بعد از شروع یک کمپین تبلیغاتی، کارها هنوز تمام نشده و نوبت به بهینه‌ سازی کمپین تبلیغاتی می‌رسد. تنها در این صورت است که می‌توانید کمپینی موفق داشته باشید. برای این کار باید یک سری پارامترها را بررسی کنید که در این مقاله از این پارامترها برایتان خواهیم گفت.

پارامترهای قابل اندازه‌گیری در بهینه‌ سازی کمپین تبلیغاتی

برای بررسی مواردی که قرار است برایتان بگوییم باید از ابزارهای تحلیل و بررسی استفاده کنید که گوگل آنالیتیکس یکی از بهترین و کاربردی‌ترین این ابزارها است. حال ببینیم این پارامترها چیست؟

پارامترهای جذب کاربر

پارامترهای جذب کاربر یا Acquisition به شما نشان می‌دهند که چه تعداد مخاطبی را از طریق کمپین تبلیغاتی خود جذب کرده‌اید. پارامترهای این دسته شامل موارد زیر می‌شوند:

 • تعداد کاربرها: تعداد کاربرهایی که از صفحه‌ی فرود مورد نظرتان بازدید کرده‌اند.
 • تعداد کاربرهای جدید: تعداد کاربرهایی که برای بار اول از تبلیغات دیدن کرده‌اند.
 • تعداد سشن‌ها:‌ سشن (session) به هر کاربری گفته می‌شود که وارد سایتتان می‌شود. در صورتی که کاربر وارد سایت شده و بعد از 30 دقیقه تعاملی با سایت نداشته یا از لینک دیگری وارد وب سایت شود، سشن شروع شده تمام می‌شود و بار دیگر که کاربر از طریق لینک دیگری به سایت وارد شود، سشن جدیدی برای او باز می‌شود. به عبارتی هر بار بازدید از وب سایت شما یک سشن به حساب می‌آید.
کمپین های تبلیغاتی
پارامترهای مؤثر در بهینه‌ سازی کمپین تبلیغاتی

پارامترهای دیگری هم هستند که در تبلیغات همسان مورد بررسی قرار می‌گیرند مثل:

 • ایمپرشن: تعداد افرادی که تبلیغ را تماشا کرده‌اند.
 • نرخ کلیک: نرخ کلیک از تقسیم تعداد کلیک‌هایی که بر روی تبلیغ شده بر تعداد ایمپرشن به دست می‌آید.
 • منشأ ترافیک: به این معنی که کاربرها از چه طریقی به وب سایت شما هدایت شده‌اند.

تحلیل پارامترهای گفته شده نشان می‌دهد که تا چه میزان توانسته‌اید آگاهی از برند خود را افزایش دهید و مخاطب‌ها را از وجود خود مطلع کنید. اگر این پارامترها کم است، باید تغییری در استراتژی تبلیغاتی خود اعمال کنید چرا که نتوانسته‌اید با مخاطب‌ها ارتباط برقرار کنید و در جلب توجه آن‌ها موفق نبوده‌اید.

حال سؤال اینجاست که برای میزان کم acquisition و بهبود آن چه کاری می‌توان انجام داد؟

 • اول از همه، کلمات کلیدی را عوض کنید. برای این منظور می‌توانید از ابزارهایی مثل keyword planner استفاده کنید.
 • قدم بعدی این است که کال تو اکشن بهتری انتخاب کنید. شاید ایراد کار اینجا باشد که شما دعوت به اقدام واضح یا درستی در تبلیغتان به کار نبرده‌اید.
 • و در آخر محتواهایتان را بهینه کنید. بهینه‌سازی محتوا تغییرات شگرفتی در نتایج حاصل از کمپین تبلیغاتی شما خواهد داشت.

پارامترهای رفتار کاربر

پارامترهای این دسته نشان می‌دهند که کاربر در مواجه با سایت شما چه برخوردی خواهد داشت. این پارامترها شامل موارد زیر می‌شوند:

 • نرخ پرش: به میزان بازدیدی که کاربرد وارد سایت شده ولی بدون هیچ عمل و اقدامی از سایت خارج شده است.
 • بازدید صفحه در هر سشن: تعداد صفحه‌هایی از سایت که در هر سشن دیده شده‌اند.
 • مدت زمان هر سشن: متوسط زمانی که کاربر در هر سشن در وب سایت بوده است.

اگر پارامترهای جذب کاربر سایت شما بالا بود اما میزان پارامترهای این بخش کم بود، به این معنی است که ترافیکی که برای سایت خود به دست آورده‌اید، ترافیک با کیفیتی نبوده و سایت شما برای کاربرها جذاب نیست.

حال اگر میزان این پارامترها پایین بود، راهکار چیست؟ بهترین راهکار این است که صفحه‌ی فرود خود را بهینه کنید.

کمپین های تبلیغاتی
پارامترهای قابل اندازه گیری در کمپین های تبلیغاتی

پارامترهای نرخ تبدیل

این پارامترها را می‌توان مهمترین پارامترها در بهینه‌ سازی کمپین تبلیغاتی به شمار آورد که آخرین مرحله از قیف فروش هستند. پارامترهای نرخ تبدیل به شرح زیر است:

 • تعداد تبدیل‌ها: تعداد کاربرهایی که وارد سایت شما شده و عملی را که انتظار داشتید از ثبت نام گرفته تا خرید یا … انجام داده‌اند.
 • نرخ تبدیل‌ها: این میزان از تقسیم تعداد تبدیل بر تعداد بازدیدکننده‌های سایت به دست می‌آید.

در صورتی که پارامترهای نرخ تبدیل پایین بود، بهتر است مجدد به بررسی مخاطب‌های هدف و مشتری‌های باالقوه‌ی خود بپردازید تا بتوانید مخاطب‌ها و نیاز و خواستشان را بهتر بشناسید و هدفمندتر عمل کنید. در این صورت است که می‌توانید بازدیدهای با کیفیت‌تری دریافت کنید و مشتری‌های بیشتری برای کسب و کار خود به دست آورید.

بررسی و تحلیل کمپین‌های تبلیغاتی تنها برای زمانی نیست که مشکلی در کار است. گاهی این بررسی‌ها برای قوت بخشیدن به نتایج کمپین و استفاده از تمام فرصت‌ها است. پس این امر مهم را هیچگاه دست کم نگیرید.