در دیجیتال ماركتینگ لندینگ پیج یا صفحه فرود به یك صفحه شاخص در سایت گفته می‌شود كه متناسب با هدف كسب و كار و كمپین تبلیغاتی شما طراحی و ساخته می‌شود. این هدف می‌تواند فرآیند خرید، پر كردن فرم یا ثبت نام در سایت باشد. بهینه سازی لندینگ پیج یكی از فاكتورهای مهم برای جذب ترافیك ورودی و افزایش نرخ تبدیل می‌باشد؛ از این جهت اهمیت بسیار زیادی دارد.

دلایل سئو و بهینه سازی صفحه فرود

هر كسب و كاری كوچك یا بزرگ برای دستیابی به اهدافشان مانند فروش محصولات، در دنیای پرمخاطب اینترنت نیاز به راه اندازی كمپین تبلیغاتی دارد. به این منظور بایستی یك لندینگ پیج متناسب با آن و البته اهدافتان طراحی كنید.

لندینگ پیج یا صفحه فرود یكی از فاكتورهای مهم در جذب مخاطب و ترافیك ورودی است و نرخ تبدیل و فروش را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. این صفحه شاخص وبسایت شما برای ایجاد یك كمپین تبلیغاتی باید جذابیت زیادی داشته باشد و همچنین بهینه سازی شده باشد.

طراحی‌های غیر استاندارد و ضعیف، عدم استفاده از عناوین جذاب، شفاف نبودن دكمه‌های فراخوانی یا CTA و مرتبط نبودن صفحه فرود با متون تبلیغاتی از جمله دلایلی هستند كه بهینه سازی لندینگ پیج را ضروری می‌كنند.

درواقع بایستی لندینگ پیج بهنیه و جذاب باشد تا كاربر با ورود به آن، شما را در رسیدن به اهدافتان یاری كند؛ برای مثال محصولی را خریداری كند یا در سایت شما ثبت نام كند.

انواع راه‌های بهینه سازی لندینگ پیج

با توجه به اهمیت جذابیت و سئوی لندینگ پیج یا صفحه فرود، برای محقق كردن اهداف كسب و كارتان، در این بخش از مقاله قصد داریم تا راه‌های بهینه سازی این صفحه مهم را بیان كنیم. با بكارگیری این روش‌ها می‌توان در جهت دستیابی به موفقیت گام مهمی برداشت:

تشویق كاربران با ارائه پیشنهادات جذاب

برای موفقیت در كمپین تبلیغاتی و بالا بردن نرخ تبدیل باید پیشنهادات جذابی را به كاربران ارائه كنید. این پیشنهادات بایستی كاربران را هیجان زده كند و آنها را به تعامل بیشتر با ویسایت شما ترغیب كند. منظور از پیشنهادات جذاب می‌تواند نقاط قوت كسب و كارتان، دلایل خرید مشتریان، ارائه تخفیف و یا هدایایی به آنها می‌باشد.

در نظر گرفتن طراحی ساده برای لندینگ پیج

یكی از فاكتورهای اساسی در بهینه سازی لندینگ پیج طراحی آن است. طراحی این صفحه بایستی كاملاً ساده باشد و در آن المان‌ها و عناصر اضافی به كار نرفته باشد. درواقع تعداد عناصر، سایز، رنگ و چیدمان آنها بایستی هماهنگ با اهداف كسب و كارتان باشد. برای مثال اگر هدف شما در كمپین ثبت نام در وبسایت است شما باید گزینه ثبت نام را در این صفحه برجسته كنید.

بیشتر بخوانید:  آنچه باید در مورد نرخ تبدیل CRO بدانید!

استفاده از رنگ‌های متضاد در طراحی صفحه فرود

گزینه‌های فراخوانی یا CTAها  بایستی با استفاده از رنگ‌های متضاد دارای جلوه بیشتری باشند. درواقع هرچه فضای متضاد میان گزینه‌های CTA متون بیشتر باشد؛ جلوه بیشتری داشته و كاربران تمایل بیشتری به انتخاب آنها از خود نشان می‌دهند.

استفاده از تكنیك زمان محدود

بسیاری از سایت‌ها برای سئوی صفحه فرود خود از تكنیك زمان محدود استفاده می‌كنند. برای مثال یك سایت فروشگاهی برای فروش محصولات خود تخفیف‌های كوتاه مدت یا مناسبتی در نظر می‌گیرد و به این ترتیب كاربران را به خرید ترغیب می‌كنند.

این سایت‌ها اغلب با استفاده از یك تایمر شمارش معكوس به كاربران اطلاع می‌دهند كه تا چه مدت می‌توانند از تخفیف مد نظر استفاده كنند. این تكنیك برای افزایش نرخ تبدیل بسیار مؤثر است.

استفاده از CTA ساده

CTA مخفف عبارت  Call To Action می‌باشد كه فرآیند فروش را تكمیل می‌كند. یكی از نكات مهم در این خصوص این است كه این عبارت بایستی تا حد ممكن ساده نوشته شده باشد. در نتیجه از نوشتن عبارات پیچیده و نامفهوم كه كاربران را سردرگم می‌كند خودداری كنید.

استفاده از گزینه‌های تماس در صفحه فرود

سعی كنید در لندینگ پیج خود حتماً از گزینه‌های تماس استفاده كنید زیرا به سئوی این صفحه كمك زیادی می‌كند. این گزینه‌های تماس شامل شماره تلفن، ایمیل و … هستند كه با كمك آنها می‌توانید با كاربران ارتباط مؤثر برقرار كنید.

استفاده ار عناوین جذاب و متنوع

هر صفحه ای از وبسایت بایستی با عناوین جذاب خود كاربران را به مطالعه آن ترغیب كند. از این جهت برای صفحه فرود حتماً عنوانی انتخاب كنید كه جذابیت زیادی داشته و كاربر را به مطالعه توضیحات آن ترغیب كند.

به علاوه برای كاربران موبایل، صفحه فرود باید بهینه شده باشد و از نوشتن متون طولانی در آن اجتناب شود. با این حال اگر نیاز هست كه موضوعی بیشتر شرح داده شود ادامه مطلب را از صفحه اولیه جدا كنید.

بیشتر بخوانید:  بازاریابی حسی چیست و تبلیغات در آن چگونه است؟

همچنین می‌توانید با انتخاب عناوین مختلف برای لندینگ پیج خود رفتار كاربران را در بازه‌های زمانی مختلف ارزیابی كنید.

مرتبط بودن محتوای متن تبلیغاتی با محتوای صفحه فرود

همانطور كه پیش‌تر به آن اشاره كردیم، یكی از دلایل شكست كمپین تبلیغاتی، مرتبط نبودن محتوای متن تبلیغاتی با صفحه فرود است. در این صورت كاربران با ورود به لندینگ پیج به سرعت از آن خارج می‌شوند. از این رو تا جای ممكن از صفحات مرتبط در موضوع تبلیغات خود استفاده كنید.

جلب اطمینان مخاطبان

برای جلب اطمینان مخاطبان حتماً در صفحه فرود نظر مشتریان خود را قرار دهید و نام آنها یا لوگوی شركت آنها نیز درج كنید.

استفاده از فرم های كوتاه یا بلند بسته با نوع محصول

درصورتی كه هدف كمپین تبلیغاتی شما تكمیل یك فرم در سایت است، بایستی به نسبت محصول یا خدماتی كه ارائه می‌كنید، طول آن را تعیین كنید.

برای مثال برخی بازاریاب‌ها معتقدند از فرم‌های كوتاه باید استفاده كرد؛ این درحالی است كه برای یك محصول گران قیمت باید فرم طولانی‌تر باشد و اطلاعات بیشتری از كاربران دریافت شود.

استفاده از كلمات كلیدی مرتبط

برای بهینه سازی لندینگ پیج برای موتورهای جستجو بایستی از كلمات كلیدی مرتبط با حوزه كسب و كارتان استفاده كنید. به این ترتیب كاربران با سرچ آن كلمه كلیدی مرتبط با حوزه كسب و كار شما وارد سایت شما خواهند شد و ترافیك ورودی افزایش خواهد یافت.

استفاده از پاپ آپ

در بسیاری از كسب و كارها استفاده از Popup ترافیك ورودی و نرخ تبدیل را افزایش خواهد داد. این پاپ آپ ها بایستی دارای طراحی جذاب و هیجان انگیز باشند و زمان نمایش آنها مناسب باشد.

انجام تست‌های A / B

انجام تست‌های A / B به دقیق‌تر شدن داده‌ها و اطلاعات شما كمك بسیاری خواهد كرد. توجه داشته باشید كه برای هر تست بایستی یكی از عناصر را تغییر داد و اطلاعات را ثبت و بررسی كرد.

با انجام این تست‌ها و كسب اطلاعات دقیق، می‌توانید شناخت بیشتری از كاربران پیدا كنید و صفحه فرود را بر اساس آن طراحی و بهینه كنید.