شايد فكر كنيد كه اگر وبسايتي داشته باشيد كه در آن خدمات و محصولات به چند زبان زنده دنيا معرفي شده باشند و بتواند كاربران خارجي را جذب كند، براي سئو و بهينه سازي آن گام مثبتي برداشته ايد؛ درحالي كه چنين نيست. در اين مقاله از ترافيك مديا قصد داريم تا تأثير چند زبانه بودن سايت در سئو و بهنيه سازي و البته شرايط چند زبانه كردن يك وبسايت را شرح دهيم؛ با ما همراه باشيد:

نحوه بهينه سازي سايت هاي چند زبانه

وبسايتي كه در آن با چند زبان خارجي مختلف، خدمات يا محصولاتي به طيف وسيعي از كاربران ارائه مي‌شود، بدون شك بر روي سئوي سايت تأثيرات فراواني دارد. در اصل چند زبانه بودن سايت در سئو مفيد است؛ چرا كه موتورهاي جستجو از قبيل گوگل اين موضوع را درك خواهند كرد كه وبسايت شما وبسايتي وسيع و كاربردي است كه خدمات آن براي مردم دنيا با هر زباني در دسترس است.

 

حال اين سؤال مطرح مي شود كه چگونه ميتوان يك سايت چند زبانه را سئو يا بهينه كرد؟ اين پروسه ملزم به رعايت قوانين و اصول خاصي است كه در زير به آنها اشاره خواهيم كرد:

استفاده از URL براي هر زبان

براي هر زبان خارجي يك آدرس يا URL جداگانه داشته باشيد: براي زبان انگليسي از پيشوند EN استفاده كنيد مانند en.domain.com و براي زبان فرانسوي از پيشوند FR مانند fr.domain.com. براي ساخت آدرس مجزا براي هر زبان خارجي نياز است كه يك ساب دامين بسازيد؛ اما دقت كنيد كه تا جاي ممكن از پوشه استفاده ننماييد.

نكته:

اگرچه به كار بردن پوشه براي زبان‌هاي مختلف در گذشته توصيه نمي‌شد اما گوگل بعدها اعلام كرد كه تفاوتي بين پوشه يا زير دامنه از لحاظ چگالي كلمات كليدي قائل نيست؛ يعني استفاده از پوشه خطري براي سايت نخواهد داشت. اين شما هستيد كه با توجه به سياست‌ها و قواعد وبسايت خود ميتوانيد از پوشه يا زير دامنه استفاده كنيد؛ از هركدام از اين‌ها كه استفاده كنيد از نظر سئو تفاوتي ندارند.

استفاده از GEO

در هر كشوري با هر موقعيتي با استفاده از GEO  ميتوانيد زبان سايت خود را نشان دهيد.

لينك‌دهي به زبان‌هاي ديگر با hreflang

با لينك‌دهي به زبان‌هاي ديگر با استفاده hreflang  زبان خود را مشخص كنيد. به عنوان مثال اين امكان را خواهيد داشت تا از نسخه فرانسوي سايت به نسخه انگليسي بدون بروز هيچ مشكلي لينك دهيد. اين فرآيند به موتورهاي جستجو كمك مي‌كند تا تا با شناسايي بهتر ساير زبان‌هاي سايت، در جستجوي بهتر از آنها استفاده نمايد.

استفاده نكردن از افزونه مترجم آنلاين

اكثر وبسمترها از افزونه يا مترجم آنلاين براي سايت‌هاي چند زبانه خود استفاده مي‎كنند كه به هيچ وجه كار درستي نيست؛ زيرا گوگل به راحتي از وجود آن آگاه شده كه اين امر سبب مي‌شود سايت شما از نظر معنايي اهميت و ارزشي نداشته باشد. علت اين امر اين است كه اين افزونه‌ها هيچ وقت به طور كامل و صد در صد درست عمل نكرده و مشكلات دستور زباني در آن مشاهده مي‌شود.

چندزبانه بودن سايت براي سئو مفيد است يا مضر؟

همانطور كه پيش تر به آن اشاره كرديم، چند زبانه بودن سايت در صورتي كه قواعد و اصول آن رعايت گردد، براي سئو يا بهنيه سازي سايت تأثيري نداشته يا حداقل تأثير آن مثبت ارزيابي مي‌شود.

در صورتي كه چگالي كلمات كليدي را در سايت‌هاي چند زبانه از هم جداسازي نكنيد و همه آنها را در يك وبسايت قرار دهيد، اين فرآيند براي موترهاي جستجو مضر خواهد بود.

به علاوه استفاده از افزونه مترجم آنلاين در سايت‌هاي چند زبانه موجب مي‌شود كه گوگل به سرعت متوجه شده و از نظر معنايي براي آنها ارزشي قائل نشود. استفاده از اين افزونه نشان دهنده اين موضوع است كه نه شما  و نه كاربر براي سايت زمان نگذاشته‌ايد؛ علت اين است افزونه مترجم آنلاين با ترجمه خودكار، مطالبي بي كيفيت و پر از اشتباهات دستور زباني ارائه مي‌كند؛ لذا زماني موتورهاي جستجو و مخاطبان براي وبسايت شما ارزش قائل مي شوند كه شما هم براي مطالب و محتواي سايت خود زمان و انرژي صرف كنيد.

به طوركلي براي اينكه تأثير چند زبانه بودن سايت در سئو  مثبت ارزيابي شود، حتما زبان‌های مختلف را از هم مجزا كرده و محتوای هر زبان در بخش جداگانه ای از سایت قرار دهيد؛ در صورت عدم جداسازي اصولي سايت شما كاملاً بي ارزش خواهد شد.

وبسایت چند زبانه با تگ‌های صحيح كه معرف هر زبان هستند و محتوا كه اصولي طبقه بندی شده باشد، از نظر سئو مشكل ندارد. با اين حال اگر با قواعد سئو آنايي نداريد و مايل به راه اندازي وبسايت چند زبانه هستنيد، از يك متخصص سئو كمك بگيريد.