گیرد که همه موضوعات و رسانه‌ها پوشش می‌دهد.

درواقع این دسته از تبلیغات بایستی همه گرایش‌ها، مذاهب، جنسیت‌ها و حتی افراد با ویژگی‌های خاص مانند معلولیت‌ها را پوشش دهد. کاربران دوست دارند از برندی خرید کنند که تفاوت‌ها و ویژگی‌های خاص آنها را در نظر دارد و تنوع گسترده‌ای دارد.

به این ترتیب در دیجیتال مارکتینگ بایستی به دقت نظرات، علایق و سلایق افراد مختلف در رسانه‌های گوناگون مورد تجزیه و تحلیل قرار بگیرد و بر اساس آنها تبلیغات انجام شود. بر اساس تحقیقات صورت گرفته حدود 29 درصد از کاربران تمایل دارند تا از برندی خریداری کنند که تنوع گسترده‌ای دارد.

جستجوهای بدون کلیک

اگرچه قبلاً هدف سئو این بود که سایت را در موقعیت شماره یک قرار دهد، اما امروزه بر اساس الگوریتم جدید گوگل موقعیت شماره صفر هدف اصلی سئو محسوب می‌شود.

اسنیپت‌های ویژه گوگل امکان جستجوی بدون کلیک را فراهم می‌کنند؛ برای مثال زمانی که سؤالی را در گوگل سرچ می‌کنید، بدون اینکه وارد سایتی شوید، پاسخ سؤال برایتان قابل مشاهده خواهد بود.

برای ساخت یک اسنیپت ویژه برای سایت خود بایستی اصولی مانند سؤالات مهم و مدنظر مردم را در نظر بگیرید؛ سپس می‌توانید محتوای خود را متناسب با آن پیاده سازی کنید. در این پروسه باید اطمینان حاصل کنید که پرسش و پاسخ بر اساس کلمه کلیدی واضح و مشخص باشد. در ادامه می‌توانید این پرسش و پاسخ را با جدول یا لیست‌های بولت دار در محتوای خود قرار دهید.

تبلیغات با هدف حفاظت از محیط زیست

این روزها با توجه به تبلیغات گسترده طرفداران محیط زیست، نگرانی‌ها در خصوص کره زمین در میان جامعه  بشری رو به افزایش است. از این جهت غالب مصرف کنندگان ترجیح می‌دهند از محصولاتی استفاده کنند که با محیط زیست همخوانی داشته باشد.

یکی از بهترین ترندهای دیجیتال مارکتینگ هم همخوانی برند و محتوای شما با محیط زیست است؛ از این جهت مثلاً می‌توانید از کیسه‌های قابل بازیافت برای محصولات خود استفاده کنید یا حال و هوای سبز رنگ به محتوای بصری خود ببخشید.

بازاریابی آنلاین
ترندهای بازاریابی آنلاین

استفاده از اد بلاکر

طبق تحقیقات صورت گرفته حدود 21 درصد از کاربران از اد بلاکرها یا مسدود کننده تبلیغات استفاده خواهند کرد. به این ترتیب پوش نوتیفیکیشن‌ها و دیگر تبلیغات برای کاربران نمایش داده نمی‌شود و هزینه‌های شما به هدر خواهد رفت.

این که تلاش کنید تا کاربران را متقاعد کنید تا از اد بلاکر استفاده نکنند، علی رغم صرف زمان و هزینه تقریباً بی فایده است. از این رو برای مقابله با این ترند بهتر است تا هزینه‌های خود را صرف بخش‌های دیگر مانند مارکتینگ کنید.

بهینه سازی محتوای بصری

این روزها تنها این محتوا نیست که بار سئو بر دوش آن قرار دارد؛ بلکه محتوای بصری مانند تصاویر و ویدیو هم می‌توانند روی سئوی سایت تأثیرات زیادی داشته باشند. برای این منظور بایستی اصول مهم زیر را در نظر بگیرید:

  • در توضیحات عکس خود متن جایگزین یا Alt را قرار دهید.
  • کلمه کلیدی اصلی را در فایل تصویر قرار دهید.
  • تصاویر را به نقشه سایت اضافه کنید یا برای آنها سایت مپ جداگانه بسازید.
  • در سایت خود از تصاویر و ویدیوهای کیفیت بالا یا HD  استفاده کنید.

تولید محتوا با هدف تعامل بیشتر با کاربران

بر اساس الگوریتم‌های جدید گوگل، محتوا هرچه تعاملی‌تر باشد در سئو اهمیت بیشتری دارد. این محتوای تعاملی ضمن بالا بردن میزان مشارکت کاربران، مطالعه محتوای شما را هم برای کاربران لذت بخش می‌کند. منظور از محتوای تعاملی سؤالات باز، آزمون‌ها، مسابقات، نظر سنجی و مواردی از این دست است که با افزایش مدت ماندن کاربران در سایت، میزان مشارکت آنها را افزایش خواهند داد.

محتوای تعاملی بستری مناسب برای برقراری ارتباط مؤثر با مشتریان فراهم می‌کند و شما را از نظرات و پیشنهادات آنها مطلع می‌کند. با این ارتباط خودمانی شما هم می‌توانید اطلاعات سودمندی در خصوص مشتریان خود به دست آورید و برای تولید محصولات و ارائه خدمات خود از آنها استفاده کنید.

ترندهای بازاریابی دیجیتال
ترندهای بازاریابی دیجیتال در سال 2021

دسته بندی مشتریان

بر اساس این ترند کافیست به جای یگ گروه بزرگ با تعداد کمی مخاطب، تعداد بیشتری گروه کوچک از مخاطبان هدف داشته باشید. این دسته بندی بر اساس ویژگی‌های خاص مشتریان مانند جمعیت، جنسیت یا عادات و سلایق آنها انجام می‌شود.

به این ترتیب این امکان را خواهید داشت تا محصولات و خدمات خود را بر اساس این ویژگی‌های خاص و علایق و سلایق آنها تولید کنید. برای مثال برای هر گروه خبرنامه مجزا تهیه و ارسال کنید. تقسیم بندی مشتریان بهترین روش جهت شخصی سازی و تعامل با کاربران است که مهمترین هدف سئو رو روزهای کنونی است.

سئوی محلی برای کسب و کارهای محلی

سئوی محلی برای کسب و کارهای کوچک اهمیت زیادی دارد. برای مثال اگر شما عنوان شغلی را در گوگل جستجو کنید، گوگل نزدیک‌ترین شعبه را به شما نشان خواهد داد. از آنجایی که این روزها خریداران ترجیح می‌دهند از محل‌های نزدیک خرید خود را انجام دهند یا خدماتی را دریافت کنند، سئوی محلی بایستی مدنظر قرار بگیرید.

اولین قدم در سئوی محلی، تأیید توسط Google است؛ به این منظور بایستی در  Google My Business  ثبت نام کرده و  اطلاعات موقعیت کسب و کار خود را در آن وارد کنید.

این فرآیند به شما کمک خواهد کرد که در لیست نتایج گوگل یا  Google SERPS رتبه بهتری داشته و  همچنین اطلاعات بیشتری در خصوص شرکت خود به کاربران ارائه کنید. برای موفقیت در سئوی محلی باید توجه داشته باشید که کلمه کلیدی محلی را مداوم در استراتژی سئوی خود به شکل برجسته قرار دهید.

استفاده از ترندهای قدرتمند قدیمی

برخی از بهترین ترندهای دیجیتال مارکتینگ در سال های گذشته، در سال 2021 هنوز هم به قوت خود باقی هستند. این ترندها همچنان قدرتمند و تأثیرگذار در بازاریابی و جذب مخاطبان موفق عمل کرده‌اند. از این رو پیشنهاد می‌شود علاوه بر ترندهای جدید، ترندهای موفق قدیمی را مدنظر قرار دهید.