چه فایده اگر سایتتان ترافیک بالایی داشته باشد ولی نرخ تبدیل پایینی داشته باشید. تلاش کسب و کارها از بالا بردن ترافیک سایتشان تنها برای این است که کاربرانی پیدا کنند که قابلیت تبدیل به مشتری را دارند یعنی پس از اینکه آن‌ها را به سایت خود کشاندند به مشتریان خود تبدیل کنند. پس اگر می‌خواهید در کسب و کار اینترنتی یا آنلاین خود موفق شوید نه تنها باید ترافیک سایتتان را بالا ببرید بلکه باید تمام تلاشتان را به کار برید تا از ترافیک دریافتی خود، نرخ تبدیل برای سایت به دست آورید.

نرخ تبدیل چیست؟

نرخ تبدیل یا convertion rate آن درصد از بازدیدکننده‌های سایت هستند که عملی را که می‌خواستید انجام داده‌ند. نرخ تبدیل را برای هر پیام و عملی که در سایت تعریف کرده‌اید می‌توانید بسنجید و میزان اثرگذاری پیام خود را ارزیابی کنید. هر قدر نرخ تبدیل سایت شما بالاتر باشد، نشان دهنده‌ی این موضوع است که در انتقال پیام خود به مخاطب موفق‌تر عمل کرده‌اید. عوامل زیادی مثل عنوان‌ها، کال تو اکشن‌ها و … بر نرخ تبدیل برای سایت اثرگذار هستند که می‌توانید در مقاله‌ی مفهوم نرخ تبدیل و راههای افزایش نرخ تبدیل سایت بیشتر با آن‌ها آشنا شوید.

نحوه‌ی محاسبه‌ی نرخ تبدیل

نرخ تبدیل از تقسیم تعداد بازدیدکننده‌هایی که عملی را انجام داده‌اند بر تعداد کل بازدیدکننده‌ها به دست می‌آید. منظور از عمل در صورت این مسئله، هر عملی است که مد نظر شما بوده است و از کاربر انتظار داشته‌اید که آن عمل را انجام بدهد. این میزان را می‌توانید با تعریف چند کد برای وب سایت خود و از طریق گوگل آنالیتیکس در رابطه با هر کمپینی از ثبت ایمیل‌ها در صفحه‌ی فرود گرفته تا ثبت نام در سایت، خرید محصول و. … نیز به دست آورید.

نرخ تبدیل مناسب کسب و کارها

برای به دست آوردن بهترین نرخ تبدیل برای سایت باید متر و معیاری داشته باشید. از آنجا که معیار در هر کسب و کاری متفاوت است، پس نرخ تبدیل هم برای هر کسب و کاری متفاوت است. برای مثال نمی‌توانید کسب وکار کوچک خود را با یک شرکت بزرگ مقایسه کنید و میزان مناسب نرخ تبدیل سایت خود به دست آورید چرا که در این صورت ناامید خواهید شد و انتظارات نامعقولی برایتان به وجود می‌آید.

حال این معیار چیست؟ به گفته‌ی براندون ویور، یکی از رهبران استراتژی محتوا، بهترین نرخ تبدیل همان عددی است که از میزان نرخ تبدیل فعلی شما بالاتر باشد. نرخ تبدیل حال حاضر سایت خود را بررسی کنید. نرخ تبدیلی که قصد دارید در یک ماه آینده، چند ماه آینده و … به آن برسید چقدر است؟ به هیچ وجه خود را  با کسب و کارهای بزرگ مقایسه نکنید. زیرا رسیدن به نرخ تبدیل بالا کاری زمان بر است و در مدتی کوتاه نمی‌شود به آن رسید.

نرخ تبدیل مناسب برای تجارت‌های الکترونیک

تجارت‌های الکترونیک بخش بزرگی از مشاغل آنلاین هستند از شرکت بزرگی چون آمازون گرفته که صدها محصول ارائه می‌کنند تا کسب و کارهای کوچکی که تنها یک یا دو محصول دارند.

در بازار الکترونیک عوامل زیادی را باید در به دست آوردن نرخ تبدیل در نظر گرفت که در ادامه به بعضی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • کسب و کار شما چند محصول برای فروش دارد؟
  • در مقایسه با رقبا امتیازهای قیمت شما چیست؟
  • مدل بازاریابی شما چیست؟
  • آیا از بازاریابی ویدئویی استفاده می‌کنید؟
  • چه روشی بیشترین ترافیک را به کسب و کار شما می‌آورد؟

نرخ تبدیل خوب برای وب سایت‌های B2B

محاسبه‌ی نرخ تبدیل در کسب و کارهای B2B (business to business) پیچیده است. پیش از محاسبه نرخ تبدیل در این نوع کسب و کارها باید دید که منظور از تبدیل دقیقاً چه چیزی است یعنی چه عاملی واجد شرایط تبدیل شدن است.

یک شرکت تبیلغاتی و بازاریابی به نام PropelGrowth نرخ تبدیل را بر اساس لیدهای واجد شرایط تقسیم‌بندی می‌کند. و طبق تحقیقات این شرکت نرخ تبدیل از بازدید گرفته تا لیدهای واجد شرایط بازاریابی حدود 5% است.

نرخ تبدیل از لیدهای واجد شرایط بازاریابی تا لیدهای پذیرفته شده در فروش حدود 60% می‌شود و بیشر از 50% آن‌ها به لیدهای واجد شرایط فروش می‌رسند و تبدیل نهایی تقریباً 30% است.

وقتی که روند نرخ تبدیل به مراحل گفته شده تسیم شود، شرکت‌های B2B شرایط قیف بازاریابی خود را بهتر درک می‌کنند و می‌توانند اطمینان حاصل کنند که وقت خود را صرف واجدین شرایط واقعی می‌کنند. صرف وقت برای شرکت‌هایی که هرگز تبدیل نمی‌شوند، تنها هدر دادن بودجه است.

نرخ تبدیل خوب برای صفحات فرود

نرخ تبدیل در صفحات فرود متفاوت است. برای افزایش نرخ تبدیل صفحات فرود باید روی سئو سایت و بهینه‌سازی صفحات فرود کار کرد چرا که ترافیکی که تبدیل نشود، به فروش نخواهد رسید.

برای رسیدن به نرخ تبدیل بالا باید ابتدا ترافیک سایت را افزایش داد. نمی‌شود گفت که هر ترافیکی به تبدیل می‌رسد اما هر قدر ترافیک بیشتر باشد، احتمال افزایش نرخ تبدیل هم بیشتر خواهد شد.

نرخ تبدیل برای سایت

همانطور که پیشتر اشاره کردیم نرخ تبدیل خوب آن میزانی است که از نرخ تبدیل حال حاضرتان بیشتر باشد. در نتیجه‌ی افزایش نرخ تبدیل، لید و فروش هم بیشتر خواهد شد. برای به دست آوردن نرخ تبدیل مناسب سایتتان تنها راه قدم به قدم پیش رفتن است و نمی‌شود یکباره به میزان بالایی از نرخ تبدیل دست یافت.

با آنالیز رفتار کاربرها در سایتتان می‌توانید مخاطب‌های خود را بیشتر بشناسید و راهکارهایی را در صفحه‌های سایتتان اعمال کنید که باعث افزایش نرخ تبدیل برای سایت شود. آنالیز رفتار رقبای هم به شما کمک خواهد کرد به شرطی که به مقایسه نرسید و فقط از آن‌ها در جهت بهبود سایت و استراتژی‌های خود کمک بگیرید.