کسب رتبه نخست یا قرار گرفتن در صفحه اول نتایج جستجوی گوگل هدف بزرگی است که وبسایت‌های مختلف در تلاش هستند تا به آن دست پیدا کنند. دستیابی به این هدف برای وبسایت‌های فروشگاهی با تولید محتوای تصویری باکیفیت از محصولات تحقق پیدا می‌کند. تأثیر عکاسی بر سئوی سایت از آنجا که مهمترین نقش را در جلب نظر مخاطبان دارد، بایستی در دستور کار مدیران سایت‌های فروشگاهی قرار بگیرد. تولید محتوای با کیفیت قدرتمندترین وسیله برای پیشی گرفتن از رقبا در گوگل به شمار می‌رود.

اهمیت عکاسی در بازاریابی و مارکتینگ

یکی از مؤثرترین راه‌ها برای جلب اعتماد مشتریان، تهیه عکس‌های باکیفیت از محصولات است. عکس‌های حرفه‌ای عکس‌هایی هستند که در آنها نورپردازی، ترکیب بندی، چیدمان، پس زمینه مناسب، زاویه عکاسی و داستان پردازی، محصول را در مرکز توجه قرار می‌دهد. درواقع این عکس‌ها هستند که پل ارتباطی میان شما و مشتریان آنلاین هستند.

عکس‌ها در سئوی سایت به دلیل استفاده از هوش مصنوعی در رتبه بندی، اهمیت زیادی دارند. عکس‌های جذاب و باکیفیت مساوی است با کسب رتبه سئوی بهتر، ترافیک ورودی بیشتر و در نتیجه فروش بالاتر. با توجه به سطح بالای رقابت به ویژه میان سایت‌های فروشگاهی، عکاسی در سئوی سایت اهمیت دو چندانی پیدا می‌کند.

عکاسی حرفه‌ای از محصولات نه تنها در سئو سایت بلکه در شبکه های اجتماعی اینستاگرام هم در اولویت قرار دارد. تولید و انتشار درست و اصولی این محتوا چه در سایت‌ها و چه در شبکه‌های اجتماعی موفقیت شما را در دیجیتال مارکتینگ تضمین خواهد کرد.

سئوی سایت

تأثیر عکس‌های جذاب و یونیک بر سئوی سایت

عکس‌های یونیک، خلاقانه و جذاب یکی از فاکتورهای بسیار پر اهمیت برای رتبه دهی در گوگل هستند. سئو مهمترین چالش برای بازاریابی آنلاین است. از آنجایی که مهمترین الگوریتم گوگل برای رتبه بندی سایت‌ها رضایت کاربری است، تهیه عکس‌های با کیفیت و جذاب که توجه مخاطبان آنلاین را به خود معطوف کند، رمز موفقیت کسب و کار شما خواهد بود.

نکته مهم دیگر در این باره این است که استفاده از عکس‌های حرفه‌ای مدت زمات حضور کاربران در سایت شما را افزایش می‌دهد. این امر خود یکی از فاکتورهای مهم در رتبه دهی گوگل است. انتخاب متن جایگزین مناسب یا به عبارتی همان عکس نوشته که ارتباط دقیق با عکس داشته باشد هم مهم است. هدف از گذاشتن عکس نوشته این است که عکس شما می‌تواند در بخش image گوگل نمایش داده شود و از این راه هم جذب ترافیک ورودی داشته باشد.

بیشتر بخوانید:  سئو داخلی يا On Page SEO چیست؟

چه مواردی در تأثیر عکاسی بر سئوی سایت دخیل هستند؟

درصورتی که یکسری از اصول و قواعد را در تولید و انتشار عکس ها رعایت کنید، می‌توانید تأثیر مثبتی در سئوی سایت خود بگذارید؛ این اصول عبارتند از:

  • یونیک بودن عکس‌های منتشر شده
  • تولید و انتشار عکس‌های با کیفیت و مرتبط با موضوع محتوای سایت
  • استفاده از ALT یا متن جایگزین مناسب برای عکس
  • بهینه سازی سایز و رزولوشن عکس بر اساس استانداردهای نمایش در سایت
  • کاهش سایز عکس بدون افت کیفیت برای جلوگیری از سرعت لود سایت

خصوصیات عکس‌های مؤثر بر سئوی سایت

قبل از تهیه و انتشار عکس محصولات خود ابتدا بایستی ویژگی‌های یک عکس استاندارد از نظر گوگل را بشناسید. درواقع عکس‌هایی تأثیر مثبتی بر سئو دارند که دارای ویژگی های زیر باشند:

با محتوا ارتباط داشته باشند

هدفمند بودن و همسو بودن عکس‌ها با محتوای سایت یکی از اثرگذارترین موارد بر سئوی سایت است. از این جهت عکس‌هایی که در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی بارگذاری می‌شوند حتما باید ارتباط معنایی با محتوا داشته باشند.

سوژه آنها محصولاتی با کیفیت و بی نقص باشد

گاهی برخی محصولات تولیدی نقص‌های ریز و درشتی در بسته بندی دارند. از این جهت برای عکاسی بایستی باکیفیت‌ترین و بی‌نقص‌ترین محصول انتخاب شود.

با کیفیت باشند

مهم نیست چقدر برای وبسایت فروشگاهی خود تبلیغات انجام می‌دهید، آنچه اهمیت دارد تهیه عکس‌های باکیفیت و جذاب از محصولاتتان است. زیرا این عکس‌ها هستند که اولین و مهمترین ارتباط را با مشتریان برقرار می‌کنند.

تأثیر عکس های باکیفیت بر سئوی سایت

دارای واترمارک باشند

عکاسی از محصولات و پردازش آنها برای انتشار در سایت یک نوع سرمایه گذاری است؛ از این رو برای عکس‌هایی که به صورت اختصاص تهیه می‌کنید بایستی واترمارک قرار دهید تا دیگر سایت‌ها از آن کپی برداری نکنند. می‌توانید از لوگوی برند خود به این منظور استفاده کنید. توجه داشته باشید که استفاده از واترمارک نباید به وضوح و کیفیت عکس‌های شما آسیبی وارد کند.

بیشتر بخوانید:  راهکارهایی طلایی برای افزایش امنیت پیج اینستاگرام

عنوان و متن جایگزین مناسب داشته باشند

همانطور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، عکس‌ها بایستی Alt و Title مناسب و مرتبط داشته باشند. این دو فاکتور کمک می‌کنند تا موتورهای جستجو راحت تر موضوع عکس را تشخیص دهند.

سایز و حجم بهینه و مناسب داشته باشند

از آنجایی که سایز و حجم زیاد عکس‌ها سرعت لود سایت را کاهش می‌دهد و این امر یک امتیاز منفی برای سئو سایت محسوب می‌شود، بایستی آنها را بهینه سازی کنید تا مطابق با استاندارهای وب باشند. نرم افزار فتوشاپ و هم چنین یکسری از سایت‎ها می‌توانند بدون کاهش کیفیت عکس‌ها، حجم آنها را کاهش دهند.

نکته پایانی؛ عکس‌های واقعی از محصولات خود تهیه و منتشر کنید

برای اینکه بتوانید مشتریان وفادار داشته باشد، بایستی عکس‌هایی تهیه و منتشر کنید تا با واقعیت آن تفاوتی نداشته باشند. چه از نظر کیفیت و چه رنگبندی دقیقاً مشابه باشد و رضایت مشتری را جلب کند. از آنجا که مشتریان آنلاین امکان لمس محصول از نزدیک را ندارند، می‌توانید با تهیه عکس‌های باکیفیت به انتخاب آنها کمک کنید.

رنگ پس زمینه مناسب، نورپردازی حرفه‌ای، استفاده از تجهیزان مناسب عکاسی و قرار دادن اکسسوری‌های جذاب، کمک زیادی به نمایش مؤثر محصول خواهد کرد. برای مثال اگر محصول شما پوشاک است، می‌توانید با عکاسی حرفه‌ای، تصویری باکیفیت از جزئیات و پارچه آن به مشتریان نمایش دهید. توجه به این نکات ریز تأثیر عکاسی بر سئوی سایت و شبکه های اجتماعی را برای شما کاملاً محرز خواهد کرد.