همواره بک لینک‌ها از مباحث پر چالش در سئو بوده‌اند و نظرات ضد و نقیض بسیاری در مورد آن‌ها، استراتژی استفاده از آن‌ها و تأثیرشان بر سئو وجود دارد. در این مقاله سعی می‌کنیم ابتدا به ماهیت بک لینک‌ها و انواع آن سپس تأثیر آن‌ها بر سئو سایت بپردازیم.

بک لینک و انواع آن

بک لینک یا لینک سازی را از جهتی می‌توان به دو نوع بک لینک داخلی و بک لینک خارجی تقسیم کرد. بک لینک‌های داخلی به لینک‌هایی گفته می‌شود که از یک صفحه از سایت به صفحه‌ی دیگر داده می‌شود و بک لینک‌های خارجی به لینک‌هایی گفته می‌شود که در از یک سایت به سایت دیگر داده می‌شود. این لینک می‌تواند متن یا عکسی باشد که با کلیک بر روی آن به صفحه‌ی دیگری هدایت می‌شوید. بک لینک‌های داخلی به گردش کاربر در سایت کمک می‌کند و بک لینک‌های خارجی به اعتبار سایت شما می‌افزاید.

از جهتی دیگر بک لینک‌های فالو و نوفالو را می‌توان ماهیت بک لینک‌ها و انواع آن دانست. همه‌ی بک لینک‌ها به صورت پیش فرض فالو (dofollow) هستند مگر اینکه در کدنویسی html برایشان ویژگی نوفالو (nofollow) تعریف شود. بک لینک فالو در رتبه‌بندی گوگل تأثیر دارد در حالی که بک لینک‌های نوفالو تنها جهت ارجاع استفاده می‌شوند و معمولاً سایت مرجع مسئولیتی در مورد ارزش و اعتبار سایت ارجاع داده شده قبول نمی‌کند.

بک لینک و سئو

بک لینک‌ها می‌توانند تأثیر زیادی بر سئو سایت داشته باشند. همانطور که در بالا اشاره کردیم، بک لینک‌های داخلی گردش کاربر را در سایت بالا می‌برد و این یعنی بازدید بالای صفحات سایت و در نتیجه بالا رفتن رتبه سایت در گوگل. بک لینک‌های خارجی هم بازدید سایت شما را افزایش می‌دهند هم به اعتبار سایت شما می‌افزایند و نتیجه این یکی هم افزایش رتبه وب سایت است.

با مطرح شدن مسئله‌ی رتبه‌بندی از طرف گوگل و تأثیر بک لینک‌ها در رتبه‌ی گوگل بسیاری از سایت‌ها سعی کردند با خرید و تبادل لینک رتبه‌ی خود را افزایش دهند. در پی زیاد شدن این نوع تبادلات، گوگل الگوریتم‌های خود را تغییر داد و از الگوریتم پنگوئن برای شناسایی و جریمه سایت‌هایی که از این روش برای افزایش رتبه‌ی خود سود می‌بردند استفاده کرد.

راهکارهای ساخت بک لینک‌های با کیفیت

در مقایسه با کیفیت بک لینکی که می‌سازید، تعداد آن اهمیتی ندارد. آنچه در ساخت بک لینک باید به خاطر بسپارید کیفیت بک لینک است که بتواند تأثیر مثبت بر سئوی سایت شما داشته باشد. در ادامه با راهکارهایی آشنا می‌شویم که می‌توانیم بک لینک‌های با کیفیتی برای سایت خود بسازیم.

  1. از طریق محتوای ارزشمند:

یکی از بهترین راهکارها برای ایجاد بک لینک با کیفیت، تولید محتوای با کیفیت است. زمانی که محتوای شما به اندازه کافی جذاب، تخصصی و کاربر پسند باشد، به مرجعی در آن موضوع تبدیل شده و سایت‌های دیگر برای تأیید خود به سایت شما ارجاع می‌دهند.

محتواهای آموزشی پتانسیل بیشتری برای گرفتن بک لینک از دیگر سایت‌ها دارند. در تولید محتوای خود دقت داشته باشید که محتواهایی ارزشمند هستند که بیانی ساده و قابل فهم دارند، از تصاویر و ویدئو برای درک بهتر مطالب خود استفاده می‌کنند، برای نظر کاربران اهمیت قائل بوده و بخشی برای آن در نظر می‌گیرند و به جای پرداخت به موضوعات پراکنده به موضوع‌های جامع و دقیق می‌پردازند.

  1. از طریق فعالیت در شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی همواره یکی از بهترین راه‌ها برای ساخت بک لینک‌های با کیفیت و پر بازدید هستند. با عضویت در شبکه‌هایی مثل اینستاگرام، لینکدین، توییتر و … می‌توانید مطالب خود را در این شبکه‌ها به اشتراک گذاشته و بک لینک‌های مفید و هدفمندی برای سایت خود دریافت کنید.

  1. تهیه پست مهمان

یکی دیگر از راه‌های ساخت بک لینک تهیه پست مهمان است. تولید محتوای یک سری از سایت‌ها با دیگر کاربران است و در ازای اینکه شما برایشان تولید محتوا می‌کنید و محتوای شما را در سایت خود قرار می‌دهند، اجازه می‌دهند لینک سایت خود را در مقاله‌تان جای دهید. اگر لینک صفحاتی غیر از صفحه‌ی اصلی را به اشتراک می‌گذارید حتماً از خدمات سرویس‌های کوتاه کننده لینک برای کوتاه‌سازی و بهینه کردن لینک‌ها استفاده کنید.

سعی کنید محتوایی که برای پست مهمان تولید می‌کنید اول از همه اختصاصی باشد. در درجه‌ی بعدی آن را در سایتی منتشر کنید که مربوط به زمینه کاری شما باشد. سعی کنید بک لینک را برای صفحات داخلی و عبارت‌های کم رقابت‌تر ایجاد کنید. در همان صفحه پست مهمان به سؤال کاربران خود پاسخ دهید و با آن‌ها تعامل داشته باشید. و نکته‌ی آخری که بهتر است به آن توجه کنید این است که سایت‌های محبوب را شناسایی کنید و در مورد موضوع‌هایی که مورد توجه کاربرها است، مقاله منتشر کنید.

  1. ارسال فعالیت در فروم‌های تخصصی

هر چند فروم‌ها یا انجمن‌ها همچون قبل دیگر مورد توجه نیستند اما همچنان ابزاری عالی برای بازاریابی به حساب می‌آیند. هنوز هم بسیاری از تالارهای گفتگوی آنلاین پیوندهای do-follow را فعال دارند و از آن به عنوان ابزاری برای بک لینک سازی استفاده می‌کنند. می‌توانید هنگام ساخت پروفایل در این فروم‌ها بک لینک خود را ایجاد کنید یا می‌توانید در پست‌ها یا نظرات بک لینک خود را قرار دهید.

در آخر اين مقاله كه به بررسي ماهیت بک لینک‌ها و انواع آن پرداختيم؛ باز یادآور می‌شویم که به هیچ عنوان فراموش نکنید، ساخت لینک درست و مناسب بسیار مهمتر از ساخت لینک‌های بسیار است. هرگز کیفیت را فدای کمیت نکنید و برای ساخت بک لینک‌های خود دقت لازم را به خرج دهید و از تکنیک‌های سئو در آن بهره جویید.