از دیرباز تاكنون كسب و كارها برای معرفی شدن در جامعه و افزایش مشتریان خود نیاز به تبلیغات داشتند. امروزه با پیشرفت تكنولوژی و اینترنت تبلیغات وارد عرصه جدیدی شده است و مدیران كسب و كارها از وبسایت گرفته تا شبكه‌های اجتماعی مختلف سعی در جذب مشتریان دارند.

یوتیوب یكی از شبكه‌های اجتماعی محبوب است كه بستری جذاب برای تبلیغات ویدیویی فراهم كرده است. تبلیغات در یوتیوب به دلیل اثر بخشی زیاد در افزایش درآمد كسب و كارها و برندسازی برای آنها به یكی از روش‌های جذاب در بازاریابی مبدل شده است. در این مقاله قصد داریم تا دلایل اهمیت این نوع تبلیغات را بررسی كنیم؛ با ما همراه باشید:

تبلیغات ویدیویی در یوتیوب

یوتیوب در سال 2005 بنیان‌گذاری شد و پس از فیسبوك به عنوان محبوب‌ترین شبكه اجتماعی شناخته شد. از آن زمان به بعد یوتیوب به بستری برای انواع تبلیغات ویدیویی مبدل شد كه بهترین روش برای بازاریابی در دنیای مدرن به شمار می‌آید.

هر كسب و كاری كوچك یا بزرگ برای تبلیغات گسترده و درآمدزایی بیشتر می‌تواند یك كانال در یوتیوب ساخته و در آن به نشر محتوای ویدیویی بپردازد.

تبیلغات نیز دارای انواع مختلفی است؛ از جمله تبلیغات متنی، تصویری یا بنری و ویدیویی. روشن است كه این روزها تبلیغات ویدیویی كه با جلوه‌های زیبا در كمترین زمان پیام خود را به مخاطبان منتقل می‌كند و تا مدت‌ها در ذهن آنها باقی می‌ماند، بهترین روش تبلیغاتی است.

درصورتی‌كه بتوانید محتوای ویدیویی با موضوع و كیفیت بالا تولید كنید در جذب مشتری و پیشی گرفتن از رقبا موفق‌تر عمل خواهید كرد. به خصوص این دسته از تبلیغات در یوتیوب به عنوان یكی از پرطرفدارترین شبكه‌های اجتماعی قطعاً به پیشرفت كار كمك شایانی خواهد كرد. از جمله دلایل اهمیت تبلیغات ویدیویی می‌توان به موارد زیر اشاره كرد:

جذابیت برای مخاطبان

فضای جذاب، پر رنگ و لعاب و پویای حاكم بر محتوای ویدیویی موجب شده كه روز به روز به شمار طرفداران این نوع تبلیغات افزوده شود. مخاطبان ترجیح می‌دهند كه به جای خواندن یك متن طولانی برای درك یك پیام، آن را در كوتاهترین زمان ممكن در غالب ویدیویی جذاب دریابند.

بیشتر بخوانید:  چرا سایت ها باید موبایل فریندلی باشند؟

موفق در انتقال پیام به مخاطبان

با درك درست از مخاطبان هدف با انتخاب تبلیغات هدفمند می‌توانید تأثیرات فوق‌العاده‌ای بر كسب و كار خود داشته باشید. تبلیغات ویدیویی به نسبت دیگر روش های تبلیغاتی در انتقال سریع و روشن پیام به مخاطبان موفق‌تر عمل كرده است.

به علاوه اگر ویدیو با سناریویی جذاب، جلوه‌های بصری و موزیك زیبا ساخته شود تا مدت‌ها در ذهن مخاطبان باقی خواهد ماند.

امكان دسترسی راحت

با روی كار آمدن گوشی‌های هوشمند و امكان دسترسی عموم مردم به آن، تبلیغات وارد دنیای جدیدی شد و انواع رسانه و محتوای تبلیغاتی موجود در آنها به شكل راحت‌تر و جامع‌تر در اختیار مردم قرار گرفت. این موضوع برای صاحبان كسب و كار اهمیت زیادی دارد.

با افزاش شمار مخاطبان و دسترسی راحت آنها به اینترنت نگرانی بابت تبلیغات وجود ندارد و شما با ساخت یك ویدیوی ساده و كوتاه و قرار دادن آن در شبكه‌های پرمخاطب مانند اینستاگرام یا یوتیوب، می‌توانید به بهترین شكل بازاریابی كنید.

انواع تبلیغات در یوتیوب

با توجه به این كه یوتیوب در حال حاضر بهترین بستر برای اشتراك‌گذاری تبلیغات ویدیویی محسوب می‌شود؛ صاحبان كسب و كار بایستی به خوبی انواع روش‌های تبلیغاتی در این بستر را به خوبی بشناسند.

تبلیغات ویدیویی در یوتیوب با وجود اثربخشی زیاد هزینه بر هم هست؛ برای مثال به ازای هر 1000 بازدیدی كه دریافت می‌كنید، 100 دلار باید پرداخت كنید. به طوركلی سه نوع تبلیغات در یوتیوب وجود دارد كه به شرح زیر هستند:

TrueView Ads

در این نوع از تبلیغات پایه در یوتیوب كه تحت عنوان آگهی بازدید واقعی شناخته می‌شود، با پرداخت مبلغی به گوگل مشخص می‌كنید كه به ازای هر بازدید از حساب شما مقداری كسر شود. در این تبلیغات تنها تعداد بازدید مهم است و كیفیت ویدیو اهمیت چندانی ندارد.

Bumper

در این نوع از تبلیغات كه معمولاً در ابتدای تبلیغات بزرگتر به نمایش در می‌آید، تنها 6 ثانیه فرصت دارید تا پیام خود را به مخاطبان انتقال دهید؛ از این رو شاید كارایی زیادی نداشته باشد.

بیشتر بخوانید:  ایده پردازی عکس های تبلیغاتی

PreRoll

تبلیغات پری رول مابین ویدیوهای طولانی برای مخاطبان به نمایش درمی‌آید و حدود 10 الی 20 ثانیه زمان دارد. این نوع تبلیغات را برخلاف تبلیغات دیگر امكان اسكیپ یا رد كردن ندارد. توجه داشته باشید كه در تبلیغات پری رول هزینه به ازای هر كلیك محاسبه می‌شود.

 نحوه تبلیغات ویدیویی در یوتیوب

برای انجام تبلیغات ویدیویی در شبكه اجتماعی محبوب یوتیوب بایستی مطابق با مراحل زیر اقدام كنید:

 1. به بخش کاربری وارد شوید و بر روی گزینه Tools کلیک نمایید.
 2. کمپین تبلیغاتی مورد نظر را انتخاب کنید.
 3. محتوای ویدیویی خود را بارگذاری كرده و عنوان آن را بنویسید.
 4. موضوع و دسته‌بندی ویدیو را تعیین كنید.
 5. سپس بودجه خود را مشخص نمایید.
 6. زبان خود را انتخاب کنید.

در ادامه با درج برخی جزئیات دیگر، نهایتا كمپین تبلیغاتی شما اجرا خواهد شد. با این حال برای كسب نتیجه بهتر توصیه می‌شود از یك شركت تبلیغاتی كه تجربه و مهارت زیادی در اجرای این كمپین‌های تبلیغاتی دارد یاری بگیرید.

مزایای تبلیغات ویدیویی در یوتیوب

تبلیغات در یوتیوب گام مؤثری در بازاریابی محسوب می‌شود. درواقع یوتیوب بستری جذاب برای اشتراك‌گذاری انوع ویدیوها و كلیپ‌ها با محتوای گوناگون است كه هركدام از دسته‌بندی‌های آن مخاطبان خاص خود را دارد. از مزایای تبلیغات در یوتیوب می‌توان به موارد زیر اشاره كرد:

 • آمار بازدید روزانه در یوتیوب زیاد است كه احتمال مشاهده ویدیوی شما را بالا می‌برد.
 • فرآیند جستجو در یوتیوب هدفدار بوده و در بیش‌تر مواقع مخاطبان به مشتریان واقعی تبدیل خواهند شد. در واقع تبلیغات در این رسانه هوشمند و موضوع بوده و هر محتوا برای مخاطبان خاصش نمایش داده می‌شود.
 • هزینه لازم برای اجرای کمپین تبلیغاتی در یوتیوب بسیار معقول است.
 • پس از تبلیغ در یوتیوب این رسانه گزارش دقیقی از بازخوردها ارائه می‌كند كه در مسیر تبلیغات كمك زیادی به شما می‌كند.
 • یوتیوب نسبت به سایر شبکه‌های اجتماعی تاثیرگذاری بیشتری دارد.
 • این ویدیوها برای مخاطبان جذابیت زیادی دارد و به سرعت پیام شما را انتقال خواهد داد.